Prawidłowe przechowywanie perfum nie narazi ich na utratę intensywności zapachu. Warto więc poznać kilka kluczowych wskazówek. Dzięki nim odpowiednio zadbasz o swoje perfumy.

Prawidłowe przechowywanie perfum nie narazi ich na utratę intensywności zapachu. Warto więc poznać kilka kluczowych wskazówek. Dzięki nim odpowiednio zadbasz o swoje perfumy.
Spis treści:
Zapewne ulubione perfumy starasz się mieć zawsze pod ręką. Z tego względu prawdopodobnie układasz je w szafce w łazience lub wkładasz do torebki.
Okazuje się jednak, że nie są to najwłaściwsze warunki przechowywania takich kosmetyków.
Złe miejsce dla perfum może w znacznym stopniu przyczynić się do utraty ich zapachu. I dotyczy to nawet najtrwalszych perfum damskich.
Najbardziej na kosmetyki oddziałują: temperatura, światło oraz zanieczyszczenia powietrza. W znacznym stopniu przyczyniają się one do utraty ich początkowych właściwości.
Jak przechowywać perfumy, aby zachować ich intensywny zapach nawet przez wiele lat? Poniżej przedstawię Ci kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego miejsca dla Twojego ulubionego kosmetyku.
Najwłaściwsze do przechowywania kosmetyku będzie miejsce, do którego nie przedostają się promienie słoneczne oraz sztuczne światło. Jak już wiesz, czynniki te działają niekorzystnie na perfumy. Bardzo dobrze zatem sprawdzi się szuflada lub zamykana szafka.
Kosmetyki umieszczaj zawsze w suchym miejscu, gdzie panuje w miarę stała temperatura. Dobrą opcją jest też przechowywanie perfum w ich papierowym opakowaniu i ułożenie np. na komodzie, toaletce lub szafce.
Korzystanie z tekturowego pudełeczka nie jest jednak wygodne. Za każdym razem musisz wyciągać z niego perfumy, tracąc przy tym więcej czasu. Ponadto po czasie opakowanie nie wygląda tak dobrze, jak na początku. Niemniej np. bardzo kosztowne, najlepsze perfumy męskie warto tak zabezpieczyć.
Jak wiesz, w bardzo niskiej temperaturze potrafi zamarznąć większość produktów. Mrozimy między innymi warzywa, owoce i mięso, a co z ulubionymi kosmetykami? Czy perfumy zamarzają?
Woda perfumowana oraz toaletowa, a nawet woda po goleniu (tzw. kolońska) wyprodukowane są na bazie alkoholu etylowego, niektóre z nich zawierają go nawet 95 procent. Ten z kolei zamarza, ale dopiero w temperaturze -114 stopni Celsjusza.
W związku z tym bez trudu korzystasz z perfum w każdych warunkach temperaturowych. Trudności z używaniem zapachu odczujesz tylko w momencie przebywania na Antarktydzie podczas nocy polarnej. Mało prawdopodobne? No właśnie!
Zamarzanie dotyczy tych perfum, do których produkcji używa się innych substancji niż alkohol etylowy. Są to między innymi kosmetyki stworzone z olejków eterycznych oraz mgiełki zapachowe wytwarzane na bazie wody.
Niektóre osoby, w tym chemicy i badacze uważają, że pewnym zagrożeniem dla perfum jest… miasto! Wszystko za sprawą zanieczyszczonego powietrza, które źle na nie działa.
Mówi się nawet, że prawdziwi wielbiciele perfum powinni przechowywać swoje kosmetyki w termicznych opakowaniach, aby uchronić zapach przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Kolejna ciekawostka odnośnie perfum dotyczy hałasu i wstrząsów. Dziwne, prawda? Jednak okazuje się, że jeśli ustawisz flakonik perfum obok kina domowego, z którego co chwilę dochodzą głośne dźwięki, zapach straci swoje początkowe właściwości.
Podobnie byłoby w przypadku ciągłego bawienia się opakowaniem i podrzucaniem go do góry.
Z uwagi na wspomniane wstrząsy unikaj wkładania perfum do torebki. Jeśli już chcesz mieć kosmetyk zawsze pod ręką, wybieraj małe perfumetki, które bez problemu włożysz do kosmetyczki (ona zapewni im dodatkową ochronę).
Przeczytaj też:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.