My, kobiety, przywiązujemy dużą wagę do wyglądu naszych włosów. Zapuszczamy je przez wiele lat, dlatego nic dziwnego, że staramy się dbać o nie najlepiej, jak potrafimy.
Z tego względu każda prostownica do włosów powinna w jak największym stopniu zabezpieczać włosy przed niechcianymi skutkami działania wysokich temperatur.
Postanowiłam udzielić Ci kilku przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze prostownicy.
Jeżeli chcesz jeszcze szybciej wybrać porządny sprzęt do prostowania włosów, to zobacz od razu ranking prostownic na bazie testów.
Powierzchnia płytek grzejnych – Jaka powinna być?
Pierwszą ważną sprawą, na którą powinnaś zwrócić uwagę, jest powierzchnia płytek.
Domyślam się, że zależy Ci na tym, aby była porządna i nie zużywała się zbyt szybko.
Jeżeli zastanawiasz się, jaka powinna być idealna powłoka prostownicy, spójrz na porady:
- Odporna na uszkodzenia i zarysowania – chcesz, aby Twoja prostownica służyła Ci przez wiele lat? Wybierz model wyposażony w solidną i trwałą powłokę. W dalszej części poradnika dowiesz się, które z nich są najbardziej wytrzymałe. To bardzo istotne, by materiał, z którego jest wykonana, nie był podatny na zarysowania. Zniszczenie powłoki sprawi, że prostownica nie będzie nadawała się do dalszego użytku. Istnieje wówczas ryzyko przypalania włosów, przez które każda stylizacja będzie negatywnie wpływała na ich kondycję.
- Bezpieczna dla włosów – mam tu na myśli możliwie najbardziej zwiększoną ochronę prostowanych pasm. Każda z nas ma świadomość tego, że wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na nasze włosy. Chodzi o to, by prostownica maksymalnie zabezpieczała je przed niepożądanymi skutkami stylizowania na gorąco. W tej kwestii ważna jest regulacja temperatury i jej poziomy. Prostownica powinna mieć szeroki zakres ustawień grzania, abyś mogła dobrać temperaturę odpowiednią do stanu Twoich włosów. Dobrze, aby miała ona jeszcze dodatkowe funkcje zabezpieczające, np. jonizację czy wytwarzanie pary wodnej.
- Równomiernie przewodzenie ciepła – płytki prostownicy powinny nagrzewać się równomiernie, dzięki czemu każdy odcinek włosów będziesz stylizowała w takiej samej temperaturze. W przeciwnym razie na jej powierzchni mogą powstawać gorące punkty, które będą przypalały pasma. Istotny jest w tym przypadku materiał, z którego zostały wykonane płytki.
- Gładko sunąca po włosach – powierzchnia płytek grzejnych powinna powodować jak najmniejsze tarcie podczas modelowania. Ważne jest, by prostownica gładko przesuwała się po pasmach, dzięki czemu układanie fryzury będzie komfortowe, a na Twoich włosach nie powstaną żadne nieestetyczne załamania czy zagniecenia.
- Szybko nagrzewająca się – za czas rozgrzania płytek odpowiada przede wszystkim moc urządzenia. Im większa, tym prostownica będzie szybciej gotowa do działania. Prostownica powinna nagrzewać się w zaledwie kilkanaście sekund (od 10 do 30). Jeśli robi to dłużej, zastanowiłabym się, czy nie lepiej poszukać bardziej wydajnego urządzenia. Chyba każda z nas chciałaby zaoszczędzić na czasie, zwłaszcza gdy spieszymy się do wyjścia, prawda?
- Szybko stygnąca – analogicznie do nagrzewania, prostownica powinna też szybko się studzić. Wierz mi, czekanie, aż płytki staną się zimne, bywa naprawdę irytujące w chwili, gdy musisz niemal natychmiastowo zapakować urządzenie np. do walizki. Oczywiście do niektórych modeli producenci dołączają termoochronne etui, ale nie zawsze pamiętamy, by zabrać je ze sobą w podróż.
- Nieprzywierająca do włosów – płytki, które przywierają do pasm, mogą spalić włosy. Unikaj takich powierzchni! Dobra powłoka ma być na tyle śliska, by łatwo przesuwała się po włosach i nie kleiła się do nich.
Już wiesz mniej więcej, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup prostownicy. Ale to nie wszystko… Istnieje jeszcze wiele kwestii, które pomogą Ci wybrać optymalny sprzęt. Każdą z nich opisałam szczegółowo poniżej.
Rodzaje powłok – Jaką wybrać?
Podstawą udanego zakupu jest poznanie najważniejszych cech powłok, które oferują producenci w urządzeniach prostujących.
W końcu to właśnie one mają kontakt z włosami!
Każdy z zastosowanych materiałów ma odmienne właściwości, dlatego zanim zainwestujesz w konkretny sprzęt, przeczytaj ich specyfikacje.
- Powłoka ceramiczna – to najpopularniejszy rodzaj powłoki, w którą wyposażona jest większość dostępnych na rynku prostownic. Równomiernie rozprowadza ciepło na całej powierzchni płytek, dzięki czemu minimalizuje ryzyko przypalenia włosów. Zaletą tej powłoki jest szybkie nagrzewanie, co przekłada się na sprawną i komfortową stylizację. W dodatku ceramiczne płytki są śliskie i gładkie, dlatego z łatwością przesuwają się po pasmach i nie wyrywają włosów podczas układania fryzury.
Producenci często oferują także prostownice z powłoką ceramiczno-keratynową. Płytki wzbogacone o keratynę pielęgnują włosy podczas stylizacji. Wytwarza się ona pod wpływem ciepła, a następnie wnika w prostowane pasma. Keratyna stanowi naturalny budulec włosa, który wzmacnia ich strukturę i działa odżywczo.
- Powłoka tytanowa – jest uważana za jedną z najbardziej wytrzymałych i odporną na wszelkie zarysowania. Z tego względu prostownice wyposażone w ten rodzaj powierzchni zazwyczaj nie należą do tanich. Są trwalsze niż ceramiczne, dlatego kupując prostownicę z powłoką tytanową, masz pewność, że posłuży Ci przez wiele lat. Tytanowe płytki rewelacyjnie sprawdzą się do włosów o mocnym skręcie bądź grubej strukturze. Ponadto są gładsze od ceramicznych, przez co delikatnie suną po pasmach i precyzyjnie je stylizują.
Jeśli prostownica z tytanową powierzchnią jest dla Ciebie zbyt dużym wydatkiem, kompromisowym rozwiązaniem może okazać się urządzenie z powłoką ceramiczno-tytanową. Połączenie tych dwóch materiałów wzmocni ceramiczne płytki, przez co będą jeszcze bardziej solidne i nie zużyją się tak szybko.
- Powłoka teflonowa – teflonowe płytki sprawiają, że pasma nie przywierają do ich powierzchni podczas prostowania. Stylizatory wyposażone w teflonowy materiał są niedrogie, jednak coraz rzadziej spotykane na rynku. Ten rodzaj powierzchni nie jest polecany do codziennego użytku. Wynika to z faktu, że teflonowa powłoka nie nagrzewa się w sposób równomierny, co grozi przesuszeniem, a nawet spaleniem się pasm. Co więcej, teflon nie jest odporny na uszkodzenia, przez co prostownica dosyć szybko się niszczy i wymaga wymiany.
Często teflon jest mieszany z np. ceramiką czy turmalinami, dzięki którym płytki stają się bardziej wytrzymałe i pozbawione gorących punktów.
- Powłoka lustrzana – jej dużą zaletą jest gładkość, większa niż w przypadku ceramiki. Są idealnie wypolerowane, dlatego modelowanie włosów będzie przebiegało łatwo i przyjemnie. Po zastosowaniu prostownicy z lustrzanymi płytkami Twoje włosy staną się promienne i pełne nieskazitelnego blasku.
- Powłoka diamentowa – to jedna z nowszych, a zarazem najdroższych powłok. Charakteryzuje ją niebywała trwałość i odporność na uszkodzenia. Jest twarda, a przez to naprawdę wiele zniesie. Fantastycznie wygładza włosy, nie niszcząc ich przy tym. Ponadto zabezpiecza pasma przed utratą naturalnego nawilżenia. Jeśli na co dzień zmagasz się z wyjątkowo trudnymi do ułożenia włosami, diamentowa powierzchnia bez trudu sobie z nimi poradzi.
- Powłoka turmalinowa – pełni przede wszystkim funkcję jonizująca. Turmaliny są minerałami, które pod wpływem ciepła wytwarzają jony ujemne. Te z kolei neutralizują działanie jonów dodatnich tworzących się na włosach po zetknięciu z wysoką temperaturą. Dzięki jonizacji włosy nie puszą się i nie elektryzują. Zamyka szczelnie ich łuski, przez co fryzura pozostaje perfekcyjnie gładka.
Na rynku spotkasz wiele modeli z płytkami ceramiczno-turmalinowymi. Trwałość i gładkość ceramiki w połączeniu z kamieniami szlachetnymi zapewni Ci spektakularne efekty prostowania i wygodę pracy.
- Powłoka anodyzowana – to specjalna warstwa ochronna nakładana na powierzchnię płytek przy wykorzystaniu techniki utleniania anodowego. Jest wytrzymała, więc nie zarysujesz jej tak łatwo. W dodatku równomiernie rozprowadza ciepło, przez co nie niszczy włosów.
Nie polecam inwestować w prostownicę, której płytki są wykonane z metalu lub aluminium!
Są bowiem bardzo szkodliwe dla włosów i nie zagwarantują Ci bezpiecznej stylizacji. Nie mają one powłoki, dlatego używanie tego typu sprzętu na włosach grozi ich drastycznym zniszczeniem. A nie o takie skutki nam przecież chodzi…
Ciekawostką jest, że producenci nadają swoim powłokom przeróżne nazwy np. Advanced Ceramic czy Moisture Lock.
Jest to chwyt marketingowy, który ma za zadanie podnieść ich atrakcyjność w oczach potencjalnego nabywcy i wyróżnić je na tle konkurencji. W końcu każda z tych nazw brzmi dobrze, a wręcz profesjonalnie, wiec może sprawiać wrażenie, że dana powłoka jest lepsza od tych „zwykłych” powierzchni.
W większości przypadków nie są one jednak niczym odkrywczym. Pamiętaj, że najważniejszą kwestią w temacie powłoki jest materiał, z którego została wykonana, a nie jej nazwa. To właśnie na niego powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze prostownicy do włosów.
A skoro mowa o płytkach… Zapoznaj się z kolejną zakupową wskazówką, która pomoże Ci dobrać ich odpowiedni kształt oraz wielkość. Wbrew pozorom nie każdy model będzie się nadawał do wszystkich rodzajów włosów.
Kształt i wielkość płytek
Oprócz rodzaju powłoki ważnym czynnikiem decydującym o wyborze prostownicy są kształt oraz wielkość płytek. Parametry te powinny być dopasowane do struktury oraz długości Twoich włosów.
- Jeśli jesteś posiadaczką mocnych, długich lub kręconych włosów, powinnaś zdecydować się na urządzenie o szerszych i dłuższych płytkach. Będą one dla Ciebie wygodniejsze, przez co każdą stylizację wykonasz naprawdę szybko i zręcznie. W przypadku tego typu włosów doskonale sprawdzą się prostownice, których szerokość powierzchni grzejnych mieści się w przedziale od 30 mm do 40 mm.
- Niemniej jednak im płytki mają większą szerokość, tym trudniej będzie Ci wyprostować włosy u samej nasady. Duży rozmiar może sprawić kłopot w wymodelowaniu kosmyków przy skórze głowy, choć jest to raczej kwestia wprawy.
- Prostowanie bardzo krótkiej, a nawet męskiej fryzury ułatwią Ci urządzenia wyposażone w cienkie płytki, których szerokość wynosi od 15 mm do 24 mm. Model, który wybierzesz, powinien być zatem poręczny i smukły. Wówczas bez trudu ułożysz swoje pasma z mistrzowską precyzją i niebywałą starannością.
- Z kolei do włosów cienkich, średnich lub lekko falowanych zalecanych jest wybór wąskich i długich płytek o szerokości od 25 mm do 30 mm.
W sklepach najczęściej spotkasz się z wymiarem 25 mm. To optymalna szerokość powierzchni, która zagwarantuje Ci komfortową i efektywną pracę.
Jeśli jesteś fanką kręconych włosów, zdecyduj się na prostownicę, która jednocześnie będzie spełniała także funkcję lokówki. Pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również miejsce w łazienkowej szufladzie. W końcu która z nas nie lubi praktycznych rozwiązań 2w1?
Możliwość tworzenia sprężystych loków i podkręceń dadzą Ci prostownice, których płytki mają zaokrąglone krawędzie. Dzięki nim z łatwością uzyskasz perfekcyjny skręt!
Niektóre modele prostownic z funkcją tworzenia loków zostały wyposażone w wymienne nakładki, które pozwolą Ci stworzyć na włosach loki o różnorodnej wielkości i skręcie. Zwróć na to uwagę przy zakupie prostownicy.
Pozostałe cechy i funkcje prostownic do włosów
Na koniec poradnika zakupowego uwzględniłam całą resztę przydatnych cech prostownicy, kwestii związanych z budową, a także funkcje, które warto jest poznać. Przejdźmy więc od razu do sedna.
Budowa i cechy
- Kształt – przede wszystkim prostownica powinna mieć pewny chwyt i dobrze leżeć w dłoni. Dzięki temu nie wypuścisz jej z rąk podczas stylizowania, a Twoja praca będzie przebiegała sprawnie i komfortowo. Zwróć również uwagę na to, czy jest lekka, poręczna i dobrze wyprofilowana.
- Przewód – powinien być odpowiednio długi. Najlepiej, aby miał od 2 m do 3 m. Bywa, że kontakt nie znajduje się bezpośrednio przy lustrze, dlatego krótki kabel może utrudnić Ci układanie fryzury. Długi przewód jest wygodniejszy także z perspektywy pracy w salonie fryzjerskim. Sprawdź również, czy jest obrotowy i elastyczny, gdyż to ułatwi Ci manewrowanie urządzeniem, szczególnie podczas robienia loków.
- Blokada podróżna – przyda Ci się, jeśli zechcesz zabrać prostownicę na wyjazd czy na wakacje. Blokada ułatwia przechowywanie urządzenia i zabezpiecza płytki przed uszkodzeniami. Dzięki niej nie będziesz musiała owijać kabla dookoła prostownicy, gdyż zręcznie złożysz ją za pomocą jednego przycisku.
- Uchwyt do zawieszania – nie każda prostownica ma go wbudowany, a szkoda, bo zdecydowanie zwiększa wygodę! Nie raz po zakończonej pracy chciałoby się odwiesić gorący sprzęt na jakiś łazienkowy wieszak bądź haczyk. Dzięki takiemu zaczepowi zaoszczędzisz też miejsce w szafce.
- Zaokrąglone krawędzie płytek – jeżeli chciałabyś, aby Twoja prostownica spełniała także funkcję lokówki, krawędzie powierzchni grzejnych muszą być zaokrąglone. Takie rozwiązanie sprawi, że będziesz mogła stworzyć na swojej głowie burzę loków o różnorodnym skręcie.
- Ruchome płytki – ich zadaniem jest wyrównywanie nacisku na pasma podczas modelowania fryzury. Idealnie dostosowują się do włosów i zmieniają swoje położenie, gdy nacisk jest zbyt duży. Dzięki nim dokładnie i precyzyjnie wykonasz każdą stylizację.
- Cyfrowy wyświetlacz – to udogodnienie zapewni Ci większą kontrolę nad ustawioną temperaturą. Oprócz tego ekran wyświetla wszelkie dodatkowo włączone funkcje, takie jak np. wybrane programy czy blokada temperatury. Nie wiem jak Ty, ale ja lubię widzieć, co dzieje się z urządzeniem podczas pracy, dlatego wyświetlacz jest dla mnie obowiązkowym elementem prostownicy.
- Regulacja temperatury – to podstawowa funkcja, w którą powinna być wyposażona każda bezpieczna prostownica. Dlaczego? Ponieważ temperatura grzania musi być dostosowana do indywidualnego rodzaju i stanu Twoich włosów! Nie ma bowiem uniwersalnej temperatury, która będzie dobra dla nas wszystkich. Wiedz, że urządzenie, które nie ma możliwości jej regulacji, może wyrządzić włosom ogromną krzywdę.
- Grzałka o dużej mocy – od mocy zależy szybkość, z jaką nagrzeje się prostownica. Im większa, tym prędzej będziesz mogła rozpocząć stylizację.
Najważniejsze funkcje
- Jonizacja – to system wytwarzania jonów ujemnych, który zapewni Ci maksymalne wygładzenie. Jonizacja zamyka łuski włosów, dzięki czemu zapobiega ich puszeniu i elektryzowaniu się. Dodatkowo chroni farbowane pasma przed blaknięciem. Dużo szerzej omówiłam tę funkcję w artykule: Prostownica z jonizacją czy bez?
- Wydzielanie pary – cechuje najlepsze prostownice parowe. Para kondycjonująca nawilża włosy i zabezpiecza je przed utratą wody. Nie tylko skraca czas modelowania, ale także działa w sposób odżywczy i rewitalizujący. Więcej na temat tej ciekawej funkcjonalności dowiesz się z poradnika: Prostownica parowa czy zwykła?
- Zapamiętywanie ostatniej temperatury – funkcja ta pozwoli Ci zaoszczędzić czas na codziennym programowaniu urządzenia. Jeśli ponownie włączysz prostownicę, automatycznie nagrzeje się ona do ostatnio wybranej temperatury.
- Termostat – chroni urządzenie przed przegrzaniem, a co za tym idzie, zabezpiecza włosy przed spaleniem. Dzięki niemu prostownica utrzymuje temperaturę na stałym poziomie.
- Prostowanie włosów na mokro – to funkcja, która umożliwi Ci stylizowanie wilgotnych pasm włosów, dzięki czemu nie będziesz musiała ich wcześniej suszyć. Stylizowanie mokrych włosów nie jest na ogół wskazane, dlatego warto jest wybrać prostownicę, która będzie do tego specjalnie przystosowana.
- Ultradźwięki/wibracje – wprowadzają prostowane pasma w drgania, dzięki którym Twoja fryzura będzie jeszcze lepiej wygładzona.
- Podczerwień – promieniowanie podczerwone wnika w głąb włosa, wpływając pozytywnie na ich kondycję. Nie tylko zabezpiecza pasma w trakcie stylizowania, ale też odbudowuje je i odmładza. Co więcej, chroni farbowane włosy przed blaknięciem. Z drugiej strony, znacząco zwiększa to, ile kosztuje prostownica do włosów.
- Blokada ustawień temperatury – to przydatna funkcja, dzięki której nie zmienisz przypadkowo poziomu nagrzania płytek w trakcie prostowania.
- Szybkie nagrzewanie do maksymalnej temperatury – funkcja ta pozwoli Ci rozgrzać płytki do najwyższej temperatury za pomocą jednego kliknięcia.
- Czujnik rozpoznający wilgotność włosa – urządzenie wyposażone w tego typu sensor dokonuje pomiaru wilgotności włosów, a następnie dostosowuje temperaturę do aktualnego stanu ich nawilżenia. Dzięki temu chroni pasma przed utratą wody, a więc przed przesuszeniem.
- Automatyczny dobór temperatury – jeśli nie wiesz, jaki stopień grzania będzie odpowiednia dla Twoich włosów, prostownica wyposażona w tę funkcję zrobi to za Ciebie. Samoczynnie dostosuje temperaturę w taki sposób, by nie uszkodziła ona ich struktury.
- Automatyczne wyłącznie – prostownica wyposażona w to udogodnienie automatycznie wyłącza się po upływie określonego czasu. Na ogół jest to od 30 do 60 min. Jeśli kiedykolwiek zapomnisz odłączyć ją z zasilania, nie będziesz musiała martwić się o to, że się przegrzeje.
Podsumowanie
Po takiej dawce wiedzy sama jesteś już ekspertką od wyboru prostownicy do włosów! Doskonale wiesz, na co zwrócić uwagę i co jest ważne w tym urządzeniu, aby w jak najbezpieczniejszy sposób prostować swoje włosy.
Jeżeli masz dodatkowe pytania, to z chęcią pomogę Ci w sekcji komentarzy.
Pamiętaj też o moim zestawieniu tego sprzętu, które podałam na początku poradnika. Od razu wybierzesz solidny model!