Jak wybrać maszynę do popcornu?

poradnik zakupowy jak wybrać maszynę do popcornu

Spis treści:

  Na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę do popcornu? Wbrew pozorom ten niewielki sprzęt ma całkiem sporo istotnych cech. Dowiedz się więc, jak wybrać taki automat, żeby nie żałować wydanej kasy.

  W poradnik zakupowym o tym, jak wybrać maszynę do popcornu, krok po kroku omówię każdy istotny aspekt. Nie będzie już żadnych wątpliwości przy zakupie i każdy czytający sam stanie się ekspertem z tej kategorii.

  Rodzaje maszyn do popcornu

  Zacznijmy od jednej z podstaw, czyli omówienia dostępnych typów urządzeń z tej kategorii. Podstawowy podział jest bardzo prosty:

  • Domowe automaty do popcornu – elektryczne, zazwyczaj małe i strzelające popcornem do miski. Ewentualnie nieco większe, stylizowane na te bardziej zaawansowane modele ze szklaną obudową i odizolowaną przestrzenią, w której powstaje popcorn. Cały ten materiał krąży właśnie wokół tego typu sprzętu, który po prostu sprawdzi się w domu i nie kosztuje fortuny. Podobnie jest zresztą z rankingiem maszyn do popcornu.
  • Profesjonalne maszyny do popcornu – to już urządzenia, które mają rozkręcić biznes, a nie filmowy wieczór w domowym zaciszu. Często spotykane w kinach, parkach, wesołych miasteczkach czy na lokalnych festynach. Na ich rynku panuje duże zróżnicowanie. Mnie najlepiej kojarzą się mobilne maszyny z wózkiem na kółkach, które są jednocześnie stanowiskami do sprzedaży popcornu. Ich stalowe garnki pokrywa się teflonem. Spotkamy też bardziej stacjonarne maszyny, które określa się nawet mianem witryn grzewczych. W jednej części takiego urządzenia praży się popcorn, a w drugiej eksponuje gotowy produkt. Niektóre modele wykorzystują również gaz. Do prażenia używa się bowiem gazowego palnika.
  • Właściwie do powyższego punktu mógłbym przypisać kolejny dość oryginalny typ, ale wolałem zrobić to osobno, gdyż nie wymaga praktycznie obecności sprzedawcy, ale jednocześnie jest typowo zarobkowy/komercyjny. Chodzi o automat do popcornu na monety. Wrzucamy do niego określoną kwotę, naciskami przycisk i wyjmujemy pudełeczko z przekąską. Działa to zupełnie jak automat z kawą bądź zimnymi napojami. Jest on więc samoobsługowy. Pojawia się najczęściej na różnego rodzaju festynach, w wesołych miasteczkach, aquaparkach, kinach, bawialniach czy innych miejscach rekreacyjnych, w których jest sporo osób z małymi dziećmi.

  Podział dość oczywisty, ale czy taki lepszy automat domowy nie sprawdzi się w mniejszych lokalach gastronomicznych? Znam knajpki czy bary, które czasem do piwa dorzucają małą porcję popcornu, który na bieżąco produkują takimi maszynkami. Pomijając fakt, że jest to bardzo sprytne, bo mocno posolony popcorn w barze zmusza nas niejako do szybszego wypicia piwa i zamówienia kolejnego, to potwierdza, że domowe modele mogą mieć szersze zastosowanie.

  Dodam jeszcze, że po Internecie chodzi sporo ciekawych pomysłów na automat do popcornu z puszki. Oczywiście nie działa to tak sprawnie jak dedykowany do tego sprzęt elektryczny, ale jest możliwe do stworzenia.

  Miska z popcornem, a obok szklanka z colą

  Budowa i kształt automatów do popcornu

  • Obecnie na rynku tych urządzeń nie ma większego zróżnicowania w kwestii budowy czy kształtu. Zdecydowana większość modeli ma przeźroczystą przykrywkę z dozownikiem/dzióbkiem, przez który wylatuje popcorn. Tego typu sprzęt przypomina mi przerośnięte kubki/shakery na koktajle.
  • Ale są też maszynki bardziej zamknięte i szklane. Nie musimy gimnastykować się z miską podłożoną pod dozownik, a jedynie cierpliwie czekać na koniec prażenia, żeby korbką obrócić garnuszek z gotowym popcornem. Zleci on na samo dno, a my otworzymy jedynie drzwiczki i wsypiemy naszą przekąskę do naczynia.

  Można oczywiście dostać mniejsze urządzenia stylizowane nieco inaczej, a dokładnie na dawny klimat amerykańskich barów. Wtedy mówimy o stylu retro. Kwestia gustu, czy pasuje Wam takie rozwiązanie. Ogólnie biorąc, polecam zwrócenie bardziej uwagi na szczelność obudowy czy antypoślizgowe nóżki od spodu.

  Czasem producenci serwują nieco bardziej wymyślne kształty. Świetnym przykładem jest model w kształcie piłki, która spoczywa na bazie z włącznikiem. Kiedyś widziałem też urządzenie nawiązujące do serii Star Wars. Są to jednak opcje zakupowe dla miłośników danego motywu, które jednocześnie mogą być ciekawym prezentem.

  Wątpliwości, czy ten sprzęt jest Ci potrzebny? Przeczytaj też: Czy warto kupić maszynę do popcornu?

  Jakość wykonania maszynki do popcornu

  Nawiązując jeszcze do konstrukcji, dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie możliwości demontażu poszczególnych elementów automatu. Ułatwia to ich czyszczenie czy mycie.

  Nie ma co oczekiwać cudów od materiału wykonania. Zwykle jest to po prostu plastik czy inne tworzywa sztuczne. Skutkuje niestety tym, że termoizolacja jest kiepskawa – maszynka potrafi dość mocno się nagrzewać, przez co lepiej odczekać 5-10 minut przed ponownym prażeniem.

  Z drugiej strony – aluminiowa komora w takim sprzęcie ma lepsze właściwości niż taka ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Gwarantuje lepszy rozkład ciepła względem innych materiałów. Wirowy przepływ gorącego powietrza równomiernie praży ziarenka. Tych twardych i niewyprażonych powinno więc być mniej.

  Wybierając model kompaktowy, który wystrzeliwuje popcorn, raczej nie będzie jakichkolwiek problemów ze znalezieniem mu miejsca w szafce. Również podróżowanie z takim sprzętem stanie się wygodne, jeżeli nigdzie nie możecie obejść się bez omawianego przysmaku.

  Przeczytaj koniecznie: Czy popcorn z mikrofalówki jest zdrowy?

  Jaka powinna być moc maszyny do popcornu?

  W drobnym AGD do kuchni najczęściej bywa tak, że moc powinna być jak najwyższa. Tutaj ten parametr ma oczywiście znaczenie, ale wcale nie tak duże jak w przypadku innych urządzeń domowych do kuchennych prac.

  Większość stawki reprezentuje zakres 900-1200 W, choć zdarzają się modele niskowatowe, które pracują równie sprawnie. Pomiędzy tymi wartościami nie widać w sumie większej różnicy w czasie prażenia, który oscyluje zwykle koło 2-4 minut.

  Nie ma co się kierować wyłącznie mocą, więc z dystansem podchodźcie do pudełek z takimi automatami, które czasem pojawiają się w marketach i atakują nas hasłami o mega wysokiej mocy.

  Kobieta jedząca popcorn przed telewizorem

  Pojemność na kukurydzę

  To nawet ważniejszy parametr od poprzedniego. Zazwyczaj mamy do czynienia z filigranowym urządzeniem, które przygotowuje dla nas lekki i aromatyczny popcorn. Problem w tym, że pojemnik mieści zwykle 60-100 g kukurydzy, co w przypadku domowych imprez czy masy znajomych na filmowym seansie może nie wystarczyć na natychmiastowe poczęstowanie każdego osobną porcją.

  Jeżeli urządzenie nie nagrzewa się jak piec i nie wyrzuca zbyt wielu twardych ziaren, to nie będzie to jednak jakaś przeszkoda nie do przejścia.

  Głośność pracy popcorn makerów

  Niby małe, ale jednak hałaśliwe – podczas prażenia niektóre modele bywają głośne. Niestety, producenci nie podają dokładnych informacji na temat poziomu generowanego hałasu, więc trzeba głównie ufać testom, porównaniom lub opiniom innych użytkowników.

  W tym przypadku nie ma co się jednak zbytnio nastawiać na cicho pracujący sprzęt. Biorąc pod uwagę fakt, że jeden cykl pracy trwa kilka minut, da się to raczej wytrzymać.

  Poznaj ciekawostkę: 7 powodów popularności popcornu

  Co można znaleźć w zestawie?

  Zazwyczaj niezbyt dużo. Podstawowym dodatkiem jest prosta łyżka z miarką, choć w wielu modelach jej rolę przejmuje wielofunkcyjna pokrywka automatu do popcornu. Na wyposażeniu czasem znajdziemy też różnego rodzaju łopatki, szufelki czy dozowniki, które pomagają odmierzać porcje kukurydzy czy zagarniać zrobiony popcorn i wsypywać go do miski.

  Wszelkie akcesoria do maszynek są zazwyczaj wykonywane po taniości – z najtańszych tworzyw sztucznych – ale mamy w końcu do czynienia w większości z tanim sprzętem drobnego AGD do kuchni.

  Podsumowanie

  To właściwie tyle, jeżeli chodzi o przewodnik zakupowy dotyczący domowych maszyn do prażenia popcornu. Teraz powinniście doskonale wiedzieć, jak wybrać popcorn maker i na co zwrócić uwagę. Wybór nie powinien być ogólnie ciężki. W razie dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy.

  [Głosów: 1   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments