Jak wyczyścić mikrofalę? Skuteczne sposoby na mycie mikrofalówki!

skuteczne mycie i czyszczenie mikrofali

Spis treści:

  Szukasz szybkich sposobów na skuteczne wyczyszczenie mikrofalówki? Jesteś zatem w dobrym miejscu, gdyż sam niejednokrotnie byłem zmuszony ją wreszcie myć i czyścić. Najlepsze metody na to przedstawię Ci w dalszej części tego poradnika.

  Mikrofalówki to w zasadzie proste, ale bardzo przydatne urządzenia, bez których ciężko żyć w dzisiejszych czasach, prawda? Jak to jednak bywa ze sprzętem, który ma kontakt z żywnością, trzeba zagwarantować mu odpowiednią higienę i sterylność. Co pewien czas warto więc solidnie wyczyścić wnętrze, jak i zewnętrzną obudowę mikrofali.

  Poniższe sposoby na czyszczenie i odkażenie sprawdzą się też, gdy coś nabroiliśmy. Czasem podgrzewana żywność, o ile nie jest umieszczona w specjalnym pojemniku, lubi sobie postrzelać. Niektóre produkty spożywcze mogą nawet eksplodować! Jeżeli tak niefortunnie się stało, to nie ma już wyboru – trzeba ogarnąć bajzel! Z tym poradnikiem dowiesz się, jak to uczynić. Szybko i skutecznie.

  Czemu mikrofalówka jest brudna w środku?

  Tak może się stać z wielu powodów. Przywołam w tym momencie artykuł, który odpowiadał na pytanie, jakiej żywności nie można podgrzewać w mikrofalówce. Niektóre produkty spożywcze zaszkodzą zdrowiu, a inne czystości mikrofali.

  Ale tak w skrócie, z mojego doświadczenia:

  • Chyba najczęstszą przyczyną są sosy na podgrzewanych potrawach. Jakieś mięsko w sosie, spaghetti – właściwie to masa tego. Problemem jest konsystencja sosu. Gdy jest on zbyt gęsty, cząsteczki wody nie mogą wydostać się na zewnątrz. Kończy się tak, że sos strzela, rozpryskując się po wnętrzu mikrofali. A gdy już zaschnie, to będzie ciężko pozbyć się osadu. Coraz więcej mikrofalówek jest lakierowanych wewnątrz na czarno, co nie ułatwia szybkiej lokalizacji zabrudzeń.
  • Oprócz sosu muszę wskazać niektóre warzywa, a przede wszystkim owoce. Najbardziej eksplodują winogrona, choć nie wyobrażam sobie, aby ktoś chciał je podgrzewać w mikrofali. Jeżeli chcesz uniknąć syfu w omawianym urządzeniu, to lepiej uważaj z tymi produktami spożywczymi.
  • Oczywistym powodem jest za rzadkie dbanie o mikrofalę, co jest błędem. Brud i tak w końcu się pojawi, a z upływem czasu będzie się powiększał. Sprzęt ten podgrzewa przecież żywność, którą następnie się konsumuje. Warto więc, by otoczona była czystą i sterylną powierzchnią, a nie zabrudzonym od wielu tygodni talerzem obrotowym czy zapapranymi ściankami bocznymi.

  A gdy sos koniecznie chcesz podgrzać w mikrofali…

  Przyznam Ci się do czegoś. Jestem na tyle leniwy, że nie chcę mi się czasem osobno podgrzewać sosu na kuchence. Wpadłem więc na prosty sposób, bo mam w domu pojemniki do podgrzewania w mikrofali.

  Nie, nie chodzi wcale o to, że umieszczam w nich całą potrawę. Wykorzystuję tylko pokrywkę od pojemnika, żeby nałożyć ją na talerz z jedzeniem. Sos będzie strzelał, ale nie zanieczyści tak bardzo mikrofali.

  A co, jeśli jest już po sprawie i trzeba uporać się z gruntownym czyszczeniem kuchenki mikrofalowej? Spójrz na poniższe porady. Są to właściwie domowe sposoby. Uznaję je za skuteczne, bezpieczne i dość szybkie.

  23 litry pojemności mikrofalówki

  Czyszczenie mikrofalówki cytryną

  Cytryna to absolutny superbohater w czyszczeniu kuchenki mikrofalowej z wszelkich zabrudzeń. Sposób z nią jest bardzo prosty, a wyręczy Cię z dłuższego pucowania wnętrza mikrofali.

  Sporo poradników poleca, żeby pokroić cytrynę na plasterki lub wycisnąć z niej sok, a potem dodać do miski z wodą i podgrzewać przez 4-5 minut. Nie pochwalam tego do końca. Nie wyobrażam sobie podgrzewania wody w kuchence mikrofalowej przez 5 minut na mocy 700-800 W. W ten sposób można z niej zrobić gejzer po wyjęciu.

  Znam zresztą dużo sprytniejszy sposób.

  Jak wyczyścić mikrofalę cytryną?

  1. Przekrój cytrynę na pół.
  2. Wyjmij obrotowy talerz i umieść na nim obie połówki. Zadbaj przy tym o to, żeby spoczywały one uciętą powierzchnią do dołu.
  3. Ustaw maksymalną moc i podgrzewaj cytrynę przez około minutę.
  4. Wyjmij ją ostrożnie, gdyż może być nagrzana. Przyda się chociażby kuchenna rękawica.
  5. Przetrzyj talerz oraz wnętrze ręcznikiem papierowym, ponieważ nie zostawi na wilgotnej powierzchni kłaczków.

  Banalne i szybkie, prawda? Dla mnie jest to znakomity sposób na bezproblemowe wyczyszczenie wnętrza mikrofali. Po trzecim punkcie wszelki brud i tłuszcz zostaje precyzyjnie rozpuszczony, a dzięki temu jest łatwy w usunięciu.

  Dodatkową korzyścią jest także to, że wyeliminujesz nieprzyjemny zapach z wnętrza tego urządzenia. Zastąpi go cytrynowa woń, która i tak po pewnym czasie sama wywietrzeje.

  czyszczenie mikrofali przekrojoną cytryną

  Trik z wykałaczką

  Okej, powiedzmy, że uparcie chcesz posłuchać porady z podgrzewaniem plasterków cytryny przez 5 minut. Wrzucasz je wtedy do miski lub szklanki z wodą i uruchamiasz mikrofalę. Ostrzegałem jednak wcześniej, że może się to źle skończyć.

  Chodzi o to, że podgrzewane ciecze mogą się przegrzać i eksplodować. Nie zagotują się normalnie i przy lekkim potrząśnięciu (np. podczas wyjmowania z mikrofali) potrafią nagle wystrzelić. Szczególnie gdy będą w urządzeniu aż 5 minut.

  Jak to obejść? Wystarczy do miski lub szklanki włożyć wykałaczkę. Magia? Bardziej fizyka. To właśnie na małej wykałaczce będą się tworzyć pęcherzyki powietrza, powodując zagotowanie się wody, a nie jej późniejszą eksplozję.

  Czy można w tym triku zastąpić czymś wykałaczkę? Teoretycznie tak. Sugeruję coś bardzo podobnego, np. drewniany patyk loda. Ogólnie biorąc, nie może to być metalowa rzecz, a także zbyt duży przedmiot. Najlepszym materiałem jest w tym przypadku drewno.

  Dziwi mnie fakt, że autorzy innych poradników w ogóle nie ostrzegają przed podgrzewaniem wody w mikrofali.

  Czyszczenie mikrofalówki octem

  Z każdym moim kolejnym poradnikiem tego typu upewniam się w przekonaniu, że ocet jest darem od niebios. Osobiście nie cierpię jego smaku i zapachu, ale przydaje przy konserwacji masy urządzeń domowych. W tym przypadku również przydadzą się jego właściwości odkażające.

  Jak wyczyścić mikrofalę octem?

  1. Przygotuj miseczkę lub szklankę, którą można bez obaw podgrzewać w mikrofali.
  2. Wypełnij ją do połowy wodą.
  3. Wlej jedną łyżkę białego octu. Może to być ewentualnie ocet jabłkowy.
  4. Dostosuj czas podgrzewania do mocy mikrofali. Za pierwszym razem warto zachować ostrożność. Zalecam 2 minuty na 800 W.
  5. Przetrzyj obrotowy talerz lub tacę, a także ścianki mikrofali. Najlepiej papierowym ręcznikiem lub delikatną ściereczką.

  Działanie jest bardzo podobne do poprzedniego sposobu. Stworzony preparat po prostu rozpuści zaschnięty brud, który szybko i bez większego wysiłku usuniesz ręcznikiem czy szmatką. Zapach spalenizny, jeżeli się pojawił przez zaschnięte resztki jedzenia, też powinien być dużo mniej wyczuwalny i niebawem zniknąć.

  Jeżeli uzyskany po dwóch minutach efekt nie będzie zadowalający, zwiększ czas podgrzewania. Po kilku takich próbach zapewne dowiesz się, ile trzeba podgrzewać wodę z białym octem, aby jego opary zmiękczyły zabrudzenia.

  Przeczytaj później dla relaksu: 9 Nietypowych zastosowań kuchenek mikrofalowych

  Czyszczenie mikrofalówki płynem do okien

  Spokojnie, jego akurat nie musisz podgrzewać 🙂 Plus tego sposobu jest taki, że umyjesz zarówno wnętrze mikrofali, jak i jej okno z zewnątrz i pozostałe elementy. Wymaga jednak troszkę więcej sił oraz czasu, choć tak naprawdę nie sprawia większych problemów. Znam dużo bardziej pracochłonne obowiązki domowe.

  Jak wyczyścić mikrofalę płynem do okien?

  1. Odłącz przewód zasilający kuchenki mikrofalowej.
  2. Przygotuj miseczkę i czystą gąbkę do mycia.
  3. Wlej do miski ciepłą wodę i płyn do okien. Płynu powinno być więcej, powiedzmy, że w proporcji 2:1.
  4. Zamocz gąbkę w roztworze, dobrze wyciśnij i przecieraj wnętrze mikrofali. Jako że jedzenie czasem rozpryskuje się po całej mikrofali, nie zapomnij o różnych zakamarkach czy powierzchni u góry.
  5. Jeżeli wszelkie plamy zeszły, to przygotuj czystą szmatkę i świeżą wodę.
  6. Dokładnie przecieraj wnętrze mikrofali, gdyż wcześniej użyty płyn ma w swoim składzie troszkę chemii, a chyba nie chcesz jej w swojej żywności, prawda?
  7. Na końcu możesz albo poczekać aż wnętrze wyschnie (uchylając drzwiczki), albo przyspieszyć ten proces za pomocą suchej ściereczki czy ręcznika papierowego.
  8. Zwróć uwagę na zapach płynu do mycia okien. Nie powinien być wyczuwalny po tym procesie. Jeżeli jest inaczej, to wróć do punktu szóstego, aby ponownie przetrzeć wnętrze mikrofali wilgotną ściereczką.

  Sterowanie mikrofalówką za pomocą pokręteł

  Mycie zewnętrznej powierzchni płynem do okien

  1. Żeby to uczynić, zostaw wcześniej użytą miseczkę z płynem do okien i wodą.
  2. Zamocz lekko gąbkę lub ściereczkę i dobrze wyciśnij.
  3. Umyj okno, uchwyt, a nawet przyciski, pokrętła i boki obudowy urządzenia.
  4. Z boku znajdować mogą się otwory wentylacyjne, wiec zadbaj o to, aby stworzony preparat do mycia nie dostał się do środka mikrofali. Polecam do nich miękką i suchą szczoteczkę, a nawet odkurzacz ręczny, który wciągnie kurz i brud. Ostrożność zachowaj też przy przyciskach i pokrętłach.

  Sposób z płynem do mycia okien jest o tyle dobry, że pomoże usunąć naprawdę uporczywe plamy i zabrudzenia. Jakby nie patrzeć, jest to detergent.

  Nie nakręcaj się jednak na inne chemikalia do czyszczenia. To właśnie płyn do okien jest bezpieczny dla mikrofali – o ile posłużysz się powyższą instrukcją.

  Czasem można zastąpić go delikatnym płynem do mycia naczyń.

  Nieodpowiednie środki czyszczące (np. jakieś gotowe proszki czy mleczka z chemikaliami) mogłyby spowodować nawet eksplozję i pożar mikrofalówki. Znajdą się, rzecz jasna, specjalistyczne detergenty do czyszczenia urządzeń AGD, zresztą będzie o nich jeszcze mowa.

  Warto wiedzieć: Jak wybrać mikrofalówkę?

  Jak wyczyścić lustrzany front mikrofali?

  Znam dość popularne mikrofale, które posiadają lustrzany lub też bardzo błyszczący front o dużym połysku. No cóż, nie jest to zbyt praktyczne, choć z drugiej strony eleganckie i ładne. Na tyle, że w rankingu mikrofalówek takie modele i tak się pojawiły.

  O taki front trzeba jednak bardziej dbać i częściej go czyścić, bo zabrudzenia się bardzo widoczne.

  lustrzaną mikrofalę czyści się ciężej

  Co się do tego sprawdzi? W zasadzie każdy środek czyszczący bez amoniaku w swoim składzie. Warto przy tym użyć szmatki z mikrofibry.

  W przypadku zwykłej szyby ten sposób też, rzecz jasna, bardzo dobrze się sprawdzi.

  Dodam przy okazji, żeby nigdy do czyszczenia (i wnętrza, i szyby oraz obudowy) nie używać ostrzejszych myjek, czyli np. druciaków. Zarysują powierzchnię. W powstałych szczelinach bardziej będzie osiadał trudny do usunięcia brud. Sprzęt może nawet zacząć korodować. Ucierpią przy tym walory estetyczne.

  Jak usunąć brzydki zapach z mikrofali?

  Nie tylko same zabrudzenia potrafią wkurzać. Jeżeli coś w mikrofali się rozgotowało lub po prostu zostawiło po sobie bardziej intensywny aromat lub zapach spalenizny, to również możesz się go szybko pozbyć.

  Nowoczesne urządzenia wyposażone są czasem w swego rodzaju pochłaniacz zapachów, który sam to ogarnie. Jeżeli Twoja mikrofala tego nie potrafi, to łap sposób na usunięcie przykrego zapachu.

  Neutralizacja zapachu

  1. Do szklanki wody wsyp dwie łyżeczki sody oczyszczonej.
  2. Umieść taki preparat w mikrofali i podgrzewaj przez 2 minuty.
  3. Przetrzyj wnętrze czystą gąbką, ścierką lub ręcznikiem papierowym.

  Stworzenie przyjemniejszego zapachu

  Brzydki zapach powinien zostać dość znacząco zneutralizowany, ale warto zastąpić go czymś przyjemniejszym. Tutaj możesz się akurat posłużyć metodą z cytryną, a konkretniej jej sokiem.

  1. Przygotuj kolejną szklankę z wodą.
  2. Wyciśnij cytrynę, żeby móc wlać do szklanki jedną łyżeczkę jej soku.
  3. Umieść mieszankę w mikrofali i podgrzewaj przez maksymalnie 2 minuty.
  4. Wytrzyj wnętrze czymś suchym i czystym, a także zostaw na kilka minut uchylone drzwiczki.

  Nieprzyjemny zapach po takim procesie powinien zostać zastąpiony cytrynowym aromatem. Jeżeli efekt nie jest jeszcze idealny, to możesz powtórzyć cały proces.

  Podane wcześniej sposoby na mycie też właściwie po części pomagają usunąć fetor.

  Kuchenka mikrofalowa beko moc20100s

  Specjalistyczne preparaty do mikrofalówek

  Obiecałem o nich wspomnieć, więc dotrzymuję słowa. Znajdą się bowiem na rynku środki przeznaczone do czyszczenia dużego, jak i małego sprzętu AGD, a nawet specjalnie do mikrofalówek.

  Te lepsze potrafią kosztować kilka dych, ale jeżeli już się na nie zdecydujesz, to raczej nie oszczędzaj. Usuwają brud, odkażają i zapewniają świeżość.

  Występują zwykle pod postacią spreju, więc wnętrze mikrofali można nimi popsikać, a następnie przetrzeć suchą ścierką. Stosuj się zawsze do zaleceń producenta.

  Masz więc wybór między domowymi sposobami a specjalnymi preparatami.

  Zobacz też: Czy warto kupić mikrofalówkę?

  Jak często czyścić mikrofalówkę?

  Mogę się założyć, że większość osób, która czyta ten materiał, albo coś nabroiła ze swoją mikrofalówką, albo zauważyła już bardzo duże zabrudzenia.

  Zwykle nie przykładamy większej uwagi do jej czystości, a to błąd. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja takiego sprzętu nie powinna stanowić tylko konieczności.

  Zalecam czyścić ją 1-2 razy w miesiącu. A jeżeli dosłownie przed momentem coś zasyfiło Twoją mikrofalę, to zabieraj się do czyszczenia. Większe zabrudzenia trzeba usunąć jak najszybciej, żeby tłuszcz czy cokolwiek innego nie zdążyło zaschnąć.

  Tak naprawdę wystarczy, że po kilku użyciach przetrzesz wnętrze wilgotną, a następnie suchą szmatką. Komu tylko chce to się co chwilę robić? No i to jest właśnie główny powód tego, że później trzeba się bawić z bardziej skomplikowanymi sposobami.

  Nie zapominaj o obrotowym talerzu lub misce. Jest bowiem dość mocno narażony na zabrudzenia. Możesz go zawsze umyć płynem do naczyń pod bieżącą wodą, wypłukać i wysuszyć. Niektóre z nich dają możliwość mycia w zmywarce.

  Na koniec tej części dodam, że regularnie podgrzewane zabrudzenia (przede wszystkim resztki żywności czy tłuszcz) zostają praktycznie zapieczone.

  Osad stanie się ciężki do usunięcia, a do tego wywoła w końcu przykry zapach (by nie powiedzieć, że smród) we wnętrzu kuchenki mikrofalowej. Będzie się powoli zwęglał, bo nie posiada cząsteczek wody. Jeżeli artykuł o tym, jak działa mikrofalówka, nie jest Ci obcy, to zapewne wiesz, o co mi chodzi.

  To powinno Cię przekonać do systematycznego czyszczenia mikrofali, szczególnie że nie jest to raczej czasochłonne.

  Podsumowanie

  Teraz już doskonale wiesz, jak dbać o mikrofalę.

  Domowe sposoby na jej czyszczenie są wręcz banalne do wykonania i nie zajmują zbyt wiele czasu, o ile nie robisz tego pierwszy raz od 5 lat 😉

  Poradnik obfitował również w wiele dodatkowych porad, dzięki którym wiesz już w zasadzie wszystko o zapewnieniu mikrofalówce odpowiedniej higieny.

  Urządzenia, w których umieszczamy żywność, zawsze powinny zachowywać pełną sterylność. Warto więc wyrobić u siebie nawyk regularnej pielęgnacji takiego sprzętu.

  Jeżeli masz jakieś swoje sposoby na szybkie i skuteczne mycie oraz czyszczenie mikrofali, to podziel się doświadczeniami w sekcji komentarzy. Odpowiem w niej również na ewentualne pytania.

  Miłego pucowania!

  [Głosów: 2   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments