Czyszczenie mikrofalówki zapewnia podgrzewanemu jedzeniu sterylność i naturalny zapach. Nie jest to trudne zadanie, ale zebrałem dla Ciebie kilka najlepszych sposobów mycia mikrofali. Zaoszczędzisz czas, nerwy i siły, więc czytaj dalej!

Czyszczenie mikrofalówki zapewnia podgrzewanemu jedzeniu sterylność i naturalny zapach. Nie jest to trudne zadanie, ale zebrałem dla Ciebie kilka najlepszych sposobów mycia mikrofali. Zaoszczędzisz czas, nerwy i siły, więc czytaj dalej!
Spis treści:
Cytryna to superbohater w czyszczeniu kuchenki mikrofalowej z wszelkich zabrudzeń. Sposób z nią jest bardzo prosty, a wyręczy Cię z dłuższego pucowania wnętrza mikrofali.
Sporo poradników poleca, żeby pokroić cytrynę na plasterki lub wycisnąć z niej sok, a potem dodać do miski z wodą i podgrzewać przez 4 – 5 minut. Nie pochwalam tego do końca. Nie wyobrażam sobie podgrzewania wody w kuchence mikrofalowej przez 5 minut na mocy 700-800 W. W ten sposób można z niej zrobić gejzer po wyjęciu.
Znam zresztą dużo sprytniejszy sposób, spójrz.
Banalne i szybkie, prawda? Znakomity sposób na bezproblemowe wyczyszczenie wnętrza mikrofali. Po trzecim punkcie wszelki brud i tłuszcz zostaje precyzyjnie rozpuszczony, a dzięki temu jest łatwy w usunięciu.
Dodatkową korzyść stanowi także to, że wyeliminujesz nieprzyjemny zapach z wnętrza tego urządzenia. Zastąpi go cytrynowa woń, która i tak po pewnym czasie sama wywietrzeje.
Powiedzmy, że uparcie chcesz posłuchać porady z podgrzewaniem plasterków cytryny przez 5 minut. Wrzucasz je wtedy do miski lub szklanki z wodą i uruchamiasz mikrofalę. Ostrzegałem jednak wcześniej, że może się to źle skończyć.
Chodzi o to, że podgrzewane ciecze mogą się przegrzać i eksplodować. Nie zagotują się normalnie i przy lekkim potrząśnięciu (np. podczas wyjmowania z mikrofali) potrafią nagle wystrzelić. Szczególnie gdy będą w urządzeniu aż 5 minut.
Jak to obejść? Wystarczy do miski lub szklanki włożyć wykałaczkę. Magia? Bardziej fizyka. To właśnie na małej wykałaczce będą się tworzyć pęcherzyki powietrza, powodując zagotowanie się wody, a nie jej późniejszą eksplozję.
Czy można w tym triku zastąpić czymś wykałaczkę? Teoretycznie tak. Sugeruję coś bardzo podobnego, np. drewniany patyk loda. Ogólnie biorąc, nie może to być metalowa rzecz, a także zbyt duży przedmiot. Najlepszym materiałem jest w tym przypadku drewno.
Dziwi mnie fakt, że autorzy innych poradników w ogóle nie ostrzegają przed podgrzewaniem wody w mikrofali.
Z każdym moim kolejnym poradnikiem tego typu upewniam się w przekonaniu, że ocet jest darem od niebios. Osobiście nie cierpię jego smaku i zapachu, ale przydaje przy konserwacji masy urządzeń domowych. W tym przypadku również przydadzą się jego właściwości odkażające.
Działanie jest bardzo podobne do sposobu z cytryną. Stworzony preparat rozpuści zaschnięty brud, który szybko i bez większego wysiłku usuniesz ręcznikiem czy szmatką. Zapach spalenizny, jeżeli pojawił się przez zaschnięte resztki jedzenia, też powinien być dużo mniej wyczuwalny i niebawem zniknąć.
Jeżeli uzyskany po dwóch minutach efekt nie będzie zadowalający, zwiększ czas podgrzewania. Po kilku takich próbach zapewne dowiesz się, ile trzeba podgrzewać wodę z białym octem w Twoje mikrofali, aby jego opary zmiękczyły zabrudzenia.
Przeczytaj później dla relaksu: Nietypowe zastosowania kuchenek mikrofalowych
Spokojnie, jego akurat nie musisz podgrzewać 🙂 Plus tego sposobu jest taki, że umyjesz zarówno wnętrze mikrofali, jak i jej okno z zewnątrz oraz pozostałe elementy.
Sposób z płynem do mycia okien jest o tyle dobry, że pomoże Ci usunąć naprawdę uporczywe plamy i zabrudzenia. Jakby nie patrzeć, jest to detergent. Tą metodą bardzo szybko odświeżysz front np. najlepszej mikrofalówki do zabudowy.
Nie nakręcaj się jednak na inne chemikalia do czyszczenia. To właśnie płyn do okien jest bezpieczny dla mikrofali – o ile posłużysz się powyższą instrukcją.
Czasem można zastąpić go delikatnym płynem do mycia naczyń.
Nieodpowiednie środki czyszczące (np. jakieś gotowe proszki czy mleczka z chemikaliami) mogłyby spowodować nawet eksplozję i pożar mikrofalówki. Znajdą się, rzecz jasna, specjalistyczne detergenty do czyszczenia urządzeń AGD, zresztą będzie o nich jeszcze mowa.
Znam dość popularne mikrofale, które posiadają lustrzany lub też bardzo błyszczący front o dużym połysku. No cóż, nie jest to zbyt praktyczne, choć z drugiej strony eleganckie i ładne. Na tyle, że w rankingu najlepszych mikrofalówek takie modele i tak się pojawiły.
O taki front trzeba jednak bardziej dbać i częściej go czyścić, bo zabrudzenia się bardzo widoczne.
Co się do tego sprawdzi? W zasadzie każdy środek czyszczący bez amoniaku w swoim składzie. Warto przy tym użyć szmatki z mikrofibry.
W przypadku zwykłej szyby ten sposób też, rzecz jasna, bardzo dobrze się sprawdzi.
Dodam przy okazji, żeby nigdy do czyszczenia (i wnętrza, i szyby oraz obudowy) nie używać ostrzejszych myjek, czyli np. druciaków. Zarysują powierzchnię. W powstałych szczelinach bardziej będzie osiadał trudny do usunięcia brud. Sprzęt może nawet zacząć korodować. Ucierpią przy tym walory estetyczne.
Nie tylko same zabrudzenia potrafią wkurzać. Jeżeli coś w mikrofali się rozgotowało lub po prostu zostawiło po sobie bardziej intensywny aromat lub zapach spalenizny, to również możesz się go szybko pozbyć.
Nowoczesne urządzenia wyposażone są czasem w swego rodzaju pochłaniacz zapachów, który sam to ogarnie. Jeżeli Twoja mikrofala tego nie potrafi, to łap sposób na usunięcie przykrego zapachu.
Brzydki zapach powinien zostać dość znacząco zneutralizowany, ale warto zastąpić go czymś przyjemniejszym. Tutaj możesz się akurat posłużyć metodą z cytryną, a konkretniej jej sokiem.
Nieprzyjemny zapach po takim procesie powinien zostać zastąpiony cytrynowym aromatem. Jeżeli efekt nie jest jeszcze idealny, to powtórz cały proces.
Podane wcześniej sposoby na mycie też właściwie po części pomagają usunąć fetor z kuchenki mikrofalowej.
Obiecałem o nich wspomnieć, więc dotrzymuję słowa. W sklepach znajdziesz środki przeznaczone do czyszczenia dużego, jak i małego sprzętu AGD, a nawet specjalne do mikrofalówek.
Te lepsze potrafią kosztować kilka dych, ale jeżeli już się na nie zdecydujesz, to raczej nie oszczędzaj. Usuwają brud, odkażają i zapewniają świeżość.
Występują zwykle pod postacią spreju, więc wnętrze mikrofali można nimi popsikać, a następnie przetrzeć suchą ścierką. Stosuj się zawsze do zaleceń producenta.
Masz więc wybór między domowymi sposobami a specjalnymi preparatami do czyszczenia mikrofalówki.
Mogę się założyć, że większość osób, która czyta ten materiał, albo coś nabroiła ze swoją mikrofalówką, albo zauważyła już bardzo duże zabrudzenia.
Zwykle nie przykładamy większej uwagi do jej czystości, a to błąd. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja takiego sprzętu nie powinna stanowić tylko konieczności.
Zalecam czyścić ją 1 – 2 razy w miesiącu. A jeżeli dosłownie przed momentem coś zapaskudziło Twoją mikrofalę, to zabieraj się do czyszczenia. Większe zabrudzenia trzeba usunąć jak najszybciej, żeby tłuszcz czy cokolwiek innego nie zdążyło zaschnąć.
Tak naprawdę wystarczy, że po kilku cyklach podgrzewania przetrzesz wnętrze mikrofalówki wilgotną, a następnie suchą szmatką. Nie pozwolisz w ten sposób na powstanie gęstszej warstwy brudu we wnętrzu sprzętu.
Nie zapominaj o obrotowym talerzu. Jest bowiem mocno narażony na zabrudzenia. Możesz go zawsze umyć płynem do naczyń pod bieżącą wodą, wypłukać i wysuszyć. Niektóre z nich dają możliwość mycia w zmywarce.
Na koniec tej części dodam, że regularnie podgrzewane zabrudzenia (przede wszystkim resztki żywności czy tłuszcz) zostają praktycznie zapieczone.
Osad stanie się trudny do usunięcia, a do tego wywoła w końcu przykry zapach (by nie powiedzieć, że smród) we wnętrzu kuchenki mikrofalowej. Będzie się powoli zwęglał, bo nie posiada cząsteczek wody.
Tak może się stać z wielu powodów. Przywołam w tym momencie artykuł, który odpowiadał na pytanie, jakiej żywności nie można podgrzewać w mikrofalówce. Niektóre produkty spożywcze zaszkodzą zdrowiu, a inne czystości mikrofali.
Ale tak w skrócie, z mojego doświadczenia:
Jak wyczyścić mikrofalówkę? Najlepsze sposoby mycia jej wnętrza to podgrzewanie przepołowionej cytryny lub wody z octem. Inną metodą jest przetarcie wnętrza płynem do mycia okien (lub naczyń). Nie zapomnij także przetrzeć obudowy, obrotowego talerza oraz drzwiczek.
Dzięki temu utrzymasz wysoką higienę we wnętrzu mikrofali. Podgrzewane jedzenie będzie bezpieczne, bez narażenia na przykry zapach czy bakterie. W dodatku raczej nie trzeba będzie się zastanawiać, dlaczego mikrofalówka nie grzeje.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.