Jak umyć lodówkę?

Myjąc lodówkę, pozbędziesz się bakterii, pleśni i innych drobnoustrojów. Dzięki zachowaniu higieny oraz sterylności Twoje jedzenie będzie bezpieczne i dłużej zdatne do spożycia. Jak szybko i skutecznie umyć lodówkę? Poznaj moje porady! Szybko przywrócić błysk swojej chłodziarko-zamrażarce.

Jak szybko i skutecznie umyć lodówkę?

Spis treści:

  Prawidłowe mycie lodówki

  1. Odłącz lodówkę od prądu. Jeśli tego nie zrobisz, grozi to uszkodzeniem sprzętu. Do tego alarm otwartych drzwi będzie Cię wkurzał ciągłym pikaniem.
  2. Wypakuj z lodówki wszystkie produkty. To także dobry moment na sprawdzenie ich terminów ważności i pozbycie się nieświeżych warzyw, owoców czy innych potraw.
  3. Wyjmij z lodówki wszystkie półki i szuflady.
  4. Jeśli masz lodówkę z systemem No Frost, od razu przystąp do jej mycia. Jeśli posiadasz lodówkę bez technologii bezszronowej, poczekaj do momentu, aż szron i lód się rozpuszczą. Dobrym pomysłem jest podłożenie pod zamrażalnik płaskiej tacki, na której zbierze się woda. Dzięki temu nie zalejesz nią podłogi. Jeśli nie masz tacki, przyda się ręcznik do kąpieli.
  5. Rozmrożona lodówka jest gotowa do mycia. Najpierw pozbądź się z niej nadmiaru roztopionego szronu. Potem przystąp do czyszczenia. Jeśli nie wiesz jeszcze, czego użyć, przeczytaj poradnik o tym, czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz. Sporo z tych rzeczy masz pewnie już w domu.
  6. Czyszczenie lodówki zacznij od pozbycia się z niej wszelkich pozostałości jedzenia – mam na myśli okruszki i inne odpady.
  7. Teraz umyj lodówkę wybranym detergentem lub preparatem, zaczynając od góry i kierując się ku dołowi. Nie zapomnij o dokładnym wymyciu uszczelek i innych zakamarków, ponieważ takie miejsca to główne siedlisko bakterii i pleśni.
  8. Umytą lodówkę wytrzyj do sucha chłonną ściereczką, najlepiej z mikrofibry, która dobrze chłonie. Dobrze sprawdzają się też ręczniki papierowe.
  9. Dokładnie umyte, odkażone octem i wytarte półki oraz szuflady umieść na swoich miejscach w czystej lodówce.
  10. Czas na uzupełnienie lodówki produktami spożywczymi. Przed umieszczeniem ich w czystej już lodówce przetrzyj każdy z produktów ściereczką zwilżoną wodą. Dzięki temu nie wprowadzisz do wnętrza lodówki żadnych nieczystości.
  11. Opcjonalnie: na sam koniec umieść w lodówce talerzyk z sodą oczyszczoną lub kawą. To sprawi, że jej wnętrze na długi czas zachowa świeżość i ładny zapach.

  Skoro wiesz już, jak czyścić lodówkę krok po kroku, poniżej poruszę kilka dodatkowych kwestii związanych z myciem lodówki.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  W jaki sposób skutecznie wyczyścić lodówkę z pleśni?

  Jeśli na jakimkolwiek produkcie, który stał w lodówce, pojawiła się pleśń, pewne jest to, że rozprzestrzeniła się ona w całej lodówce. Nawet jeśli nie widać jej gołym okiem, na pewno gdzieś jest.

  Jak pozbyć się pleśni z lodówki?

  Oto wskazówki:

  • Wyrzuć wszystkie spleśniałe produkty. Nawet te z odrobiną pleśni. Nie nadają się do spożycia, poza tym pozostawienie ich w lodówce spowoduje rozprzestrzenienie się pleśni na inne produkty.
  • Odkaź wnętrze lodówki. Wykorzystaj w tym celu ocet. To stary i sprawdzony produkt, który działa odkażająco i bakteriobójczo. Po umyciu lodówki przetrzyj ponownie jej wnętrze ściereczką nasączoną octem. To samo zrób z wszystkimi pozostałymi częściami – półkami i szufladami. Oczywiście uprzednio umyj je w ciepłej wodzie.
  • Zdezynfekuj uszczelki. To one są głównym źródłem pleśni w lodówce. Zakamarki między nimi wyczyść dokładnie patyczkami kosmetycznymi nasączonymi octem. Następnie przetrzyj je mokrą szmatką i wytrzyj między szczelinami do sucha papierem kuchennym.

  W jaki sposób umyć lodówkę bez rozmrażania?

  Odpowiedź brzmi: nie jest to możliwe, jeśli nie posiadasz lodówki z systemem No Frost.

  Tradycyjne lodówki, wyposażone w podstawowe funkcje, musisz najpierw rozmrozić, by pozbyć się z ich wnętrza szronu i lodu. Dopiero wówczas przystąp do mycia. System No Frost to technologia, którą oferują lodówki nowszej generacji (lub po prostu te lepsze, np. z rankingu lodówek).

  Dzięki niemu we wnętrzu lodówki nie osadza się szron ani lód, co sprawia, że chłodziarko-zamrażarka jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości.

  Przy okazji poznaj inne rozwiązania, które potęgują higienę i sterylność w lodówce:

  • Funkcja AirFlow – oznacza swobodny przepływ powietrza. Dzięki niej lodówka utrzymuje stałą temperaturę w każdym miejscu chłodziarki. To sprawia, że produkty nie psują się tak szybko i dłużej zachowują swoją świeżość.
  • Półka na butelki – dzięki niej unikniesz zalania lodówki sokiem czy mlekiem.
  • Total No Frost – zapewnia utrzymanie wilgotności na stałym poziomie w chłodziarce i zamrażarce. Dzięki temu nawet przy otwartych drzwiach podczas mycia lodówki nie musisz jej uprzednio rozmrażać. Istotne w przypadku większych urządzeń, np. lodówek side by side, French Door, a tym bardziej Multidoor.

  Nowa lodówka w domu – czy muszę ją myć?

  Odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK!

  Produkcja sprzętu gospodarstwa domowego nie odbywa się w warunkach sterylnych. W powietrzu unosi się kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia, które osadzają się na wszystkich częściach nowego sprzętu. Dlatego też przed umieszczeniem żywności w nowej lodówce koniecznie umyj jej wnętrze i zadbaj o prawidłową dezynfekcję.

  Zobacz też:

  Jak umyć nową lodówkę?

  Nie potrzebujesz do tego specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że wrócisz do początku artykułu, gdzie opisałam krok po kroku, jak umyć lodówkę.

  Co prawda w nowej lodówce nie znajdziesz resztek jedzenia, ale na pewno odnajdziesz w niej pozostałości po styropianie czy kartonie.

  Poza tym nowa lodówka specyficznie pachnie. Niektórzy mówią, że „pachnie nowością”. Przed włożeniem jedzenia pozbądź się zapachu z lodówki, ponieważ wnika on w potrawy.

  Pomoże Ci w tym woda z octem albo z sokiem z cytryny. A kiedy już umyjesz lodówkę i wszystkie jej elementy, wytrzesz ją do sucha i umieścisz w niej produkty spożywcze, włóż także połówkę cytryny albo talerzyk z sodą oczyszczoną. W ten sposób na dobre pozbędziesz się „zapachu nowości”, a Twoje jedzenie będzie smakowało tak, jak powinno.

  Nowa lodówka wymaga również umycia z zewnątrz. Wykorzystaj do tego wodę z płynem do mycia naczyń. Jeśli chcesz, by jej powierzchnia była wypolerowana, użyj płynu do mycia szyb i za pomocą suchej ściereczki przetrzyj jej drzwi oraz boki.

  Teraz wiesz już wszystko o czyszczeniu chłodziarko-zamrażarki!

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments