W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak ugotować ryż w parowarze?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Gotowanie ryżu w parowarze to dobry pomysł, szczególnie jeżeli chcesz za jednym razem ugotować całe danie w tym urządzeniu. Ryż podasz np. z mięsem, rybą czy warzywami, więc sprzyja to temu, żeby skomponować zdrowe i pożywne danie. Jak się jednak zabrać do gotowania ryżu w parowarze? Mój poradnik Ci w tym pomoże!

sposoby gotowania ryżu w parowarze

Spis treści:

  Mnóstwo topowych potraw z wielu kuchni świata wzbogacanych jest o ryż. Mnie najlepiej kojarzy się z kuchnią orientalną, choć nie do końca dietetyczną 😉 Kurczak sezamowo-miodowy, kurczak po wietnamsku… Nieważne, wróćmy do tematu.

  W tym poradniku poruszę temat gotowania ryżu, ale nie w tradycyjnym naczyniu kuchennym, a za pomocą elektrycznego parowaru. Będzie też wzmianka o sposobie gotowania wyłącznie na samej parze.

  Nieważne, jakiej odmiany chcesz skosztować – ryżu białego, brązowego, jaśminowego, basmati czy arborio – moje wskazówki są uniwersalne.

  Czy warto gotować ryż w parowarze?

  Zacznijmy od tego, że ryż jest bardzo zdrowy. Ten lekkostrawny produkt mączny nie zawiera glutenu, a daje masę energii i zwalcza głód.

  Stanowi znakomite źródło białka roślinnego, witamin czy skrobi. Ten pełnoziarnisty polecany jest cukrzykom, gdyż podczas trawienia nie wymaga większej produkcji insuliny.

  zdrowe danie z ryżem

  Parowar, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje do gotowania gorącą parę. Jej cyrkulacja w poszczególnych komorach na żywność obrabia jedzenie, przygotowując do spożycia.

  Z ryżem jest akurat nieco inaczej. Samo pytanie, jak ugotować ryż na parze, nie ma tu za bardzo sensu, bo pichcenie odbywa się w bardziej tradycyjny sposób, czyli w wodzie.

  Niestety, ale taki właśnie urok omawianego produktu spożywczego. Chociaż… istnieją pewne patenty na obejście użycia wody, o czym będzie w dalszej części materiału.

  Ale odnosząc się do pytania, czy warto – tak, ale jeżeli nie potrzebujesz ogromnej ilości ryżu. Chcesz za to ugotować wszystkie składniki dania, nie tracąc dodatkowo czasu, czy nie latając od parowaru do garnka na kuchence.

  Teraz sprawdźmy, co ten magiczny parowar musi mieć, żeby sprawnie pitrasić ryż.

  Zobacz też:

  Gdzie w parowarze gotuje się ryż?

  W specjalnym kubeczku lub pojemniku. Jego kształt, a przede wszystkim pojemność mogą się znacząco różnić w zależności od konkretnego modelu.

  Niektórzy producenci idą w stronę bardziej uniwersalnych pojemników, w których przygotowuje się np. zupę, marynowane potrawy, warzywa w sosie, pudding i właśnie ryż.

  Inni dołączają do zestawu dedykowane naczynie tylko na ten składnik, a jeszcze inni zestaw malutkich kubeczków.

  Jeżeli jesteś jeszcze przed zakupem, a zamierzasz często gotować ryż, i to dla kilku osób, to zwróć uwagę na typ i pojemność zbiornika na omawiany składnik.

  Zajrzyj do instrukcji obsługi konkretnego modelu. Powinna być tam informacja, ile ryżu można maksymalnie wsypać i ile się go gotuje.

  Parowar philips avanced collection hd9170

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Gotowanie ryżu w parowarze krok po kroku

  Nie jest to nic trudniejszego, ale poniższe informacje musisz poznać. Szczególnie że dodałem sporo praktycznych rad, których nigdzie indziej nie znajdziesz.

  Oto one:

  1. Umyj dokładnie swoje ręce, żeby zachować pełną higienę przy bezpośrednim kontakcie z żywnością.
  2. Umyj ryż pod zimną wodą. Pomocne okaże się sitko z bardzo drobnymi otworami. Inną opcją jest umieszczenie ryżu w miseczce, zalanie zimną wodą i swego rodzaju masowanie go. Wodę, która szybko stanie się mleczna (zabarwiona na biało), dokładnie wylej i nalej świeżej. Powtarzaj ten proces do momentu, w którym woda z ryżem będzie czysta.
  3. Umieść ryż w dedykowanym pojemniku. Musisz trzymać się informacji zawartych w instrukcji. Upraszczając, zwykle wody musi być dwa razy więcej niż ryżu, a podziałkę stanowi po prostu kubek lub szklanka. Niektórzy producenci podają dokładniejsze wartości, np. 150 g ryżu i 300 ml wody.
  4. Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nieco przyprawić ryż, o ile oczywiście lubisz. Ciekawą opcję stanowi pandan, pietruszka czy kminek. Zajrzyj przy okazji do artykułu o tym, jak przyprawić warzywa na parze. Być może te propozycje natchną Cię także w przypadku gotowania w parowarze ryżu.
  5. Przygotuj parowar do pracy. Podepnij do prądu, wlej wodę do zbiornika w podstawie i wykonaj inne czynności przygotowawcze. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tym sprzętem, to przeczytaj też, jak gotować w elektrycznym parowarze. Dowiesz się wszystkiego na ten temat.
  6. Następnie umieść pojemnik z ryżem we wnętrzu urządzenia. W którym dokładnie koszu? Takie informacje też powinny być w podręczniku użytkowania. Zazwyczaj jest to ten najwyższy, szczególnie w przypadku mniejszych kubeczków.
  7. Gotuj ryż w parowarze zgodnie z informacjami z instrukcji. Znam parowar, w którym ugotowanie mieszanki ryżu długoziarnistego i dzikiego trwa prawie godzinę. Przyznam jednak, że dysponuje on całkiem sporym pojemnikiem na ryż.
   W innym czas obróbki dochodzi do 30 – 35 minut. Najszybciej idzie z kubeczkami (zwykle ok. 20 minut), ale są one zdecydowanie najmniejsze, np. zaledwie na 30 g ryżu, no ale jest ich przecież kilka. Pozostaje też kwestia Twoich upodobań kulinarnych odnośnie twardości ryżu.
  8. Sprawdzaj stan ryżu i mieszaj go. W miarę możliwości nie rób tego za często, aby nie zaburzyć procesu gotowania.
  9. Jeżeli wiesz, że cały cykl będzie dość długo trwał, to sprawdzaj również stan wody w zbiorniku parowaru. Być może będzie trzeba trochę jej dolać.
  10. Gdy gotowanie się zakończy, wymieszaj ryż i pozostaw na jakieś 5 minut pod przykrywką w jego pojemniku. Będzie wtedy jeszcze smaczniejszy!
  11. Nałóż na talerz, dopraw według swoich upodobań i rozpocznij długo wyczekiwaną wyżerkę 😉 I to jakże zdrową! Oczywiście, o ile reszta składników była gotowana na parze, bo za inne techniki kulinarne nie ręczę.

  A co zamiast ryżu? Jakaś alternatywa? No cóż, do głowy przychodzą mi ziemniaki, które w ryżowych daniach może się nie sprawdzą, ale jako dodatek do czegoś już tak. Dowiedz się więc przy okazji, jak ugotować ziemniaki na parze. Potrwa to krócej i nie będzie wymagało kontaktu z wodą w trakcie pichcenia w parowarze.

  miska z białym ryżem

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Gotowanie ryżu za pomocą samej pary

  Czy jest możliwe? Tak i to w przypadku większości naczyń parowych, np. bambusowego parownika.

  Chodzi głównie o to, aby zatrzymać sypki ryż na powierzchni. Niektóre garnki parowe mają tak skonstruowane sitka, że nie przepuszczają one ziarenek ryżu niżej.

  Drugim sposobem jest wyłożenie czymś powierzchni, aby ryż się na niej trzymał i prawidłowo wchłaniał parę. Takie wkładki robi się np. z papieru pergaminowego, folii, a nawet etaminy, czyli bawełnianej tkaniny o splocie płóciennym, właściwie gazy. Ten ostatni materiał trzeba jednak złożyć 3 – 4 razy przed wyłożeniem go, żeby tworzył nieco grubszą warstwę.

  Przyznam, że jeszcze nie eksperymentowałem z tą metodą, ale wiem, że powierzchnia, jak i kawałek boków komory powinny być dokładnie przykryte użytym jako poszewka materiałem.

  niewielka porcja ryżu w miseczce

  Podsumowanie

  Gotowanie ryżu w parowarze to raczej pikuś, bo większość z nich ma dedykowane pojemniczki na tego typu produkty. Wciąż wyjdzie on smaczny i delikatny, o ile weźmiesz sobie do serca moje wskazówki.

  Gotowanie na samej parze też jest możliwe, choć wymaga kombinowania ze stworzeniem poszewki, chyba że sitko garnku parowego nie przepuszcza drobnych ziarenek.

  Jeżeli masz jakieś swoje sposoby i patenty na tworzenie jak najlepszego ryżu w parowych naczyniach i urządzeniach, to podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  adam
  4 lat temu

  czesc, jaka wode wlac do pojemnika z ryzem; zimna czy wrzaca?