W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak przechowywać perfumy?

author avatar
Matylda Stachurska
Komentarze:  0

Prawidłowe przechowywanie perfum nie narazi ich na utratę intensywności zapachu. Warto więc poznać kilka kluczowych wskazówek. Dzięki nim odpowiednio zadbasz o swoje perfumy.

Jak przechowywać perfumy? Poradnik

Spis treści:

  Przechowywanie perfum

  Zapewne ulubione perfumy starasz się mieć zawsze pod ręką. Z tego względu prawdopodobnie układasz je w szafce w łazience lub wkładasz do torebki.

  Okazuje się jednak, że nie są to najwłaściwsze warunki przechowywania takich kosmetyków.

  Złe miejsce dla perfum może w znacznym stopniu przyczynić się do utraty ich zapachu. I dotyczy to nawet najtrwalszych perfum damskich.

  Najbardziej na kosmetyki oddziałują: temperatura, światło oraz zanieczyszczenia powietrza. W znacznym stopniu przyczyniają się one do utraty ich początkowych właściwości.

  Jak przechowywać perfumy, aby zachować ich intensywny zapach nawet przez wiele lat? Poniżej przedstawię Ci kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego miejsca dla Twojego ulubionego kosmetyku.

  Ranking perfum damskich – zwycięzca

  Calvin Klein Euphoria Woman

  Wskazówki dotyczące przechowywania perfum

  1. Nie trzymaj perfum blisko okna, zwłaszcza jeśli wpadają przez nie silne promienie słoneczne. Kosmetyki zabezpiecz przed działaniem sztucznego światła. Perfumy tracą swoje właściwości oraz intensywny zapach, jeśli są narażone na zmienną temperaturę. Przechowuj je w 15 – 20 stopniach Celsjusza.
  2. Nie układaj flakoników perfum w łazience. Panuje tam spora wilgotność, a poza tym temperatura stosunkowo często się zmienia.
  3. Myślisz o umieszczeniu swoich perfum w lodówce? To nie jest dobre wyjście. W lodówce panuje za niska temperatura. Pamiętaj, że opakowanie często przesiąka zapachem żywności, co nie jest przyjemne.
  4. Nieodpowiednim miejscem dla Twojego ulubionego zapachu jest parapet. Panująca przy oknie i grzejniku temperatura ma niekorzystny wpływ nawet na zamknięte perfumy.
  5. Do przechowywania perfum wybierz suche, ciemne i w miarę chłodne miejsce.
  6. Układaj flakoniki perfum w pozycji pionowej, nigdy poziomej.
  7. Zawsze zamykaj opakowanie, aby perfumy nie utraciły swoich właściwości. Szczelne zamknięcie zapewnia skuteczną ochronę przed powietrzem i zanieczyszczeniami.

  W którym miejscu schować perfumy?

  Najwłaściwsze do przechowywania kosmetyku będzie miejsce, do którego nie przedostają się promienie słoneczne oraz sztuczne światło. Jak już wiesz, czynniki te działają niekorzystnie na perfumy. Bardzo dobrze zatem sprawdzi się szuflada lub zamykana szafka.

  Kosmetyki umieszczaj zawsze w suchym miejscu, gdzie panuje w miarę stała temperatura. Dobrą opcją jest też przechowywanie perfum w ich papierowym opakowaniu i ułożenie np. na komodzie, toaletce lub szafce.

  Korzystanie z tekturowego pudełeczka nie jest jednak wygodne. Za każdym razem musisz wyciągać z niego perfumy, tracąc przy tym więcej czasu. Ponadto po czasie opakowanie nie wygląda tak dobrze, jak na początku. Niemniej np. bardzo kosztowne, najlepsze perfumy męskie warto tak zabezpieczyć.

  Perfumy a zamarzanie

  Jak wiesz, w bardzo niskiej temperaturze potrafi zamarznąć większość produktów. Mrozimy między innymi warzywa, owoce i mięso, a co z ulubionymi kosmetykami? Czy perfumy zamarzają?

  Woda perfumowana oraz toaletowa, a nawet woda po goleniu (tzw. kolońska) wyprodukowane są na bazie alkoholu etylowego, niektóre z nich zawierają go nawet 95 procent. Ten z kolei zamarza, ale dopiero w temperaturze -114 stopni Celsjusza.

  W związku z tym bez trudu korzystasz z perfum w każdych warunkach temperaturowych. Trudności z używaniem zapachu odczujesz tylko w momencie przebywania na Antarktydzie podczas nocy polarnej. Mało prawdopodobne? No właśnie!

  Zamarzanie dotyczy tych perfum, do których produkcji używa się innych substancji niż alkohol etylowy. Są to między innymi kosmetyki stworzone z olejków eterycznych oraz mgiełki zapachowe wytwarzane na bazie wody.

  Ciekawostki dotyczące perfum

  Czy miasto szkodzi perfumom?

  Niektóre osoby, w tym chemicy i badacze uważają, że pewnym zagrożeniem dla perfum jest… miasto! Wszystko za sprawą zanieczyszczonego powietrza, które źle na nie działa.

  Mówi się nawet, że prawdziwi wielbiciele perfum powinni przechowywać swoje kosmetyki w termicznych opakowaniach, aby uchronić zapach przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

  Hałas

  Kolejna ciekawostka odnośnie perfum dotyczy hałasu i wstrząsów. Dziwne, prawda? Jednak okazuje się, że jeśli ustawisz flakonik perfum obok kina domowego, z którego co chwilę dochodzą głośne dźwięki, zapach straci swoje początkowe właściwości.

  Podobnie byłoby w przypadku ciągłego bawienia się opakowaniem i podrzucaniem go do góry.

  Z uwagi na wspomniane wstrząsy unikaj wkładania perfum do torebki. Jeśli już chcesz mieć kosmetyk zawsze pod ręką, wybieraj małe perfumetki, które bez problemu włożysz do kosmetyczki (ona zapewni im dodatkową ochronę).

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments