W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki czajnik elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jak wybrać czajnik elektryczny, żeby szybko pracował i służył wiele lat? Wystarczy przeczytać poniższy przewodnik zakupowy! Zdradzę Ci w nim, na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika bezprzewodowego. Chwila lektury i wszystkiego się dowiesz.

Jak czajnik elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik

Spis treści:

    Większość osób nie interesuje się tym zagadnieniem. Trzeba jednak pamiętać, że czajnik elektryczny odpowiada nie tylko za podgrzewanie wody, ale także za jej jakość. Do tego niektóre awarie bywają też całkiem niebezpieczne.

    Jeżeli dany sprzęt wpływa na nasze zdrowie czy bezpieczeństwo, to ZAWSZE powinniśmy nieco lepiej poznać jego charakterystykę, prawda?

    Poniższe porady zakupowe wyjaśnią Ci wiele rzeczy i pozwolą wybrać czajnik, który będzie dopasowany do Twoich preferencji i nie zrujnuje przy tym domowego budżetu.


    Jeżeli chcesz od razu poznać czajniki godne uwagi, to zajrzyj do mojego regularnie aktualizowanego rankingu czajników elektrycznych. Wraz z poniższymi poradami zakupowymi nic więcej nie potrzebujesz, aby jak najlepiej wybrać swój nowy sprzęt!


    Wybór czajnika elektrycznego na szybko

    Dla mniej cierpliwych osób przygotowałem skróconą wersję przewodnika zakupowego. Uwzględnia kilka najważniejszych porad. Dzięki nim poznasz podstawy wybory odpowiedniego czajnika. Zachęcam oczywiście do przeczytania całości, bo wyjaśnia cały temat bardziej szczegółowo.

    Wybór czajnika elektrycznego - Szybkie porady - Infografika

    1. Dobierz moc czajnika – a raczej nie wybierz zbyt niskiej. Polecam wartości rozpoczynające się od 2000 W. Wtedy czajnik bardzo szybko zagotuje wodę.
    2. Dopasuj pojemnośćstandardem jest 1,7 l, które zazwyczaj wystarcza, nawet przy domowych imprezach. Mniejsze pojemności kierowane są raczej do par, które zazwyczaj nie urządzają u siebie domówek (albo piją na nich coś innego niż ciepłe napoje). Z drugiej strony raczej odradzam wartości znacząco przekraczające 1,7 l. Dlaczego? Ogromny czajnik pełny wody stanie się uciążliwe ciężki.
    3. Rozważ funkcję regulacji temperatury wody – zazwyczaj wyraźnie zwiększa cenę czajnika bezprzewodowego, ale bywa nieoceniona, przede wszystkim jeżeli przygotowujesz i pijesz orientalne herbaty. To zresztą jedna z kilku korzyści tego udogodnienia. Ranking czajników z regulacją temperatury pokaże Ci topowe modele tego typu.
    4. Nie oszczędzaj za bardzo – taka ogólna rada, bo za ceną często stoi tu jakość wykonania. Plastikowe i licho wykonane czajniki mogą zalatywać plastikiem i nie być po krótkim czasie szczelne. Chyba lepiej wydać raz 100 lub 150 zł, niż ciągle jechać na czajnikach za 50 zł, które trzeba będzie często wymieniać, prawda?

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Te 4 punkty sporo mówią o rozsądnym wyborze czajnika na prąd. Pozostaje też oczywiście kwestia designu, bo możesz chcieć czajnik z podświetleniem, szklany bądź stalowy. Wygląd zewnętrzny i trwałość konstrukcji czasem idą ze sobą w parze. To oraz wszystkie inne niuanse omówię w dalszej części tego poradnika, więc zapraszam do lektury.

    Ranking czajników elektrycznych – zwycięzca

    Bosch TWK7203

    Jaka moc czajnika elektrycznego?

    Zdecydowanie zakres 2000 – 2400 W wydaje się najkorzystniejszy. Dzięki takiej mocy bardzo szybko uzyskasz wrzątek na kawę, herbatę, kakao, ziółka czy gorącą czekoladę.

    Zalety wysokiej mocy czajnika elektrycznego - Infografika

    Ważna jest przy tym pojemność zbiornika na wodę. Niby zupełnie inne parametry, ale ściśle ze sobą związane. Mając mały czajnik, np. turystyczny, którego pojemność wynosi mniej niż 1 litr, nie potrzebujesz tak wysokiej mocy – wystarczy nawet ok. 800 W. Inaczej wygląda sprawa z pojemnością rzędu 1,7 l. Tu już warto wybrać jak najmocniejszy czajnik.

    Pamiętaj, że wyższa moc wcale nie oznacza większego zapotrzebowania na prąd. W praktyce jest wręcz przeciwnie, bo czajnik krócej pracuje.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Jaka pojemność czajnika elektrycznego?

    Standardem jest 1,5 – 1,7 l. Na rynku znajdziesz oczywiście jeszcze większe czajniki, np. 1,8 – 2 l, ale niestety nie zawsze oferują one wystarczającą moc na taką pojemność. Efekt jest taki, że trochę poczekasz na zagotowanie wody.

    Polecam więc ok. 1,7 l, co oznacza prawie siedem szklanek herbaty, choć osoby mieszkające same mogą spokojnie zdecydować się na mniejsze modele.

    Ogólnie biorąc, najlepiej dopasować pojemność czajnika elektrycznego do liczby domowników. Szklanka ma przecież przeważnie 250 ml, więc można to łatwo wyliczyć.

    czajnik elektryczne na kuchennym blacie

    Jaki filtr w czajniku elektrycznym?

    Filtr antywapniowy jest właściwie wszechobecny. Dobrze, gdy można go swobodnie wyjąć.

    Wysoką czystość wody zagwarantuje nylonowy filtr antyosadowy, który dodatkowo często sprawia, że mniej pary wydostaje się przez dzióbek czajnika.

    Na rynku czasem są też filtry ze stalową siateczką, filtry węglowe, a nawet swego rodzaju hybrydy, które kryją w sobie uproszczony dzbanek filtrujący.

    Niektórzy powiedzą pewnie, że woda z kranu jest zazwyczaj dobrej jakości i spokojnie można ją nawet pić. Teoretycznie jest pozbawiona szkodliwych pierwiastków, ale przepływając przez rury, trochę ich zbiera. Nie lekceważ więc tego parametru, gdyż wpływa na zdrowie, jak i sam smak wody.

    filiżanka herbaty z dodatkami

    Regulacja temperatury wody a wybór czajnika

    Przydatna funkcjonalność.

    Zakres regulowania temperatury potrafi być bardzo szeroki. Większości wystarczy np. 70°C, 80°C, 90°C, 100°C. Znam też droższe produkty z tego rynku, które umożliwiają elektroniczne regulowanie temperatury co 1°C! Pełna kontrola nad stanem wody.

    Po co Ci właściwie taka opcja? Przygotowując specyficzne napoje, wymagające dokładnej temperatury wody, omawiana funkcja będzie obowiązkowa. Mowa chociażby o naparach ziołowych czy aromatycznych herbatach.

    Co daje regulacja temperatury wody w czajniku elektrycznym? Infografika

    Zdarzyło mi się kiedyś pić herbatę turkusową, czyli ulung (oolong). Jej smak był niesamowity i wyjątkowo unikalny, ale do zaparzenia potrzebna była precyzyjna temperatura. Coraz popularniejsza staje się też biała herbata, która potrzebuje maksymalnie 70°C. Wyróżnia się działaniem pobudzającym, wpływa pozytywnie na układ kostny człowieka i wspomaga odchudzanie.

    Wiele orientalnych herbat dla koneserów wymaga odpowiedniego przygotowania. Niektóre osoby ze sporządzania i picia tego trunku czynią więc prawdziwą sztukę.

    Czajnik elektryczny z regulacją temperatury jest też bardziej energooszczędny, bo nie ogranicza Cię jedynie do najwyższej możliwej temperatury.

    Korzyść stanowi fakt, że na niższej temperaturze szybciej uzyskasz gorącą wodę. Czy zawsze oczekujesz wrzątku? Ja nie, o ile woda była już wcześniej przegotowana.

    Funkcja utrzymywania temperatury

    Dodatkowy plus zawsze stanowi funkcja odpowiedzialna za podtrzymywanie temperatury wody. Czasem taka opcja się przydaje, choć zużywa więcej energii. Optymalny będzie więc dedykowany przycisk, dzięki któremu możesz ją włączyć, gdy tego chcesz.

    Najczęściej podtrzymanie danej temperatury trwa maksymalnie 30 – 60 minut.

    Jakość wykonania czajnika na prąd – Co jest ważne?

    Najlepszym pod tym względem czajnikiem będzie taki, który Ci się spodoba, a przy tym wytrzyma wiele lat, zachowując szczelność. Sporo osób zadaje sobie pytanie: czajnik plastikowy czy metalowy? Trzeba jednak najpierw prześledzić wszystkie dostępne możliwości odnoszące się do materiału i konstrukcji czajnika elektrycznego.

    Oto one:

    • Wszelkie elementy ze stali szlachetnej skutecznie zwiększają trwałość czajnika elektrycznego, ale i wagę. Koniecznie trzeba jednak sprawdzić, czy producent zastosował termoizolację, gdyż bez niej czajnik będzie gorący po zewnętrznej stronie swojej obudowy. Z drugiej strony stal szlachetna często skutkuje nieco głośniejszą pracą. Jak to zwykle w życiu bywa – coś za coś.
    • Oko cieszą zazwyczaj przeszklone obudowy, najlepiej z podświetleniem i jeszcze zmieniające jego kolor. Ładne, ale jednak mniej praktyczne, gdyż łatwiej je uszkodzić i zwykle dość mocno nagrzewają się podczas swojej pracy.
    • Plastikowe czajniki na prąd są zwykle tymi najtańszymi. Często mają problemy z niską trwałością. Wyglądają do tego przestarzale. Dyskusyjna jest także kwestia toksyczności tworzyw sztucznych.
    • Wracając do stali, bywa nawet polerowana, choć jest to domena dość wymyślnych wariantów, które sporo kosztują. Taka obudowa efektownie wygląda, ale łatwiej zbiera wszelkie rysy.
    • Bezprzewodowe czajniki potrafią w kwestii wykończenia iść jeszcze dalej niż plastik, tworzywa sztuczne, stal czy szkło. Bardzo stylowo prezentują się bowiem produkty wykonane z ceramiki. Wyróżniają się zwykle delikatnymi zdobieniami i są fajnym pomysłem na prezent. Oprócz tego sama sterylność wody jest na najwyższym poziomie. Zdrowie przede wszystkim.
    • Niektóre serie czajników z Vintage lub Retro w nazwie wykorzystują nawet elementy wykonane z drewna, np. z drewna bukowego. Są jednak dedykowane zwykle dla dość wąskiej klienteli, która poszukuje mocno wyróżniających się konstrukcji – chociażby czerpiących ze skandynawskiego minimalizmu.
    • Częściej znajdziemy już elementy chromowane. Potrafią dodać uroku temu prostemu urządzeniu.
    • Prawdziwą niszą są obudowy czajników wykonane z… silikonu. Brzmi dziwnie, ale są na rynku takie urządzenia. Czemu akurat silikon? Żeby czajnik elektryczny można było składać. To ukłon w stronę osób, które często zabierają ze sobą ten sprzęt w podróż. Składany czajnik zajmie bardzo mało miejsca.

    Osobiście preferuję głównie czajniki stalowe. Pamiętaj jednak, że praktycznie każdy czajnik ma w swoim wnętrzu sporo plastikowych elementów. Stalowa obudowa ich nie wyklucza. Mimo tego jest trwała i elegancka.

    Dzióbek czajnika elektrycznego – wlewanie w dwie strony?

    Dzióbek każdego czajnika na prąd wydaje się być bardzo prostym elementem, na który nie warto spoglądać. Okazuje się jednak, że nawet na niego trzeba zwrócić uwagę.

    Sporo modeli umożliwia wlewanie wody do wnętrza czajnika właśnie przez dzióbek. Nie musisz więc otwierać głównej pokrywki. Niby mało znaczące udogodnienie, ale pokrywki niektórych czajników trzeba oddzielić od reszty i położyć gdzieś obok.

    Z dzióbkiem wiąże się też aspekt dotyczący bezpiecznego użytkowania. Jeżeli został on spie… źle zaprojektowany, to przy wlewaniu wody do szklanki poparzy Cię gorąca parą wydobywająca się z tego elementu konstrukcyjnego.

    czajnik elektryczny od góry

    Jakie zabezpieczenia w czajniku elektrycznym?

    Elektronika, dość wysoka moc, wrząca woda – taka kompilacja wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, które są normą w lepszych czajnikach. Ba, nawet te tańsze powinny być bezpieczne w użytkowaniu i mieć na swoim pokładzie najważniejsze zabezpieczenia.

    O czym mowa? Oto lista:

    Co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania czajnika na prąd - Infografika

    • Podstawą jest automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody i zdjęciu urządzenia z podstawy. Trudno, żeby czajnik zżerał prąd i zwiększał ryzyko awarii, pracując na pełnych obrotach po wykonaniu swojego zadania.
    • Kolejnym fundamentem, który zapewnia wysokie bezpieczeństwo użytkowania czajnika elektrycznego, jest zabezpieczenie przed przegrzaniem. Polega na tym, że urządzenie nie zacznie pracować, gdy grzałka jest za bardzo nagrzana. Bezpiecznik termiczny lub termostat odpowiada także za zapobieganie wygotowywaniu się wody.
    • Termoizolacja została już wcześniej wspomniana. Warto jeszcze raz przypomnieć, że odgrywa duże znaczenie w przypadku czajników wykonanych ze stali czy metalu. Eliminuje zbytnie nagrzewanie się obudowy po zewnętrznej stronie.
    • Czasem z rozpędu, np. rano, możesz instynktownie włączyć czajnik, nie sprawdzając przy tym tego, czy jest w nim woda. Niektóre modele oferują zabezpieczenie, które odcina zasilanie w przypadku zbyt niskiego poziomu wody. Starsza generacja grzałek (spiralnych) była bardzo wybredna co do ilości wlanego płynu. Na szczęście płaskie grzałki sprawują się w tym aspekcie dużo lepiej.
    • Udogodnieniem, które idzie za wspomnianym typem grzałki, jest też obrotowa podstawa. Nie musisz się gimnastykować, żeby idealnie ulokować czajnik elektryczny na jego podstawce.
    • W poprzednim akapicie wspominałem o dzióbku i tym, co Ci grozi, jeżeli został słabo wykonany. Podobnie może być też z samą pokrywką. Podstawą jest jej szczelność. Bezpieczne w użytkowaniu czajniki gwarantują też często zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem pokrywki.

    Na koniec kilka rad dotyczących użytkowania, no bo żadne zabezpieczenia nie zastąpią naszego rozsądku:

    • Po zakupie nowego czajnika elektrycznego dwukrotnie zagotuj w nim wodę.
    • Dbaj o czystość wszelkich filtrów i samej grzałki, co wiąże się z odkamienianiem czajnika.
    • Nie wlewaj więcej wody niż maksymalna pojemność urządzenia. Wskaźnik poziomu płynu rozwiązuje sprawę, choć, o dziwo, nie wszystkie czajniki mają ten pozornie podstawowy element.
    • Z drugiej strony zawsze sprawdzaj, czy woda w ogóle znajduje się w zbiorniku czajnika.
    • Jeżeli po Twojej kuchni często latają ciekawe świata dzieci, to miej je na oku i ulokuj czajnik, jak również inne urządzenia elektryczne, w miejscu, do którego nie dostaną.

    Jak cichy powinien być czajnik elektryczny?

    Większości marzy się zarówno wydajny, jak i cicho pracujący model. Głośniejsze są z reguły czajniki stalowe, ale wciąż jest to dość indywidualna sprawa.

    Zwracałem oczywiście uwagę na ten aspekt, gdyż niektóre urządzenia osiągają nawet 70 dB głośności – to prawie tyle, ile przy wirowaniu standardowej pralki.

    Na szczęście czajnik pracuje dość krótko. Nawet gdy jest stosunkowo głośny, to da się to jakoś przeboleć. Generowany hałas ma więc tutaj mniejsze znaczenie niż w przypadku większych urządzeń AGD, choć to specyficzne bulgotanie potrafi mocno irytować, prawda?

    Szkoda jedynie, że producenci nie podają jasno poziomu głośności. Dlatego też przy wyborze czajnika trudno wziąć pod uwagę ten parametr. Pomoże Ci w tym moje zestawienie, które znajdziesz na portalu. Wyróżniłem w nim sprzęt, który nie będzie Cię irytował.

    Jak sprawdzić energooszczędność czajnika elektrycznego?

    Nie da się wyszukać np. czajnika elektrycznego A+++. Niektórzy producenci chwalą się, że ich urządzenia zużywają mniej prądu, nawet o 2/3 w porównaniu do konkurencji. Są to jednak zazwyczaj bajki.

    Istnieją jednak pewne cechy, dzięki którym wywnioskujesz, czy dany czajnik elektryczny nie będzie zjadał zbyt dużo prądu.

    Oto one:

    Co zmniejsza zużycie prądu przez czajnik elektryczny? Infografika

    • Kolejną korzyść notuje możliwość regulowania temperatury wody. Nie zawsze potrzebujesz przecież maksymalnej temperatury. Każdy poziom niżej oznacza krótszy czas pracy czajnika, a więc mniejsze zużycie prądu.
    • Przydadzą się wszelkie udogodnienia, które sprzyjają podtrzymywaniu temperatury cieczy. Nie chodzi mi tu bynajmniej o dedykowaną do tego funkcję, bo ona działa w odwrotny sposób, jeżeli wspominamy o energooszczędności. Mowa w tym momencie np. o zaletach termicznych, które opierają się głównie na stali nierdzewnej. Trudno od czajnika wymagać, żeby działał jak termos, ale zawsze może nieco dłużej utrzymywać temperaturę wody.
    • Znaczenie po raz kolejny ma też dbałość o sprzęt. Kamień czy wszelaki osad nie sprzyja ani smakowi wody, ani sprawności działania.

    Czajnik elektryczny czy gazowy lub indukcyjny?

    To ciężkie pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Z moich obserwacji wynika nawet, że bardzo często w naszych kuchniach znajdują się zarówno elektryczne modele, jak i te tradycyjne z gwizdkiem, które stawiamy na kuchence gazowej. Są również czajniki indukcyjne dedykowane do płyt grzejnych tego typu.

    Czajnik na prąd to zawsze większa szybkość pracy czy dodatkowe funkcje, ale wciąż jest to sprawa indywidualna. Jeżeli chodzi o mnie, prędzej zrezygnowałbym jednak z modelu gazowego, co zresztą potwierdza ten materiał, bo wybrałem omówienie dla Ciebie elektrycznych czajników, a nie klasycznych.

    filiżanka gorącej herbaty

    Podsumowanie

    Jaki czajnik elektryczny kupić? Przede wszystkim mocny (2000 W mocy lub więcej) i odpowiednio pojemny (ok. 1,7 l). Ważna jest przy tym jakość wykonania, aby woda nie miała dziwnego posmaku. Kwestia indywidualna to z kolei stylistyka. Osobiście cenię także funkcję regulacji temperatury.

    Kierując się moimi poradami zakupowymi, z pewnością dokonasz rozsądnego wyboru!

    Oceń publikację
    [Głosy: 8 Średnia: 4.9]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments