W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak sprawdzić, czy waga łazienkowa dobrze waży?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pomiary wagi łazienkowej muszą być dokładne. Tylko wtedy to urządzenie ma sens. Jak upewnić się w tym, że dana waga dobrze spełnia swoje zadanie? Są na to proste sposoby, które wraz z dodatkowymi poradami poznasz w poniższym artykule.

Jak sprawdzić, czy waga łazienkowa dobrze waży?

Spis treści:

  W jaki sposób sprawdzić, czy waga łazienkowa dobrze waży?

  Najłatwiejsza metoda to położenie na wadze przedmiotu, którego wagę doskonale znasz. Sprawdź, co pokazuje wyświetlacz i porównaj z rzeczywistą masą. Wtedy przekonasz się, czy wyświetlana przez urządzenie wartość jest prawidłowa. Jeśli nie, od razu wiesz, jak bardzo wynik jest przekłamany.

  To podstawowy sposób na sprawdzenie wagi łazienkowej w domowym zaciszu. Zastanawiasz się, jaki przedmiot wybrać do testów? Masz tu zupełną dowolność. Najważniejsze jest to, żeby znać jego dokładną wagę, np. 5-kilogramowe opakowanie mąki.

  Trzymasz w domu jeszcze swoją starą wagę, co do której nie masz żadnych wątpliwości? W takim razie możesz przeprowadzić podobny test. Stań najpierw na starym urządzeniu, a później na nowym. Porównaj wyniki. Alternatywą jest pożyczenie sprawnego sprzętu od kogoś.

  Pamiętaj, aby sprawdzić też swoją wagę pod kątem tego, czy przy kilku pomiarach pokazuje ten sam wynik. Najpierw spróbuj z wybranym przedmiotem, a potem zważ siebie. Wejdź kilka razy na wagę i przekonaj się, czy zawsze pokazuje tę samą wartość. Zwróć przy tym uwagę, czy we właściwy sposób dokonujesz pomiaru.

  Ranking wag łazienkowych – zwycięzca

  Xiaomi Mi Body Composition Scale 2

  Jak prawidłowo zważyć się na wadze łazienkowej?

  Najważniejsze jest to, żeby waga stała na płaskiej i twardej powierzchni. Dobrze sprawdzają się panele oraz kafelki. Stań na sprzęcie w pozycji wyprostowanej. Stopy ustaw równolegle, mniej więcej na środku platformy. Pozostań przez chwilę nieruchomo i odczytaj wynik na wyświetlaczu.

  Co istotne, waż się zawsze bez butów, najlepiej też bez ubrań, czyli na golasa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ciężkie bywają ubrania, zwłaszcza grube swetry czy bluzy. Mogą zaburzyć pomiary nawet wtedy, gdy waży Cię najlepsza waga analityczna.

  Według ekspertów na wagę powinno się wchodzić mniej więcej o tej samej porze. Najlepszy moment to poranek, przed zjedzeniem śniadania, choć słyszałem także, że mniej więcej o godzinie 20 waga człowieka jest najbardziej ustabilizowana. Wczesne godziny są jednak dość przyjazne pod tym kątem.

  Nie zapomnij wcześniej skorzystać z toalety. Zwróć też uwagę na to, aby mieć suche włosy (to istotna wskazówka zwłaszcza dla kobiet). Nie powinny być wilgotne ani tym bardziej zawinięte w ręcznik. To tylko sztucznie zawyży wynik.

  Weź pod uwagę również jeszcze jedną zasadę.

  Waż się średnio raz w miesiącu. Zbyt częste wchodzenie na wagę nic Ci nie da, chyba że musisz kontrolować masę ciała ze względów zdrowotnych. Wówczas sięgaj po sprzęt raz w tygodniu.

  Nie zapominaj, że na wynik ma wpływ wiele różnych czynników. To np. zmiany hormonalne (naturalne w kobiecym cyklu miesiączkowym), chwilowe osłabienie organizmu po chorobie bądź zatrzymana w organizmie woda.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Dlaczego waga łazienkowa pokazuje różne wyniki?

  Bardzo często błąd wynika z ustawienia urządzenia na nieodpowiednim podłożu. Na sposób działania wagi mają wpływ z pozoru nieistotne kwestie, nawet drobinki kurzu czy niewielki spadek podłogi. Ponadto musisz uważać, aby podczas pomiaru nie poruszać się i nie balansować ciałem.

  Sprawdź też, czy zainstalowane w wadze baterie mają dobry stan. Jeżeli są bliskie rozładowania, nie uzyskasz precyzyjnego wyniku.

  Wiedz, że czasami różne wyniki nie wynikają z nieprawidłowego działania sprzętu.

  Zastanów się, czy zawsze stajesz na wadze o tej samej porze? Jeżeli raz dokonujesz pomiaru rano, a później wieczorem, masz już odpowiedź.

  Dobowe wahania wagi są czymś naturalnym. W ciągu dnia zyskujesz nawet kilka dodatkowych kilogramów, ponieważ jesz i pijesz, w dodatku masz na sobie różne ubrania.

  Co zrobić, jeżeli waga łazienkowa źle waży?

  Najpierw sprawdź, czy baterie są w porządku. Jeżeli używasz sprzętu od dłuższego czasu, miały prawo się już rozładować.

  Masz problem z tym, że po ustawieniu na podłodze i włączeniu waga nie pokazuje wyniku 0,00? To łatwy do rozwiązania problem. Postaw sprzęt na podłodze i poczekaj, aż się wyłączy. Następnie stań na platformę i szybko z niej zejdź. Wtedy wynik powinien się wyzerować i zyskasz pewność, że waga nie zawyży Twojego pomiaru.

  Koniecznie sprawdź też, czy urządzenie jest idealnie czyste. Tak jak już zostało wspomniane, nawet drobinki kurzu wpływają na precyzję działania wagi. Jeżeli widzisz brud, przetrzyj dokładnie sprzęt wilgotną ściereczką i wytrzyj do sucha. Następnie zważ się jeszcze raz.

  Ostateczne rozwiązanie to zaniesienie wagi do serwisu. Jeżeli w żaden sposób nie potrafisz samodzielnie usunąć problemu, istnieje prawdopodobieństwo, że coś się zepsuło. Specjaliści zajrzą do wnętrza urządzenia i w razie potrzeby pozbędą się usterki.

  Przed tym spróbuj jeszcze jednej opcji. Dowiedz się, jak zresetować wagę łazienkową. To w gruncie rzeczy bardzo proste, a może rozwiązać problem.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments