W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak ugotować ziemniaki na parze?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Solo w przyprawach, a może jako dodatek do czegoś? Ziemniaki można jeść w różnych kompozycjach. Dzisiaj przypatrzymy się temu, jak ugotować je na parze. Czy w ogóle warto? Czy wciąż będzie zdrowo i smacznie? Z moim poradnikiem wszystkiego się dowiesz!

jak prawidłowo gotować ziemniaki na parze

Spis treści:

    Nie znam chyba drugiego takiego warzywa, które miałoby tyle określeń co ziemniak. Kartofel, pyra, grula, bulba, a to tylko niektóre nazwy, które używane są w Polsce.

    Pewne jest to, że ziemniaki stanowią jeden z najczęstszych dodatków do dania głównego. Mogą być jednak na talerzu zupełnie solo.

    Jak sprawnie ugotować je na parze i to zarówno przy użyciu garnka z sitkiem, jak i nowoczesnego parowaru elektrycznego, chociażby któregoś z rankingu parowarów? Oto moje wskazówki!

    Gotowanie ziemniaków na parze krok po kroku

    Jak to zwykle bywa u mnie z poradnikami odnośnie gotowania parowego, poruszę dwa przypadki. Nie wiem bowiem, jakiego sprzętu lub naczynia używasz do gotowania.

    Jednym z nich będzie zwykły garnek parowy, zwany także parownikiem, a drugim elektryczny parowar.

    Gotowanie ziemniaków w garnku parowym

    Plus jest taki, że za jednym razem ugotujesz okazałą liczbę ziemniaczków. Minusem jest jednak to, że przygotujesz tylko jeden produkt spożywczy. Ale jeżeli zamierzasz zjeść je solo, to nie zrobi Ci to różnicy.

    Oto instrukcja:

    1. Obierz i umyj ziemniaki.
    2. Nie ma tu może większego ograniczenia co do rozmiarów bulw, ale te największe kartofle podziel na połówki lub delikatnie ponacinaj (choć radzę jednak tego nie robić, a dobrać mniejsze sztuki). Jeżeli jest to możliwe, kupuj raczej małe ziemniaki (koniecznie młode, bo są zdrowsze i smaczniejsze). Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w ogóle pokroić je w kostki, plasterki, talarki, paski, połówki, ćwiartki itp. To już kwestia indywidualna, ale pamiętaj, że im mniejsze kawałki, tym szybciej będą gotowe.
    3. W koszu (durszlaku) ułóż ziemniaki według rozmiarów, jeżeli jest taka potrzeba. Te większe umieść na dnie, a na nich połóż mniejsze.
    4. Zakryj je dokładnie pokrywką i rozpocznij gotowanie. Gdy zauważysz, że pary jest więcej, zmniejsz ogień na średni.
    5. Cały proces, w zależności od rozmiarów warzyw i ich ilości, powinien trwać 15 – 35 minut. Po 15 minutach zacznij sprawdzać stan ziemniaków. Zapewne wiesz, jak to uczynić. Delikatnie nakłuwaj je w najgrubszej części cienkim szpikulcem, nożem lub widelcem. Powinien gładko w nie wchodzić. Sprawdź oczywiście kilka sztuk.
    6. Jeżeli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt smakowy, to przerzuć ziemniaki do jakiegoś rondelka i zakryj go czystą ściereczką. Zostaw na kilka minut. Po co tak robić? Aby pozbyć się nadmiaru pary, którą wchłonęły warzywa. Staną się wtedy mniej wilgotne i smaczniejsze.
    7. Przełóż potrawę na talerz i przypraw według swoich upodobań. Wszelkie dodatki poprawiające smak i aromat możesz też umieścić na ziemniakach tuż przed rozpoczęciem gotowania.

    Co do ostatniego punktu z przyprawianiem – opcji jest bardzo dużo. Koper, masełko, różnego rodzaju zioła, sos czosnkowy lub taki według własnego pomysłu, a to tylko niektóre propozycje.

    Wiele inspiracji znajdziesz w artykule o tym, jak przyprawić warzywa na parze, aby były smaczniejsze. Wierzę, że wpadniesz na fajny pomysł, aby urozmaicić smak ziemniaków. Jeżeli spożywasz je zwykle solo, to tym bardziej warto pokombinować.

    ziemniaki z pary z ciekawymi przyprawami

    Gotowanie ziemniaków w parowarze elektrycznym

    Wielopiętrowy lub wielokomorowy parowar elektryczny daje możliwość przygotowania na jednym cyklu gotowania wieloskładnikowej potrawy.

    Jak ugotować w nim ziemniaki?

    1. Obierz i umyj ziemniaki.
    2. W porównaniu do garnka parowego radzę bardziej przypatrzeć się rozmiarom bulw. Powinny być mniejsze lub pokrojone.
    3. Jeżeli korzystasz z parowaru pionowego, to zadbaj, aby na gotowane warzywa nic nie kapało z poziomu wyżej. Pamiętaj też, że im niżej je ulokujesz, tym szybciej będą gotowe.
    4. Ułóż je tak w komorze, aby cyrkulacja gorącej pary była efektywna. Chodzi o przestrzenie między kawałkami ziemniaków. Powinny być widoczne, więc zostaw trochę luzu.
    5. Możesz użyć pojemniczka na zioła i przyprawy, żeby urozmaicić smak ziemniaczków. Taki kubełek z dodatkami połóż na tacce ociekowej.
    6. Ile gotować ziemniaki w parowarze na prąd? To znów zależne jest od ich ilości, rozmiarów, a także wydajności urządzenia. Takich informacji zawsze szukaj w instrukcji obsługi. Z mojego doświadczenia wynika, że najmocniejsze parowary przygotują 600 g ziemniaków w około 20 minut. Te nieco tańsze (a w zasadzie mniej pojemne i słabsze pod względem mocy) mogą zwykle ugotować 400 g w około 20 – 30 minut.
    7. Uważaj przy sprawdzaniu stanu ziemniaków. Staraj się to robić możliwie jak najrzadziej, żeby nie zaburzyć procesu gotowania na parze. Dzieje się tak przy każdorazowym otwieraniu pokrywki podczas pichcenia.
    8. Tu również możesz zastosować trik z przełożeniem warzyw do rondelka i przykryciem go czystą ściereczką. Wszystko po to, aby ziemniaki pozbyły się ze swojej powierzchni pary, były mniej wilgotne i smaczniejsze.
    9. Na końcu przełóż jedzonko na swój talerz i ewentualnie przypraw.

    Możesz odnieść wrażenie, że elektryczne urządzenie nie jest wcale takie wygodne w porównaniu do parowego garnka. Niesie jednak za sobą większą funkcjonalność.

    Timer znajduje się zwykle na wyświetlaczu, a przy okazji możesz przygotować także inne składniki dania. Korzystanie z pojemniczka na przyprawy daje z kolei większe możliwości w ulepszeniu smaku każdej żywności i to już podczas parowej obróbki.

    Jeżeli dopiero zaczynasz używać tego sprzętu, to koniecznie odwiedź poradnik o tym, jak gotować w elektrycznym parowarze. Zawarłem w nim uniwersalne rady i wskazówki odnośnie prawidłowego gotowaniu w tej kuchennej machinie parowej.

    Ranking parowarów – zwycięzca

    Amica Lunaris PT3012

    Ziemniaki w mundurkach na parze

    Wydaje mi się, że większość osób robi tak, że najpierw obiera te warzywa i myje, a dopiero później gotuje. Ba, sam w powyższych poradnikach tak zalecałem.

    Ale w ramach uzupełnienia powiem Ci jedno – zostawienie im mundurków jest bardzo dobrym pomysłem!

    Dlaczego? Chodzi o ochronę przed gorącą parą, która zawsze w pewnym stopniu wpłynie na ich odżywczy i wartościowy skład. Choć nie tak bardzo jak inne metody kulinarne.

    Co trzeba wiedzieć w przypadku gotowania na parze ziemniaków w mundurkach?

    • Jak się już pewnie domyślasz, w grę nie wchodzi przekrajanie ich czy jakakolwiek zmiana rozmiaru. Muszą być gotowane w całości, bo główną ideą zostawienia skórek jest ochrona ich miąższu.
    • Powinny być jak najbardziej do siebie zbliżone pod względem gabarytów, aby ugotować się w równym stopniu.
    • Młodym ziemniaczkom nie musisz usuwać skórki po ugotowaniu.
    • W innym przypadku zrób to bardzo starannie – tak, aby obierać jak najcieńsze płaty. Dlaczego? Bo to właśnie przy skórce znajduje się wszystko, co najsmaczniejsze w ziemniaku. Nie zawsze jest to takie łatwe, ale jeżeli zależy Ci na jak najlepszym smaku, to przyłóż się do obierania czy skrobania po ugotowaniu na parze.
    • Potem możesz je już przekrajać jak chcesz i wsunąć ze smakiem.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Czy ziemniaki z pary są zdrowe?

    Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w ogóle warto bawić się z parowarem, czy ziemniaki będą wtedy zdrowsze.

    Zacznijmy od tego, że ziemniaki, a konkretniej ich bulwy, bo to właśnie je konsumujesz, są cennym źródłem skrobi. Dzięki temu z jednej strony nie mają większej liczby kalorii, a z drugiej gwarantują organizmowi sporo energii. No i skutecznie walczą z głodem.

    To nie koniec korzyści. Dużo witamin (C, A, E, cała gama witamin z grupy B), masa składników mineralnych (np. potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor), a także białko roślinne. Większość nie zdaje sobie sprawy, jak zdrowe są te proste warzywa i ich bulwy.

    I teraz przypatrzmy się różnicy między gotowaniem na parze a tym tradycyjnym, czyli w wodzie (lub też w piekarniku, bo pieczone ziemniaczki również są lubiane).

    Zasada jest prosta. Gotowanie w wodzie wypłukuje sporo witamin i wartościowych składników mineralnych. Oprócz tego niekorzystnie na skład potrawy działa dłuższa ekspozycja na obróbkę termiczną. Im dłużej coś gotujesz i im wyższa jest temperatura, tym dla potrawy gorzej.

    A z gotowaniem na parze nie ma takiego problemu.

    Żywność nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Ta technika kulinarna jest też szybka. Nie wytwarzają się przy tym żadne szkodliwe dla organizmu związki. Zdecydowanie najlepsza opcja pod kątem zdrowotnym.

    Odpowiadając na pytanie, czy ziemniaki z pary są zdrowe – tak, jak najbardziej! I to zdrowsze niż te gotowane tradycyjnie.

    Ta jadalna roślina sama w sobie jest zdrowa, a gotowanie parowe pozwala zachować jej więcej witamin i składników mineralnych, z których bardzo ucieszy się Twój organizm.

    nieobrane ziemniaki o różnych kształtach

    Podsumowanie

    Znam osoby, które nie wyobrażają sobie obiadu bez ziemniaków. Jeżeli do nich należysz, to poważnie rozważ gotowanie przy użyciu pary.

    Staną się wtedy jeszcze zdrowsze, a nie stracą na smaku. Posłużą jako dodatek do mięsa, ryby czy dowolnej kompozycji kulinarnej.

    Wiele osób konsumuje je solo, a to kolejny przypadek, w którym warto zadbać o zachowanie w nich cennych wartości odżywczych.

    Z moim poradnikiem już doskonale wiesz, jak ugotować ziemniaki na parze i to w przypadku używania różnych naczyń czy urządzeń.

    Pomysł na kolejną lekturę: Jak ugotować ryż w parowarze?

    Zobacz alternatywy dla parowarów:

    Oceń publikację
    [Głosy: 7 Średnia: 4.4]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments