W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wybrać maszynę do popcornu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę do popcornu? Wbrew pozorom ten niewielki sprzęt ma całkiem sporo istotnych cech. Dowiedz się więc, jak wybrać taki automat, żeby nie żałować wydanej kasy.

poradnik zakupowy jak wybrać maszynę do popcornu

Spis treści:

  W poradnik zakupowym o tym, jak wybrać maszynę do popcornu, krok po kroku omówię każdy istotny aspekt. Nie będzie już żadnych wątpliwości przy zakupie!

  Rodzaje maszyn do popcornu

  Zacznijmy od jednej z podstaw, czyli omówienia dostępnych typów urządzeń z tej kategorii. Podstawowy podział jest bardzo prosty:

  • Domowe automaty do popcornu – elektryczne, zazwyczaj małe i strzelające popcornem do miski. Ewentualnie nieco większe, stylizowane na te bardziej zaawansowane modele ze szklaną obudową i odizolowaną przestrzenią, w której powstaje popcorn. Cały ten materiał krąży właśnie wokół tego typu sprzętu, który po prostu sprawdzi się w domu i nie kosztuje fortuny. Podobnie jest zresztą z rankingiem maszynek do popcornu.
  • Profesjonalne maszyny do popcornu – to już urządzenia, które mają rozkręcić biznes, a nie filmowy wieczór w domowym zaciszu. Często spotykane w kinach, parkach, wesołych miasteczkach czy na lokalnych festynach. Na ich rynku panuje duże zróżnicowanie. Mnie najlepiej kojarzą się mobilne maszyny z wózkiem na kółkach, które są jednocześnie stanowiskami do sprzedaży popcornu. Ich stalowe garnki pokrywa się teflonem. Spotkasz też bardziej stacjonarne maszyny, które określa się nawet mianem witryn grzewczych. W jednej części takiego urządzenia praży się popcorn, a w drugiej eksponuje gotowy produkt. Niektóre modele wykorzystują również gaz. Do prażenia używa się bowiem gazowego palnika.

  Podział oczywisty, ale czy taki lepszy automat domowy nie sprawdzi się w mniejszych lokalach gastronomicznych? Znam knajpki czy bary, które czasem do piwa dorzucają małą porcję popcornu, który na bieżąco produkują takimi maszynkami. Pomijając fakt, że jest to bardzo sprytne, bo mocno posolony popcorn w barze zmusza niejako do szybszego wypicia piwa i zamówienia kolejnego, to potwierdza, że domowe modele mogą mieć szersze zastosowanie.

  Ranking maszynek do popcornu – zwycięzca

  Ariete XL 2957/0 Partytime

  Budowa i kształt automatów do popcornu

  • Obecnie na rynku tych urządzeń nie ma większego zróżnicowania w kwestii budowy czy kształtu. Zdecydowana większość modeli ma przeźroczystą przykrywkę z dozownikiem/dzióbkiem, przez który wylatuje popcorn. Tego typu sprzęt przypomina mi przerośnięte kubki/shakery na koktajle.
  • Ale są też maszynki bardziej zamknięte i szklane. Nie musisz gimnastykować się z miską podłożoną pod dozownik, a jedynie cierpliwie czekać na koniec prażenia, żeby korbką obrócić garnuszek z gotowym popcornem. Zleci on na samo dno, a Ty otworzysz jedynie drzwiczki i wsypiesz przekąskę do naczynia.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Można oczywiście dostać mniejsze urządzenia stylizowane nieco inaczej, a dokładnie na dawny klimat amerykańskich barów. Wtedy mówimy o stylu retro. Kwestia gustu, czy pasuje Ci takie rozwiązanie.

  Czasem producenci serwują nieco bardziej wymyślne kształty. Świetnym przykładem jest model w kształcie piłki, która spoczywa na bazie z włącznikiem. Kiedyś widziałem też urządzenie nawiązujące do serii Star Wars. Są to jednak opcje zakupowe dla miłośników danego motywu, które jednocześnie mogą być ciekawym prezentem.

  Wątpliwości, czy ten sprzęt jest Ci potrzebny? Przeczytaj też: Czy warto kupić maszynę do popcornu?

  Miska z popcornem, a obok szklanka z colą

  Jakość wykonania maszynki do popcornu

  Nawiązując jeszcze do konstrukcji, dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie możliwości demontażu poszczególnych elementów automatu. Ułatwia to ich czyszczenie czy mycie.

  Nie ma co oczekiwać cudów od materiału wykonania. Zwykle jest to po prostu plastik czy inne tworzywa sztuczne. Skutkuje niestety tym, że termoizolacja jest kiepskawa – maszynka potrafi dość mocno się nagrzewać, przez co lepiej odczekać 5 – 10 minut przed ponownym prażeniem.

  Z drugiej strony – aluminiowa komora w takim sprzęcie ma lepsze właściwości niż taka ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Gwarantuje lepszy rozkład ciepła względem innych materiałów. Wirowy przepływ gorącego powietrza równomiernie praży ziarenka. Tych twardych i niewyprażonych powinno więc być mniej.

  Wybierając model kompaktowy, który wystrzeliwuje popcorn, raczej nie będzie jakichkolwiek problemów ze znalezieniem mu miejsca w szafce. Również podróżowanie z takim sprzętem stanie się wygodne, jeżeli nigdzie nie możesz obejść się bez omawianego przysmaku.

  Przeczytaj koniecznie: Czy popcorn z mikrofalówki jest zdrowy?

  Jaka powinna być moc maszyny do popcornu?

  W drobnym AGD do kuchni najczęściej bywa tak, że moc powinna być jak najwyższa. Tutaj ten parametr ma oczywiście znaczenie, ale wcale nie tak duże jak w przypadku innych urządzeń domowych do kuchennych prac.

  Większość stawki reprezentuje zakres 900 – 1200 W, choć zdarzają się modele niskowatowe, które pracują równie sprawnie. Pomiędzy tymi wartościami nie widać w sumie większej różnicy w czasie prażenia, który oscyluje zwykle koło 2 – 4 minut.

  Nie ma co kierować się wyłącznie mocą, więc z dystansem podchodź do pudełek z takimi automatami, które czasem pojawiają się w marketach i atakują hasłami o mega wysokiej mocy.

  Kobieta jedząca popcorn przed telewizorem

  Jaka pojemność na kukurydzę?

  To nawet ważniejszy parametr od poprzedniego. Zazwyczaj masz do czynienia z filigranowym urządzeniem, które przygotowuje lekki i aromatyczny popcorn. Problem w tym, że pojemnik mieści zwykle 60 – 100 g kukurydzy, co w przypadku domowych imprez czy masy znajomych na filmowym seansie może nie wystarczyć na natychmiastowe poczęstowanie każdego osobną porcją.

  Jeżeli urządzenie nie nagrzewa się jak piec i nie wyrzuca zbyt wielu twardych ziaren, to nie będzie to jednak jakaś przeszkoda nie do przejścia.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Głośność pracy popcorn makerów

  Niby małe, ale jednak hałaśliwe – podczas prażenia niektóre modele bywają głośne. Niestety, producenci nie podają zwykle dokładnych informacji na temat poziomu generowanego hałasu.

  W tym przypadku nie ma co się jednak zbytnio nastawiać na cicho pracujący sprzęt. Biorąc pod uwagę fakt, że jeden cykl pracy trwa kilka minut, da się to raczej wytrzymać.

  Poznaj ciekawostkę: 7 powodów popularności popcornu

  Co można znaleźć w zestawie z maszynką do popcornu?

  Zazwyczaj niezbyt dużo. Podstawowym dodatkiem jest prosta łyżka z miarką, choć w wielu modelach jej rolę przejmuje wielofunkcyjna pokrywka automatu do popcornu. Na wyposażeniu czasem znajdziesz też różnego rodzaju łopatki, szufelki czy dozowniki, które pomagają odmierzać porcje kukurydzy czy zagarniać zrobiony popcorn i wsypywać go do miski.

  Podsumowanie

  To tyle, jeżeli chodzi o przewodnik zakupowy dotyczący domowych maszyn do prażenia popcornu. Teraz wiesz, jak wybrać popcorn maker i na co zwrócić uwagę. Wybór nie powinien być ogólnie ciężki. W razie dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments