W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaką suszarkę do włosów wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Polina Goch
Komentarze:  0

Producenci domowych sprzętów fryzjerskich oferują coraz bardziej zaawansowane urządzenia do stylizacji włosów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wymarzonej suszarki do włosów? Po lekturze mojego poradnika dowiesz się, jakimi parametrami warto kierować się podczas zakupu!

Jaką suszarkę do włosów wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik

Spis treści:


  Jeżeli chcesz jeszcze szybciej wybrać suszarkę, to zobacz od razu mój aktualizowany i niezależny ranking suszarek do włosów.


  Jaki rodzaj suszarki do włosów wybrać?

  Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej suszarki, określ, jaki rodzaj urządzenia będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom.

  Z reguły wyodrębnia się trzy rodzaje suszarek, które różnią się od siebie parametrami oraz funkcjonalnością.

  Jaki rodzaj suszarki do włosów wybrać? Infografika

  Suszarki turystyczne

  Są kompaktowe, poręczne i nie zajmują dużo miejsca w bagażu.

  Oprócz tego większość modeli, poza swoim małym rozmiarem, oferuje także składaną rączkę, która ułatwia przechowywanie.

  Moc silnika takiego sprzętu oscyluje zazwyczaj w granicach 1000 – 1300 W.

  Suszarkę turystyczną z powodzeniem zabierzesz ze sobą w wakacyjną podróż, firmową delegację czy na weekendowy wypad ze znajomymi.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Suszarki przeznaczone do użytku domowego

  To urządzenia, które mają służyć do codziennej pielęgnacji. Z tego względu producenci dbają o to, aby ich modele były komfortowe i w jak największym stopniu zabezpieczały Twoje włosy przed zniszczeniem.

  Dobrej jakości suszarki domowe wyposażone są w rozmaite funkcje, takie jak jonizacja czy zimny nawiew. Chroni to pasma przed działaniem wysokich temperatur.

  Ich moc wynosi co najmniej 1600 W.

  W standardowym wyposażeniu suszarek domowych znajdziesz zazwyczaj dwie końcówki – koncentrator i dyfuzor.

  Suszarki profesjonale

  Przeznaczone są głównie do pracy w salonie fryzjerskim.

  Producenci często dołączają do zestawu specjalnie wyprofilowane nasadki. Ułatwiają modelowanie różnego typu włosów.

  To, co wyróżnia ten rodzaj urządzeń, to długi kabel (2,5 – 3 m). Umożliwia swobodne manewrowanie suszarką.

  Profesjonalne modele wyposażone są w znacznie bardziej wytrzymałe silniki niż suszarki domowe. Niestety, ich cena również bywa pokaźna.

  Obecnie trudno jest odróżnić suszarki profesjonalne od tych stworzonych do korzystania w warunkach domowych.

  Przez ostatnie lata zaobserwowałam, że granica między jedną a drugą grupą zaczęła się zacierać. Producenci starają się wypuszczać na rynek modele naszpikowane funkcjami, bez względu na miejsce ich przeznaczenia. Co za tym idzie, będąc nawet w zaciszu własnej łazienki, możesz poczuć się prawdziwą profesjonalistką!

  Ranking suszarek do włosów – zwycięzca

  Philips SenseIQ BHD829/00

  Parametry suszarki do włosów – na co zwrócić uwagę?

  Najważniejsze parametry suszarek do włosów - Infografika

  Kluczowe parametry to zdecydowanie najważniejsza kwestia przy wyborze suszarki do włosów. Od nich zależy m.in. wydajność urządzenia i Twoje ogólne zadowolenie z zakupu.

  Nie inwestuj w losowy model bez wcześniejszej analizy jego specyfikacji! Inaczej narażasz się na ryzyko, że suszarka nie spełni Twoich oczekiwań.

  Rodzaje silników suszarek do włosów

  Silnik to, inaczej mówiąc, serce każdej suszarki do włosów. W urządzeniach dostępnych na rynku najczęściej spotkasz się z dwoma rodzajami silników.

  Rodzaje silników elektrycznych w suszarkach do włosów - Infografika

  • AC – silnik prądu przemiennego. Nie ma szczotek węglowych. Prędkość jego suszenia liczy ok. 16000 – 19000 obrotów/minutę. Jest bardzo wytrzymały, dlatego rzadko ulega usterkom. Wytwarzane przez niego ciśnienie powietrza jest z reguły bardzo duże. Zapewnia szybkie i spektakularne efekty stylizacji. Kupując suszarkę z wbudowanym silnikiem AC, masz pewność, że posłuży Ci ona przez wiele lat. Urządzenia z takim zasilaniem spotkasz często w profesjonalnych salonach fryzjerskich, ponieważ są wydajne i trudno je zepsuć.
  • DC – silnik prądu stałego. Znajdują się w nim szczotki węglowe. Jego główną zaletą jest lekkość. Suszarki z silnikiem DC ważą znacznie mniej niż te wyposażone w AC. Z tego względu dla wielu pań są wygodniejsze. Podczas suszenia włosów nie zmęczysz się tak szybko, trzymając rękę przez długi czas wysoko w górze. Co więcej, silnik DC jest mniejszych rozmiarów niż AC. Jego prędkość suszenia wynosi w przybliżeniu 13000 obrotów/minutę.

  Jaka moc silnika suszarki do włosów?

  To głównie moc suszarki jest odpowiedzialna za to, jak szybko urządzenie poradzi sobie z wysuszeniem Twoich pasm.

  Z założenia im wyższa jest moc suszarki, tym wydajniej pracuje.

  Jaka powinna być moc suszarki do włosów? Infografika

  • Jeśli zależy Ci na szybkich efektach suszenia, zdecyduj się na sprzęt o mocy 2000 – 2400 W.
  • Warto jednak pamiętać, że duża prędkość podmuchu powietrza niszczy cienkie i delikatne kosmyki. W takim wypadku zastanów się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby urządzenie o mocy mniejszej niż 2000 W.
  • Z kolei posiadaczkom krótkich włosów rekomenduję suszarki o mocy poniżej 1800 W.

  Regulacja prędkości nawiewu

  W tę funkcję wyposażona jest znaczna większość suszarek dostępnych na rynku. Dzięki niej dostosujesz siłę wyrzutu powietrza do osobistych preferencji.

  Najlepiej, aby urządzenie miało wbudowane minimum 2 poziomy regulacji nawiewu.

  Do modelowania włosów polecam Ci używać słabszej prędkości nawiewu, a do zwykłego suszenia mocniejszej.

  Regulacja temperatury

  Ten parametr jest bardzo istotny, zwłaszcza dla posiadaczek zniszczonych, kruchych i w złej kondycji włosów.

  Dzięki regulacji ustawień ciepła dopasujesz stopień gorącego powietrza do indywidualnych potrzeb swoich kosmyków.

  Suszarki nowszej generacji wyposażone są w kilkustopniową regulację temperatury nawiewu.

  Optymalną liczbą są 3 poziomy grzania, jednak im większy zakres ciepła, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zaszkodzisz swoim włosom.

  Budowa suszarki do włosów – na co zwrócić uwagę?

  Ważne cechy budowy suszarek do włosów - Infografika

  Każdej z nas zależy na szybkim, ale i wygodnym suszeniu włosów. Analiza konstrukcji suszarki pozwoli wybrać Ci komfortowy w obsłudze model.

  Kabel

  Mimo że długość przewodu suszarki jest kwestią bardzo indywidualną, polecam Ci kupno urządzenia, którego długość kabla wynosi 1,7 – 2,5 m. Oczywiście dotyczy to suszarek wykorzystywanych w warunkach domowych.

  Najlepsza długość przewodu zasilającego suszarki do włosów - Infografika

  Przewód mierzący mniej niż 1,7 m prawdopodobnie utrudni Ci stylizację. Zwłaszcza jeśli gniazdko elektryczne w Twoim domu znajduje się przy samej podłodze. Z kolei zbyt długie kable lubią się plątać, dlatego mogą nie być komfortowe.

  Takie same wartości, tj. 1,7 – 2,5 m, przyjęłabym w przypadku suszarek turystycznych. Podróżując w różne miejsca, nauczyłam się, że gniazdka zasilające nie zawsze są ulokowane tam, gdzie się ich spodziewamy. A w takich sytuacjach długi kabel bywa zbawienny.

  Jeżeli zaś szukasz idealnego modelu do pracy w salonie fryzjerskim, zdecyduj się na sprzęt, którego kabel mierzy więcej niż 2,5 m. Wówczas będziesz mogła swobodnie lawirować z urządzeniem po całym pomieszczeniu.

  Bez względu na to, jakie jest przeznaczenie wybranej przez Ciebie suszarki, pamiętaj, aby była ona wyposażona w obrotowy i elastyczny przewód!

  Tylko wtedy zapewnisz sobie maksymalną swobodę ruchu podczas każdej stylizacji.

  Filtr wlotowy

  Filtr wlotowy to inaczej siatka, która znajduje się w tylnej części suszarki. Spełnia funkcję ochronną. Dzięki niemu kurz nie przedostaje się do wnętrza urządzenia, a jedynie gromadzi się na powierzchni siatki.

  Filtr wymaga stałego czyszczenia, dlatego powinien być zdejmowany albo wymienny!

  To bardzo istotne, gdyż brudna siatka zmniejsza efektywność pracy suszarki, a nawet może doprowadzić do jej awarii.

  Koniecznie sprawdź przed zakupem, czy filtr ochronny da się bez problemu zdjąć.

  Powłoka

  Klasyczne suszarki z niskiej półki mają wbudowany otwór wylotowy wykonany ze zwykłego plastiku. Nie spełnia on żadnej dodatkowej funkcji poza wydmuchiwaniem powietrza.

  Nowoczesne urządzenia zostały z kolei wyposażone w otwory wylotowe, które powleczone są powłokami o właściwościach pielęgnacyjnych.

  • Do najpopularniejszych powłok zalicza się ceramiczną. Równomiernie rozkłada ciepło podczas stylizacji. Dzięki niej na Twoich pasmach nie będą tworzyły się niebezpieczne gorące punkty.
  • Drugą najczęściej wykorzystywaną powłoką jest turmalinowa. Wydziela jony ujemne. Szczelnie domyka łuski włosa, dzięki czemu fryzura staje się idealnie wygładzona i pełna blasku.
  • Z kolei powłoka tytanowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością, wobec czego trudno będzie Ci ją zniszczyć. Równomiernie przewodzi gorącą temperaturę, chroniąc Twoje włosy przed spaleniem.

  Producenci bardzo często wzbogacają swoje powłoki o dodatkowe cząsteczki, np. keratyny, kaszmiru czy olejku arganowego. Uwalniają się one pod wpływem ciepła i przenoszą na pasma, regenerując je i pielęgnując podczas suszenia.

  Tłumik hałasu

  Coraz częściej spotyka się na rynku suszarki do włosów wyposażone w tłumik hałasu. Mają one na celu w znacznym stopniu zredukować szum wydawany przez urządzenie podczas pracy.

  To pomocne udogodnienie, które uprzyjemni Ci korzystanie z suszarki. Dodatkowo wysuszysz włosy przy śpiącym dziecku, bez obaw, że je obudzisz. Także inni domownicy nie będą narzekać na uciążliwy hałas, gdy rano będziesz zbierała się do pracy.

  Koncentrator

  Koncentratorem nazywana jest wąska nasadka skupiająca, która pozwala precyzyjnie nakierować strumień powietrza na wybraną partię włosów.

  Nakłada się ją na suszarkę po to, by skumulować źródło ciepła, a co za tym idzie, zwiększyć siłę nadmuchu. Dzięki niej zręcznie i szybko wysuszysz każde pasmo.

  Oprócz tego koncentrator wykorzystuje się także do modelowania lub prostowania włosów metodą „na szczotkę”.

  Producenci suszarek oferują różne kształty i rozmiary nasadek skupiających, jednak istnieje pewna reguła, która ułatwi Ci wybór. Im mniejszy rozmiar szczeliny koncentratora, tym mocniejszy przepływ powietrza.

  Dyfuzor

  Dyfuzor to niezbędnik w codziennej pielęgnacji kręconych włosów. Ten rewelacyjny gadżet ma kształt okręgu z długimi wypustkami.

  Dyfuzor doskonale suszy pasma z tendencją do skrętu, przez co loki zyskują piękny, sprężysty kształt.

  Co więcej, końcówka ta świetnie odbija włosy od nasady i dodaje im spektakularnej objętości.

  Jeśli jesteś posiadaczką prostych włosów i nie zamierzasz wydobywać z nich skrętu, dyfuzor raczej Ci się nie przyda. Szukaj więc modelu suszarki, który nie zawiera go w zestawie. Inaczej przepłacisz za urządzenie z niepotrzebną końcówką, która podwyższa jego wartość.

  Więcej o tym dodatku przeczytasz w osobnym poradniku do czego służy dyfuzor w suszarce do włosów.

  W jakie funkcje suszarki do włosów zainwestować?

  Najprzydatniejsze funkcje suszarek do włosów - Infografika

  To, jak wybrać suszarkę do włosów, opiera się także na przydatnych funkcjach. Teraz je dla Ciebie omówię.

  Jonizacja

  Elektryzujące się włosy to problem wielu kobiet. Jestem pewna, że Ty też choć raz musiałaś się z nim zmierzyć.

  Suszarka z jonizacją to niezawodny sposób na pozbycie się nastroszonych włosków i odstających końcówek.

  Emitowane jony ujemne sprawią, że Twoje pasma będą miękkie, lśniące i zdyscyplinowane. Zalety tej technologii dokładniej omówiłam w artykule o tym, co to jest jonizacja w suszarce.

  Podczerwień

  Promieniowanie podczerwone działa na pasma wzmacniająco oraz regenerująco. Jego zadaniem jest pobudzenie naturalnych procesów odbudowy struktury włosów. To istna terapia dla Twoich zniszczonych pasm.

  Co więcej, podczerwień wykazuje także dobroczynny wpływ na skórę głowy. Łagodzi wszelkie stany zapalne, uśmierza ból oraz wspiera leczenie rozmaitych schorzeń.

  Czujnik pomiaru wilgotności włosa

  Droższe modele suszarek coraz częściej mają wbudowane specjalne czujniki pomiaru wilgotności włosa.

  Podczas suszenia na bieżąco monitorują one stopień nawilżenia pasm i dopasowują temperaturę nawiewu do ich aktualnej kondycji.

  Automatyczne dostosowywanie parametrów do indywidualnych potrzeb Twoich włosów sprawi, że każda stylizacja przebiegnie bezpiecznie.

  Nie masz obaw, że kosmyki utracą swoje naturalne nawilżenie, przez co staną się matowe, suche i łamliwe.

  Funkcja Turbo

  Funkcja Turbo zwiększa szybkość nawiewu, a co za tym idzie, zapewnia ekspresowe efekty suszenia.

  Często bywa ratunkiem w sytuacji, gdy śpieszysz się do wyjścia, a Twoje włosy wciąż są jeszcze wilgotne. Dzięki funkcji Turbo czasochłonne suszenie stanie się jedynie wspomnieniem.

  Zimny nawiew

  Jeżeli nie jesteś zwolenniczką wysokich temperatur, rozważ zakup suszarki z funkcją zimnego nawiewu.

  Dzięki niej wysuszysz włosy chłodnym powietrzem, które nie wpłynie negatywnie na ich kondycję.

  Zimny nawiew, w przeciwieństwie do gorącego, nie wysusza pasm czy też skóry głowy.

  Co więcej, jeśli przełączysz urządzenie z ciepłego powietrza na zimne w końcowej fazie suszenia, Twoje kosmyki staną się perfekcyjnie wygładzone. Strumień chłodnego nawiewu zamyka łuski włosów rozchylone na skutek działania gorącego nadmuchu, dzięki czemu fryzura będzie idealnie ułożona.

  Podsumowanie

  Jaką suszarkę wybrać? Nie za ciężką, ale z mocnym i trwałym silnikiem. Zwróć szczególną uwagę na regulację (nawiewu, temperatury), wyposażenie (koncentrator, dyfuzor) oraz dodatkowe funkcje (jonizacja, czujnik wilgotności). Na końcu spójrz na długość kabla.

  Kierując się wszystkimi moimi poradami zakupowymi, z pewnością kupisz solidny model na długie lata!

  Oceń publikację
  [Głosy: 9 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments