W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaką suszarkę do ubrań wybrać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybór suszarki do prania sprawia Ci problemy? Nie wiesz, co jest ważne w tym sprzęcie? Mój kompleksowy poradnik zakupowy szybko Ci pomoże! Dowiesz się, na co zwrócić uwagę w suszarce bębnowej do ubrań.

Jaką suszarkę do ubrań wybrać? Poradnik zakupowy

Spis treści:

  Rodzaje automatycznych suszarek do ubrań

  Teoretycznie jest kilka odmiennych typów suszarek do ubrań, ale obecnie w sprzedaży są prawie same modele kondensacyjne, co potwierdza zresztą aktualny ranking suszarek do prania. Na początku wypada jednak bliżej poznać specyfikę ich działania i różnice względem starszych wersji.

  Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

  Woda jest z nich zbierana do pojemnika, który opróżniasz manualnie. Ewentualnie nasłuchujesz, jak beztrosko spływa sobie do kanałów instalacją wodną. Tak, są tu dostępne 2 opcje: zbiornik lub podłączenie pod odpływ.

  W parze z tym rodzajem idzie najczęściej pompa ciepła, która odpowiada przede wszystkim za możliwość suszenia w jak najniższej temperaturze.

  Nie zniszczy więc wrażliwszych tkanin i nie narazi Cię na zbyt wysokie rachunki za prąd. Łatwo więc obstawić rozwiązanie dylematu suszarka z pompą ciepła czy bez. Te pierwsze są dużo lepszym wyborem.

  Sam wymiennik ciepła często nie wymaga czyszczenia, gdyż ma funkcję, która sama czyści go automatycznie. Jeżeli nie przepadasz za zbyt częstą koniecznością konserwacji, to przypisz temu udogodnieniu plus.

  Ogólnie biorąc, postaw właśnie na suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła. Lepiej nie możesz wybrać w tej kategorii.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Suszarki wywiewowe

  Drugim typem, który odszedł już do lamusa, są wywiewowe suszarki do prania, nazywane też ewakuacyjnymi. Jest z nimi więcej zabawy, gdyż parę trzeba odprowadzać przez system wentylacji. Urządzenie musi być do takiego systemu podłączone. Sama sprawność suszenia również ulega rodzajowi kondensacyjnemu.

  Użytkownicy modeli wywiewowych zauważali jednak, że odzież zachwycała wręcz swoją świeżością, gdyż para była na bieżąco odprowadzana do systemu wentylacyjnego. Coś w tym jest, gdyż kondensacja zamyka parę (obieg ciepła) na dłuższy czas w bębnie, więc nie wszystko jest tu tak idealne.

  Jaka jest różnica?

  Najprościej to ujmując, w obu przypadkach tworzy się para. W pierwszym jest jednak kondensowana, a w drugim odprowadzana wentylacją.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Jaka powinna być ładowność suszarki do prania?

  W pralkach, wiadomo – większa pralka to zazwyczaj lepsza pralka (przynajmniej dla rodzin).

  I właśnie od pralki sporo tu zależy!

  Najlepiej, gdy ładowność suszarki jest większa o 1 kg, a przynajmniej taka sama jak pralki. Bębny suszarek do prania są dużo pojemniejsze, ale ładowność określa zdolność do wysuszenia konkretnej wagi prania… i to suchego prania. Dlatego też sugeruję o 1 kg więcej niż sprzęt piorący.

  Raz, że nie ma wtedy raczej szans, że przeciążysz sprzęt, a dwa, że pralki i suszarki mają różne czujniki załadunku; mogą występować pewne rozbieżności.

  W mojej ocenie lepiej wybrać jak pojemniejszy model. To zawsze bardziej przyszłościowy zakup. Pamiętaj, że podawana ładowność suszarek jest maksymalna, a więc dla standardowego programu (czyli do bawełny). Im bardziej wyszukany program suszenia, tym ładowność bardziej spada.

  Musisz jednak wziąć pod uwagę zarówno ładowność urządzenia do prania, jak i liczbę domowników, a co za tym idzie – ilość ciuchów do wysuszenia.

  Na szczęście ładowność suszarek do ubrań nie jest raczej zróżnicowana. 7, 8 lub 9 kg – cały zakres, który w dodatku obejmuje wyższe ładowności.

  Na koniec tej części poradnika zakupowego dodam, że im więcej wolnej przestrzeni w bębnie, tym ubrania powinny mieć mniej zagnieceń. Trudniej też o przeciążenie suszarki, a to przecież skutkuje mniejszą wydajnością usuwania wilgoci czy nawet awarią. Kolejne potwierdzenie, że większa ładowność jest atutem.

  bęben elektrycznej suszarki do prania

  Jaka klasa energetyczna suszarki do ubrań?

  Odpowiedź znów wydaje się prosta. A+++ to w teorii najlepsza możliwa opcja. W praktyce są urządzenia, które oferują nawet dodatkowy poziom energooszczędności, np. A+++(-10%), czyli stopień o 10 procent lepszy niż norma dla A+++.

  Jak to jednak zwykle bywa z dużym AGD, nie ma co się napalać wyłącznie na najwyższą klasę energetyczną. Różnica pomiędzy dwoma najkorzystniejszymi poziomami zużycia energii (zakładając, że bardziej energooszczędny model jest wyraźnie droższy od drugiego) zwróci się nawet po wielu latach.

  Wspominana już kilka razy pompa ciepła bardzo pozytywnie wpływa na koszty eksploatacji. Wydajność energetyczna odbija się dzięki temu elementowi na każdym programie suszenia.

  Klasa energetyczna to parametr ważny, ale z pewnością nie najważniejszy. Osoby, które w tej kategorii skreślają wszystko poniżej A+++, powinny jeszcze przemyśleć sprawę. Nie nabieraj się też na podwyższoną klasę energetyczną, np. A+++(-10%). Oznacza zwykle groszowe zyski i zwraca się po wielu latach.

  Podsumowując, najrozsądniej zrobisz, gdy wyliczysz koszt suszenia. Wystarczy pomnożyć wartość kWh (najlepiej za cykl) przez stawkę za prąd (czyli ok. 0,6 zł). Następnie oszacuj liczbę cykli na rok, a uzyskasz odpowiedź, czy warto dopłacać do A+++, czy może wystarczy Ci suszarka A++.

  Zobacz pojedynek: Suszarka do ubrań czy pralko-suszarka?

  Poziom generowanego hałasu przez suszarki do prania

  Tutaj jest pewien problem, gdyż ten typ urządzeń dużego AGD bywa hałaśliwy.

  Najciszej pracujące modele osiągają 59 dB, a najgłośniejsze 69 dB lub więcej. Najczęściej spotykane wartości to 62 – 65 dB.

  Porównując głośność suszarek bębnowych do pralek, wychodzi na to, że suszarki do ubrań są gdzieś pomiędzy praniem a wirowaniem. Nie ma tu modeli, które przynosiłyby dużo niższy poziom hałasu.

  Wyboru więc nie masz i takie urządzenie korzystnie umieścić z dala od pomieszczeń, w których zazwyczaj przebywasz i odpoczywasz.

  Przydatna analiza: Czy warto kupić suszarkę do prania?

  Czas suszenia

  Pamiętaj, że producenci podają czas suszenia zwykle dla pełnego załadunku i połowy załadunku. Odnoszą się także do konkretnego programu, czyli standardowego (bawełna). Dużo trudniej dokopać się do informacji, jak jest z programami specjalnymi.

  Sporo więc zależy od tego, co suszysz.

  Grubsze i większe rzeczy będą musiały nieco dłużej pobyć w bębnie suszarki. Można jednak uśrednić, że cykl pracy mieści się w przedziale ok. 2,5 – 4 godzin dla pełnego załadunku. Udogodnieniem są programy z przyspieszonym suszeniem, które trwają godzinę lub nawet krócej. Dotyczy to jednak zwykle lżejszych materiałów i małego załadunku.

  Druga sprawa, że nominalny czas pracy to jedno, a czujniki wilgotności to drugie. Niektóre suszarki do prania doskonale wykrywają stopień suchości odzienia. Wiedzą, kiedy mogą zakończyć cykl, a nie trzymają się ciągle sztywno ustalonego czasu cyklu. To duża korzyść, więc zwróć na nią uwagę, wybierając suszarkę do ubrań. Wtedy nie musisz zastanawiać się, czy suszarka niszczy ubrania.

  Programy suszenia

  Warto korzystać ze specjalnych programów, bo optymalizują pracę urządzenia pod daną tkaninę i odpowiednio o nią dbają.

  Ale zacznijmy od podstawowego, a więc programu do bawełny. Obejmuje kilka ciekawych dodatków.

  Opcja do szafy sprawia, że tekstylia są maksymalnie wysuszone. Funkcja do prasowania pozostawia w nich odrobinę wilgoci, aby prasowanie poszło Ci szybciej. Czasem pojawiają się także opcje podkręcające suszenie, żeby szybko usunąć wilgoć z grubszych rzeczy bawełnianych.

  Jeżeli chodzi o same zagniecenia na odzieży po suszeniu, dużo zależy od Ciebie.

  Nie wrzucaj chaotycznie ubrań do bębna, postaraj się przed tym je wyprostować, wyciągnąć rękawy i w miarę schludnie ułożyć. Po zakończonej pracy suszarki nie ociągaj się, tylko jak najszybciej wyjmij swoje ubrania z bębna. Dzięki tym nawykom pognieceń będzie mniej.

  pojemna suszarka do prania i kosz ciuchów

  Wracając do programów, oprócz bawełny dotyczą np. wełny, syntetyków, odzieży eleganckiej/sportowej/puchowej, koszul, bielizny damskiej, jeansów/denimu, kurtek/płaszczy, koców, firan, najdelikatniejszych tkanin (np. jedwab), pościeli (również tych większych w wersji XL), ręczników, a nawet kombinezonów narciarskich.

  Są też do dyspozycji automatyczne programy, w których wysuszysz jednocześnie kilka typów tkanin, np. bawełnę i syntetyki. Noszą nazwę miks, mieszane bądź różne.

  Dodatkowe kosze w suszarce służą suszeniu wspomnianej już wełny (np. wełniany pulower, sweter, szalik), kaszmiru, ale także butów lub pluszaków. Programy do wełny polegają zwykle na skutecznym i delikatnym rozluźnianiu włókien. Usuwaniu wilgoci towarzyszy też polepszanie miękkości tkaniny.

  Coś dla alergików? Jasne, że tak, gdyż są programy typu AntyAlergia. Pamiętaj, że wymagają akurat wyższych temperatur czy obrotów bębna, więc trzeba uważać z delikatniejszymi elementami garderoby.

  Producenci często kuszą programami przyspieszonymi, a także używającymi niższych temperatur. Czy warto z nich korzystać? To zależy. Sprawdź bowiem, jaki wsad obsługują i ile trwają.

  Spotkasz się również z programami do odświeżania, które eliminują nieprzyjemne zapachy z odzieży. Przydatna opcja, jeżeli np. palisz papierosy. Tego typu cykle mogą nawet zastąpić pranie, jeżeli dane odzienie źle je znosi, lecz nie jest ekstremalnie zabrudzone.

  Najważniejsze funkcje i technologie w suszarkach do ubrań

  Nowoczesna suszarka do ubrań musi być sprzętem funkcjonalnym. Dlatego też zastanawiając się, jaką suszarkę do ubrań wybrać, spójrz na dodatkowe funkcje i najważniejsze technologie.

  Poznaj je:

  • Automatycznie czyszczony kondensator – zawsze jakieś ułatwienie, gdyż wymiennik ciepła czyści się sam. Jest to często spotykane rozwiązanie w suszarka do prania od firmy Bosch. Również LG stosuje samoczyszczenie kondensatora i to za pomocą kilku dysz. Jednocześnie wiedz, że to udogodnienie w dużej mierze definiuje, ile kosztuje suszarka do prania.
  • Zmiana kierunku obrotów bębna – pozytywnie wpływa na jakość ubrań i zapobiega zagnieceniom. Wspomaga równomierne suszenie.
  • Równomierne rozprowadzanie ciepła – nie ma mowy, żeby jedna rzecz była wilgotna, a inna dokładnie wysuszona. Chodzi więc o równomierne suszenie.
  • Optymalizacja parametrów suszenia – takie moje ogólne nazewnictwo. Spoczywa na czujnikach wilgotności, o których już wspominałem. Dzięki nim urządzenie dobiera temperaturę i czas suszenia do stopnia wilgotności czy rodzaju tkanin. Zużycie energii spadnie, a Ty zyskasz pewność, że suszone rzeczy rzeczywiście będą suchutkie. Tego typu technologia często przybiera anglojęzyczne nazwy (np. OptiSense, iSensoric, OptimalDry).
  • Eliminacja zagnieceń – suszarka raz na jakiś czas kręci bębnem po zakończeniu cyklu, aby uchronić odzienie przez zagnieceniami. Mimo to zawsze lepiej od razu je wyjąć z urządzenia.
  • Opóźniony start – czyli planowanie cyklu pracy sprzętu do suszenia. Swego rodzaju harmonogram. Bywa pomocny, nie powiem, ale zaplanuj to zawsze tak, żeby pod koniec cyklu pojawić się w domu. Im dłużej ciuchy czekają w bębnie suszarki, tym bardziej będą pogniecione.
  • Współpraca ze smartfonem – wszystko robi się Smart. Niedługo pewnie kompakt wc, wanna czy prysznic będą inteligentne. Suszarki do prania już są. Droższe produkty z tej kategorii mają dedykowane aplikacje mobilne. Sterujesz sprzętem z drugiego końca świata, ale nie tylko. Taki Home Connect umożliwia zdalną diagnostykę. Wykryje przyczynę jakiegoś błędu czy drobniejszej awarii. Są również funkcje do podpowiadania najodpowiedniejszego programu. Przydatne na początku, gdy jeszcze nie wiesz, jak zaprogramować nową suszarkę.
  • Zimne powietrze – a konkretniej funkcja chłodzenia/prostego prasowania. Jej głównym zadaniem jest eliminowanie zagnieceń, przez co i prasowanie pójdzie lepiej. W wielu przypadkach pewnie w ogóle nie wyciągniesz żelazka i deski do prasowania, bo tkaniny będą wystarczająco gładkie.
  • Para – bardzo podobny cel, czyli minimalizowanie zagnieceń, ale za pomocą suszenia parowego. Może to być osobna funkcja bądź program. Często nie ma nawet znaczenia to, czy odzież jest wilgotna, czy sucha. Podstawą jest wygładzanie wszelkich krawędzi materiałów, dzięki którym Twój strój będzie od razu gotowy do założenia. Para usuwa też bakterie, co jest higienicznym rozwiązaniem.
  • Połowa wsadu/ćwierć wsadu – możliwość dostosowania pracy urządzenia do załadunku, który wynosi połowę lub ćwiartkę całkowitej pojemności. Czasem i inny procent ładowności wysuszysz na zoptymalizowanych parametrach.
  • Filtrowanie – suszenie swetrów bywa kłopotliwe dla suszarki, gdyż często wypadają z nich kłaczki. Jeszcze gorzej jest np. z kocami i ich nitkami. Producenci o tym wiedzą i często stosują w swoich urządzeniach specjalne filtry. Zbierają zanieczyszczenia, uczulające pyłki oraz wypadające włókna tkanin. Polepszają przepływ powietrza. Zmechacone włókna mogą bowiem przenieść się na inną odzież w bębnie czy zaszkodzić precyzji suszenia. Pamiętaj jedynie o konserwacji, czyli czyszczeniu filtra, ale o takiej konieczności poinformuje Cię odpowiedni czujnik czy wskaźnik.
  • Zabezpieczenia – w tym akapicie również o tym wypada mi wspomnieć. Lista jest dość podstawowa i obejmuje np. wyłączenie urządzenia podczas otwarcia drzwiczek, blokadę przed dziećmi, która polega na braku możliwości zmiany programu podczas trwającego cyklu, czy opcję zabezpieczenia suszarki kilkucyfrowym kodem, zupełnie jak PIN w przypadku telefonu.

  Sterowanie w suszarkach do prania

  Sterowanie opiera się głównie na przyciskach czy pokrętle, które odpowiadają za wybór danego programu czy dodatkowej funkcji.

  Standardem jest wyświetlacz, który pokazuje najważniejsze informacje, np. czas do końca cyklu suszenia. Coraz częściej pojawiają się też panele sterowania oparte na obsłudze dotykowej.

  Sterowanie dużym pokrętłem suszarki do prania

  Regulowanie parametrów jest zazwyczaj intuicyjne. Jeszcze bardziej pomoże dedykowana aplikacja mobilna, która potrafi nieść za sobą kolejne udogodnienia wpływające na wygodę użytkowania.

  Zawsze zalecam jednak zajrzeć do dołączonej instrukcji obsługi, gdyż zawiera wiele ciekawych informacji. Chociaż raz wypada ją przeczytać.

  Wymiary i budowa suszarek do ubrań

  Wymiary tego typu sprzętu są zbliżone do pełnogabarytowych pralek. Często zresztą ustawia się w słupku oba te urządzenia. Potrzebny jest do tego łącznik, który czasem znajduje się na wyposażeniu.

  Wiedz, że producenci suszarek najczęściej podają głębokość bez wystających elementów. Pamiętaj o tym, bo różnica czasem przekracza nawet ponad 5 cm.

  Rozważając to, jaką suszarkę do prania kupić, dostosuj jej wymiary do dostępnej przestrzeni (i pralki, jeżeli tworzysz wieżę pralniczą). Prosta, ale skuteczna rada.

  Na rynku znajdziesz także suszarki do prania slim. Mają zazwyczaj 7 kg ładowności oraz ok. 46 cm głębokości.

  Bęben suszarki automatycznej

  Co do samego bębna – zazwyczaj jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej i ma dość łagodny profil zbieraków, które nie zniszczą Twojej odzieży.

  Niektóre firmy stosują faliste łopatki, dzięki którym delikatniejsze materiały unoszą się w bębnie niczym na poduszce powietrznej.

  Dodatkowy atut stanowi oświetlenie wewnętrzne, gdyż sprawi, że staranniej ułożysz ubrania w bębnie. Nie zgubi się też żadna mniejsza skarpetka.

  Okno z drzwiczkami

  Wybierając suszarkę do ubrań, zwróć uwagę także na drzwiczki, a konkretniej średnicę okna. Ładowanie do urządzenia pościeli, koców czy większych materiałów bywa kłopotliwe przy wąskim otworze.

  Przy okazji poszukaj informacji o kącie otwierania drzwiczek. Nie zawsze jest to 90° – czasem nawet 180°. Im szerszy kąt, tym lepiej, bo drzwiczki nie przeszkadzają wtedy przy wkładaniu/wyjmowaniu odzieży.

  Są na rynku modele, które umożliwiają swobodny montaż drzwiczek – zarówno w prawo, jak i w lewo. Dodatkowa korzyść, bo daje Ci wybór i swobodę.

  Dodatkowe elementy budowy

  Wspominałem już o dodatkowym koszu. Suszysz w nim wyroby tekstylne z wełny, obuwie ze skóry sztucznej i czasem nawet pluszowe zabawki dziecka.

  Mało kłopotliwe jest raczej podłączenie suszarki do instalacji wodnej. W zestawie często znajdziesz węża odpływowego. Zdarzają się przypadki, w których potrzebna będzie jakaś dodatkowa uszczelka czy trójnik, ale każdy powinien sobie z tym poradzić.

  Ciekawą opcją jest specjalny pojemnik, do którego skraplana jest woda. Musisz go czasem tylko opróżnić, ale za to nie ma konieczności podłączania suszarki do kanalizacji.

  A gdzie w tym wszystkim filtry? Kluczowy jest filtr kłaczków, który zbiera chociażby zmechacenia czy nitki. Zbiornik na wodę też wyposażony jest w mały filtr, tak samo jak czujnik wilgotności w bębnie. Czyszczenie tych elementów nie jest trudne, a wszystko powinno być opisane w instrukcji obsługi.

  Design suszarki do ubrań

  A co z designem? Sprawa zdecydowanie indywidualna, ale drugorzędna. Niektórym podobają się przyciemniane okna, innym dotykowe panele sterowania, a jeszcze innym chromowane elementy.

  Jeżeli suszarka jest mocno wyeksponowana, to ustal swoje preferencje co do jej wyglądu, ale nie przekładaj ich ponad sprawność pracy. Jeżeli jest bardziej schowana w domostwie, nie zwracaj uwagi na wygląd zewnętrzny.

  dwie suszarki bębnowe do ubrań

  Ty również masz wpływ na precyzję suszenia i żywotność suszarki!

  Konserwacja suszarki do ubrań jest bardzo ważna. Nie wszystko zależy bowiem od samej niezawodności i klasy urządzenia.

  Wszelkie filtry powinny być regularnie czyszczone, a zbiornik z wodą opróżniany. To jednak nie koniec. Zalecam prostowanie ubrań przed włożeniem ich do bębna. Warto zrobić to z głową, bo po prostu wyjmie się materiał w lepszym stanie, mniej pognieciony.

  Spójrz również na sam typ suszonych rzeczy. Słabym pomysłem jest łączenie delikatnych tkanin (np. jedwabnej halki, sukienki z szyfonu) czy kosztownego stroju wieczorowego z odzieżą roboczą czy z ubraniami, które mają jakieś metalowe elementy (np. spodnie z łańcuchem, różne dodatki dla zapalonych fanów cięższych brzmień) lub większe klamry. Ciuchy powinny być odwirowane i czyste..

  Podsumowanie

  Jaką suszarkę do ubrań wybrać? Skutecznie suszącą w niskich temperaturach dzięki pompie ciepła. Energooszczędną, ale nie przesadnie przez to drogą. Dopasowaną wymiarami do pomieszczenia. Z niezbędnymi dla Ciebie programami i funkcjami, a przy okazji jak najcichszą.

  To ogólne porady, choć jak widzisz po moim poradniku zakupowym, jest ich sporo. Pamiętając o wskazówkach, które Ci podałem, dobrze wybierzesz bębnową suszarkę do prania!

  Oceń publikację
  [Głosy: 43 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments