W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak umyć lodówkę?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Myjąc lodówkę, pozbędziesz się bakterii, pleśni i innych drobnoustrojów. Dzięki zachowaniu higieny oraz sterylności Twoje jedzenie będzie bezpieczne i dłużej zdatne do spożycia. Jak szybko i skutecznie umyć lodówkę? Poznaj moje porady! Szybko przywrócić błysk swojej chłodziarko-zamrażarce.

Jak szybko i skutecznie umyć lodówkę?

Spis treści:

  Prawidłowe mycie lodówki

  1. Odłącz lodówkę od prądu. Jeśli tego nie zrobisz, grozi to uszkodzeniem sprzętu. Do tego alarm otwartych drzwi będzie Cię wkurzał ciągłym pikaniem.
  2. Wypakuj z lodówki wszystkie produkty. To także dobry moment na sprawdzenie ich terminów ważności i pozbycie się nieświeżych warzyw, owoców czy innych potraw.
  3. Wyjmij z lodówki wszystkie półki i szuflady. Połóż je w bezpiecznym miejscu, aby nie przeszkadzały Ci podczas mycia chłodziarki-zamrażarki i nie były narażone na przypadkowe uszkodzenie.
  4. Jeśli masz lodówkę z systemem No Frost, od razu przystąp do jej mycia. Jeśli posiadasz lodówkę bez technologii bezszronowej, poczekaj do momentu, aż szron i lód się rozpuszczą. Dobrym pomysłem jest podłożenie pod zamrażalnik płaskiej tacki, na której zbierze się woda. Dzięki temu nie zalejesz nią podłogi. Jeśli nie masz tacki, przyda się ręcznik do kąpieli.
  5. Rozmrożona lodówka jest gotowa do mycia. Najpierw pozbądź się z niej nadmiaru roztopionego szronu. Potem przystąp do czyszczenia. Jeśli nie wiesz jeszcze, czego użyć, przeczytaj poradnik o tym, czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz. Sporo z tych rzeczy masz pewnie już w domu.
  6. Czyszczenie lodówki zacznij od pozbycia się z niej wszelkich pozostałości jedzenia – mam na myśli okruszki i inne, większe odpady.
  7. Teraz umyj lodówkę wybranym detergentem lub preparatem, zaczynając od góry i kierując się ku dołowi. Nie zapomnij o dokładnym wymyciu uszczelek (również uszczelki drzwi) i innych zakamarków, ponieważ takie miejsca to główne siedlisko bakterii i pleśni.
  8. Umytą lodówkę wytrzyj do sucha chłonną ściereczką, najlepiej z mikrofibry, która dobrze chłonie. Dobrze sprawdzają się też ręczniki papierowe bądź miękkie gąbki. Nie używaj z kolei druciaków czy czegokolwiek, co mogłoby zarysować komorę chłodzącą.
  9. Dokładnie umyte, odkażone np. octem i wytarte półki oraz szuflady umieść na swoich miejscach w czystej lodówce.
  10. Czas na uzupełnienie lodówki produktami spożywczymi. Przed umieszczeniem ich w czystej już lodówce przetrzyj każdy z produktów ściereczką zwilżoną wodą. Dzięki temu nie wprowadzisz do wnętrza lodówki żadnych nieczystości.
  11. Opcjonalnie: na sam koniec umieść w lodówce talerzyk z sodą oczyszczoną lub kawą. To sprawi, że jej wnętrze na długi czas zachowa świeżość i ładny zapach.

  Skoro wiesz już, jak czyścić lodówkę krok po kroku, poniżej poruszę kilka dodatkowych kwestii związanych z myciem lodówki.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Czyszczenie lodówki octem

  Ocet z jednej strony ma nieco drażniący zapach, lecz prawda jest taka, że znakomicie odkaża i usuwa różne nieczystości. Dlatego też wykorzystanie go do mycia lodówki stanowi bardzo dobry pomysł.

  Octem wyczyścisz zarówno wnętrze, jak i wyjęte z chłodziarki półki oraz szuflady.

  Podstawę stanowi wymieszanie octu z ciepłą wodą, np. w dużej misce. Ocet powinien stanowić ok. 1/3 całej zawartości. Następnie wystarczy, że przemyjesz sprzęt gąbką lub ścierką, nie zapominając o różnych zakamarkach.

  W przypadku trudniej dostępnych obszarów posłuż się patyczkiem do uszu, aby precyzyjnie usunąć zabrudzenia.

  Po octowym czyszczeniu zalecam kolejne przemycie całości, ale samą wodą. W ten sposób od razu zniwelujesz zapach octu. Na końcu osusz lodówkę chłonną ścierką lub ręcznikiem papierowym. Ogólnie prosta sprawa, prawda?

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  W jaki sposób skutecznie wyczyścić lodówkę z pleśni?

  Jeśli na jakimkolwiek produkcie, który stał w lodówce, pojawiła się pleśń, pewne jest to, że rozprzestrzeniła się ona w całej lodówce. Nawet jeśli nie widać jej gołym okiem, na pewno gdzieś jest.

  Jak pozbyć się pleśni z lodówki?

  Oto wskazówki:

  • Wyrzuć wszystkie spleśniałe produkty. Nawet te z odrobiną pleśni. Nie nadają się do spożycia, poza tym pozostawienie ich w lodówce spowoduje rozprzestrzenienie się pleśni na inne produkty.
  • Odkaź wnętrze lodówki. Wykorzystaj w tym celu ocet. To stary i sprawdzony produkt, który działa odkażająco i bakteriobójczo. Po umyciu lodówki przetrzyj ponownie jej wnętrze ściereczką nasączoną octem. To samo zrób z wszystkimi pozostałymi częściami – półkami i szufladami. Oczywiście uprzednio umyj je w ciepłej wodzie.
  • Zdezynfekuj uszczelki. To one są głównym źródłem pleśni w lodówce. Zakamarki między nimi wyczyść dokładnie patyczkami kosmetycznymi nasączonymi octem. Następnie przetrzyj je mokrą szmatką i wytrzyj między szczelinami do sucha papierem kuchennym.

  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:


  W jaki sposób umyć lodówkę bez rozmrażania?

  Odpowiedź brzmi: nie jest to możliwe, jeśli nie posiadasz lodówki z systemem No Frost.

  Tradycyjne lodówki, wyposażone w podstawowe funkcje, musisz najpierw rozmrozić, by pozbyć się z ich wnętrza szronu i lodu. Dopiero wówczas przystąp do mycia. System No Frost to technologia, którą oferują lodówki nowszej generacji.

  Dzięki niemu we wnętrzu lodówki nie osadza się szron ani lód, co sprawia, że chłodziarko-zamrażarka jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości.

  Przy okazji poznaj inne rozwiązania, które potęgują higienę i sterylność w lodówce:

  • Funkcja AirFlow – oznacza swobodny przepływ powietrza. Dzięki niej lodówka utrzymuje stałą temperaturę w każdym miejscu chłodziarki. To sprawia, że produkty nie psują się tak szybko i dłużej zachowują swoją świeżość. Może występować pod różnymi nazwami, w zależności od producenta urządzenia.
  • Półka na butelki – dzięki niej unikniesz zalania lodówki sokiem czy mlekiem.
  • Total No Frost – zapewnia utrzymanie wilgotności na stałym poziomie w chłodziarce i zamrażarce. Dzięki temu nawet przy otwartych drzwiach podczas mycia lodówki nie musisz jej uprzednio rozmrażać. Istotne w przypadku większych urządzeń, np. lodówek side by side, French Door, a tym bardziej Multidoor.
  • NeoFrost – technologia marki Beko, aczkolwiek łączy technologie obecne w wielu lodówkach innych marek. Chodzi o No Frost + niezależne obiegi powietrza dla chłodziarki oraz zamrażalnika.
  • Pochłaniacz zapachów – z jednej strony się przydaje, bo specyficzna woń nie przechodzi tak bardzo na inne produkty. Z drugiej strony pamiętaj, że ta technologia nie rozwiązuje problemu, a jedynie go maskuje.

  Jak umyć lodówkę z zewnątrz?

  Na obudowie lodówki często pojawiają się małe plamki, odciski palców bądź opary z tłuszczu. Dlatego też nie zaniedbuj mycia lodówki z zewnątrz.

  Łatwy sposób stanowi połączenie wody z octem. Tego typu roztwór nanieś na obudowę lodówki miękką gąbką lub ściereczką. Opcjonalnie przelej preparat do spryskiwacza i rozpyl na drzwi chłodziarko-zamrażarki.

  Następnie subtelnie zetrzyj wszelkie nieczystości i ponownie wyczyść, ale np. już samą wodą (aby pozbyć się zapachu octu). W końcowym etapie wytrzyj sprzęt na sucho ręcznikiem papierowym lub suchą, chłonną ścierką.

  Do mycia lodówki z zewnątrz przydają się też środki chemiczne przeznaczone do tego typu zadań. Pamiętaj, aby nie stosować preparatów zawierających alkohol. Mogą naruszyć powłokę. To samo dotyczy zresztą mycia wnętrza lodówki.

  Jak często myć lodówkę?

  Najprostsza odpowiedź to taka, że wtedy, gdy zauważysz nadmiar brudu na półkach i w szufladach, a z lodówki zacznie brzydko pachnieć. Niemniej staraj się i bez tego regularnie myć lodówkę, np. raz na miesiąc lub kwartał. Wtedy usuniesz niewidoczne gołym okiem bakterie.

  Regularnym myciem sprzętu chłodniczego zagwarantujesz higieniczne warunki do przechowywania żywności. Baczną uwagę zwracaj przy okazji na uszczelkę drzwi.

  Jeżeli zależy Ci jednocześnie na aspekcie wizualnym, przecieraj front sprzętu, gdy zauważysz na nim plamy lub odciski palców.

  Rozsądnie uczynisz, robiąc także swego rodzaju przegląd lodówki, np. raz na tydzień. Sprawdzaj stan produktów, czystość newralgicznych miejsc czy stopień oblodzenia.

  Nowa lodówka w domu – czy muszę ją myć?

  Odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK!

  Produkcja sprzętu gospodarstwa domowego nie odbywa się w warunkach sterylnych. W powietrzu unosi się kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia, które osadzają się na wszystkich częściach nowego sprzętu. Dlatego też przed umieszczeniem żywności w nowej lodówce koniecznie umyj jej wnętrze i zadbaj o prawidłową dezynfekcję.

  Jak umyć nową lodówkę?

  Nie potrzebujesz do tego specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że wrócisz do początku artykułu, gdzie opisałem krok po kroku, jak umyć lodówkę.

  Co prawda w nowej lodówce nie znajdziesz resztek jedzenia, ale na pewno odnajdziesz w niej pozostałości po styropianie czy kartonie.

  Poza tym nowa lodówka specyficznie pachnie. Niektórzy mówią, że „pachnie nowością”. Przed włożeniem jedzenia pozbądź się zapachu z lodówki, ponieważ wnika on w potrawy.

  Pomoże Ci w tym woda z octem albo z sokiem z cytryny. A kiedy już umyjesz lodówkę i wszystkie jej elementy, wytrzesz ją do sucha i umieścisz w niej produkty spożywcze, włóż także połówkę cytryny albo talerzyk z sodą oczyszczoną. W ten sposób na dobre pozbędziesz się „zapachu nowości”, a Twoje jedzenie będzie smakowało tak, jak powinno.

  Nowa lodówka wymaga również umycia z zewnątrz. Wykorzystaj do tego wodę z płynem do mycia naczyń. Jeśli chcesz, by jej powierzchnia była wypolerowana, użyj płynu do mycia szyb i za pomocą suchej ściereczki przetrzyj jej drzwi oraz boki.

  Teraz wiesz już wszystko o czyszczeniu chłodziarko-zamrażarki!

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments