W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Każde urządzenie mające styczność z żywnością wymaga regularnej konserwacji. Dotyczy to również opiekaczy do kanapek. Jak prawidłowo wyczyścić tego typu sprzęt, a przy okazji zaoszczędzić czas? Przeczytaj poniższe porady, a prędko się tego dowiesz!

Jak skutecznie wyczyścić opiekacz do kanapek?

Spis treści:

    Jak czyścić opiekacz do kanapek?

    Pierwszy, podstawowy krok, jaki musisz wykonać, to odłączenie urządzenia od zasilania. Następnie poczekaj, aż całkowicie ostygnie. W ten sposób uchronisz się przed oparzeniem.

    Jeżeli opiekacz do kanapek nie jest bardzo zabrudzony i oblepiony resztkami jedzenia, to jego czyszczenie nie przysporzy Ci za wiele trudu. Nie zajmie Ci przy tym dużo czasu. Wystarczy, że płytki przetrzesz za pomocą mokrej szmatki albo zwykłej gąbki kuchennej.

    Urządzenie odzyska wtedy dawny blask. Przyda się do tego również płyn do naczyń, dzięki któremu usuniesz resztki tłuszczu.

    Jak wiadomo, tak banalne mycie nie zdarza się za często. Niekiedy potrzeba znacznie skuteczniejszych metod, żeby uporać się z wieloma zabrudzeniami. Co wtedy? Na szczęście masz mnie i moje skuteczne porady.

    Pamiętaj, że opiekacz do kanapek to sprzęt elektryczny. Nie możesz myć go w całości pod bieżącą wodą i pozwolić, żeby ciecz przedostała się do środka.

    Ranking opiekaczy do kanapek – zwycięzca

    Breville DuraCeramic VST071X

    Zapiecz ręcznik papierowy i do dzieła!

    Nie po drodze Ci mycie opiekacza bezpośrednio po wyjęciu kanapek? Pewnie teraz przed oczami masz warstwy zaschniętego sera i resztki przypalonych sosów? Na to sprawdzi się rewelacyjny i prosty sposób.

    Podłącz sprzęt do zasilania, a do środka zamiast pieczywa włóż… mokry ręcznik papierowy! Bez obaw, wiem, co mówię. Delikatnie zamocz w wodzie trzy listki papieru i umieść je na płytkach opiekacza. W przypadku mocnych zanieczyszczeń sięgnij po mieszankę z octem.

    Całość zamknij i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie odłącz urządzenie od zasilania i poczekaj, aż całkowicie wystygnie. Następnie wnętrze delikatnie przetrzyj zwilżoną szmatką i gotowe!

    Ser nie daje za wygraną? Pozbądź się go, używając łopatki albo szpatułki. Pamiętaj, żeby wybierać akcesoria wykonane z delikatnych materiałów. W innym przypadku zarysujesz powłoki urządzenia, co przyczyni się do powstania awarii. Poza tym czasami uszkodzona powierzchnia (np. teflonowa) wydziela szkodliwe substancje, co zmusi Cię do wyrzucenia sprzętu.

    Moja rada na przyszłość? Resztki jedzenia usuwaj bezpośrednio po zjedzeniu posiłku. Ewentualnie kanapki najpierw wkładaj do papieru do pieczenia, a dopiero później umieszczaj je w opiekaczu. Unikniesz w ten sposób żmudnego szorowania.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Wyjmij płytki opiekacza i gotowe!

    Chcesz poznać inny sposób na to, jak wyczyścić opiekacz do kanapek? To proste! Wyjmij jego płytki.

    Coraz więcej modeli oferuje taką możliwość, która, uwierz na słowo, pod tym względem sprawdza się rewelacyjnie. Nie męczysz się i nie wydobywasz wykałaczką okruszków znajdujących się między szczelinami, bo wszystko usuwa się samo.

    Sprawdź, czy Twój opiekacz ma po bokach przyciski. To one służą do wyjęcia ze środka płytek. Potem wystarczy już, że umieścisz je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. W ten sposób cały brud szybko zmięknie. Całość opłucz i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym, po czym płytki zamontuj w opiekaczu.

    Jeśli zamierzasz od razu z niego korzystać, nie umieszczaj w nim przez chwilę kanapek. Podłącz urządzenie do prądu i odczekaj jakąś minutę, żeby wnętrze się rozgrzało.

    Mycie płytek opiekacza w zmywarce

    To chyba najprostszy sposób czyszczenia opiekacza, a przynajmniej jego płyt. Koniecznie sprawdź na stronie producenta bądź w instrukcji, czy płyty Twojego sprzętu nadają się do mycia w zmywarce. Jeżeli tak, to wykorzystaj to.

    Mam tu w zasadzie tylko jedną poradę: usuń większe pozostałości po jedzeniu przed włożeniem płyt do zmywarki. Ułatwi to doczyszczenie ich.

    Ta jakże prosta metoda stanowi wybawienie w przypadku opiekaczy 3w1, gdyż to właśnie one oferują zwykle kilka rodzajów płytek do różnych zadań.

    Czyszczenie na ciepło

    Pewnie uznasz, że to banalne, ale uwierz, że skuteczne. Rozgrzewając opiekacz, szybko usuniesz z niego nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Do wyboru masz dwa rozwiązania.

    Pierwsze to nic innego, jak umycie urządzenia bezpośrednio po wyjęciu kanapek, albo drugie, o którym powiem Ci poniżej.

    Co najważniejsze, czynność wykonujesz, kiedy Ci się tylko podoba. Podłącz opiekacz do prądu i pozwól mu się dostatecznie rozgrzać. Po kilku minutach otwórz klapę i pozostaw wszystko do ostygnięcia.

    Później za pomocą miękkiej ściereczki pozbądź się pozostałości po jedzeniu. Czynność możesz wykonać także gąbką z dodatkiem płynu lub mokrym ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, tylko żeby zrobić to delikatnie, bo inaczej porysujesz powłoki opiekacza.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Sprawdzi się także olej jadalny

    Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić opiekacz do kanapek? Rewelacyjnie sprawdzi się do tego olej.

    Nie ma znaczenia, czy wybierzesz słonecznikowy, czy rzepakowy. Równie skuteczny okaże się nawet ryżowy.

    Zwilż nim zaschnięte resztki po serze lub sosach i odczekaj parę chwil, aż brud rozmięknie. Następnie wszystko wytrzyj ściereczką z mikrofibry. Zamocz ją w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a wszystkiego pozbędziesz się jeszcze szybciej.

    Banalne, a jakie efektywne, prawda?

    Nie zapomnij o obudowie

    Brud wynikający z opiekania kanapek powstaje nie tylko wewnątrz opiekacza, ale też na jego obudowie. Dlatego podczas czyszczenia nie zapomnij umyć zewnętrznej części urządzenia.

    Wyciekający ser, który osadza się na zewnątrz, szczególnie zauważysz przy mniejszych sprzętach. Niestety, ale z racji ograniczonej przestrzeni nadmiar jedzenia musi gdzieś znaleźć swoje ujście, dlatego trafia na obudowę.

    Ale nie obawiaj się, bo wszystko szybko i łatwo usuniesz, a przy tym w ogóle się nie namęczysz. Wystarczy, że część zewnętrzną wytrzesz za pomocą mokrej ściereczki. Staraj się wybierać jedynie miękkie materiały, które nie zarysują sprzętu.

    Nie zapomnij przy tym o przewodzie elektrycznym, on również ulega zabrudzeniu. Żeby go wyczyścić, użyj gąbki do mycia naczyń albo szczoteczki z miękkim włosiem.

    Czyszcząc opiekacz z zewnątrz, oczywiście również powinien być on odłączony z prądu. Staraj się nie przesadzać z nawilżeniem akcesoriów do mycia. Nadmiar wody może się bowiem dostać do wewnętrznych części, np. rezystorów, a to grozi nawet pożarem.

    Co ile czyścić opiekacz do kanapek?

    Dzięki powyższym sposobom wiesz już, jak dobrze wyczyścić opiekacz do kanapek. Pamiętaj, że w kwestii tego rodzaju urządzenia ważna jest również częstotliwość mycia.

    Najlepiej, kiedy wszystkie resztki usuniesz bezpośrednio po zjedzeniu kanapek i ostudzeniu opiekacza. Zyskasz wówczas pewność, że sprzęt jest nie tylko czysty, ale przyrządzanie posiłku przebiega w higienicznych warunkach. No i oczywiście w trakcie gryzienia tosta nie poczujesz w ustach resztek spalonego i starego jedzenia, które przykleiło się do pieczywa.

    Regularność mycia opiekacza jest bardzo ważna, dlatego nie zaniedbuj jej. Oczywiście to, jak często myjesz urządzenie, zależy także od tego, co ile dni z niego korzystasz. Mało kto zajada się grzankami codziennie, więc jego mycie po każdym użyciu nie powinno przysporzyć Ci problemu. To coś, jak zmywanie naczyń lub wkładanie ich do zmywarki.

    Przetarcie płytek i obudowy zwilżoną ściereczką nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo nie pochłania za wiele energii. Jednocześnie pamiętaj, że regularne mycie sprzętu to gwarancja dłuższej i bezawaryjnej eksploatacji.

    Dowiedz się też: Jak używać opiekacza i robić w nim tosty?

    A gdyby tak w ogóle nie czyścić opiekacza do kanapek…?

    Chciałoby się powiedzieć, no to smacznego! Ale zawsze staram się pomóc moim czytelnikom, dlatego tak się nie zachowam. Rezygnując całkowicie z mycia opiekacza, przyczyniasz się do tego, że robisz grzanki w mało higienicznych warunkach. W dodatku do ust wkładasz stare resztki jedzenia.

    Przez to namnażają się liczne bakterie, które, jak wiesz, nie wróżą nic dobrego. Jeśli dodam, że hodujesz je w opiekaczu na własne życzenie, to już daje to sporo do myślenia.

    Zgromadzony brud to również ryzyko niepoprawnej pracy opiekacza. Sprzęt może mieć między innymi problemy z szybkim nagrzewaniem. Okruszki niekiedy potrafią przedostać się do wnętrza i nawet uszkodzić niektóre podzespoły.

    Regularne czyszczenie to szansa na uniknięcie awarii i mniejsze ryzyko poniesienia kosztów związanych z naprawą opiekacza. Nie wspomnę już, że te drobinki nierzadko wymuszają zakup całkiem nowego sprzętu. Dlatego używaj urządzenia z głową i nie lekceważ konieczności jego czyszczenia.

    Pamiętaj przy okazji, że koniecznie trzeba umyć płytki po zakupie nowego urządzenie. Dokładnie opisałem to w artykule na temat pierwszego użycia nowego opiekacza do kanapek.

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments