W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak sprzątać po remoncie? Co i jak zabezpieczyć na jego czas?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Remont zawsze stanowi dużą radość – o ile jest już po nim, a Ty cieszysz się upragnionymi zmianami i czystością. Ekipa remontowa nie zawsze jednak dba o pozostawienie lokum schludnym. Zawsze trzeba posprzątać, w większym lub mniejszym stopniu. Jak się do tego zabrać? Co zrobić, żeby poszło szybko i sprawnie? Mam dla Ciebie sporo porad!

jak sprawnie sprzątać po remoncie

Spis treści:

  Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

  Po co to właściwie robić? Przede wszystkim, żeby uchronić przed zniszczeniem meble i inne elementy wystroju. Po drugie, żeby usprawnić poremontowe porządki. Nieważne, czy czeka Cię malowanie, gruntowny remont czy wymiana jakiejś instalacji – zawsze musisz pieczołowicie przygotować mieszkanie lub dom na remont.

  Co i jak zabezpieczyć? Oto przegląd porad w tym zakresie:

  • Podłogi – narażone na wiele zanieczyszczeń. Kurz, pył, gruz, otarcia, farba i inne chemikalia – a to dopiero początek. Nawet doświadczonej złotej rączce czasem coś upadnie. Na przykład jakieś wiertło, wiaderko albo coś dużo cięższego. Deski, panele, płytki czy jakikolwiek inny typ podłogi musisz zabezpieczyć folią malarską. Przyklej ją do listew taśmą papierową lub malarską. Nie omijaj tego punktu, bo nie chodzi jedynie o przytwierdzenie folii. Taką taśmę umieszcza się przecież głównie na połączeniach ściany z podłogą, a w tego typu zakamarkach zbiera się zawsze masa brudu.
   Wracając do samej folii, zwróć uwagę na rodzaj rearanżacji wnętrza. Przy kuciu i bardziej hardkorowych pracach remontowym postaw na lepszą i grubszą folię (np. typu LDPE), ponieważ ochroni podłoże przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi położenie na folii tektury. Sama tektura – lita lub falista – chroni podłogę przy przesuwaniu mebli czy stawianiu na niej czegoś ciężkiego. Przy malowaniu wystarczy z kolei dość cienka folia podstawowego typu.
  • Wykładziny – przede wszystkim te przytwierdzone na stałe. Jak je zabezpieczyć? Najlepiej specjalną folią ochronną dla dywanów i wykładzin. Jest samoprzylepna, ale nie pozostawia po zerwaniu (a właściwie odklejeniu) żadnych śladów. Zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią i wszelkimi zabrudzeniami.
  • Okna – podobna historia do wykładzin. W sklepach znajdziesz folię ochronną do okien. Dzięki klejowi akrylowemu również nie zostawia śladów. Nadaje się do całej gamy powierzchni gładkich, czyli np. PCV, szkła, plastiku czy aluminium. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, a więc promieni słonecznych czy wody. Trik jest tu też taki, żeby wspomóc ją taśmą malarską. Ma to na celu zabezpieczenie newralgicznych miejsc przed zabrudzeniami. W tym przypadku są to szczeliny między szybą a ramą. Po co potem się z nimi męczyć, skoro w kilka minut można je zakleić na czas remontu?
  • Ściany – mocno narażone na jakieś odpryski czy mechaniczne ubytki. Jeżeli prace remontowe ich nie dotyczą, to też wypada je prawidłowo zabezpieczyć. Gimnastykowanie się z folią i taśmą malarską również tutaj da radę, ale jest jeszcze coś.
   Alternatywę stanowi gruba i samoprzylepna folia ochronna na ścianę. Jest termoplastyczna i z poliakrylanowym klejem. Dobrze ochroni ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyli głównie otarciami, zadrapaniami itp. Przeznaczona jest zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego – byleby powierzchnia pod nią była płaska.
  • Meble – a także wszelkie elementy wystroju, jak i mniejsze ozdoby. Z masywnymi meblami jest najciężej. Mają często nieregularne kształty i bywają ciężkie, jak choćby sporych rozmiarów fotele, sofy, kanapy. Złota rada? Wynieść i schować, o ile jest gdzie i jak. A jeżeli nie ma takiej opcji, bo meble i sprzęt są zabudowane? Znów w ruch powinna iść folia i taśma malarska, choć dodatkową opcję stanowi folia typu stretch, a nawet ta bąbelkowa.
   Większe meble musisz bardzo dokładnie zabezpieczyć, żeby do ich wnętrza nic się nie dostało. Mniejsze elementy – np. wazony, obrazy, figurki, świeczniki, zdjęcia w ramkach, książki, albumy, lampy – koniecznie polecam umiejscowić gdzie indziej, zapewne większość w kartonowych pudłach, aby czekały na powrót do wcześniejszych lokacji. Nie ma sensu ich czymś zaklejać. Utrudnią tylko fachmanom pracę, a zawsze mogą też czymś przypadkowo dostać czy upaść i się rozbić. Tak samo zresztą wypada uczynić ze sprzętem RTV lub AGD, o ile jest wolnostojący. A jeżeli nie, to powrót do punktu z foliami.
  • Grzejniki i kaloryfery – najkorzystniej jest je odłączyć, żeby móc dokładnie zabezpieczyć folią. Ciężko czasem usunąć plamy powstałe na grzejniku czy kaloryferze, więc owiń je czymś.
  • Żyrandol – po raz kolejny przyda się folia. Na żyrandol wystarczy cienka folia malarska. Oczywiście dokładnie przymocowana do niego za pomocą taśmy.
  • Drzwi i otwory drzwiowe – niektóre pomieszczenia mogą nie być oddzielone od reszty drzwiami. U mnie jest tak chociażby z kuchnią. A co, jeżeli chciałbym ją kiedyś remontować? Albo gdybym podczas remontu wymieniał również drzwi lub chciał je zabezpieczyć? Pewnie sprawiłbym sobie przeciwpyłowe drzwi foliowe, nazywane też foliowymi kurtynami. Chronią pozostałą część domostwa (lub też same drzwi) przed pyłem i kurzem, który tworzy się podczas wiercenia, tynkowania, szlifowania czy cyklinowania.
   Foliowe drzwi montuje się za pomocą taśmy malarskiej lub dwustronnej. W zestawie musi być samoprzylepny zamek. Tanie i skuteczne rozwiązanie. Według mnie wygodniejsze do ochrony drzwi niż obklejanie ich folią.
  • Taras, schody – tradycyjnie kombinacje z folią i taśmą zapewnią jakąś ochronę, ale nie tylko one wchodzą w grę. W sklepach znajdziesz również malarskie maty filcowe. Najczęściej nadają się do wielokrotnego użytku. Wchłaniają zabrudzenia, a na dodatek wyposażone są w antypoślizgową folię. Na podłogi też się nadadzą. Są już niestety trochę droższe.

  narzędzia remontowe na zafoliowanym meblu

  Jak zabrać się do sprzątania po zakończonym remoncie?

  Jeżeli wszystko z poprzedniej części tego poradnika zostało wykonane, to być może nie będzie wielkiej tragedii ze sprzątaniem.

  Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że ten artykuł czytają pewnie też osoby, które właśnie teraz mają tego typu problem. Robota czeka, z mobilizacją i motywacją tak sobie, a pomysłu na rozpoczęcie i zaplanowanie sprzątania brak.

  Spokojnie, warto zachować zimną krew. Mam garść przydatnych porad, żeby wszystko poszło sprawnie.

  Usuń pozostałości po remoncie

  W pierwszej kolejności musisz usunąć chociażby resztki gruzu, kawałki płytek, jakieś odłamki, jak również sprawdzić, czy nie została nigdzie jakaś śrubka czy gwóźdź. Wykonawca powinien to wszystko usunąć w ramach umowy, ale zawsze może coś jeszcze zostać.

  Zakładam, że nie masz pewnie pod ręką dobrego odkurzacza przemysłowego, choć takowe można czasem wypożyczyć. Zwykły workowy model nie nada się do tego, bo niektóre pozostałości po remoncie mogą być nieco większe lub ostrzejsze. Nawet najlepszy robot sprzątający też nie wchodzi w grę w tej fazie sprzątania.

  No to co? Zmiotka, szufelka, osobny worek i jazda z tematem! Niestety, ale początki bywają najgorsze, a na tym etapie ręczne usuwanie pozostałości jest czasem nieuniknione.

  narzędzia malarskie na parapecie w folii

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Gruntownie odkurz

  To chyba najbardziej upierdliwa część. Chodzi o pozbycie się tego cholernego pyłu.

  Nie wiem jednak, czy wszystko było u Ciebie dokładnie zabezpieczone folią. Jeżeli nie, to masz dużo większy problem. Jeżeli tak, to pójdzie nieco sprawniej.

  Jak się do tego zabrać i czego użyć? Oto kilka trików i wskazówek:

  • Wyposaż się w jakąś lepszą szczotkę, która wchłania kurz i pył, nie wzbijając go w powietrze. Na rynku są sprytne rozwiązania, np. szczotka z elektrostatyczną gąbką na kiju teleskopowym.
  • Niektórzy używają nawet wiertarki z dokupionym do niej pędzlem. Owszem, zamiecie porządnie, ale rozrzuci pył, który ponownie osiądzie na meblach, ścianach czy podłodze. Jest to jednak dobra opcja na szorowanie czegoś.
  • Żeby wypuścić pył na zewnątrz, możesz koło okna ustawić wentylator pokojowy. Ulokuj go tak, aby dmuchał na zewnątrz. Będzie wtedy zasysał pyliste zanieczyszczenia ze środka i wyrzucał na dwór. No cóż, niektórzy sąsiedzi nie będą do końca zadowoleni, ale prawda jest taka, że wtedy szybciej pozbędziesz się kurzu po remoncie.
  • W każdym pomieszczeniu, które wymaga odświeżenia, zacznij od sufitu. Złota zasada głosi, żeby zamiatać lub odkurzać od góry do dołu, aby pył opadł na sam dół. Po suficie wysprzątaj więc ściany, okna, meble i inne elementy wystroju, a na końcu podłogę. To wszystko robisz póki co na sucho. Gdy pyłu i kurzu jest jeszcze sporo, nie ma sensu myć chociażby podłogi. Zaraz i tak będzie ponownie zaniesiona.
  • Tego dnia nie rób najlepiej już nic. Zacznij kolejnego i ponownie sprawdź, czy odkurzanie dało dobre efekty.
  • Nie wkurzaj się na skupiska pyłu, bo dalej mogą być obecne na podłodze, lampach i innych elementach. Ścieraj je chłonnymi ściereczkami lub odkurzaj. W końcu uznasz, że pyłu jest na tyle mało, że można przejść do mycia.

  A lekturą na później może być: Szybkie sprzątanie łazienki – Triki i porady

  remont i malowanie mieszkania

  Dokładnie umyj

  Obstawiam, że pył i inne zabrudzenia ukryły się w różnych zakamarkach. Dlatego też warto wyposażyć się w nowiutkie i chłonne gąbki oraz ściereczki.

  A od czego zacząć sprzątanie na mokro? Proponowałbym również od góry do dołu. Czyli np. żyrandol, kinkiet, ściany (jeżeli można je myć), meble, okna, drzwi i na końcu podłogę. Ich stopień zabrudzenia będzie różny, w zależności od zakresu prac remontowych czy skrupulatności w zafoliowaniu wszystkiego.

  Mycie podłogi po remoncie czasem bywa syzyfową pracą. Chodzi o powstawanie smug przez poremontowy pył i kurz. Co z tym zrobić? Starym trikiem jest dwukrotne mycie, ale gorącą wodą z dodatkiem mydła. Wystarczy zostawić mydło w wodzie na 10 – 15 minut, wyjąć i przystąpić do mycia. Drugim lifehackiem jest dodatek w postaci octu.

  A co ze ścianami? Jeżeli są po malowaniu, to nie tykaj ich (tzn. nie myj) przez około miesiąc. Najlepiej zawsze poczytać zalecenia producenta danej farby. Jeżeli natomiast ściany można umyć, to użyj do tego płaskiego mopa. Powinien być dobrze wyciśnięty. Sporo osób do wody wlewa delikatny detergent, np. płyn do naczyń. Zawsze jednak trzeba się upewnić (np. zapytać producenta farby), czym taką powierzchnię można myć, aby jej nie zniszczyć.

  Ogólnie biorąc, ekipa od malowania czy remontu powinna postarać się, aby niczego nie zabrudzić farbą, klejem czy innymi chemikaliami. Jeżeli coś im jednak umknęło (np. na listwie przypodłogowej czy futrynie), to użyj rozpuszczalnika lub wilgotnej ściereczki (w przypadku farb na bazie wody). Rozpuszczalnik musi być przystosowany do rodzaju farby i powierzchni, na której będzie rozprowadzony.

  folia malarska, a na niej wałek w niebieskiej farbie

  Pozostałe rady odnośnie sprzątania po remoncie

  • Jeżeli czeka Cię sprzątanie wielu pomieszczeń w kilkupiętrowym domu, to na samym początku stwórz sobie plan działania. Rozpisz, od których pomieszczeń zaczniesz. Najlepiej tak, żeby nie rozprowadzać brudu po innych częściach gospodarstwa domowego. Zapewne trzeba będzie nabyć sporo wycieraczek.
  • Jeszcze raz wspomnę o doborze odpowiedniego oręża w walce z bałaganem po remoncie. Odpowiednie szczotki, które niczego nie obiją i mają miękkie włosie, chłonne gąbki i elektrostatyczne ściereczki, dobry mop z mikroaktywnymi włóknami, teleskopowe kije, ale też ochronne rękawice, jak i detergenty nadające się do danej powierzchni. To wszystko ma ogromny wpływ i potrafi skrócić czas potrzebny na wysprzątanie czterech kątów.
  • Nie spiesz się ze zdjęciem folii ochronnych. Pył i kurz dużo łatwiej usunąć właśnie z nich niż z odsłoniętych mebli i wielu szczelin.
  • Zwróć uwagę na rodzaj powierzchni, którą myjesz. Drewnianą podłogę lepiej myć subtelniej, żeby jej nie zarysować. To samo dotyczy zamiatania jej, dlatego też polecałem miękkie szczotki.
  • Boisz się mycia mebli? Jest na to sposób. Podołają mikroaktywne ścierki. Sposób na sucho jest jednak mniej efektywny, a meble zawsze można umyć czy przetrzeć odpowiednim środkiem czyszczącym lub samą wodą.
  • Podczas usuwania kurzu i pyłu zadbaj o odpowiednią wentylację czyszczonego pomieszczenia. Uchyl sobie okno, żeby nie dusić się tym ustrojstwem.
  • Odkurzacz wpraw w ruch w późnej fazie odkurzania. Sporo z nich może się bowiem zepsuć przez… tak, poremontowy pył! Wyjątek stanowią odkurzacze przemysłowe, które są przystosowane do sprzątania na budowach czy po remontach.
  • Nie zapomnij o odświeżeniu drobniejszych elementów, np. klamek, uchwytów, zawiasów, włączników, kontaktów, parapetów, opraw oświetlenia, otworów wentylacyjnych, framug i wszelkich bibelotów. Kurz nie pyta, gdzie może osiąść.
  • Jeżeli używasz jakiejś chemii do sprzątania, to czytaj jej etykiety. Środki czyszczące powinny być nieszkodliwe dla danych powierzchni, które wymagają odświeżenia.
  • A co, jeżeli totalnie nie masz do tego wszystkiego sił i głowy? Gdy ciężko o motywację, a syf jest spory? Poczytaj poradnik o tym, jak zmobilizować się do sprzątania. Dużo rad jest na tyle uniwersalnych, że sprawdzą się również przy poremontowych porządkach. Drogą na skróty jest z kolei wynajęcie firmy sprzątającej. Wydasz wtedy dodatkowo pieniądze, ale oszczędzisz siły i czas. Wybór należy do Ciebie.

  Pomysł na kolejną lekturę: Jak szybko posprzątać pokój?

  Zobacz zestawienia sprzętów do odkurzania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments