W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić frytkownicę? Najlepsze sposoby!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czyszczenie frytkownicy, nawet tej beztłuszczowej, nie zawsze jest szybkie i proste. Ale jeżeli poznasz kilka cennych wskazówek, nie stracisz na to dużo czasu. Wszystkie z nich zawarłem w artykule, który masz przed sobą. Przeczytaj go w całości, aby przyspieszyć mycie frytkownicy!

Jak wyczyścić frytkownicę? Najlepsze sposoby!

Spis treści:

  Z racji materiałów zastosowanych do produkcji frytkownicy do mycia takiego urządzenia nie wolno stosować ostrych szczotek oraz druciaków. Mogą bardzo szybko porysować wnętrze frytkownicy, przez co jej dalsze użytkowanie będzie niebezpieczne.

  Prawidłowe czyszczenie zapewni Ci długie oraz bezawaryjne działanie sprzętu. Dlatego tak ważne jest stosowanie jedynie pewnych i sprawdzonych sposobów.

  Te najlepsze przedstawiłem poniżej.

  Płyn do naczyń

  Czyszczenie frytkownicy w przypadku niewielkich zabrudzeń warto zacząć od wykorzystania płynu do naczyń. Pamiętaj, że sprawdzi się głównie wtedy, kiedy olej jest dość świeży i nie zdążył jeszcze zgęstnieć ani też przedostać się za boczne ścianki urządzenia.

  1. Odłącz frytkownicę od zasilania i poczekaj, aż olej całkowicie ostygnie.
  2. Tłuszcz odlej do innego, większego naczynia.
  3. Do misy urządzenia wlej wrzącą wodę ze sporą ilością płynu do naczyń. Całość pozostaw na ok. pół godziny.
  4. Kiedy woda ostygnie, wylej ją i ponownie uzupełnij wrzątek. Rób tak do momentu, aż zauważysz, że zabrudzenia zaczną odchodzić.
  5. Silikonową szpatułką zerwij pozostałości tłuszczu.
  6. Wylej z misy brudną wodę.
  7. Ręcznikiem papierowym lub namoczoną w ciepłej wodzie ścierką przetrzyj dokładnie wszystkie ścianki urządzenia.
  8. W przypadku bardzo tłustych plam wnętrze komory natrzyj dodatkowo płynem do mycia naczyń i miękką szmatką rozprowadź go we wszystkie miejsca.
  9. Misę umyj dokładnie ciepłą wodą, po czym wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym.

  Ranking frytkownic beztłuszczowych – zwycięzca

  Philips Ovi Smart 2.0 XXL HD9880/90

  Ocet

  Zastanawiasz się, czym wyczyścić frytkownicę z zaschniętych zabrudzeń? Domowy sposób w postaci octu będzie bardzo skutecznym rozwiązaniem. Wystarczy, że przygotujesz roztwór z dodatkiem wody, a po uporczywych plamach nie zostanie ślad.

  1. Jeśli korzystasz z frytkownicy tłuszczowej, najpierw konieczne będzie usunięcie z niej oleju.
  2. Przygotuj domowy preparat w proporcjach 1:1, po czym przelej go do wnętrza komory.
  3. Wybierz temperaturę ok. 80 stopni Celsjusza i uruchom frytkownicę.
  4. Całość podgrzewaj 10 minut. Przez ten czas tłuszcz powinien się rozpuścić i odkleić od ścianek urządzenia.
  5. Wyłącz frytkownicę i pozostaw ją do całkowitego wystudzenia.
  6. Następnie usuń wszystkie pozostałości ze środka, a wnętrze misy umyj mokrą ściereczką.
  7. W przypadku tłustych pozostałości użyj silikonowej łopatki i delikatnie odklej je od ścianek. Całość ponownie umyj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
  8. Nie zapomnij również o przetarciu zewnętrznej warstwy frytkownicy. Obudowę umyj roztworem z octu lub tradycyjnie płynem, po czym wytrzyj do sucha.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Soda oczyszczona

  Warto wiedzieć, czym umyć frytkownicę z tłuszczu, szczególnie kiedy jego nadmiar znajduje się na kratkach oraz metalowych koszach. W tym przypadku tradycyjne przetarcie ściereczką to zdecydowanie za mało. Polecam Ci pastę z sody oczyszczonej. Uwierz mi, że ta papka potrafi zdziałać cuda.

  1. W miseczce przygotuj mieszankę sody, wody oraz kwasku lub soku z cytryny. Zachowaj proporcje tak, aby otrzymać gęstą i gładką masę.
  2. Mieszankę rozprowadź po największych zabrudzeniach i pozostaw na ok. 15 min.
  3. Po tym czasie metalowe elementy wyszoruj miękką gąbką i opłucz pod bieżącą wodą.
  4. Wnętrze komory umyj roztworem sody z wodą. Pamiętaj, aby w tym przypadku zmniejszyć proporcje proszku, ponieważ później możesz mieć kłopoty z jego usunięciem.
  5. Całość dokładnie wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym.

  Podczas czyszczenia frytkownicy nie zapomnij o elemencie grzejnym. On również wymaga umycia, ale bardzo delikatnego. Najbezpieczniejsze będzie użycie do tego ciepłej wody, płynu do naczyń oraz miękkiej ściereczki. Pamiętaj, aby czynność przeprowadzić na zimnym urządzeniu.

  Spójrz na filmik producenta Philips na tej stronie. Dokładnie na nim widać, jak powinno wyglądać czyszczenie elementu grzejnego.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Profesjonalny środek do mycia frytkownic

  Kiedy domowe sposoby okażą się mało skuteczne, warto sięgnąć po profesjonalny środek do czyszczenia frytkownicy. Bez problemu użyjesz go w każdym modelu. Płyn sprawdzi się zarówno we frytkownicach Tefal, jak i innych marek, np. Philips.

  Środek bez problemu kupisz w sklepie z AGD lub online. Zanim zastosujesz wybrany preparat, wcześniej zapoznaj się dokładnie z jego instrukcją. Sposób mycia czy też proporcje składnika nie zawsze są takie same.

  Wybieraj preparaty żelowe lub w postaci płynu. Te o konsystencji proszku mogą zarysować delikatne powłoki urządzenia.

  Czyszczenie filtrów frytkownicy

  Oprócz mycia misy, kosza oraz zewnętrznej warstwy urządzenia nie możesz zapomnieć o wyczyszczeniu filtrów. Znajdują się w pokrywie frytkownicy. I choć są uniwersalne, to mogą mieć różne rodzaje.

  Wyróżnia się filtry węglowe, piankowe, wymienne oraz stałe. Aby wiedzieć, jak je odpowiednio wyczyścić, najlepiej zajrzyj do instrukcji obsługi.

  Podam Ci dla ułatwienia uniwersalne techniki mycia, dzięki czemu zaoszczędzisz swój czas.

  1. Wyjmowane filtry węglowe – ich celem jest zwalczanie przykrych zapachów. Niestety, ale wyjmowane filtry węglowe nie podlegają czyszczeniu. Jedyną opcją jest ich wymiana na nowe. Jeden model najczęściej wystarcza na ok. 35 użyć frytkownicy.
  2. Niewyjmowane filtry węglowe – tych elementów nie wolno na siłę wyciągać z urządzenia. Aby je wyczyścić, użyj ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Na końcu całość dokładnie wytrzyj do sucha.
  3. Filtry piankowe – elementy te są bardzo łatwe do wyczyszczenia. Wystarczy wyjąć je z urządzenia, umyć delikatnym płynem i pozostawić do całkowitego wysuszenia. Dopiero po tym filtr nadaje się do ponownego założenia.

  Podstawowe zasady pielęgnacji frytkownicy

  1. Pamiętaj, aby frytkownicę myć regularnie, najlepiej po każdym użyciu. W innym przypadku tłuszcz zacznie zasychać i się przypalać, przez co będzie trudny do usunięcia.
  2. Staraj się co pół roku wymieniać filtry.
  3. Do czyszczenia nie używaj ostrych gąbek oraz druciaków, które mogą zarysować urządzenie.
  4. Wybieraj bezpieczne i sprawdzone środki czyszczące. Unikaj preparatów zawierających spore drobinki.
  5. Odpowiednim rozwiązaniem będzie używanie płynów oraz środków przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Masz wówczas pewność, że ich skład nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu oraz samemu urządzeniu.
  6. Dowiedz się też, jak smażyć frytki we frytkownicy beztłuszczowej. Prawidłowe użytkowanie zazwyczaj ułatwia późniejsze czyszczenie.

  Czy frytkownicę można myć w zmywarce?

  Są osoby, które nie wiedząc, jak wyczyścić frytkownicę z tłuszczu, niektóre jej części umieszczają w zmywarce. Czy to właściwe rozwiązanie? Niestety, ale nie zawsze taka opcja czyszczenia jest prawidłowa.

  Zanim zdecydujesz się na mechaniczne mycie, najpierw dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi i sprawdź, co na ten temat pisze producent.

  O ile sprzęt, a dokładniej wybrane elementy urządzenia (np. Philips) nadają się do czyszczenia w zmywarce, to nie we wszystkich modelach jest to dozwolone.

  Może się również zdarzyć, że producenci w ogóle nie wspominają nic na temat mycia frytkownicy w zmywarce. Czy wówczas oznacza to, że masz na nie pozwolenie? Niestety, ale zazwyczaj brak informacji na ten temat wiąże się z zakazem.

  Nie eksperymentuj więc i nie idź na skróty, bo droga może okazać się kręta. Umieszczenie wybranych części frytkownicy w zmywarce wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia i to niekiedy nawet nieodwracalnie.

  Ciężko wskazać modele, jakie można bez trudu umyć inaczej niż ręcznie. Najczęściej w przypadku nowszych urządzeń wyjmowane części są przystosowane do czyszczenia w zmywarkach, o czym informuje producent. Należą do nich przede wszystkim najlepsze frytkownice beztłuszczowe.

  Dla pewności zawsze dokładnie czytaj instrukcję obsługi lub potrzebne informacje uzyskaj w sklepie podczas zakupu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments