Jak wybrać suszarkę do prania?

poradnik zakupowy jak wybrać suszarkę do prania

Spis treści:

  Na co zwrócić uwagę, kupując suszarkę do ubrań? Jak wybrać automatyczną suszarkę dostosowaną do swojego budżetu i potrzeb? Mój kompleksowy poradnik zakupowy pokaże Ci wszystkie najważniejsze cechy tych urządzeń. Dzięki temu dobrze zainwestujesz swoją kasę!

  Bębnowe suszarki do prania nie są tanim interesem, więc tym bardziej trzeba wiedzieć, jak wybrać taki sprzęt. W poniższym poradniku krok po kroku omówię dla Ciebie najistotniejsze rzeczy. Przejdźmy do konkretów.

  Rodzaje automatycznych suszarek do ubrań

  Teoretycznie jest kilka odmiennych typów suszarek do ubrań, ale obecnie w sprzedaży są prawie same modele kondensacyjne, co potwierdza zresztą aktualny ranking suszarek do prania. Na początku wypada jednak bliżej poznać specyfikę ich działania i różnice względem starszych wersji.

  Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

  Woda jest z nich zbierana do pojemnika, który opróżniamy manualnie lub nasłuchujemy, jak beztrosko spływa sobie do kanałów instalacją wodną.

  W parze z tym rodzajem idzie najczęściej pompa ciepła, która odpowiada przede wszystkim za możliwość suszenia w jak najniższej temperaturze. Nie zniszczy więc wrażliwszych tkanin i nie narazi nas na zbyt wysokie rachunki za prąd. Sam wymiennik ciepła często nie wymaga czyszczenia, gdyż ma funkcję, która sama czyści go automatycznie. Jeżeli nie przepadacie za zbyt częstą koniecznością konserwacji, to przypiszcie temu udogodnieniu gruby plus.


  Zobacz suszarki do ubrań w:


  Suszarki wywiewowe

  Drugim typem, który właściwe odszedł już do lamusa, są wywiewowe suszarki do prania, nazywane też ewakuacyjnymi. Jest z nimi troszkę więcej zabawy, gdyż parę trzeba odprowadzać przez system wentylacji. Urządzenie musi być do takiego systemu podłączone. Sama sprawność suszenia również ulega rodzajowi kondensacyjnemu, nie wspominając o mało atrakcyjnym designie.

  Użytkownicy modeli wywiewowych zauważali jednak, że odzież z nich wyjmowana zachwycała wręcz swoją świeżością, gdyż para była na bieżąco odprowadzana do systemu wentylacyjnego. Coś w tym jest, gdyż kondensacja zamyka parę (obieg ciepła) na dłuższy czas w bębnie, więc nie wszystko jest tu tak idealne.

  Jaka jest różnica?

  Najprościej to ujmując, w obu przypadkach tworzy się para. W pierwszym jest jednak kondensowana, a w drugim odprowadzana wentylacją.

  Bardziej niszowe rodzaje suszarek do prania

  Wyszczególniamy też urządzenia wolnostojące i pod zabudowę, ale czasem po prostu stawia się suszarkę na pralce za pomocą specjalnego łącznika. Urządzając swoje pomieszczenie na domową pralnię, warto ten fakt wziąć pod uwagę. Bardziej wyszukana aranżacja nie będzie zresztą taka łatwa, bo oferta suszarek do zabudowy jest mocno okrojona na rzecz swobodnie umieszczanych modeli.

  Jeszcze większą niszą są urządzenia ładowane od góry. O ile na rynku pralek nie jest ciężko je spotkać, tak w kategorii suszarek do ubrań są niczym dinozaury – dawno już wymarły.

  Przydatna analiza: Czy warto kupić suszarkę do prania?

  Jaka powinna być ładowność suszarki do prania?

  Można pomyśleć, że im większa ładowność, tym lepiej, prawda? W większości przypadków tak, ale nie w 100%. W pralkach, wiadomo – większa pralka to zazwyczaj lepsza pralka (przynajmniej dla rodzin). Nie przypadkowo znów piszę o urządzeniach piorących, gdyż to właśnie od nich sporo tu zależy.

  Suszarka pojemniejsza od pralki to właściwie zawsze niewykorzystane miejsce w jej bębnie. Sytuacja nieco się zmienia, jak i tak robimy kilka cykli prania danego dnia. Większość elektrycznych suszarek do ubrań nie ma też problemu z obsługą np. połowy załadunku. Cykl pracy będzie wtedy zoptymalizowany i krótszy. Jeżeli jednak nie ma tego programu, nasza pralka ma ładowność np. 6 kg, a urządzenie do suszenia 9 kg, to niepotrzebnie stracimy czas i energię elektryczną.

  Moim zdaniem, i tak lepiej wybrać pojemniejszy model. Trzeba jednak wziąć pod uwagę zarówno ładowność urządzenia do prania, liczbę cykli prania, które zwykle robimy, jak i liczbę domowników, a co za tym idzie – ciuchów do wysuszenia.

  Plus z kolei taki, że ładowność omawianej kategorii dużego AGD nie jest raczej zróżnicowana. 7, 8 lub 9 kg – cały zakres.

  Na koniec dodam, że im więcej wolnej przestrzeni w bębnie, tym ubrania powinny mieć mniej zagnieceń. Ciężej też o przeciążenie suszarki, a to przecież skutkuje mniejszą wydajnością usuwania wilgoci czy nawet awarią. Kolejne potwierdzenie, że większa ładowność jest atutem.

  bęben elektrycznej suszarki do prania

  Jaka klasa energetyczna suszarki do ubrań?

  Odpowiedź znów wydaje się prosta. A+++ to w teorii najlepsza możliwa opcja. W praktyce są urządzenia, które oferują nawet dodatkowy poziom energooszczędności, np. A+++(-10%), czyli stopień o 10% lepszy niż norma dla A+++.

  Jak to jednak zwykle bywa z dużym AGD, nie ma co się napalać wyłącznie na najlepszą klasę energetyczną. Różnica pomiędzy dwoma najkorzystniejszymi poziomami zużycia energii (zakładając, że bardziej energooszczędny model jest wyraźnie droższy od drugiego) zwróci się nam nawet po wielu latach.

  Szczególnie że to, ile kosztuje suszenie prania w suszarce, nie niesie za sobą ogromnych kosztów, a wręcz przeciwnie, nie naraża na zbyt wysokie rachunki. Przynajmniej na ogół.

  Wspominana już wiele razy pompa ciepła bardzo pozytywnie wpływa na koszty eksploatacji. Wydajność energetyczna odbija się dzięki temu elementowi na każdym programie suszenia.

  Podsumowując to zagadnienie, klasa energetyczna to parametr ważny, ale z pewnością nie najważniejszy. Osoby, które w tej kategorii skreślają wszystko poniżej A+++, powinny jeszcze przemyśleć sprawę. Nie nabierajcie się też na podwyższoną klasę energetyczną, np. A+++(-10%). Oznacza zwykle groszowe zyski i zwraca się po wielu latach.

  Zobacz pojedynek: Suszarka do ubrań czy pralko-suszarka?

  Poziom generowanego hałasu przez suszarki do prania

  Tutaj jest pewien problem, gdyż ten typ urządzeń dużego AGD bywa hałaśliwy. Najciszej pracujące modele osiągają 61 dB, a najgłośniejsze 69 dB lub więcej. Najczęściej spotykana wartość to z kolei 65 dB.

  Porównując te wartości do pralek, wychodzi na to, że suszarki do ubrań są gdzieś pomiędzy praniem a wirowaniem. Nie ma tu w zasadzie modeli, które przynosiłyby dużo niższy poziom hałasu.

  Wyboru więc nie mamy i takie urządzenie najlepiej umieścić z dala od pomieszczeń, w których zazwyczaj przebywamy i odpoczywamy. Mam nadzieję, że w przyszłości producenci przeskoczą jakoś ten problem, bo chyba nikt z nas nie lubi hałaśliwego sprzętu, prawda?

  Czas suszenia

  Tutaj bywa bardzo różnie, więc odpowiedź na to, jak długo elektryczna suszarka suszy ubrania, nie jest taka łatwa. Pamiętajcie, że producenci podają czas suszenia zwykle dla pełnego załadunku i połowy załadunku. Odnoszą się także do konkretnego programu, czyli standardowego (bawełna). Dużo ciężej dokopać się do informacji, jak jest z programami specjalnymi.

  Sporo więc zależy od tego, co właściwie suszymy. Grubsze i większe rzeczy będą musiały nieco dłużej pobyć w bębnie suszarki. Można jednak uśrednić, że cykl pracy mieści się w przedziale ok. 2,5-4 godzin dla pełnego załadunku. Udogodnieniem są programy z przyspieszonym suszeniem, które trwają godzinę lub nawet krócej. Dotyczy to jednak zwykle lżejszych materiałów i małego załadunku.

  Programy suszenia

  W tym aspekcie jest całkiem spore zróżnicowane. Warto korzystać ze specjalnych programów, bo optymalizują pracę urządzenia pod daną tkaninę i odpowiednio o nią dbają.

  Co natomiast oznacza dopisek ”do szafy”? Chodzi o to, że ubranie po wyjęciu z bębna nie wymaga właściwie prasowania, bo nie ma zagnieceń.

  Nie zawsze warto jednak wyłącznie polegać na takiej opcji czy funkcjach, które dbają o jak najmniej zagnieceń. Musicie wiedzieć, że to zależy również od Was. Nie wrzucajcie więc chaotycznie ubrań do bębna, a postarajcie się przed tym je wyprostować, wyciągnąć rękawy i w miarę schludnie ułożyć. Po zakończonej pracy suszarki nie ociągajcie się, tylko jak najszybciej wyjmijcie swoje ubrania czy tekstylia.

  pojemna suszarka do prania i kosz ciuchów

  Wracając do samych programów, dotyczą np. bawełny, wełny, syntetyków, odzieży eleganckiej/sportowej/puchowej, koszul, bielizny damskiej, jeansów, kurtek/płaszczy, koców, firan, najdelikatniejszych tkanin (np. jedwab), pościeli (również tych większych w wersji XL), a nawet kombinezonów narciarskich. Są oczywiście do dyspozycji automatyczne programy, w których wysuszymy jednocześnie kilka typów tkanin, np. bawełnę i syntetyki.

  Dodatkowe kosze służą suszeniu wspomnianej już wełny (np. wełniany pulower, sweter, szalik), kaszmiru, ale także butów lub pluszaków. Programy do wełny polegają zwykle na skutecznym i delikatnym rozluźnianiu włókien. Usuwaniu wilgoci towarzyszy też polepszanie miękkości tkaniny.

  Coś dla alergików? Jasne, że tak, gdyż są programy typu AntyAlergia. Pamiętajcie przy nich, że wymagają akurat wyższych temperatur czy obrotów bębna, więc trzeba uważać z delikatniejszymi elementami garderoby.

  Producenci często kuszą nas programami przyspieszonymi, a także używającymi niższych temperatur? Czy warto z nich korzystać? To zależy. Trzeba bowiem sprawdzić, jaki wsad obsługują i ile trwają. Z opinii często dowiemy się także, czy są tak skuteczne jak standardowe tryby.

  Spotkamy się również z programami do odświeżania, które eliminują nieprzyjemne zapachy z odzieży. Przydatna opcja, jeżeli palimy papierosy, nadmiernie się pocimy, czy właśnie wróciliśmy od kochanki. Chyba nie powinienem tego pisać, prawda?

  Sprawdź przy okazji poradniki o usuwaniu nieprzyjemnych zapachów:

  Najważniejsze funkcje i technologie w suszarkach do ubrań

  Nowoczesna suszarka do ubrań musi być sprzętem funkcjonalnym, czasem nawet Smart. Dlatego też wypada zrobić przegląd najczęściej spotykanych funkcji.

  Co więc zwykle jest do dyspozycji? Poniżej przygotowana przeze mnie lista:

  • Automatycznie czyszczony kondensator – zawsze jakieś ułatwienie, gdyż wymiennik ciepła czyści się sam. Jest to często spotykane rozwiązanie w suszarka do prania od firmy Bosch.
  • Zmiana kierunku obrotów bębna – pozytywnie wpływa na jakość ubrań i zapobiega zagnieceniom. Wspomaga równomierne suszenie.
  • Równomierne rozprowadzanie ciepła – nie ma mowy, żeby jedna rzecz była wilgotna, a inna dokładnie wysuszona. Chodzi więc o równomierne suszenie.
  • Optymalizacja parametrów suszenia – takie moje ogólne nazewnictwo. Chodzi jednak o to, aby urządzenie za pomocą specjalnych czujników dobierało do stopnia wilgotności czy rodzaju tkanin czas suszenia czy inne parametry, czyli głównie temperaturę. Dzięki temu będziemy także wiedzieć, za ile właściwie cykl pracy się skończy. Zużycie energii spadnie, a my zyskamy pewność, że suszone rzeczy rzeczywiście są suchutkie. Tego typu technologia często przybiera anglojęzyczne nazwy (np. OptiSense, iSensoric, OptimalDry), choć po polsku najlepiej opisuje je po prostu automatyka wagowa.
  • Opóźniony start – czyli planowanie cyklu pracy sprzętu do suszenia. Swego rodzaju harmonogram. Bywa pomocny, nie powiem, ale zaplanujcie to zawsze tak, żeby na koniec cyklu pojawić się w domu. Im dłużej ciuchy na Was czekają w bębnie suszarki, tym bardziej będą pogniecione.
  • Współpraca ze smartfonem – wszystko robi się Smart. Niedługo pewnie kompakt wc, wanna czy prysznic będą elektroniczne i inteligentne. Suszarki do prania już są. Droższe produkty z tej kategorii mają dedykowane aplikacje mobilne. Możemy nimi sterować z drugiego końca świata, ale nie tylko. Home Connect dla pralek Siemens i Bosch umożliwia zdalną diagnostykę. Każdy użytkownik łatwo wykryje przyczynę jakiegoś błędu czy drobniejszej awarii. Są również funkcje do podpowiadania najodpowiedniejszego programu. Bywa to przydatne na początku, gdy jeszcze nie wiemy, jak zaprogramować naszą nową suszarkę.
  • Zimne powietrze – a konkretniej funkcja chłodzenia/prostego prasowania. Jej głównym zadaniem jest eliminowanie zagnieceń, przez co i prasowanie pójdzie lepiej. W wielu przypadkach pewnie w ogóle nie wyciągniemy żelazka i deski do prasowania, bo tkaniny będą wystarczająco gładkie.
  • Para – bardzo podobny cel, czyli minimalizowanie zagnieceń, ale za pomocą suszenia parowego. Może to być osobna funkcja czy program. Często nie ma nawet znaczenia to, czy odzież jest wilgotna, czy sucha. Podstawową sprawą jest bowiem wygładzanie wszelkich krawędzi materiałów, dzięki którym nasz strój będzie właściwie od razu gotowy do założenia. Usuwane zostają też bakterie, co jest niezwykle higienicznym rozwiązaniem. Gorące/zimne powietrze – producenci wciąż mocno kombinują, żeby zapewnić nam jak największą wygodę, no ale przecież za to właśnie płacimy.
  • Połowa wsadu/ćwierć wsadu – możliwość dostosowania pracy urządzenia do załadunku, który wynosi połowę lub ćwiartkę całkowitej pojemności. Nie jest to oczywiście normą, bo czasem i inny % ładowności wysuszymy na zoptymalizowanych parametrach.
  • Filtrowanie – suszenie swetrów bywa kłopotliwe dla suszarki, gdyż często wypadają z nich kłaczki. Jeszcze gorzej jest np. z kocami i ich nitkami. Producenci o tym wiedzą i często implementują w swoich urządzeniach specjalne filtry, które zbierają zanieczyszczenia, uczulające pyłki oraz wypadające włókna tkanin. Przepływ powietrza zostaje tym samym optymalizowany. Zmechacone włókna mogą bowiem przenieść się na inną odzież w bębnie czy zaszkodzić precyzji suszenia. Pamiętajcie jedynie o konserwacji, czyli czyszczeniu filtra, ale o takiej konieczności poinformuje Was odpowiedni czujnik czy wskaźnik. Jeszcze przed praniem i suszeniem doradzam przejrzenie stanu ubrań i ewentualnie użycie golarki przeznaczonej do usuwania zmechaceń.
  • Zabezpieczenia – w tym akapicie również o tym wypada mi wspomnieć. Lista jest dość podstawowa i obejmuje np. wyłączenie urządzenia podczas otwarcia drzwiczek, blokadę przed dziećmi, która polega na braku możliwości zmiany programu podczas trwającego cyklu czy opcję zabezpieczenia suszarki kilkucyfrowym kodem, zupełnie jak PIN w przypadku telefonu.

  Ostatnie dwa akapity są w zasadzie ze sobą mocno powiązane. Niektóre z funkcji równie dobrze mogą pełnić w innym modelu rolę osobnego programu. Polecam Wam w każdym razie przyjrzenie się najistotniejszym programom, funkcjom i technologiom, bo sporo za nie dopłacamy, więc muszą rzeczywiście być przydatne.

  Sterowanie w suszarkach do prania

  Sterowanie opiera się głównie na przyciskach czy pokrętle, które odpowiadają za wybór danego programu czy dodatkowej funkcji. Standardem jest wyświetlacz, który pokazuje najważniejsze informacje, np. czas do końca cyklu suszenia, o ile dany model potrafi go określić poprzez swoje czujniki wilgotności. Coraz częściej pojawiają się też panele sterowania oparte na obsłudze dotykowej.

  Sterowanie dużym pokrętłem suszarki do prania

  Regulowanie parametrów jest zazwyczaj niezwykle intuicyjne. Jeszcze bardziej pomoże dedykowana aplikacja mobilna, która potrafi nieść za sobą kolejne udogodnienia wpływające na wygodę użytkowania.

  Zawsze polecam jednak zajrzeć do dołączonej instrukcji obsługi, gdyż zawiera wiele ciekawych informacji. Chociaż raz wypada ją przeczytać.

  Wymiary i budowa suszarek do ubrań

  Wymiary tego typu sprzętu są właściwie bardzo zbliżone do pralek. Często zresztą ustawia się w słupku oba te urządzenia, więc gabaryty muszą być niemal identyczne. Potrzebny jest także do tego łącznik, który czasem znajduje się na wyposażeniu.

  Taka ciekawa sprawa, której nikt Wam raczej nie powie. Producenci suszarek najczęściej podają głębokość bez wystających elementów. Jeżeli każdy centymetr się dla Was liczy, to pamiętajcie o tym, bo różnica czasem przekracza nawet ponad 5 cm.

  Bęben suszarki automatycznej

  Co do samego bębna – zazwyczaj jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej i ma dość łagodny profil zbieraków, które nie zniszczą naszej odzieży. Niektóre firmy stosują faliste łopatki, dzięki którym delikatniejsze materiały unoszą się w bębnie niczym na poduszce powietrznej. Dodatkowym atutem będzie oświetlenie wewnętrzne, gdyż sprawi, że staranniej ułożymy ubrania w bębnie. Nie zgubi się też żadna mniejsza skarpetka.

  Okno z drzwiczkami

  Warto zawsze spojrzeć na drzwiczki, a konkretniej na średnicę okna. Ładowanie do urządzenia pościeli, koców czy większych materiałów bywa kłopotliwe przy wąskim otworze.

  Można też poszukać informacji o kącie otwierania drzwiczek. Nie zawsze jest to 90° – czasem nawet 180°. Im szerszy kąt, tym lepiej, bo drzwiczki nie przeszkadzają wtedy przy wkładaniu/wyjmowaniu odzieży. Pewnie niektórzy z Was się mocno zdziwią, ale są na rynku modele, które umożliwiają swobodny montaż drzwiczek – zarówno w prawo, jak i w lewo.

  Dodatkowe elementy budowy

  Już kilka razy w tym materiale wspominałem także o dodatkowym koszu. Suszymy w nim wyroby tekstylne z wełny, obuwie ze skóry sztucznej i czasem nawet pluszowe zabawki naszego dziecka.

  Mało kłopotliwe jest raczej podłączenie suszarki do instalacji wodnej. W zestawie często znajdziemy węża odpływowego. Zdarzają się przypadki, w których potrzebna będzie jakaś dodatkowa uszczelka czy trójnik, ale każdy powinien sobie z tym poradzić.

  Najlepszą opcją jest specjalny pojemnik, do którego skraplana jest woda. Musimy go czasem tylko opróżnić, ale za to nie ma konieczności podłączania suszarki do kanalizacji. Producenci zdecydowanie idą w tym kierunku.

  A gdzie w tym wszystkim filtry? Kluczowy jest filtr kłaczków, który zbiera chociażby zmechacenia czy nitki. Zbiornik na wodę też wyposażony jest w mały filtr, tak samo jak czujnik wilgotności w bębnie. Czyszczenie tych elementów nie jest trudne, a wszystko powinno być opisane w instrukcji obsługi.

  Design suszarki do ubrań

  A co z designem? Sprawa zdecydowanie indywidualna, ale w zasadzie drugorzędna. Niektórym podobają się przyciemniane okna, innym dotykowe panele sterowania, a jeszcze innym chromowane elementy.

  Jeżeli suszarka jest mocno wyeksponowana, to ustalcie swoje preferencje co do jej wyglądu, ale nie przekładajcie ich ponad sprawność pracy. Jeżeli jest bardziej schowana w domostwie, nie zwracajcie uwagi na wygląd zewnętrzny.

  dwie suszarki bębnowe do ubrań

  Ty również masz wpływ na precyzję suszenia i żywotność suszarki!

  Konserwacja suszarki do ubrań jest bardzo ważna. Nie wszystko zależy bowiem od samej niezawodności i klasy urządzenia. Wszelkie filtry powinny być regularnie czyszczone, a zbiornik z wodą opróżniany. To jednak nie koniec. Tak jak wcześniej gdzieś wspominałem, zalecam prostowanie ubrań przed włożeniem ich do bębna. Warto zrobić to z głową, bo po prostu wyjmie się materiał w lepszym stanie, mniej pognieciony.

  Spójrzcie również na sam typ suszonych rzeczy. Słabym pomysłem jest łączenie delikatnych tkanin (np. jedwabnej halki, sukienki z szyfonu) czy kosztownego stroju wieczorowego z odzieżą roboczą czy z ubraniami, które mają jakieś metalowe elementy (np. spodnie z łańcuchem, różne dodatki dla zapalonych fanów cięższych brzmień) lub większe klamry. Ciuchy powinny być odwirowane i czyste.

  Często spotykam się z negatywnymi opiniami o konkretnej suszarce, które tak naprawdę wynikały z nieodpowiedniej konserwacji – lub w ogóle z jej brakiem. Nawet najdroższa suszarka do prania nie zastąpi zdrowego rozsądku.

  Dlatego też po zakupie (lub już teraz) gorąco zachęcam do przeczytania kolejnego kompleksowego poradnika: Jak używać elektrycznej suszarki do prania? Taka wiedza przyda się w przyszłości.

  Podsumowanie

  Jeżeli o jakimś parametrze czy aspekcie nie wspomniałem, a ma on dla Was znaczenie, to odezwijcie się w sekcji komentarzy. Wydaje mi się jednak, że taka baza wiedzy dokładnie pomaga rozwiązać dylemat, jak wybrać suszarkę do prania.

  Przeszliśmy wspólnie przez wszystkie najważniejsze aspekty, więc wiecie już, na co zwrócić uwagę, kupując automatyczną suszarkę do ubrań.

  [Głosów: 18   Average: 4.8/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments