W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak uratować i rozciągnąć sfilcowany sweter? Sposoby na skurczony sweter!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  14

Twój sweter skurczył się po praniu? Zanim wręczysz go jakiemuś dzieciakowi albo wyrzucisz, poznaj kilka prostych porad, jak uratować swoje ubranie. Niektóre sposoby należą do starych, domowych metod na naprawienie sfilcowanego swetra. Zapraszam do lektury!

co zrobić, gdy sweter się skurczył po praniu

Spis treści:

    Wełna, bawełna, alpaka, angora, moher – swetry mogą być wykonane z wielu materiałów, a każdy z nich ma swoje właściwości. Problem w tym, że im są lepsze, tym łatwiej przez swoją nieuwagę lub niewiedzę zmniejszyć rozmiar ubrania. Co zrobić, jeżeli tak się stało? W tym artykule poznasz listę porad, jak uporać się ze sfilcowanym swetrem.

    Sposoby na sfilcowany sweter

    Metod jest wiele. Poznaj je i wybierz dla siebie najkorzystniejszą. Jestem przekonany, że dasz sobie z tym radę i uratujesz swój ukochany sweter.

    Aha, wszystkie z nich sprawdzą się, jeżeli sweter nie stracił swojej elastyczności. Jeżeli doszło do sfilcowania na sztywno, to niestety nie mam dobrych wieści – nie zreanimujesz go.

    Pamiętaj też, że przy sposobach z różnymi mieszankami późniejsze płukanie musi odbywać się w wodzie o podobnej temperaturze.

    1. Zamrożenie skurczonego swetra

    Jednym z prostszych sposobów jest użycie zamrażalnika, a konkretniej niskich temperatur, które zapewnia.

    Jak to dokładnie zrobić? Drogą na skróty jest zawinięcie go w folię spożywczą i zostawienie w zamrażalniku na kilka godzin. Skuteczniej jednak namoczyć go, subtelnie wykręcić, złożyć i owinąć folią aluminiową, czyli sreberkiem.

    Taki pakuneczek włóż do zamrażalnika na kilka godzin, a podczas rozmrażania naciągaj wdzianko. Powinno pomóc na skurczony sweter.

    Dodam, że zamrożenie odzieży z wełny jest uznawane przez niektórych na dobry sposób zmiękczenia tkaniny, żeby włókna swetra nie drapały. Znam jednak lepszą opcję. Opisałem ją w artykule: Czemu sweter gryzie i co zrobić, żeby przestał?

    Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

    2. Prasowanie parą

    Żelazko parowe również należy do prostych, a przy tym jakże skutecznych sposobów!

    Pamiętaj jedynie, żeby prasować na lewej stronie i naciągać materiał. Zacznij od rękawów.

    Prasowanie swetrów w normalnym stanie często jest miejscowe, ale w tym przypadku użyj pary wodnej (nie żałuj jej), która powinna pomóc w przywrócenia wcześniejszego kształtu odzienia.

    Pamiętaj, że jeszcze lepsze efekty da dobry generator pary. Urządzenia tego typu są najwydajniejsze. Alternatywę stanowi sprzęt, który zawiera ranking żelazek parowych.

    3. Mieszanka z gliceryną

    Gliceryna ma szerokie zastosowanie. Tobie też może się przydać, jeżeli walczysz ze skurczonym swetrem.

    Wlej ok. 100 ml wspomnianego płynu do 4 litrów letniej wody. W stworzonym tak preparacie sweter powinien się znajdować przez 20 – 25 minut. Przyda się także Twoja pomoc w postaci ostrożnego ugniatania swetra.

    Następnie przychodzi czas na suszenie w pozycji poziomej z jednoczesnym rozciąganiem dzianiny. Końcowy etap sposobów z różnymi mieszankami właściwie zawsze polega na suszeniu na płasko i czułym rozciąganiu włókien tkaniny.

    Zobacz też: Ranking golarek do ubrań

    4. Kąpiel w szamponie, a potem w mleku

    Szukasz najskuteczniejszych sposobów na sfilcowany sweter? Sporo osób chwali mieszankę wody z szamponem dla dzieci (choć niektórym udało się też za pomocą rumiankowego).

    Wystarczy około 30 – 40 minut namaczania w tej miksturze. To jednak nie koniec. Drugim etapem jest trzygodzinne namaczanie w wodzie z mlekiem. Proporcje, w które celujesz, to ok. 250 ml mleka na litr wody.

    Po trzech godzinach sweter wypada solidnie wypłukać i subtelnie odciskać. Suszenie powinno odbywać się na płasko. W tym etapie delikatnie naciągaj tkaninę.

    5. Preparat z odżywką do włosów

    Pozostajemy niejako przy kosmetykach do włosów, bo po szamponie czas na odżywkę. Ona również stanowi ciekawy sposób na skurczony sweter.

    Rozcieńcz 50 ml odżywki do włosów w ciepłej wodzie. Przygotuj następnie miskę z zimną wodą i wlej do niej stworzoną wcześniej mieszankę.

    Umieść swój skurczony ciuch w misce, dbając o to, żeby osiadł dobrze na jej dnie. Trzymaj go tak przez kwadrans, a na końcu dokładnie wypłucz i wysusz na płasko.

    Przeczytaj też później: Jak pozbyć się moli z szafy?

    6. Preparat z amoniakiem spożywczym

    Świetny efekt może także przynieść amoniak spożywczy.

    Rozpuść jedną torebkę tego specyfiku w misce z ciepłą wodą. Cały proces przypomina próbę z gliceryną, gdyż namaczanie powinna trwać ok. 20 minut.

    Potem wiesz już zapewne, co zrobić. Oczywiście suszyć na płasko, np. na ręczniku, i subtelnie rozciągać sweter, żeby odzyskał pierwotny stan. W ten sposób go naprawisz.

    7. Kąpiel fasolowa

    Znam jeszcze jeden trik na uratowanie sfilcowanego swetra, choć nie powiem – jest bardziej skomplikowany. Chodzi o swego rodzaju kąpiel fasolową.

    Zaopatrz się w białą fasolę. Zostaw ją na noc w wodzie, żeby się namaczała (proporcje to ok. 50 dg na 3 litry wody). Następnego dnia ugotuj fasolę. Zjedz ją, żeby się nie zmarnowała, ale wodę zostaw. Wystudź ją i umieść w niej sweter na ok. 3 – 4 godziny. Nie zapomnij o regularnym ugniataniu go podczas fasolowej kąpieli.

    Po upływie tych kilku godzin wypłucz go w chłodnej wodzie, najlepiej 2 – 3 razy. Ostatnie płukanie powinno być wzbogacone jedną łyżką gliceryny na litr wody.

    Jak widzisz, czasochłonny i bardziej złożony sposób, ale chcę Ci przekazać obszerną wiedzę, bo być może akurat ten trik najlepiej się sprawdzi w Twoim przypadku.

    Który sposób na skurczony sweter wypróbować jako pierwszy?

    Po poznaniu trików na przywrócenie swetra do jego wyjściowego rozmiaru możesz mieć mętlik w głowie. Który z nich wypróbować w pierwszej kolejności?

    No cóż, chciałbym teraz ładnie rozpisać Ci plan działania, ale nie jest to takie proste. Mam jednak kilka wskazówek.

    Sposób z użyciem żelazka parowego byłby idealny jako pierwsza próba rozciągnięcia zbitej tkaniny, ale musisz pamiętać o tym, że ubranie może nie być już takie miękkie. Polecam więc na początku zamrożenie swetra.

    Warto bowiem spróbować najpierw czegoś, co nie wymaga tworzenia mieszanin i moczenia w nich swetra. Jeżeli jednak będzie to konieczne, to spróbuj z dziecięcym szamponem lub odżywką. To bardzo skuteczne sposoby na sfilcowany sweter, które powinny podołać.

    sweter złożony w kostkę

    Czy sweter będzie dokładnie taki sam jak przedtem?

    To zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego, jak bardzo się skurczył. Ogólnie biorąc, są małe szanse, że sweter powróci do pierwotnego stanu co do milimetra długości i szerokości.

    No co? Nie chcę Cię oszukiwać, bo zwykle jest niemożliwe, żeby wymiary były dokładnie takie same jak przed sfilcowaniem.

    Podane sposoby są jednak na tyle skuteczne, że Twój ciuch powinien bardzo zbliżyć się do poprzedniego kształtu. Daj znać w sekcji komentarzy, jak Ci poszło 😉

    Nic nie pomogło – Czy wyrzucić sweter do kosza?

    Mocno wierzę, że któryś z podanych przeze mnie sposobów pomógł Twojemu swetrowi. Nie wiem jednak, jak bardzo materiał się skurczył. Być może uzyskany efekt nie zadowala Cię.

    Co wtedy? Możesz oczywiście wyrzucić sweter na śmietnik, ale nie jest to jedyna opcja. Istnieje możliwość znalezienia kogoś o mniejszych gabarytach, aby wręczyć mu swój były ciuch.

    Jeszcze ciekawiej brzmi opcja upcyklingu. Tkanina się zbiła, ale nie straciła pewnych właściwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na coś ją przerobić. Zdolne dłonie stworzą z niej chociażby jakieś ozdoby, rękawiczki, skarpetki, a nawet proste maskotki. Pomysłów może być całkiem sporo, więc wystarczy trochę kreatywności.

    Co zrobić, żeby sweter nie skurczył się po praniu?

    Jeżeli czytasz ten tekst z ciekawości, to musisz koniecznie wiedzieć, co zrobić, żeby Twoim swetrom nie stało się nic złego. Zawsze lepiej zapobiegać, niż później naprawiać, prawda?

    Mogę tu przywołać mój poprzedni poradnik – Jak dbać o swetry, żeby się nie zniszczyły? Prawdziwa baza wiedzy, szczególnie o wełnianych czy kaszmirowych swetrach.

    Przypomnę jednak główny powód, przez który sweter może się skurczyć.

    Chodzi przede wszystkim o zbyt wysoką temperaturę prania. Niebezpieczne są także skoki temperatury, o które łatwo przy praniu ręcznym. Pamiętaj więc, żeby prać i płukać w wodzie o podobnej, niemal takiej samej temperaturze.

    Szczególną ostrożność musisz zachować przy wrzucaniu wełnianego czy kaszmirowego swetra do pralki. Stosuj się do zaleceń z metek swoich ubrań, bo tych wrażliwszych zazwyczaj nie można prać czy suszyć w automatycznym urządzeniu elektrycznym.

    sweter wełniany bez zmechaceń

    Podsumowanie

    Skurczenie się swetra po praniu to nie jego koniec! To, że ciuch zbiegł się w praniu, nie oznacza konieczności wyrzucenia go. Podałem Ci długą listę potencjalnych rozwiązań tego problemu.

    Warto więc powalczyć i zmobilizować się do działania, bo można w łatwy sposób uratować swój wełniany, kaszmirowy czy angorski sweter.

    Znalazłem dla Ciebie skuteczne porady, ale jeżeli znasz jeszcze jakieś inne, to pochwal się nimi w sekcji komentarzy. Być może rozszerzę listę właśnie o Twój pomysł.

    Oceń publikację
    [Głosy: 286 Średnia: 4.4]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    14 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Anna
    11 miesięcy temu

    Witam, mam nowy sweter kaszmirowy, jeszcze nie prany, ale za mały rozmiar. Która metoda byłaby najlepsza w takim przypadku i czy w ogóle da się coś zrobić, żeby go powiększyć?

    Anna
    1 rok temu

    Witam, a czy taki skurczony sweter nie stracił swoich wspaniałych właściwości?

    Ewa
    2 lat temu

    Jak uratować rozciągnie ta czapkę wełniana skład wełna 80%20%polamid po wypraniu czapka się rozciągła co robic

    Natalia
    3 lat temu

    a co z rozciągniętymi swetrami ?
    Artykuł świetny ale brak mi odpowiedzi na to pytanie

    Beata
    3 lat temu

    Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję za poradę. Wygląda na to, że uratowałam (-liśmy 😀) mój sweter. Drugi córki właśnie się zaczyna mrozić. Tak się rozpędziłam z naciąganiem, że omal nie wyszedł za duży! Pozdrawiam serdecznie.

    Paulina
    3 lat temu

    Podobne jak któraś z Pań-niechcący kliknęłam 3 gwiazdki próbując otworzyć komentarze. Oczywiście artykuł na 5*!

    Dominika
    3 lat temu

    który z tych sposobów będzie najlepszy/najbezpieczniejszy na uratowanie MARYNARKI z wełny dziewiczej (tak wiem, nie komentujmy tego. na swoją obronę mam tylko to, że prałam ją w 30 stopniach)? marynarka ma podszewkę. Zastanawiam się też czy nie lepiej będzie ją suszyć na wieszaku, czy podobnie jak w przypadku swetrów suszenie tylko i wyłącznie na płasko?

    Agnieszka
    4 lat temu

    Chciałam dac wszystkie gwiazdki a przypadkowo nacisnęłam mniej i się trwałe zapisało. NIESPRAWIEDLIWIE bo artykuł świetny ! Bardzo pomógł mi w uratowaniu wyłanianego kardiganu , chodzi o wersje z odżywka do włosów , a POTEM z żelazkiem z parą. Sweter prawie jak nowy ! Bardzo dziekuje za te porady.

    Agnieszka

    Mysza
    4 lat temu

    Czy po moczeniu w szamponie a przed mlekiem trzeba wypłukać sweter?