W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak urządzić domową pralnię?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Aranżacja domowej pralni to nie lada wyzwanie. Takie pomieszczenie musi być praktyczne, wygodne i przystosowane do urządzeń dużego AGD, czyli zazwyczaj pralki i suszarki elektrycznej. Jak więc je urządzić, aby domowe obowiązki związanie z praniem oraz suszeniem szły sprawnie i komfortowo? Mam dla Ciebie sporo wskazówek!

planujemy i urządzamy domową pralnię

Spis treści:

  Urządzanie domowej pralni – porady w skrócie

  Polecam przeczytać całość, ale dla leniuchów przygotowałem skróconą wersję. Jest to tym samym zgrabne podsumowanie najważniejszych informacji.

  Zalety dobrze urządzonej domowej pralni:

  • Szybki dostęp do wszystkich sprzętów piorących i suszących, a także chemii, która do tego służy. Ogólnie biorąc, wszystko w jednym miejscu.
  • Wygodne pranie, suszenie, prasowanie, a także składanie czystych ubrań i segregowanie oraz przechowywanie brudnych. Te rutynowe obowiązki domowe pójdą szybciej.
  • Pozbycie się z łazienki pralki i detergentów, które zajmują miejsce i zwykle pogarszają estetykę wnętrza tego pomieszczenia.
  • Możliwość zakupu elektrycznej suszarki kondensacyjnej.
  • Alternatywa dla suszenia na tarasie, balkonie czy podwórku.
  • Mniejsza słyszalność wirującej pralki.

  Pytania i odpowiedzi:

  • Czym powinna się wyróżniać domowa pralnia? Przede wszystkim musi spełniać podobne wymagania co łazienka. Dobra wentylacja, wygodny dostęp do instalacji wodnej i elektrycznej, a także materiały, którym nie jest straszna wilgoć. Aspekt metrażu i kształtu pomieszczenia jest sprawą indywidualną. Zależy głównie od tego, co chcesz trzymać w pralnio-suszarni.
  • Jaka kondygnacja jest najlepsza na domową pralnię? W moim przypadku parter, ale sprawa też jest mocno indywidualna. U niektórych lepiej sprawdzi się któreś z pięter, poddasze czy piwnica. Odradzam kotłownię, bo kotły nie przepadają za zwiększoną wilgotnością. Pamiętaj, aby tak zaplanować rozkład pomieszczeń, żeby nie musieć zbytnio biegać od jednego punktu do drugiego.
  • Co trzymać w domowej pralni? Właściwie… co tylko chcesz. Ograniczeniem jest wyłącznie metraż lub kształt pomieszczenia. Do wyboru masz pralkę, suszarkę (elektryczną lub balkonową), zamknięte albo otwarte szafki, regały, półki lub szuflady na detergenty, kosze na brudy, jak i czyste rzeczy, wieszaki, sznurki, linki i inne rozwiązania do suszenia, zlew lub umywalkę z blatem, a także deskę do prasowania, dobre żelazko parowe lub generator pary czy schowki na inny sprzęt (np. mopa, odkurzacz, miotłę). Szerokie pole manewru, prawda?
  • Co to jest mini pralnia? To taka umowna nazwa niewielkiego obszaru wydzielonego w łazience. Za przesuwanymi drzwiami umieszcza się wieżę pralniczą (suszarka bezpośrednio na pralce za pomocą łącznika) i schowek, wąski regał lub jakieś półki na najważniejsze detergenty. Ciekawa alternatywa dla osobnego pomieszczenia na większą pralnię domową, która również może być dobrze zorganizowaną przestrzenią.
  • Nie dam jednak rady wydzielić osobnej pralni. Co dalej? Zapewne nie zmieścisz wszystkiego w jednym miejscu, ale to nie koniec świata. Pozostaje kwestia umiejscowienia pralki. Przeczytaj zatem ten artykuł: Pralka w kuchni czy w łazience? Gdzie lepiej ją postawić? Pomoże wybrać któreś z bardziej standardowych pomieszczeń na pralkę automatyczną.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Jakie powinno być pomieszczenie na domową pralnię?

  Zacznijmy od początku. Sporo osób na siłę chce zrobić u siebie domową pralnię, a tak na prawdę dane pomieszczenie nie nadaje się na to. Chodzi o to, że nie będzie wcale zapewniało dużej wygodny w wykonywaniu obowiązków domowych związanych z praniem i suszeniem.

  Spójrz więc na cechy dobrej domowej pralni. Weź je pod uwagę, a następnie zdecyduj, czy rzeczywiście warto u siebie urządzać takie pomieszczenie. Poniższe punkty zaczepiają już o aranżację, więc koniecznie je poznaj.

  Z dostępem do instalacji wodnej i elektrycznej

  Taki szczegół, prawda? 😉 Montaż pralki i suszarki musi być możliwy, najlepiej bez nadmiernych kombinacji. W skrajnych przypadkach znajdziesz w specjalistycznych sklepach przedłużacz węża odpływowego/dopływowego, który ułatwi ulokowanie sprzętu AGD, a właściwie pralki, bo z suszarką jest na ogół łatwiej.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Odpowiednio duże

  To absolutna podstawa. Musisz w końcu wszystko zmieścić. Nie liczy się sam metraż na papierze, ale także kształt pomieszczenia. Nie powinno być wąskie, bo poruszanie się po nim będzie niewygodne. Jeżeli odległość od dwóch przeciwległych ścian po bokach jest zbyt mała, to możesz mieć utrudnione zadanie. Szczególnie gdy np. wymiary pralki są spore.

  Wyjątek stanowi odwrotna sytuacja, w której masz bardzo dużo miejsca na środku. Wtedy postaw niewielki stół, aby komfortowo składać czyste ubrania.

  Ogólnie biorąc, złota rada jest taka, aby na początku przemyśleć wszystkie elementy domowej pralni, wymierzyć je i sprawdzić, czy się zmieszczą, zostawiając wystarczająco dużo wolnego miejsca w centralnej części. Wyjściem może być zakup płytkiego sprzętu, np. dobrej pralki slim.

  Ale nie tylko spory metraż daje warunki do urządzenia domowej pralni. Są bowiem rozwiązania „mini”, które omówię po części z aranżacją.

  domowa pralna z pralką i suszarką

  Wykonane z dobrych materiałów

  W domowej pralni wilgotność powietrza będzie zapewne dość wysoka. Łatwo też o zachlapanie podłogi czy ścian. Dlatego istotny jest materiał wykonania, który dobrze znosi wilgoć, jest odpowiednio trwały i łatwy w czyszczeniu.

  Co się nada? Chociażby płytki ceramiczne (ewentualnie kamienne). Nie będzie to z pewnością najtańsze rozwiązanie, ale zapewni świetne warunki i da szerokie pole manewru w kwestii estetyki. Aranżacja domowej pralni przejdzie na wyższy poziom.

  Oprócz płytek polecam zaimpregnowane drewno, które również może się świetnie prezentować i dobrze znosić trudy spoczynku w pomieszczeniem roboczym.

  Spójrz także na podłogę. Dobrze, gdy podłoże, na którym będzie spoczywać sprzęt AGD, jest równe, płaskie i twarde. Wypoziomowanie urządzeń stanie się łatwiejsze, a tylko wtedy będą pracować prawidłowo i najefektywniej. Niektórzy na podłodze umieszczają antypoślizgowe dywaniki czy maty, aby poruszanie się po pralni było przyjemniejsze, a wystrój bardziej przytulny. Ważne, aby całość była łatwa w czyszczeniu, odporna na wilgoć i mogąca poradzić sobie z wagą pralki.

  A co z drzwiami? No cóż, najkorzystniej gdy będą stalowe. Niektóre wcale nie wyglądają szpetnie. Chodzi o to, że drzwi wykonane z takiego materiału nic sobie nie robią z wilgoci.

  Na końcu przyjrzyj się oświetleniu. Wszelkie strefy robocze muszą być dobrze oświetlone, szczególnie gdy w pralni nie ma okna, które wpuszczałoby naturalne światło. To wpływa również na Twoją chęć przebywania w takim pomieszczeniu. Gdy będzie jaśniej, poprawi się Twoje samopoczucie i zapał do pracy, szczególnie w porównaniu do zbyt zaciemnionego pomieszczenia.

  Jeżeli Twoje miejsce na domową pralnię nie wyróżnia się wodoodpornością czy wyjątkową trwałością, to przemyśl poważnie drobny remont.

  Zobacz też:

  Dobrze izolowane

  Wiem, że domowa pralnia nie jest miejscem przyjmowania gości, ale i tak nie mogą panować w niej spartańskie warunki. Szczególnie w zimie.

  Mowa o zbyt niskiej temperaturze otoczenia. Większość urządzeń dużego AGD źle ją znosi. Ale nawet gdy nie są narażone na ostrzejsze mrozy, to mogą pracować gorzej przy stosunkowo niskich temperaturach. Najbardziej narażane na to są bębnowe suszarki do prania.

  Dobrze wentylowane

  Chyba nie chcesz „wzbogacić” domowej pralni o nieprzyjemny zapach, grzyba i pleśń na ścianie i suficie, prawda? Zapewnij więc dobrą wentylację, która zadba o prawidłową cyrkulację powietrza. Wspominałem już zresztą o większej wilgotności w takim miejscu, szczególnie jeśli pełni funkcję nie tylko pralni, ale też suszarni.

  Najkorzystniej, gdy w pomieszczeniu będzie okno, najlepiej na ścianie naprzeciwko wejścia, przy której nie ma sprzętu AGD. A jeżeli go nie ma, to zamontuj wentylacyjny kanał wywiewny i kratkę w drzwiach.

  pralka i suszarka z tej samej serii

  W odpowiednim miejscu domostwa

  Wiele osób uważa, że domowa pralnia powinna być jak najbardziej odseparowana od pomieszczeń bardziej relaksacyjnych, czyli pokoi, salonu, jadalni, sypialni czy kuchni. Wszystko po to, aby nie słyszeć wirującej pralki czy suszącej suszarki. Jest w tym dużo racji, ale nie warto też przesadzać.

  Co bowiem z brudnymi ubraniami, które zrzucasz z siebie przed kąpielą? Trzeba je jakoś przetransportować do kosza na brudy. Nawet gdy wciąż znajduje się w łazience, to w trakcie dnia prania i suszenia musi znaleźć się w domowej pralni.

  Z drugiej strony czyste i suche ciuchy wypada przenieść do swojej garderoby. Jeżeli ubrań jest dużo, a szafa z odzieżą daleko, to zadanie będzie utrudnione.

  A może w lecie suszysz ciuchy na sznurkach znajdujących się na tarasie lub podwórku? Przemyśl więc odległość od łazienki, garderoby i ewentualnie obszaru do suszenia na zewnątrz. Zapewnij sobie jak najmniej biegania z jednego punktu do drugiego, szczególnie gdy po drodze są jeszcze schody.

  Wiedz, że nowoczesne pralki wcale nie są upierdliwie głośne. Całkiem dobrze tłumią hałas i wibracje, więc nie muszą być schowane głęboko w piwnicy, kotłowni czy gdzieś na strychu. Mogą być na tej samej kondygnacji co obszar relaksacyjny. Sporo jednak zależy od Twoich preferencji. Jedni nic sobie nie robią z wirowania pralki, a innych niesamowicie to irytuje.

  Jakie miejsce jest więc idealne na domową pralnię? Według mnie najczęściej sprawdza się wydzielone pomieszczenie gdzieś na parterze. Sprawa jest jednak indywidualna, więc to Ty musisz rozsądnie wybrać lokalizację domowej pralni, ale teraz już wiesz, czym się przy tym kierować.

  Przeczytaj później: Pralka w garderobie – Czy warto? O czym pamiętać?

  Urządzamy domową pralnię

  Jeżeli wybrane przez Ciebie pomieszczenie spełnia powyższe warunki i w Twoim mniemaniu jak najbardziej nadaje się na domową pralnię, to czas przejść dalej.

  Problem w tym, że najwięcej zależy od metrażu i kształtu pomieszczenia. Teoretycznie ciężko tu podsunąć jakieś uniwersalne rady, ale znam kilka rozsądnych zasad i nie omieszkam Ci ich przekazać. Sprawa jest indywidualna, ale poniższe porady z pewnością pomogą lepiej zaaranżować domową pralnię. A warto zrobić to z głową, prawda?

  TAK dla wieży pralniczej

  Czym jest wieża pralnicza? Swego rodzaju montażem suszarki na pralce w słupku. Jedno urządzenie postawisz na drugim za pomocą specjalnego łącznika. To duża oszczędność miejsca, a także wygoda w przypadku wkładania i wyjmowania ciuchów z bębna kondensacyjnej suszarki.

  Czołowi producenci dużego AGD do prania i suszenia często mają w swojej ofercie dedykowane łączniki, ale na rynku znajdą się także uniwersalne modele. Zazwyczaj przeznaczone dla sprzętu o blacie 60 x 60 cm.

  Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest wysuwana szuflada. Postawisz na niej kosz z praniem, bo ma spory udźwig (najczęściej do 20 kg).

  Jeżeli więc w domowej pralni pragniesz umieścić pralkę i suszarkę automatyczną, to sprawdź, czy da się je połączyć łącznikiem.

  wieża pralnicza czyli suszarka na pralce

  Od prania do suszenia (lub prasowania)

  Urządź pralnię w zgodzie z kolejnością wykonywanych zwykle prac.

  Bliżej wejścia umieść pralkę i jak najbliżej niej detergenty oraz środki piorące (proszki, płyny, wybielacze, odplamiacze, kapsułki, żele itp.). Mogą być w szafce obok, nad urządzeniem, a nawet pod nim, bo istnieją podstawy/szuflady pod pralkę. Dosyć, że bywają pojemne (i zamykane na klucz, aby dzieciaki w nich nie grzebały), to jeszcze podwyższają umiejscowienie urządzenia do prania. Unikniesz ciągłego schylania się do bębna sprzętu.

  Minus taki, że nie da się wtedy stworzyć wieży pralniczej. Stanowiłaby za duże obciążenie dla podstawy z szufladą.

  Widzisz więc, że akcesoria do pralek, które wcale nie są tak bardzo popularne i szerzej znane, potrafią być nieocenione w domowej pralni.

  Wracając do tematu, dalej postaw suszarkę, wieszaki lub sznurki/linki. W tym wszystkim nie zapomnij o co najmniej dwóch koszach – na brudy i na czyste rzeczy. Ten pierwszy powinien być jak najbliżej, a ten drugi dalej, między pralką a suszarką lub za suszarką.

  Oczywiście możesz nabyć więcej koszy na brudy, aby od razu segregować odzież. Zakup wtedy kosze w różnych kolorach, aby wiedzieć, który co przechowuje. To przy okazji fajny sposób na kontrolę ilości ciuchów danego typu, które nadają się już do prania.

  Jeżeli pomieszczenie jest szerokie i zagospodarujesz dwie przeciwległe ściany, to raczej nie rozdzielaj pralki od suszarki. Przekładanie ubrań będzie wygodniejsze i krótsze.

  Możesz jednak odseparować w ten sposób umeblowanie, czyli głównie szafki i regały na detergenty, od sprzętu elektrycznego. Najważniejsze, aby iść za procesem prania i suszenia. Wtedy nie będzie trzeba ciągle latać od jednego końca pomieszczenia do drugiego.

  Metraż naprawdę daje radę? To dlaczego by nie umieścić jeszcze sprzętu do prasowania? Chodzi o deskę i żelazko lub najlepszy generator pary. Wtedy pomieszczenie robocze będzie też służyć prasowaniu. Obszar do prasowania powinien znajdować się wtedy najdalej, bo jest to końcowy etap.

  Obszar do prania ręcznego

  Nie wszystko da się wyprać w automatycznym urządzeniu. Mowa o najdelikatniejszych materiałach, które źle znoszą proces prania czy wyższe temperatury wody. Czasem wkładanie tkaniny z jedną bardziej uporczywą plamą do pralki nie jest opłacalne. Dlatego też nie zapomnij o sposobności prania ręcznego lub manualnego płukania.

  Fajnym wyjściem jest umywalka lub zlew w domowej pralni, najlepiej naprzeciwko sprzętu lub gdzieś dalej. Niektórzy montują nawet niewielkie wanienki lub nieco większe zlewy gospodarcze. A najprostszym i najmniej skomplikowanym wyjściem jest trzymanie w takim pomieszczeniu większej miski.

  Jeżeli zdecydujesz się na zlew lub umywalkę, to nie zapomnij o niewielkim blacie obok. Postawisz na nim koszyk na brudy, a w szafce na dole schowasz środki piorące. Umożliwi też wygodne składanie ubrań, aby zachować ład i porządek.

  kobieta obsługująca pralkę w domowej pralni

  Schowek na inne sprzęty i akcesoria

  Drobniejszych akcesoriów do prania czy suszenia nie musisz chować wyłącznie do szafek. Często dobrze sprawdzają się w tym jakieś koszyczki, czasem nawet metalowe.

  Ale to nie wszystko. Jeżeli trochę miejsca Ci zostanie, to przechowuj w domowej pralni mopa. Niektórzy wydzielają także miejsce na odkurzacz, bo te workowe zajmują przecież trochę miejsca. Istotne, aby sprzęt do odkurzania nie był narażony na kontakt z wilgocią.

  Idąc tym tokiem myślenia, wyposaż omawiane miejsce w miotłę lub zmiotkę i szufelkę. Czasem możesz przecież rozsypać trochę proszku. Rozsądnie jest jednocześnie umieścić niewielki kosz na śmieci, najlepiej gdzieś w kącie lub schowany w szafce.

  Trochę rozrywki

  Zmagania z masą brudów czasem trwają dłużej. Wydziel więc obszar rozrywkowy, że tak go nazwę, aby nie nudzić się podczas wykonywania domowych obowiązków.

  Chodzi o jakąś półkę, na której umieścisz radyjko, przenośny głośnik czy nawet telewizor. Oczywiście taki sprzęt nie może być narażony na większe ryzyko zachlapania czy upadku.

  Pozostaje też aspekt ozdób, chociażby w postaci roślin, aby wszystko wyglądało spójnie i ładnie. Elementy dekoracyjne zostawiam już Tobie, bo to kwestia gustu.

  Mini domowa pralnia – Czy ma sens?

  Większość tego artykułu opiera się na wszechstronnych i przestronnych domowych pralniach, ale czy istnieje możliwość stworzenia mini pralni? Owszem, ale trzeba wykazać się sprytem.

  Ten sposób polega na wydzieleniu niewielkiego obszaru (czegoś na wzór małego składzika), który może być częścią łazienki i znajdować się na jej końcu. A w takim miejscu pralka i suszarka w słupku, wąski regał na detergenty, a wszystko za przesuwanymi drzwiami, aby nie irytować hałasem.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jak zaplanować i urządzić domową pralnię, aby była praktyczna, pozbawiona chaosu i dostosowana do Twojego domu oraz preferencji. Domowe obowiązki staną się dużo wygodniejsze i efektywniejsze. Rozsądnie urządzone miejsce pracy poskutkuje mniejszym czasem poświęcanym na pranie i suszenie. Zaoszczędzisz też sporo sił.

  Jeżeli wciąż nie wiesz, czy dane pomieszczenie Twojego domostwa nadaje się na domową pralnię, to zajrzyj do sekcji komentarzy lub napisz do mnie maila. Być może Twoje miejsce ma jakiś niestandardowy kształt lub mocniej ograniczoną przestrzeń i potrzebujesz indywidualnej porady. Z chęcią pomogę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments