Twój nowy czajnik znajduje się zapewne w pudełku, być może już na blacie kuchennych lub na dniach do Ciebie dotrze.
Siedzisz teraz przed komputerem i zadajesz sobie pytanie, jak przygotować go do pracy. Należysz więc do rozsądnych osób, które nie chcą, aby pierwsza herbata lub kawa smakowała okropnie (posmak metalu lub plastiku). Wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach i unikniesz tego.
Poznaj je!
Sprawdź i wyczyść czajnik
To podstawa przy każdym sprzęcie. Chodzi o sprawdzenie jego stanu. Przyjrzyj się obudowie zewnętrznej, jak i wnętrzu. Jeżeli zauważysz jakieś uszkodzenia, to od razu reklamuj czajnik. Musi być w końcu szczelny, przecież to urządzenie, które gotuje wodę, wykorzystując do tego elektryczność (o ile mowa o modelu elektrycznym, a na nich głównie się skupiam).
Podejrzewam, że nie wiesz, ile Twój nowiutki czajnik leżał w jakimś sklepowym magazynie. Może być zakurzony, więc wyczyść go szmatką. Niektórzy polecają nawet ją zwilżyć lub zastosować lekki detergent przystosowany do sprzętu tego typu, ale ja bym nie przesadzał.
I tak w następnym kroku odpowiednio przygotujesz wnętrze urządzenia. Mimo to nie zaszkodzi zastosować porad dotyczących tego, jak wyczyścić czajnik elektryczny z zewnątrz.
Usuń oczywiście wszelkie folie i inne zabezpieczenia, które w trakcie używania czajnika nie powinny się na nim (lub w nim) znajdować.
Wygotuj swój nowy czajnik
Przeprowadź puste cykle pracy, czyli po prostu zagotuj wodę 2 lub 3 razy. Niektórzy nazywają to wygotowaniem, a inni wyparzeniem czajnika, zresztą nazewnictwo jest tu mało istotne. To w każdym razie najlepszy sposób, aby woda z nowego czajnika nie miała nieprzyjemnego posmaku.
Po każdej turze wylej wodę, wlej nową i odczekaj kilka minut przed kolejnym cyklem, aby urządzenie troszkę ostygło.
A co jeśli woda dalej będzie dziwnie smakowała? No cóż, sprawa się komplikuje. Tak się składa, że również ten problem poruszałem na moim blogu. Zajrzyj więc do artykułu o tym, co zrobić, żeby czajnik nie śmierdział plastikiem, bo nie jest to wcale pierdoła, a realne zagrożenie dla zdrowia!
To tyle! Potem już tylko dbaj o czajnik
Te dwa proste kroki wystarczą, aby przygotować sprzęt do właściwej pracy. Pamiętaj jedynie, aby raz na jakiś czas monitorować wnętrze urządzenia. Nawet najlepsze czajniki elektryczne z czasem zbierają osad i kamień.
Ale po raz kolejny mój blog okaże się dla Ciebie pomocny. Chodzi o proste sposoby na walkę z kamieniem. Opisywałem bowiem cały proces odkamieniania czajnika, wyszczególniając przeróżne metody.
No i nie zapomnij też dla zasady przejrzeć dołączonej instrukcji obsługi. Te do czajników nie są raczej zbyt ciekawą i odkrywczą lekturą, ale kto wie – być może producent Twojego czajnika zawarł jakieś unikalne rady.
Łukasz Proszek
Redaktor naczelny PROrankingów. Od ponad 10 lat zawodowo zajmuję się testami sprzętów, tworząc przy okazji rankingi oraz poradniki (nie tylko zakupowe). Jestem pasjonatem urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza RTV, AGD, mobile czy gadżetów dla kierowców. Interesuję się także sportem, gamingiem oraz muzyką, co również ma powiązanie z różnymi urządzeniami. Prowadzę portal, który teraz przeglądasz, jak i współpracuję z kilkoma innymi redakcjami o podobnej tematyce. Jeżeli masz do mnie jakieś pytanie, z chęcią pomogę w sekcji komentarzy.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.