Jak wybrać transmiter FM?

poradnik zakupowy jak wybrać transmiter fm

Spis treści:

  Jak wybrać transmiter FM, żeby nie szumiał i dobrze działał? Na co zwrócić szczególną uwagę, a na co się nie nabrać. To wszystko opiszę w moim poradniku zakupowym. Jest część skrócona, ale też bardziej opisowa, więc wszystkiego się dowiesz.

  Wybór transmitera FM to z pozoru łatwe zadanie, ale ludzie często i tak kupują jakieś podróbki. A wystarczy tylko poświęcić kilkanaście minut na lekturę, aby wiedzieć o tej kategorii praktycznie wszystko. Gotowi na solidną dawkę wiedzy? Jeżeli tak, to zapraszam do najdokładniejszego poradnika o tym, jak wybrać transmiter FM.

  Wybór transmitera FM krok po kroku

  Zachęcam do przeczytania całości, bo rzetelnie w niej opisałem wszystkie aspekty zakupowe. Ale dla osób mniej cierpliwych przygotowałem również skróconą wersję krok po kroku. Zawiera zdecydowanie najważniejsze informacje, które pozwolą uzyskać dokładny zarys wymarzonego nadajnika FM do auta.

  1. Wybierz rodzaj transmitera FM – albo rozbudowany, czyli z wyświetlaczem i fizycznymi przyciskami, albo uproszczony, czyli na wzór prostej ładowarki samochodowej z dwoma portami. Pamiętaj, że uproszczony rodzaj może i zajmuje mniej miejsca, ale oferuje zazwyczaj wyłącznie przesyłanie muzyki przez Bluetooth. Modele z wyświetlaczem są w stanie obsługiwać pendrive’a czy inne nośniki danych. Reszta to już indywidualne preferencje.
  2. Zdecyduj, z czego będziesz przesyłał muzykę – to właściwie dalsza część powyższego kroku, ponieważ rodzaj transmitera często wiąże się ze współpracą z różnymi urządzeniami. Wszystkie modele z rankingu transmiterów FM mają Bluetooth, więc odtworzysz kawałki zapisane na urządzeniu z tym modułem. O pendrive’ie wspominałem, ale co z czytnikiem kart pamięci? Nawet rozbudowane modele z wyświetlaczem czasem go nie posiadają, choć ominiesz ten problem dokupieniem mobilnego czytnika czy adaptera, który wpinany jest w USB.
  3. Spójrz na format plików – większości wystarczy MP3, ale może wszystko masz zapisane w WMA? Dopasuj odczytywany przez transmiter format do swoich plików z muzyką.
  4. Dobierz funkcje dodatkowe – zdecyduj, czy potrzebny jest Ci transmiter z opcją zestawu głośnomówiącego, czy przyda Ci się pilot zdalnego sterowania lub funkcja RDS (pokazywanie nazwy aktualnego utworu). Inne, mniej znaczące bajery wymienię z kolei w dalszej części tego poradnika.
  5. Odłóż na zakup chociaż 50 zł – znów o tym wspomnę. Nadajniki za 15-20 zł nie są nic warte. Lepiej zakupić troszkę droższy, ale pewniejszy model, który nie będzie ciągle szumiał i się psuł.

  Przeczytaj też zwięzłą analizę: Czy warto kupić transmiter FM?

  NIE dla transmiterów FM za 15 zł

  Zaczynamy trochę nietypowo. Muszę jednak skutecznie wybić Wam z głowy tanie podróbki z tego rynku. W tym akapicie mowa o najtańszych transmiterach za 15-30 zł, które zalewają przede wszystkim Allegro i całkiem dobrze się sprzedają.

  Patrząc na ich opisy czy zdjęcia, wydają się dobrymi propozycjami. Mają najważniejsze funkcjonalności, dość duże wyświetlacze czy atrakcyjny i nowoczesny wygląd. Niektóre imitują wręcz transmitery za około 100 zł.

  Problem jest jednak taki, że zdecydowana większość z nich generuje dźwięk tragicznej jakości. Dochodzi do tego bardzo duże ryzyko występowania różnych zakłóceń, a także awaryjność. Zmorą jest również notoryczne gubienie sygnału, a to chyba najgorsze ustrojstwo w tej kategorii sprzętu dla zmotoryzowanych.

  To, jak działa transmiter FM, już samo w sobie rodzi pewne problemy, np. ryzyko nakładania fal. Pojawiające się podczas odtwarzania muzyki zakłócenia są tu często zmorą, lecz im tańszy produkt, tym bardziej na to narażony przez słabszą elektronikę, a więc i ogólną jakość.

  Podchodźcie więc z dystansem do bardzo tanich nadajników FM, a jeżeli kupujecie transmiter na Allegro, to koniecznie sprawdźcie jego model, bo jest sporo podróbek. Po co zaprzątać sobie nimi głowę?

  Jakość dźwięku uzyskiwania za pomocą transmitera FM

  Zdecydowanie najważniejszy aspekt w tej kategorii sprzętowej. Chodzi przecież o urządzenie z segmentu car audio, które rozszerza zastosowanie radioodtwarzacza samochodowego.

  Odbiór fal radia w samochodzie

  Nie ma tu jednak za bardzo dokładniejszych parametrów, które precyzowałyby jakość generowanego brzmienia.

  Dźwięk nigdy nie będzie tak dobry jak chociażby z płyt CD, ale nie powinien także Was rozczarować. Techniczne możliwości transmiterów niosą za sobą pewne ograniczenia, więc cierpią na tym zarówno tony niskie, jak i wysokie.

  Nie ma co oczekiwać audiofilskich doznań lub potężnego basu, a raczej dźwięku, który po prostu nie będzie irytował czy trzeszczał w tle. Dodatkowym udogodnieniem w tej kwestii może być natomiast korektor dźwięku/equalizer, a także cokolwiek, co redukuje zniekształcenia dźwięku i skutecznie konwertuje muzykę na sygnał radiowy.

  Ważne także, aby podczas odtwarzania piosenek naszych ulubionych artystów w tle nie było słychać szumów czy zakłóceń. Ta cecha idzie zwykle w parze z wydawaną kwotą, dlatego tym bardziej warto omijać transmitery FM za kilkanaście złotych. Mimo wszystko wypada też wiedzieć, dlaczego transmiter FM szumi. Powodów jest kilka.

  Muzyka słuchana podczas jazdy samochodem powinna nas relaksować, uspokajać lub też na odwrót – pobudzać i pozwalać zachowywać czujność. Wszelkie zniekształcenia dźwięku również mogą nas pobudzić, ale w bardzo negatywny sposób. Rozdrażnienie czy nadmierne przejmowanie się słabo działającym transmiterem FM raczej nie jest wskazane.

  Jaki format dźwięku w transmiterze FM?

  Większość modeli na rynku nie ma zbyt szerokiego wachlarza, jeżeli chodzi o obsługiwany format dźwięku. Prawda taka, że zazwyczaj wystarcza obsługa MP3, czyli bardzo popularnego formatu o wysokim stopniu kompresji danych dźwiękowych.

  Lepsze transmitery mogą także odtwarzać pliki WMA. Jest to zawsze jakieś udogodnienie, gdy na jakimś urządzeniu zewnętrznym przechowujemy właśnie pliki z muzyką w tym formacie.

  Prawdziwą rzadkością, przynajmniej na razie, są formaty APE, FLAC czy WAV. Każdy dąży do bezstratnej kompresji i zapewnienia jak najwyższej jakości odtwarzanej muzyki.

  Im szersza lista kompatybilnych formatów, tym teoretycznie lepiej, o czym warto pamiętać.

  Komunikacja z radioodtwarzaczem i urządzeniami zewnętrznymi

  A im szersza swego rodzaju kompatybilność z innymi urządzeniami, tym oczywiście korzystniej dla nas. Najlepiej, gdy transmiter FM oferuje przesyłanie muzyki zarówno za pomocą łączności Bluetooth, jak i przez wpięcie urządzenia zewnętrznego w port USB.

  Zawsze warto dokładnie sprawdzić ten aspekt, bo np. bardzo popularny model od Xiaomi obsługuje jedynie Bluetooth, przez co jest wyłącznie transmiterem FM do telefonu/tabletu z systemem Android lub iOS.

  A wracając do specyfiki omawianego modułu łączności bezprzewodowej, to warto sprawdzić wersję Bluetooth. Te nowsze idą jeszcze dalej w kwestii bezstratnego przesyłania muzyki, choć różnice nie są gigantyczne.

  Aplikacja mobilna do transmitera FM – kiedy potrzebna?

  Przed chwilą wspominałem o module Bluetooth, ale parowanie smartfona z nadajnikiem FM odbywa się w różny sposób.

  • Uogólnię to tak, że bardziej rozbudowane modele zwykle nie oferują dedykowanej aplikacji na smartfona. Z poziomu telefonu wystarczy jedynie odszukać urządzenie i sparować ze smartfonem.
  • Dedykowaną aplikację oferują zwykle transmitery tworzone na wzór prostych, 2-portowych ładowarek do auta. W końcu korzystają zazwyczaj wyłącznie z bezprzewodowej łączności, nie dając portu USB do odczytywania muzy z pendrive’a.

  Które rozwiązanie jest lepsze? Kwestia gustu, a mnie osobiście nie robi to większej różnicy. W przypadku aplikacji istotne, aby działała płynnie i nie występowały trzaski czy charczenie między utworami muzycznymi. Interfejs powinien być przyjazny i wygodny w obsłudze.

  Oprócz tego zachęcam do odwiedzenia kolejnego poradnika, tym razem o tym, jak podłączyć transmiter FM. Niby zadanie bardzo łatwe, ale nie każdy lubi zabawy z takimi gadżetami.

  Port USB do ładowania urządzeń zewnętrznych

  Zdecydowana większość tych elektronicznych gadżetów do auta ma na swoim wyposażeniu dwa porty USB. Jeden z nich służy zazwyczaj do ładowania innych urządzeń – nie tylko smartfona, ale np. nawigacji czy wideorejestratora samochodowego. Jeżeli zależy nam na tym, to warto sprawdzić parametry portu działającego jako ładowarka samochodowa.

  Wypada wspomnieć o niektórych modelach Xiaomi lub Rock, które są właściwie urządzeniami 2w1. Odtwarzają, ale też skutecznie ładują urządzenia mobilne. Ot, taki samochodowy bank energii… tyle tylko, że sam potrzebuje stałego zasilania z gniazdka zapalniczki.

  Jeżeli często ładujecie telefon lub tablet za pomocą funkcji ładowarki samochodowej transmitera, to spójrzcie na natężenie prądu wyrażane w amperach. Im większe, tym szybciej smartfon będzie naładowany.

  Zakres obsługiwanej częstotliwości

  Tutaj w zasadzie większych różnic nie ma. Zakres częstotliwości balansuje zwykle pomiędzy 87.5 – 108.0 MHz. Daje nam szerokie możliwości dostrojenia radia samochodowego do fal radiowych transmitera FM z wyborem wielu wolnych kanałów. Wystarczy więc pominąć kanały, które są zarezerwowane dla stacji radiowych.

  wbudowane radio w samochodzie

  Czasem producenci sugerują konkretną częstotliwość, na której powinien być ustawiony transmiter. Często jest to 108 MHz, choć ja i tak polecam po zakupie sprawdzenie kilku różnych kanałów, oczywiście wolnych od stacji. Taki prosty test pokaże, która wartość jest optymalna dla transmitera.

  Transmiter FM z wbudowanym czytnikiem kart pamięci

  Czytnik kart pamięci jest pozornie znaczącym udogodnieniem, gdyż za jego pomocą możemy wpiąć do transmitera np. kartę micro SD.

  Czy jego brak jest jednak tak dużym minusem? Śmiem twierdzić, że nie, gdyż w sklepach bez problemu zakupimy osobne czytniki kart pamięci. Wpina je się do portu USB, a z drugiej strony wkłada kartę. Całość przekształca się więc w pendrive’a rozłożonego na czynniki pierwsze. Tak właściwie najtrafniej można to określić. Dodam, że osobne czytniki kosztują w zasadzie grosze.

  Transmiter FM jako zestaw głośnomówiący

  To już nieco istotniejsza kwestia. Jeżeli do dyspozycji dostajemy wbudowany mikrofon, dedykowany przycisk na transmiterze do odbierania połączeń przychodzących czy kompaktowy pilocik z możliwością montażu na kierownicy naszego pojazdu, to transmiter przeradza się często w skutecznie działający zestaw głośnomówiący.

  Moim zdaniem, warto czasem dopłacić za to udogodnienie. Unikniemy mandatu za gadanie przez telefon w trakcie jazdy, o narażaniu bezpieczeństwa nie wspominając.

  Transmiter FM z wbudowaną pamięcią

  Kolejny dodatkowy plusik w obrębie omawianej kategorii. Wbudowana pamięć tego urządzenia sprawi bowiem, że stanie się ono magazynem na naszą muzyczną bibliotekę i nawet nie będziemy potrzebowali zewnętrznego urządzenia. Już 2-4 GB wbudowanej pamięci wystarczą na przechowywanie masy ulubionych utworów, które umilą dłuższe trasy.

  Wyświetlacz transmitera FM i funkcja RDS

  Obsługę urządzenia ułatwia czytelny wyświetlacz LCD. Funkcja RDS sprawi natomiast, że nazwa aktualnie odtwarzanego utworu ukaże nam się na ekranie urządzenia, jak i radioodtwarzacza samochodowego.

  Jeżeli już poruszyłem kwestię łatwości obsługi użytkowania, to warto zwrócić przy okazji uwagę na fizyczne przyciski, np. do przewijania piosenek czy odbierania rozmów telefonicznych, jeżeli mamy do dyspozycji tryb zestawu głośnomówiącego. Wrócę do tego zagadnienia przy okazji omawiania wymiarów i konstrukcji samochodowych nadajników FM.

  Jakie zasilanie w transmiterze FM?

  Nawet najtańsze modele powinny oferować oprócz standardowego 12 V także 24 V, aby działać w nieco większych brykach, a konkretniej – w samochodach ciężarowych.

  Niszą są transmitery FM z wbudowanym akumulatorem. Polecam Wam jednak urządzenie po prostu wpinane do gniazdka zapalniczki.

  Tutaj warto z kolei wspomnieć o pewnej ciekawostce. Wyszczególnia się bowiem transmitery kasetowe. Wkłada się je do radia samochodowego – zupełnie jak kasetę magnetofonową. Za pomocą złącza jack podłącza się je do urządzenia z muzyką, np. telefonu czy odtwarzacza muzycznego. Polecam jednak transmitery FM, gdyż ich możliwości czy dostępność są duże szersze.

  Funkcja monitorowania akumulatora samochodowego

  Rzadka, trochę bajerancka i wprowadzana po to, aby klient przypisał takiemu nadajnikowi dodatkowy plusik. Raz na jakiś czas może się jednak przydać.

  Chodzi o to, że transmiter FM wykrywa napięcie akumulatora samochodowego. I gdy jest ono zbyt niskie, powiadamia kierowcę (np. za pomocą czerwonego koloru diody stanu pracy), że akumulator jest bliski wyładowania się lub już to uczynił.

  Osobiście nie zwracałbym jednak większej uwagi na tego typu bajer. Są istotniejsze cechy transmiterów.

  Wymiary i konstrukcja transmitera FM – czy mają znaczenie?

  W teorii tak, a w praktyce już mniej, bo trzeba zauważyć, że zdecydowana większość transmiterów to urządzenia filigranowe. Takie właśnie muszą być. Jak najmniejsze, aby nas nie rozpraszać i nie przeszkadzać podczas zmieniania biegów.

  Będąc przy gabarytach nadajników FM do auta, zwróćcie jednak uwagę na komfort użytkowania. Malutki transmiter oznacza przecież malutkie przyciski. Nikt nie będzie raczej zbyt często majsterkował przy nich, ale warto mieć to na uwadze.

  Przyda się natomiast możliwość wyboru różnej pozycji wpięcia urządzenia w gniazdo zapalniczki. Szeroką swobodę w tym daje ramię do montażu, choć większość konstrukcji jest w zasadzie jednoczęściowa, przez co i tak mniejsza – i w niczym nam nieprzeszkadzająca.

  Nie poruszałem raczej bardziej kwestii użytych materiałów bądź designu. Nie ma co liczyć na wymyślne kształty czy niezniszczalne elementy konstrukcyjne. Przeważa plastik z drobnymi elementami metalowymi. Minimalizm i prostota – to się liczy w tej kategorii car audio.

  Nadajnik FM z uchwytem na telefon – czy warto?

  Znajdą się bardzo wielofunkcyjne urządzenia na tym rynku. Funkcja ładowania urządzeń zewnętrznych czy praca jako zestaw głośnomówiący to raczej normalka, ale możliwość przymocowania telefonu? Tak, takie rozwiązanie też jest obecne wśród transmiterów.

  Czy warto się nim kierować? No cóż, pewne jest to, że zwiększa cenę urządzenia. Istotne, aby uchwyt był regulowany w szerokim zakresie. Przyssawka umożliwia nawet montaż na szybie. Tylko co z funkcją transmitera FM, skoro fizycznie nie jest wpięty do gniazdka? Służy do tego osobna ładowarka, ale całość nie będzie wtedy prezentować się zbyt schludnie.

  Osobiście wolę samodzielny uchwyt samochodowy, bo stanowi bardziej opłacalne i wygodniejsze wyjście. Wspomnę jednak, że transmitero-uchwyty, że tak je sobie nazwę, często oferują ładowanie indukcyjne, właśnie w uchwycie. Fajny bajer, ale kabelek do uchwytu trzeba wciąż doprowadzić z gniazdka.

  Zasięg działania transmitera FM

  O tym parametrze akurat wspominam pierwszy raz. Nie bez powodu, gdyż nie ma on, moim zdaniem, większego znaczenia. A to dlatego, że zdecydowana większość propozycji nie zawodzi pod tym względem.

  Transmiter trzymamy przecież stosunkowo blisko radioodtwarzacza, więc na co komu zasięg działania większy niż 10 metrów, bo tyle potrafią oferować markowe transmitery FM.

  Czy transmitery FM mają jakieś zabezpieczenia?

  Wypadałoby, żeby jednak miały. Wiecie, nadajniki tego typu należą do dość kruchego sprzętu i bywają awaryjne. Mogą nagle się zepsuć z niewiadomych przyczyn. Z drugiej strony przypuszczam, że poszukujecie niezawodnego transmitera FM o małej awaryjności. Po to czytacie wciąż poradnik o tym, jak wybrać transmiter FM.

  Liczne zabezpieczenia, o ile producent je wprowadził i ośmielił się o nich wspomnieć w instrukcji lub opisie produktowym, stanowią plus.

  A co do nich należy? Między innymi ochrona przepięć prądu wyjściowego i wejściowego, napięcia wyjściowego, a także zabezpieczenia przed przegrzaniem, zwarciem, przeciążeniem czy przeładowaniem. I uwierzcie, że to wszystko spokojnie można zmieścić w malutkim nadajniku fal radiowych. Najwięcej zależy od jakości elektroniki i użytych komponentów.

  Jak to zwykle bywa, na tę cechę najbardziej wpływa kwota, którą trzeba wydać na konkretny transmiter. Właśnie dlatego odradzam najtańsze konstrukcje. Spalą się szybciutko, więc co Wam z ich niskiej ceny?

  Podsumowanie

  Taka dawka wiedzy bez wątpienia pozwoli Wam na skuteczną odpowiedź na pytanie, jak wybrać transmiter FM. Poznaliście każdy niuans dotyczący zakupu tego małego gadżetu do auta.

  Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania, również o konkretne modele, to zapraszam do sekcji komentarzy.

  [Głosów: 13   Average: 4.5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments