Czyszczenie iskrownika w kuchence lub płycie gazowej ma duże znaczenie. Gdy ten element jest zabrudzony, może dojść do awarii lub słabego płomienia. Poznaj wszystkie najlepsze sposoby, aby szybko oczyścić iskrownik z brudu!

Czyszczenie iskrownika w kuchence lub płycie gazowej ma duże znaczenie. Gdy ten element jest zabrudzony, może dojść do awarii lub słabego płomienia. Poznaj wszystkie najlepsze sposoby, aby szybko oczyścić iskrownik z brudu!
Spis treści:
Iskrownik to mały, wystający bolec znajdujący się przy każdym palniku płyty gazowej. Odpowiada za wytworzenie się iskry elektrycznej. Ta z kolei pozwala na zapalenie konkretnego palnika.
Pomimo dziwnej nazwy element ten nie jest trudny do zlokalizowania. Jego funkcja jest na tyle ważna, że bez niego uruchomienie kuchenki gazowo-elektrycznej nie byłoby już tak wygodne.
Zadaniem iskrownika jest przede wszystkim umożliwienie bezpiecznego zapalenia kuchenki lub płyty gazowej. Nie potrzeba do tego zapałek czy też zapalniczki. Wystarczy przekręcić kurek i odczekać kilka sekund, aby na palniku pojawił się płomień.
Pamiętaj, że jedynie odpowiednio zadbany i wyczyszczony iskrownik pozwoli na szybkie oraz bezproblemowe uruchomienie kuchenki. Z tego względu tak ważna jest regularna pielęgnacja tego elementu.
Czyszczenie iskrownika w kuchence gazowej jest bardzo ważną czynnością, która zapewnia prawidłowe działanie całego sprzętu. Proces trzeba przeprowadzić w miarę ostrożnie i przede wszystkim na odłączonym od zasilania urządzeniu.
Pamiętaj też, że nie należy wlewać do środka żadnych środków chemicznych ani płynów. Czyszczenie iskrownika odbywa się głównie powierzchownie, ale nie oznacza to, że czynność należy zaniedbywać.
Poznaj sprytne domowe sposoby na umycie tego wbrew pozorom niewielkiego elementu.
W przypadku lekkich zabrudzeń czy też codziennego czyszczenia dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Ma działanie odtłuszczające, dlatego szybko zlikwiduje z iskrownika uporczywe i zaschnięte plamy.
Często zdarza się, że pomimo umycia kuchenki i wyczyszczenia zewnętrznej strony bolca iskrownik nadal nie działa. Zapewne doszło do zapchania elementu odpowiadającego za uruchomienie iskry.
Zjawisko to jest najczęściej spotykane, kiedy czyszczenie jest całkowicie lekceważone. Na szczęście nie musisz od razu wzywać na pomoc fachowca. Wystarczy cienki miedziany drucik, który pomoże odetkać Ci iskrownik.
Sposób z wykorzystaniem patyczka higienicznego sprawdzi się w sytuacji, kiedy na iskrowniku znajdują się bardzo tłuste, wręcz oleiste i grube zabrudzenia. Nie należy wtedy zeskrobywać ich ostrym narzędziem, a jedynie pozbyć się w sprytny, ale jednocześnie delikatny sposób.
Szczoteczkę do zębów bardzo często wykorzystuje się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Ważne, aby wybierać tę z miękką końcówką. Masz wówczas zapewnione bezpieczne czyszczenie iskrownika, pozbawione przykrych niespodzianek.
Zobacz zestawienia płyt i kuchenek na gaz:
Gdy do tego dojdzie, nie czyść kuchenki wodą oraz płynem. Jak najszybciej wytrzyj do sucha całą powierzchnię. Najlepiej zrobić to ręcznikiem papierowym, który ma super chłonne właściwości. Czynność należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, ponieważ masz do czynienia z nagrzanym urządzeniem.
Kiedy wytrzesz kuchenkę do sucha, odczekaj jeszcze parę minut i spróbuj przekręcić kurek. Jeśli pojawi się płomień, to znak, że Twój problem został rozwiązany. Może się zdarzyć, że do iskrownika przedostała się duża ilość cieczy i potrzeba więcej czasu na jego osuszenie. Nie zapalaj więc co chwilę palnika.
W przypadku wystąpienia dużego zalania konieczne może okazać się zdemontowanie iskrownika. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, lepiej to zadanie zlecić profesjonalnemu serwisantowi.
O zalanie iskrownika wcale nie jest trudno, o czym pewnie wiesz. Wystarczy chwila nieuwagi, a spora część wody znajdującej się w garnku ląduje na kuchence i powoduje niedrożność głównego elementu odpowiadającego za wytworzenie się iskry.
Gdy dojdzie do zalania iskrownika, może pojawić się charakterystycznie cykanie i to słyszalne nawet wtedy, kiedy nie korzystasz z urządzenia.
Siłą rzeczy to ryzyko nie dotyczy płyt gazowych bez płomieni, czyli gazu pod szkłem. Mowa jednak o specyficznych i niszowych modelach. Zdecydowana większość osób korzysta ze standardowych rozwiązań, gdzie palniki są na wierzchu.
Wiesz już, jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej, dlatego teraz wspomnę, kiedy najlepiej to wykonywać.
Podstawową zasadą jest przeprowadzenie czynności na całkowicie zimnym urządzeniu. Unikniesz dzięki temu nie tylko oparzeń, ale także niepotrzebnych awarii. Pamiętaj jednocześnie, aby każde większe mycie kuchenki przeprowadzać wyłącznie po odłączeniu kabla zasilającego.
Podobnie jak całą powierzchnię urządzenia wraz ze zdejmowanymi elementami, tak i iskrownik należy czyścić regularnie. Nie warto czekać, aż zanieczyszczenia przedostaną się do środka i całkowicie zablokują palniki.
Staraj się po każdym użyciu sprzętu przecierać go, chociażby mokrą ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń. Dokładniejsze czyszczenie przeprowadzaj raz na jeden lub dwa miesiące, chyba że wcześniej zauważysz jakieś nieprawidłowości. Wówczas nie należy długo z tym zwlekać, nawet gdy masz 5-palnikową płytę gazową, a więc więcej elementów do konserwacji.
Zalany iskrownik to nie tylko chwilowe problemy z zapaleniem kuchenki. Oczywiście gasnący płomień i trudności w przygotowaniu obiadu to najczęstsza konsekwencja awarii, ale niekiedy palnik może nie chcieć się w ogóle zapalić.
Zdarza się również, że zapalarka pomimo braku przekręcenia kurka cały czas wydaje charakterystyczny dźwięk w postaci cykania. Wbrew pozorom ten mało uciążliwy hałas może być naprawdę drażniący.
W przypadku zabrudzonego iskrownika kuchenka nie podejmie prawidłowej pracy. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ możesz doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń nie tylko iskrownika, ale i całego urządzenia. Bywają nawet takie przypadki, w których kuchenka odmawia posłuszeństwa już na zawsze.
Mam nadzieję, że teraz zdajesz sobie sprawę z tego, czym grozi zabrudzony iskrownik. Na sprzęt do gotowania wydaje się niemałe pieniądze, dlatego nie pozwól, aby uległ awarii przez tak banalny błąd, jakim jest nieprawidłowa pielęgnacja iskrownika lub jej całkowity brak.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.