Prawidłowe ustawienie stacji pogodowej oraz rozmieszczenie jej czujników jest kluczowe. Dzięki temu zyskasz wiarygodne pomiary temperatury, wilgotności czy ciśnienia. Jak więc ustawić ten sprzęt i gdzie powiesić czujnik? Przeczytaj mój poradnik, a szybko się tego dowiesz!
Jak ustawić stację pogodową?
Aby stacja pogodowa mogła działać, musisz zapewnić jej źródło energii. W zależności od konkretnego modelu będzie to zasilanie sieciowe (z gniazdka) lub bateryjne. Niektóre modele, np. z rankingu stacji pogodowych, działają na oba sposoby.
Po sprawdzeniu źródła energii podłącz stację do prądu lub otwórz pokrywę i włóż do środka odpowiednie baterie, pilnując przy tym polaryzacji. Wtedy w ciągu kilku sekund na podstawie lokalizacji i z wykorzystaniem fal radiowych sprzęt ustawi aktualną datę oraz czas.
Po ukończeniu tej wstępnej konfiguracji możesz ustawić dodatkowe funkcje urządzenia, takie jak budzik czy prognoza pogody. W razie potrzeby ręcznie zmienisz też aktualną godzinę. Zwykle robi się to poprzez przycisk SET i dwie strzałki, w górę oraz w dół.
Ustawienie stacji pogodowej w pomieszczeniu
Ustawiając stację pogodową we właściwym miejscu w pomieszczeniu, zapewnisz sobie prawidłowe pomiary.
Wewnętrzny czujnik stacji pogodowej powinien znaleźć się w miejscu osłoniętym od bezpośredniego działania promieni słonecznych. W miarę możliwości ustaw go jak najbliżej okna.
Ważne, aby urządzenie nie znajdowało się w okolicy innych sprzętów, takich jak komputer czy telewizor. Mogą zakłócać odbiór sygnału radiowego.
Wiedz, że stacje pogodowe o wyższym paśmie częstotliwości sygnału są bardziej odporne na zakłócenia powodowane przez inne urządzenia.
Ranking stacji pogodowych – zwycięzca
Gdzie umieścić zewnętrzny czujnik?
Od umiejscowienia tego elementu zależy dokładność przekazywanych pomiarów.
Najważniejsze, aby czujnik zewnętrzny umieścić w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Większość producentów stacji zaleca umiejscowienie go 2 metry nad ziemią. Wtedy temperatura podłoża nie zakłóci pomiarów
Złym wyborem jest np. barierka na balkonie skierowanym na południe, ze względu na mocne słońce przez większą część dnia.
Zbyt duża ilość promieni słonecznych negatywnie wpłynie na pomiar temperatury. Wskazywana wartość może być wyższa nawet o 10 stopni niż ta rzeczywista.
Postaraj się znaleźć takie miejsce, które zapewni czujnikowi cień. Zadbaj też o to, żeby był dostatecznie blisko stacji (mieścił się w swoim maksymalnym zasięgu), bo tylko wtedy ta będzie odbierać sygnał.
Zewnętrzny czujnik a słońce
Sprawdź, jak wygląda wędrówka słońca po Twoim oknie czy balkonie w ciągu całego dnia. Pamiętaj, że zmienia się wraz z kolejnymi porami roku.
Umieść czujnik po zewnętrznej stronie okna wychodzącego na północ, to najbezpieczniejsze wyjście. Da Ci to pewność, że mocne słońce nawet w bezchmurny dzień nie zakłóci pomiarów.
Ważne jest też to, aby w okolicy zewnętrznego czujnika zapewnić swobodny przepływ powietrza. Jeśli ustawisz go w miejscu, gdzie nie ma żadnego przepływu, wyniki pomiarów nie będą do końca wiarygodne.
Przeczytaj też: Jak działa stacja pogodowa?
Gdzie powiesić czujnik stacji pogody – praktyczne wskazówki
Nie masz możliwości ustawienia czujnika stacji pogody w osłoniętym od słońca miejscu? Nic straconego!
Sprawdzonym rozwiązaniem jest zbudowanie niewielkiej osłony, pod którą ustawisz czujnik. Wykorzystaj do tego to, co masz pod ręką, np. plastikowe spodki doniczkowe.
Dzięki takiej konstrukcji sprzęt pozostanie w cieniu, a jednocześnie będzie miał zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Nic nie zakłóci jego prawidłowego działania.