W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak spuścić wodę z pralki?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Woda zalega w Twojej pralce, a Ty nie wiesz, jak ją spuścić? Nie trać czasu i rozwiąż ten problem! Poniżej podałem wszystkie sposoby, aby łatwo spuścić wodę z pralki. Wspomniałem też o potencjalnych przyczynach tego, dlaczego nie odpompował jej sam sprzęt do prania.

Jak spuścić wodę z pralki? Jak ją odpompować?

Spis treści:

  Spuszczanie wody z pralki a bezpieczeństwo

  Zanim przejdziesz do spuszczania wody z pralki, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zastosuj się do kilku prostych wskazówek, a unikniesz nieprzyjemnych lub wręcz groźnych sytuacji.

  Najważniejsza kwestia to odłączenie urządzenia od prądu. To ważne. Unikasz przypadkowego porażenia prądem, co niekiedy się zdarza.

  Na wszelki wypadek przygotuj sobie wiadro i ścierki. Zapobiegniesz zalaniu łazienki, przynajmniej w większym stopniu. Chyba nie chcesz robić dużego bałaganu, prawda?

  Jeśli masz taką możliwość, podczas spuszczania wody korzystaj z wężyka spustowego. Wówczas zalanie łazienki Ci nie grozi. W sytuacji gdy odkręcasz filtr pompy, rób to powoli.

  To także zapewni Ci bezpieczeństwo. Powolne odkręcanie zapobiega gwałtownemu wytryśnięciu strumienia pod dużym ciśnieniem. Nie oblejesz siebie i nie zabrudzisz podłogi (nie zawsze woda wypływa idealnie czysta).

  Uważaj ponadto, aby nie otwierać drzwiczek na siłę, gdy postanowisz tak opróżnić bęben. Mocne szarpanie nie pomoże, a wręcz zaszkodzi. Gdy uszkodzisz zawiasy, nie nastawisz kolejnego prania przed usunięciem usterki.

  Kiedy chcesz spuścić wodę mającą wysoką temperaturę, zachowaj szczególną ostrożność. Staraj się, aby nie mieć z nią bezpośredniego kontaktu. Woda bywa bardzo gorąca, więc ryzykujesz poparzeniem dłoni. Najlepiej chwilę odczekaj, zanim przejdziesz do pracy.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Jak spuścić wodę z pralki – Ogólna instrukcja

  Standardowo do spuszczania wody z pralki służy filtr pompy. Odkręcasz go, a zawartość wypływa. Element ten znajdziesz za klapką serwisową. Najczęściej producenci umieszczają go w dolnej części obudowy. Tak jest w pralkach Bosch, Beko, Electrolux itp.

  Gdy namierzysz już filtr pompy, przejdź do dalszych kroków.

  1. Upewnij się, że sprzęt nie jest podłączony do prądu.
  2. W pobliżu klapki serwisowej umieść ścierki lub szmatki. Możesz wsunąć je pod pralkę, jeśli się da.
  3. Otwórz klapkę.
  4. Powoli odkręcaj filtr pompy, kontroluj przy tym wypływający strumień.
  5. Jeśli wody jest sporo, podstaw miskę.
  6. Pozwól całkowicie wypłynąć zawartości pralki.
  7. Korzystając z okazji, wyjmij i starannie oczyść filtr.
  8. Sprawdź, czy wirnik pompy odpływowej w głębi klapki jest czysty.
  9. Zamontuj z powrotem filtr, wkręcając go zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  10. Zamknij klapkę i zetrzyj resztki wody z podłogi.

  Czasami zadanie wygląda trochę inaczej. Spuszczanie wody z pralki Electrolux czy LG (szczególnie nowszych modeli, które często goszczą w rankingu pralek lub w rankingu pralek SLIM) często staje się łatwiejsze z uwagi na specjalny wężyk odpływowy. Znajdziesz go obok filtra pompy.

  Chcąc spuścić wodę, odkręcasz najpierw wężyk. Umieść jego końcówkę w misce, aby nie zalać podłogi. Filtr wykręć dopiero w momencie, gdy z węża już nic nie będzie wypływać.

  Niemniej dla pewności pozostaw szmatki przy pralce. Niewykluczone, że także z filtra coś będzie płynąć, choć prawdopodobnie nie w tak dużych ilościach.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak spuścić wodę z pralki przy zatkanym filtrze?

  Są różne powody, dla których pralka nie odpompowuje wody. Najczęstszym jest zatkany filtr, o którym przed chwilą wspominałem.

  Aby sprawnie spuścić wodę z urządzenia, postępuj zgodnie z umieszczoną wyżej instrukcją. Jeśli masz do dyspozycji wężyk, wykorzystaj go. Wypuszczenie wody będzie znacznie łatwiejsze i masz mniej do sprzątania.

  Pamiętaj, aby wyczyścić filtr przed ponownym montażem. Zyskasz pewność, że przy następnym cyklu pralka będzie pracować poprawnie.

  Jak odpompować wodę z pralki, gdy nie ma prądu?

  Pranie nastawione, a prąd nagle znika? Musisz przyznać, że to mało komfortowa sytuacja. Często wymaga przy okazji resetu pralki. Gdy nie chcesz czekać na powrót elektryczności (bo np. nie wiesz, ile to potrwa), ostrożnie wypompuj wodę samodzielnie.

  1. Sprawdź najpierw, czy bęben jest pełny. Jeśli tak, nie otwieraj drzwiczek.
  2. Pod pralką rozłóż szmatki bądź ścierki.
  3. Stopniowo wypuszczaj wodę poprzez filtr pompy. Będzie jej sporo, więc uważaj, aby nie zalać łazienki.
  4. Dopiero gdy spuścisz większość zawartości bębna, otwórz drzwiczki (jeśli zwolniła się blokada).

  Czujesz, że woda jest gorąca? Nie spuszczaj jej od razu. Lepiej odczekaj przynajmniej kilkanaście minut, aby się nie poparzyć.

  Samodzielne spuszczenie wody z pralki przy braku prądu to często najlepsze rozwiązanie. Gdy awaria trwa dłużej niż godzinę, pranie w bębnie zacznie brzydko pachnieć. Pamiętaj, że zapach stęchlizny jest trudny do wywabienia.

  Lepiej nie ryzykować i wyjąć odzież odpowiednio wcześnie. Zależnie od tego, na jakim etapie zaskoczyła Cię awaria sieci, nastawisz pranie jeszcze raz lub wypłuczesz je ręcznie.

  Jak spuścić wodę z pralki ładowanej od góry?

  Wbrew pozorom nie różni się to znacząco od wypompowywania wody z modelu ładowanego od przodu. Najlepsze ładowane od góry pralki Candy, Amica i inne przeważnie są wyposażone w filtr pompy na dole. Znajdziesz go po prawej lub lewej stronie.

  Tak samo jak w dowolnej pralce ładowanej od frontu, wykręcasz filtr i spuszczasz zawartość. W tym przypadku także go przetrzyj, żeby sprzęt działał bez zarzutu.

  Jak spuścić wodę z pralki na zimę?

  Zrobisz to standardowo poprzez wykręcenie filtra lub użycie wężyka. Powinno to wystarczyć, aby przygotować pralkę do kontaktu z niskimi temperaturami. Raczej uda Ci się usunąć całą wodę. Dla pewności przechyl pralkę, aby resztki mogły swobodnie spłynąć.

  Zastanawiasz się, po co to robić? Są różne sytuacje. Najczęściej spuszcza się wodę z pralki na zimę, kiedy ma stanąć na zewnątrz, np. na balkonie.

  To niezbędne, aby przy ujemnej temperaturze zamarznięta zawartość sprzętu nie rozsadziła poszczególnych elementów konstrukcji.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments