Jak wybrać czajnik elektryczny, żeby szybko pracował i służył wiele lat? Wystarczy przeczytać poniższy przewodnik zakupowy! Zdradzę Ci w nim, na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika bezprzewodowego. Chwila lektury i wszystkiego się dowiesz.

Jak wybrać czajnik elektryczny, żeby szybko pracował i służył wiele lat? Wystarczy przeczytać poniższy przewodnik zakupowy! Zdradzę Ci w nim, na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika bezprzewodowego. Chwila lektury i wszystkiego się dowiesz.
Spis treści:
Większość osób nie interesuje się tym zagadnieniem. Trzeba jednak pamiętać, że czajnik elektryczny odpowiada nie tylko za podgrzewanie wody, ale także za jej jakość. Do tego niektóre awarie bywają też całkiem niebezpieczne.
Jeżeli dany sprzęt wpływa na nasze zdrowie czy bezpieczeństwo, to ZAWSZE powinniśmy nieco lepiej poznać jego charakterystykę, prawda?
Poniższe porady zakupowe wyjaśnią Ci wiele rzeczy i pozwolą wybrać czajnik, który będzie dopasowany do Twoich preferencji i nie zrujnuje przy tym domowego budżetu.
Jeżeli chcesz od razu poznać czajniki godne uwagi, to zajrzyj do mojego regularnie aktualizowanego rankingu czajników elektrycznych. Wraz z poniższymi poradami zakupowymi nic więcej nie potrzebujesz, aby jak najlepiej wybrać swój nowy sprzęt!
Dla mniej cierpliwych osób przygotowałem skróconą wersję przewodnika zakupowego. Uwzględnia kilka najważniejszych porad. Dzięki nim poznasz podstawy wybory odpowiedniego czajnika. Zachęcam oczywiście do przeczytania całości, bo wyjaśnia cały temat bardziej szczegółowo.
Te 4 punkty sporo mówią o rozsądnym wyborze czajnika na prąd. Pozostaje też oczywiście kwestia designu, bo możesz chcieć czajnik z podświetleniem, szklany bądź stalowy. Wygląd zewnętrzny i trwałość konstrukcji czasem idą ze sobą w parze. To oraz wszystkie inne niuanse omówię w dalszej części tego poradnika, więc zapraszam do lektury.
Zdecydowanie zakres 2000 – 2400 W wydaje się najkorzystniejszy. Dzięki takiej mocy bardzo szybko uzyskasz wrzątek na kawę, herbatę, kakao, ziółka czy gorącą czekoladę.
Ważna jest przy tym pojemność zbiornika na wodę. Niby zupełnie inne parametry, ale ściśle ze sobą związane. Mając mały czajnik, np. turystyczny, którego pojemność wynosi mniej niż 1 litr, nie potrzebujesz tak wysokiej mocy – wystarczy nawet ok. 800 W. Inaczej wygląda sprawa z pojemnością rzędu 1,7 l. Tu już warto wybrać jak najmocniejszy czajnik.
Pamiętaj, że wyższa moc wcale nie oznacza większego zapotrzebowania na prąd. W praktyce jest wręcz przeciwnie, bo czajnik krócej pracuje.
Standardem jest 1,5 – 1,7 l. Na rynku znajdziesz oczywiście jeszcze większe czajniki, np. 1,8 – 2 l, ale niestety nie zawsze oferują one wystarczającą moc na taką pojemność. Efekt jest taki, że trochę poczekasz na zagotowanie wody.
Polecam więc ok. 1,7 l, co oznacza prawie siedem szklanek herbaty, choć osoby mieszkające same mogą spokojnie zdecydować się na mniejsze modele.
Ogólnie biorąc, najlepiej dopasować pojemność czajnika elektrycznego do liczby domowników. Szklanka ma przecież przeważnie 250 ml, więc można to łatwo wyliczyć.
Filtr antywapniowy jest właściwie wszechobecny. Dobrze, gdy można go swobodnie wyjąć.
Wysoką czystość wody zagwarantuje nylonowy filtr antyosadowy, który dodatkowo często sprawia, że mniej pary wydostaje się przez dzióbek czajnika.
Na rynku czasem są też filtry ze stalową siateczką, filtry węglowe, a nawet swego rodzaju hybrydy, które kryją w sobie uproszczony dzbanek filtrujący.
Niektórzy powiedzą pewnie, że woda z kranu jest zazwyczaj dobrej jakości i spokojnie można ją nawet pić. Teoretycznie jest pozbawiona szkodliwych pierwiastków, ale przepływając przez rury, trochę ich zbiera. Nie lekceważ więc tego parametru, gdyż wpływa na zdrowie, jak i sam smak wody.
Przydatna funkcjonalność.
Zakres regulowania temperatury potrafi być bardzo szeroki. Większości wystarczy np. 70°C, 80°C, 90°C, 100°C. Znam też droższe produkty z tego rynku, które umożliwiają elektroniczne regulowanie temperatury co 1°C! Pełna kontrola nad stanem wody.
Po co Ci właściwie taka opcja? Przygotowując specyficzne napoje, wymagające dokładnej temperatury wody, omawiana funkcja będzie obowiązkowa. Mowa chociażby o naparach ziołowych czy aromatycznych herbatach.
Zdarzyło mi się kiedyś pić herbatę turkusową, czyli ulung (oolong). Jej smak był niesamowity i wyjątkowo unikalny, ale do zaparzenia potrzebna była precyzyjna temperatura. Coraz popularniejsza staje się też biała herbata, która potrzebuje maksymalnie 70°C. Wyróżnia się działaniem pobudzającym, wpływa pozytywnie na układ kostny człowieka i wspomaga odchudzanie.
Wiele orientalnych herbat dla koneserów wymaga odpowiedniego przygotowania. Niektóre osoby ze sporządzania i picia tego trunku czynią więc prawdziwą sztukę.
Czajnik elektryczny z regulacją temperatury jest też bardziej energooszczędny, bo nie ogranicza Cię jedynie do najwyższej możliwej temperatury.
Korzyść stanowi fakt, że na niższej temperaturze szybciej uzyskasz gorącą wodę. Czy zawsze oczekujesz wrzątku? Ja nie, o ile woda była już wcześniej przegotowana.
Dodatkowy plus zawsze stanowi funkcja odpowiedzialna za podtrzymywanie temperatury wody. Czasem taka opcja się przydaje, choć zużywa więcej energii. Optymalny będzie więc dedykowany przycisk, dzięki któremu możesz ją włączyć, gdy tego chcesz.
Najczęściej podtrzymanie danej temperatury trwa maksymalnie 30 – 60 minut.
Najlepszym pod tym względem czajnikiem będzie taki, który Ci się spodoba, a przy tym wytrzyma wiele lat, zachowując szczelność. Sporo osób zadaje sobie pytanie: czajnik plastikowy czy metalowy? Trzeba jednak najpierw prześledzić wszystkie dostępne możliwości odnoszące się do materiału i konstrukcji czajnika elektrycznego.
Oto one:
Osobiście preferuję głównie czajniki stalowe. Pamiętaj jednak, że praktycznie każdy czajnik ma w swoim wnętrzu sporo plastikowych elementów. Stalowa obudowa ich nie wyklucza. Mimo tego jest trwała i elegancka.
Dzióbek każdego czajnika na prąd wydaje się być bardzo prostym elementem, na który nie warto spoglądać. Okazuje się jednak, że nawet na niego trzeba zwrócić uwagę.
Sporo modeli umożliwia wlewanie wody do wnętrza czajnika właśnie przez dzióbek. Nie musisz więc otwierać głównej pokrywki. Niby mało znaczące udogodnienie, ale pokrywki niektórych czajników trzeba oddzielić od reszty i położyć gdzieś obok.
Z dzióbkiem wiąże się też aspekt dotyczący bezpiecznego użytkowania. Jeżeli został on spie… źle zaprojektowany, to przy wlewaniu wody do szklanki poparzy Cię gorąca parą wydobywająca się z tego elementu konstrukcyjnego.
Elektronika, dość wysoka moc, wrząca woda – taka kompilacja wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, które są normą w lepszych czajnikach. Ba, nawet te tańsze powinny być bezpieczne w użytkowaniu i mieć na swoim pokładzie najważniejsze zabezpieczenia.
O czym mowa? Oto lista:
Na koniec kilka rad dotyczących użytkowania, no bo żadne zabezpieczenia nie zastąpią naszego rozsądku:
Większości marzy się zarówno wydajny, jak i cicho pracujący model. Głośniejsze są z reguły czajniki stalowe, ale wciąż jest to dość indywidualna sprawa.
Zwracałem oczywiście uwagę na ten aspekt, gdyż niektóre urządzenia osiągają nawet 70 dB głośności – to prawie tyle, ile przy wirowaniu standardowej pralki.
Na szczęście czajnik pracuje dość krótko. Nawet gdy jest stosunkowo głośny, to da się to jakoś przeboleć. Generowany hałas ma więc tutaj mniejsze znaczenie niż w przypadku większych urządzeń AGD, choć to specyficzne bulgotanie potrafi mocno irytować, prawda?
Szkoda jedynie, że producenci nie podają jasno poziomu głośności. Dlatego też przy wyborze czajnika trudno wziąć pod uwagę ten parametr. Pomoże Ci w tym moje zestawienie, które znajdziesz na portalu. Wyróżniłem w nim sprzęt, który nie będzie Cię irytował.
Nie da się wyszukać np. czajnika elektrycznego A+++. Niektórzy producenci chwalą się, że ich urządzenia zużywają mniej prądu, nawet o 2/3 w porównaniu do konkurencji. Są to jednak zazwyczaj bajki.
Istnieją jednak pewne cechy, dzięki którym wywnioskujesz, czy dany czajnik elektryczny nie będzie zjadał zbyt dużo prądu.
Oto one:
To ciężkie pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Z moich obserwacji wynika nawet, że bardzo często w naszych kuchniach znajdują się zarówno elektryczne modele, jak i te tradycyjne z gwizdkiem, które stawiamy na kuchence gazowej. Są również czajniki indukcyjne dedykowane do płyt grzejnych tego typu.
Czajnik na prąd to zawsze większa szybkość pracy czy dodatkowe funkcje, ale wciąż jest to sprawa indywidualna. Jeżeli chodzi o mnie, prędzej zrezygnowałbym jednak z modelu gazowego, co zresztą potwierdza ten materiał, bo wybrałem omówienie dla Ciebie elektrycznych czajników, a nie klasycznych.
Jaki czajnik elektryczny kupić? Przede wszystkim mocny (2000 W mocy lub więcej) i odpowiednio pojemny (ok. 1,7 l). Ważna jest przy tym jakość wykonania, aby woda nie miała dziwnego posmaku. Kwestia indywidualna to z kolei stylistyka. Osobiście cenię także funkcję regulacji temperatury.
Kierując się moimi poradami zakupowymi, z pewnością dokonasz rozsądnego wyboru!
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.