W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak układać produkty w lodówce?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Układanie i przechowywanie żywności w lodówce ma duży wpływ na ich świeżość oraz konsystencję. Jeżeli chcesz dobrze zadbać o swoje jedzenie, koniecznie dowiedz się, w jaki sposób rozmieścić je w lodówce!

Jak prawidłowo układać produkty w lodówce?

Spis treści:

  Dlaczego ułożenie produktów ma znaczenie?

  Wiele osób w kwestii przechowywania żywności popełnia jeden podstawowy błąd: wrzuca produkty do lodówki bez jakiegokolwiek zastanowienia. Gdziekolwiek jest miejsce, tam lądują zakupy.

  Takie podejście powoduje tylko, że żywność szybciej się psuje, a Ty częściej robisz zakupy i wydajesz więcej pieniędzy.

  Warto wiedzieć, jak układać produkty w lodówce, bo w komorze chłodziarki wcale nie panuje taka sama temperatura w każdym jej zakamarku. Odpowiada za to stratyfikacja termiczna, czyli warstwowy rozkład temperatury.

  Inne warunki są na dole komory, a inne na górze. Dodatkowo różne artykuły spożywcze potrzebują odmiennych warunków, żeby przez dłuższy czas zachować świeżość, smak i wartości odżywcze. Omówiłem to dokładniej w artykule o tym, jaka powinna być temperatura w lodówce.

  Z tego powodu warto wiedzieć, jak układać jedzenie w lodówce. Ma to same plusy, bo nie tylko artykuły spożywcze dłużej zachowają świeżość, ale też wnętrze komory będzie dobrze zorganizowane. Wszystkie produkty będziesz mieć pod ręką, bez wyciągania połowy żywności, żeby znaleźć jeden słoik.

  Poniżej wyjaśnię Ci, jak układać rzeczy w lodówce, skupiając się na poszczególnych strefach: od dolnych szuflad po górne półki.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Dolne szuflady

  Mowa o standardowych szufladach bez żadnych udogodnień.

  W większości lodówek znajdują się na samym dole. Jest w nich cieplej niż w środkowej części i panuje w nich wysoka wilgotność. Dlatego idealnie sprawdzają się do przechowywania takich produktów jak warzywa i owoce.

  W dolnych szufladach temperatura wynosi ok. 7 – 8 stopni Celsjusza, dlatego to nieodpowiednie miejsce dla delikatnych, szybko psujących się produktów spożywczych.

  Komora zero

  Wiele dobrych lodówek wolnostojących i nie tylko oferuje bardziej zaawansowane szuflady.

  Jedną z nich jest komora zero, w której utrzymuje się średnio od 0 do 3 stopni Celsjusza. Diametralnie zmienia to sytuację, ponieważ do dobre miejsce dla delikatniejszych produktów.

  Co ułożyć w komorze zero? Na przykład mięso, wędliny, ryby, sery czy owoce morza.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Szuflada z regulacją wilgotności

  Tak jak standardowa szuflada, stanowi dobre miejsce na owoce i warzywa.

  Różnica tkwi w tym, że wyregulujesz poziom wilgotności. Co to daje? Zakładając, że wybierzesz prawidłową wartość, jeszcze bardziej zadbasz o swoją żywność.

  To udogodnienie pojawia się nawet w lepszych lodówkach do zabudowy.

  Dolna półka

  Dolna półka to ta, która znajduje się bezpośrednio nad wspomnianymi wyżej szufladami. Na niej panuje najniższa temperatura, sięgająca nawet 2 stopni Celsjusza. Jeśli więc nie wiesz, gdzie w lodówce jest najzimniej, to właśnie tam (chyba że sprzęt ma komorę zero).

  Dolna półka jest więc dobra do przechowywania takich produktów jak wędliny, mięsa i ryby oraz sery. Trzymaj tam też dania mięsne, które chcesz zachować na następny dzień.

  Wiele lodówek w miejscu dolnej półki ma nawet osobną szufladę przeznaczoną na wędliny i sery, właśnie dlatego, że jest tam najchłodniej. Dotyczy to np. lodówek do obudowy.

  Środkowe półki

  Środkowe półki (średnio jest ich dwie, rzadziej jedna) to miejsce, w którym panuje umiarkowana temperatura, ok. 4 – 6 stopni Celsjusza.

  Jak rozmieścić produkty w lodówce na środkowych półkach? Najpierw układaj tam duże produkty, na przykład garnki z zupą. Na pozostałych miejscach zmieszczą się produkty, które nie zepsują się aż tak szybko jak mięso.

  Na środkowych półkach układaj więc przede wszystkim nabiał, czyli jogurty, śmietany, mleko i serki.

  Górne półki

  W komorze lodówki górne półki to podobnie jak klasyczne dolne szuflady dość ciepłe miejsce. Temperatura sięga tu 6 – 8 stopni Celsjusza. Dlatego nie jest to dobre miejsce dla łatwo psujących się produktów.

  Na górnych półkach przechowuj takie artykuły spożywcze jak dżemy, konserwy, słoiki z przetworami, konfitury i różne powidła. Na najwyższej półce jest też miejsce na ciasta i desery, które wymagają niższej temperatury niż pokojowa.

  Jeśli na tej półce położysz jogurty, kefiry czy mleko, nic się im nie stanie. To także niezła przestrzeń na większe napoje, które nie zmieściły się na półkach/balkonikach drzwi. Oczywiście muszą wtedy leżeć na półce.

  Dowiedz się też: Czego nie trzymać w lodówce?

  Drzwi lodówki

  Najcieplej w całej lodówce jest na drzwiach. Balkoniki służą więc do przechowywania produktów, które wymagają tylko lekkiego schłodzenia.

  Na drzwiach lodówki temperatura może osiągać nawet 10 stopni Celsjusza. Używaj ich więc do przechowywania napojów (woda, sok, gazowane, alkoholowe itp.), sosów, musztardy, keczupu czy majonezu.

  Górny balkonik zwykle przeznaczony jest na jaja i masło, bo te produkty bez przeszkód przechowasz dłużej niż przez kilka dni, nawet w temperaturze trochę wyższej niż 2 stopnie Celsjusza.

  Stojak na wino

  To już opcjonalny dodatek, pojawia się głównie w szerszych modelach, np. lodówkach side by side (choć te standardowe także czasem go oferują).

  Jak sama nazwa wskazuje, najlepiej ułożyć na nim butelki wina. Sprawdzą się także inne napoje o większej pojemności.

  Minibarek

  Jeszcze rzadszy dodatek niż metalowy stojak na wino. Pojawia się czasem w luksusowych i szerokich urządzeniach, np. lodówkach French Door lub Multidoor.

  Bez otwierania całych drzwi (a więc narażania sprzętu na skok temperatury) szybko wyjmiesz napój, którego chcesz się napić.

  To więc odpowiednie miejsce na wodę, sok, colę czy oczywiście… piwo.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments