W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak przełożyć drzwi w lodówce?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Przełożenie drzwi w lodówce czasem stanowi jedyną opcję, aby wcisnąć ją tam, gdzie się chce. Jak zmienić kierunek otwierania jej drzwi? Przygotowałem instrukcję krok po kroku, aby każdy poradził sobie z tym zadaniem. Nie zabrakło też dodatkowych aspektów, np. tego, ile kosztuje taka usługa, jeśli nie chce Ci się z tym się zmagać.

Jak przełożyć drzwi w lodówce? Poradnik

Spis treści:

  Czy można przełożyć drzwi w lodówce?

  Zazwyczaj tak, o ile sytuacja tego wymaga, a Ty nie masz pełnej swobody podczas otwierania urządzenia. Pamiętaj, że czynność wymaga spełnienia kilku warunków, dlatego nie wykonuj jej, jeśli nie ma takiej konieczności.

  Przede wszystkim na samym początku upewnij się, czy przełożenie drzwi jest możliwe do wykonania w lodówce, którą posiadasz. Na szczęście coraz więcej modeli oferuje takie rozwiązanie, więc jeden problem powinien być już z głowy.

  Nie obawiaj się też, że czynność będzie trudna do wykonania. Wszystko jest o wiele prostsze, niż Ci się wydaje. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu i marki, ale też od tego, ile lat użytkujesz lodówkę.

  W starszych sprzętach zmiana kierunku drzwi nie zawsze wydaje się taka oczywista. Wiele modeli zwyczajnie tego nie zapewnia. Niemniej przeprowadzenie całego procesu nie dość, że jest proste, to w dodatku szybkie. I nie ma tu znaczenia, czy użytkujesz lodówkę marki Samsung, LG, Bosch, Beko, Whirlpool, Amica czy też Electrolux.

  Ważny jest także rodzaj sprzętu. Lodówki wolnostojące, lodówki do zabudowy oraz lodówki do obudowy zwykle nie robią problemów ze zmianą otwierania kierunku drzwi. Zwłaszcza gdy mówimy o nowszych modelach.

  Siłą rzeczy nie jest to z kolei możliwe w lodówkach Side by Side oraz lodówkach Multidoor. Z szerszych urządzeń do chłodzenia lepiej wypadają w tym lodówki French Door.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Przekładanie drzwi w lodówce krok po kroku

  Zanim przejdziesz do działania, zwróć szczególną uwagę na zamontowane zawiasy. Niekiedy ich konstrukcja nieco się różni, dlatego warto mieć to na uwadze, żeby uniknąć po drodze przykrych niespodzianek.

  Dla ułatwienia podpowiem Ci, że drzwi lodówek Amica różnią się trochę np. od urządzeń Indesit. Podobnie jest w przypadku Boscha, gdzie budowa drzwi wygląda ciut inaczej niż np. w marce Siemens.

  Ale… Przejdźmy do konkretów i sprawdźmy, na czym polega przekładanie drzwi w lodówce.

  1. Podstawowym krokiem jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Być może znajdziesz w niej informację lub wskazówki dotyczące tej czynności. Pamiętaj też, żeby przygotować potrzebne narzędzia. Na pewno przyda Ci się kluczyk imbusowy lub tradycyjny śrubokręt. Jego wielkość dopasuj oczywiście do zamontowanych zawiasów. Dodatkowo zaopatrz się w płaski model, którym łatwo podważysz maskownicę oraz nową uszczelkę. Jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc drugą osobę.
  2. Kolejną ważną rzeczą jest całkowite opróżnienie komory oraz odłączenie lodówki od zasilania. Pozwoli Ci to na wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne przeprowadzenie prac.
  3. Sprawdź, z jakim rodzajem zawiasów masz do czynienia. Najlepiej, jeśli będą uniwersalne, czyli obustronne. W zależności od modelu zawiasy mogą się nieco różnić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup takich elementów, które umożliwią otwieranie drzwi w preferowaną przez Ciebie stronę.
  4. Teraz pora na demontaż zawiasów. Dla ułatwienia poluzuj nieco środkowy element, dzięki czemu szybciej uporasz się z zawiasem dolnym i górnym. Kiedy już je całkowicie odkręcisz, przystąp do wyjęcia zawiasu środkowego. Czynność nie należy do skomplikowanych, ale nie ukrywam, że przyda Ci się do niej pomoc drugiej osoby, która w razie konieczności przytrzyma drzwi. Waga lodówek jest spora, więc i ich drzwi swoje ważą.
  5. Zdemontowane drzwi ustaw na bezpiecznym i stabilnym podłożu.
  6. Teraz przystąp do demontażu maskownic. To zazwyczaj białe i plastikowe elementy znajdujące się po przeciwnej stronie zawiasów. Wystarczy, że lekko je podważysz, a same wysuną się ze swojego miejsca. Maskownice znajdziesz także na drzwiach. Pamiętaj, żeby stamtąd również je wymontować.
  7. Często się zdarza, że lodówka wyposażona jest w uchwyt ułatwiający jej otwieranie. Jeśli zauważysz to w Twoim sprzęcie, to wiedz, że element ten również trzeba odkręcić. Zrób to dopiero w momencie, kiedy drzwi stanowią już oddzielny element urządzenia. Po zdemontowaniu uchwytu przykręć go po drugiej stronie.
  8. Przystąp do zamontowania zawiasów.
  9. Teraz pora na założenie drzwi. Zrób to, dokręcając dokładnie wszystkie śruby. Od tej chwili lodówka nadaje się już do ponownego użytku. Jeżeli to zupełnie nowy sprzęt, to dowiedz się także, jak wypoziomować lodówkę.

  W razie wątpliwości zajrzyj na stronę producenta i sprawdź, jak dokładnie wygląda proces przekładania drzwi w lodówce. Znajdziesz tam również szczegółową listę potrzebnych narzędzi.

  Samsung stanowi dobry przykład tego, jak zmienić kierunek otwierania drzwi w lodówce:  https://www.samsung.com/pl/support/home-appliances/jak-zmienic-kierunek-otwierania-drzwi-lodowki-samsung/

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przekładanie drzwi w lodówce a gwarancja

  Wiesz już, jak zmienić kierunek otwierania drzwi w lodówce, ale pozostaje jeszcze jedna kwestia dotycząca gwarancji sprzętu. Okazuje się, że sprawa nie zawsze jest taka oczywista, jak Ci się wydaje.

  Wszystko zależy od samego producenta. Nie stracisz gwarancji, jeśli dokładnie zapoznasz się z instrukcją obsługi. To w niej znajdziesz wszystkie wskazówki oraz informacje na temat ewentualnej zmiany kierunku otwierania drzwi.

  Ciężko jest też tak po prostu powiedzieć, w jakim modelu tę czynność przeprowadzisz bez problemu, ponieważ decydują o tym wyłącznie producenci.

  Jedni zapewniają o zachowaniu całkowitej gwarancji w przypadku, kiedy cały proces przeprowadzi fachowiec. Z kolei inni nie robią problemów i zezwalają też na samodzielne przełożenie zawiasów.

  Niektóre marki, jak np. Beko, w instrukcji obsługi zaznaczają, że zachowanie gwarancji jest możliwe, jeśli zmianę kierunku drzwi dokona się w autoryzowanym serwisie.

  Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku nowoczesnych urządzeń wyposażonych np. w wyświetlacz czy też inne elektroniczne dodatki. Takie lodówki wymagają większej wiedzy i doświadczenia w przeprowadzaniu zmian, dlatego lepiej skontaktuj się z serwisem.

  Unikniesz dzięki temu utraty gwarancji, ale zyskasz też pewność, że całą czynność przeprowadzono profesjonalnie i bez większych problemów.

  Przeczytaj też: Czy lodówki można przewozić na leżąco? Jak transportować?

  Kiedy warto zmienić kierunek otwierania drzwi w lodówce?

  Zmiana kierunku otwierania drzwi lodówki okazuje się konieczna, kiedy przeprowadzasz remont kuchni i chcesz ustawić sprzęt w nowym miejscu. W takiej sytuacji najczęściej też wymieniasz meble na nowsze.

  Niektóre szafki trudno dopasować do obecnie używanych sprzętów, dlatego też musisz wprowadzić pewne modyfikacje. Tym samym lodówka, która dotychczas otwierała się w prawo, będzie wymagać zmiany w tym zakresie.

  Po generalnym remoncie nierzadko okazuje się, że dotychczasowy sposób otwierania sprzętu będzie zwyczajnie niemożliwy. Wtedy też, o ile zezwala na to producent, o wiele wygodniejsze i tańsze będzie zamontowanie zawiasów z drugiej strony niż zakup nowego sprzętu.

  Projektując dom lub mieszkanie, często wiele osób zmienia koncepcję odnośnie ustawienia mebli. Wtedy też najczęściej okazuje się, że lodówka otwierana w prawą stronę nie sprawdzi się po wprowadzonych poprawkach. Swobodne korzystanie z urządzenia będzie wręcz niemożliwe, dlatego warto wówczas zmienić miejsce zawiasów.

  Szczególnie w małych pomieszczeniach dowolne rozmieszczenie urządzeń okazuje się kłopotliwe. Wystający grzejnik lub za duża szafka to tylko przykłady utrudniające łatwy dostęp do lodówki. I choć wyjmowanie niewielkich produktów nie sprawi Ci problemu, tak już wysunięcie szuflady może graniczyć z cudem. Zamiast inwestowania w nowy sprzęt lepszym rozwiązaniem będzie zmiana kierunku otwierania drzwi.

  Należy również wspomnieć o przypadku, kiedy dotychczasowy sposób dostępu do lodówki zwyczajnie nie pasuje do wystroju kuchni. Rozważ wtedy niewielką zmianę w postaci nowego ułożenia zawiasów w urządzeniu.

  Ile kosztuje przełożenie drzwi w lodówce?

  Koszt przełożenia drzwi w lodówce zaczyna się już od 100 zł. Niekiedy może wynieść ok. 150 zł. Wszystko zależy oczywiście od renomy serwisu, poziomu skomplikowania wykonywanych czynności oraz wielu innych czynników.

  Pamiętaj, że cena zazwyczaj obejmuje zarówno demontaż drzwi i zawiasów, jak też ponowne założenie wszystkich części oraz ich dokładne wyregulowanie.

  Przyznasz, że kwota nie jest wygórowana. Dlatego w przypadku braku wiedzy dotyczącej AGD lepiej się zdecydować na fachowca niż utratę gwarancji lub – co gorsza – zakup nowego urządzenia.

  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments