Jak wyczyścić piekarnik – Najlepsze sposoby czyszczenia piekarnika!
Brudny piekarnik, a zwłaszcza przypalony wymaga gruntownego czyszczenia. Jak to najszybciej zrobić? Czy domowe sposoby wystarczą? Wszystkiego się dowiesz, czytając mój poradnik!

Brudny piekarnik, a zwłaszcza przypalony wymaga gruntownego czyszczenia. Jak to najszybciej zrobić? Czy domowe sposoby wystarczą? Wszystkiego się dowiesz, czytając mój poradnik!
Spis treści:
Skuteczne wyczyszczenie piekarnika czasami graniczy z cudem. Przypalone resztki jedzenia, tłuszcz, a także rozlany wewnątrz sos mogą stanowić nie lada wyzwanie.
Nie oznacza to jednak, że sprytne rozwiązania nie istnieją, a mycie piekarnika już zawsze pozostanie niemiłą czynnością. Użyj domowych sposobów, a przekonasz się, jakie to proste!
Spójrz poniżej, po co warto sięgnąć z kuchennej szuflady, aby ponownie przygotować ulubione dania w czystym piekarniku.
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika często okazują się niezastąpione. Nie tylko usuną uporczywe zabrudzenia, ale przede wszystkim są bezpieczne.
Za najbardziej popularny preparat pomocny w walce z zabrudzeniami uważa się ocet spirytusowy. Jego użycie sprawi, że czyszczenie piekarnika już nigdy nie będzie monotonnym zajęciem trwającym kilka godzin.
Sprawdź, jak umyć piekarnik za pomocą octu.
Wiesz już, czym wyczyścić piekarnik. Dlaczego akurat to ocet jest preparatem stosowanym do usuwania zabrudzeń? Jego fenomen polega przede wszystkim na tym, że w ogóle nie jest szkodliwy ani toksyczny.
Mało tego! Ocet pomimo specyficznego i mało przyjemnego zapachu nie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie. Podczas czyszczenia nim powierzchni jego opary w żaden sposób nie podrażniają skóry dłoni. Ocet nie jest również szkodliwy dla oczu.
Męczysz się z myślą, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Niepotrzebnie! Wystarczy, że do mycia wykorzystasz proszek do pieczenia, który z racji swoich właściwości poradzi sobie nawet z największymi plamami.
Podobnie jak w przypadku octu należy go połączyć z wodą.
Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik? Zmieszaj ocet z proszkiem do pieczenia, aby przygotować skuteczny, domowy środek czyszczący.
Zastosowanie proszku do pieczenia oraz octu jest pomocne w walce nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Nie zastanawiaj się, jak wyczyścić przypalony piekarnik, a jedynie przygotuj domową mieszankę i zapomnij o kilkugodzinnym szorowaniu.
Jak szybko wyczyścić piekarnik? To fraza, która często pojawia się w wyszukiwarce internetowej.
W trudnych sytuacjach najczęściej pewnie stosujesz specjalne preparaty. Ja zaproponuję Ci sposób, który w ogóle nie wykorzystuje potencjalnie szkodliwych substancji.
Chodzi o czyszczenie parą wodną, co wcale nie wymaga posiadania piekarnika parowego.
Zobacz, jak wyczyścić piekarnik parą.
Wiesz już, jak wyczyścić piekarnik parą. Pamiętaj, że taki sposób sprawdzi się jedynie przy niewielkich zabrudzeniach. Para wodna musi bowiem rozpuścić nieczystości, a gdy są zbyt przypalone, może tego nie zrobić.
Wiedz też, że ta metoda niesie za sobą ryzyko oparzeń, dlatego podczas mycia zachowaj szczególną ostrożność.
Zobacz zestawienia sprzętów do pieczenia:
Czym umyć piekarnik, nie wykorzystując do tego chemicznych preparatów? To proste, użyj soli kuchennej. Sposób ten jest nie tylko banalny, ale jednocześnie tani i przede wszystkim łatwo dostępny.
Jak doczyścić piekarnik z resztek jedzenia? W walce z przypalonymi i tłustymi plamami sprawdzi się szare mydło w kostce.
Zastanawiasz się, czy sprzęt kuchenny można umyć np. przy użyciu owoców? Jak najbardziej!
Oto kilka wskazówek, jak wyczyścić piekarnik cytryną.
Cytryna to także doskonały sposób na to, jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem. Wystarczy, że zamiast grzania góra – dół wybierzesz funkcję z wiatrakiem.
Jak to możliwe, żeby do czyszczenia AGD użyć folii aluminiowej? Czy sposób ten jest na pewno bezpieczny?
Wydaje się, że folia z racji swojej struktury może porysować wnętrze sprzętu. Okazuje się, że to nieprawda. Popularne sreberko nie tylko nie uszkodzi powłoki piekarnika, ale dodatkowo pomoże w walce z uporczywymi zabrudzeniami.
Jak wyczyścić piekarnik folią aluminiową?
Polega najczęściej na zmieszaniu sody z wodą w celu zrobienia czyszczącej papki. Soda oczyszczona nadaje się do mycia wielu elementów urządzenia. I to na wiele sposobów!
Dlatego też ten temat omówiłem w osobnym poradniku, gdyż jest obszerny. Zobacz zatem, jak wyczyścić piekarnik sodą.
Unikalna kombinacja, prawda? Ale to też możliwe… i skuteczne! W praktyce daje efekty niczym proces autoczyszczenia.
Polega na zalaniu kostki gorącą wodą i pozostawieniu tej mieszanki w piekarniku nagrzanym do 100 stopni Celsjusza. Dokładniej omówiłem to w poradniku, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki.
Oprócz domowych metod na umycie urządzenia do dyspozycji masz również kilka innych sposobów. Oczywiście wymagają one wykorzystania specjalnych środków, ale w przypadku naprawdę dużych zabrudzeń tylko one mogą okazać się pomocne.
W sytuacji, kiedy delikatne sposoby na umycie sprzętu nie pomogły i nadal zastanawiasz się, jak czyścić piekarnik, wykorzystaj popularne mleczko do czyszczenia powierzchni.
Oczywiście od Ciebie zależy, na jaką markę się zdecydujesz. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, ale pamiętaj, że zawierają silniejsze substancje chemiczne.
Dla bezpieczeństwa najpierw sięgnij po łagodniejszy preparat, a dopiero później zdecyduj się na mocniejszy skład.
Spray do mycia grilla to kolejny ciekawy sposób, jeśli nie wiesz, czym wyczyścić piekarnik w środku. Musisz jednak przy tym zachować szczególną ostrożność, ponieważ dostępne preparaty zawierają sporo chemii. Mogą one podrażnić skórę, oczy, a także powodować oparzenia.
Załóż rękawiczki ochronne oraz okulary. Kolejny ważny krok to dokładne zapoznanie się z instrukcją na opakowaniu preparatu.
Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Nie należy pomijać jego najważniejszych części. Czysty sprzęt to nie tylko lśniąca komora, ale też takie elementy jak kratka, drzwi czy blachy.
Podpowiem Ci, jak umyć poszczególne części piekarnika i jakich użyć do tego środków.
Z doświadczenia wiem, że czyszczenie tego typu elementów często szybciej idzie za sprawą jakiegoś sprzętu parowego. Chodzi głównie o wielofunkcyjne parownice lub mopy parowe, które mają mniejsze dysze.
Gorąca para wodna wypuszczana pod wysokim ciśnieniem skutecznie zmiękcza tłuste przypalenia. Zależnie od skuteczności sprzętu poradzi sobie z całością lub wstępnie zmniejszy nieczystości, aby wyszorowanie kratki bądź rusztu poszło Ci łatwiej.
Niestety, ten etap mycia piekarnika wymaga najczęściej zdemontowania szyb. Przynajmniej jeżeli chcesz precyzyjnie je oczyścić. Dlatego też stworzyłem osobny poradnik o tym, jak wyczyścić szybę w piekarniku. Zajrzyj do niego.
Jak wyczyścić blachy z piekarnika? Przede wszystkim umieść je w wannie lub pod prysznicem. Pozwoli Ci to na swobodne wyczyszczenie każdej z nich. W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdzi się namoczenie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Co jeśli zaschnięcia są naprawdę duże i trudne do usunięcia?
Niektóre piekarniki mają wystające pokrętła. Wokół nich również gromadzi się brud, dlatego nigdy o nich zapominaj.
Jedynym sposobem na wyczyszczenie wentylatora jest jego umycie ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
Dodatkowo na koniec osusz ten element szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Regularne czyszczenie to przede wszystkim szansa na długie użytkowanie sprzętu. Piekarnik należy myć po każdym użyciu. Wystarczy, że jego wnętrze oraz poszczególne części przetrzesz ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń.
Nie musisz codziennie przeprowadzać gruntownego czyszczenia. Oczywiście jego częstotliwość zależy od tego, jak często korzystasz z piekarnika.
Przy intensywnym użytkowaniu zaleca się, aby sprzęt dokładnie myć raz na jeden albo dwa tygodnie. Nie mam tutaj na myśli dużych zabrudzeń spowodowanych rozlanym tłuszczem. Je trzeba usuwać bezpośrednio po przygotowaniu potrawy.
Podczas mycia piekarnika zawsze używaj bezpiecznych metod oraz miękkich akcesoriów. Druciane czyściki mogą spowodować spore zarysowania, które przyczynią się do uszkodzenia sprzętu.
Częste mycie to nie tylko dbałość o sprzęt i jego długie użytkowanie. Pamiętaj, że osadzający się na ściankach oraz blachach brud przedostaje się do jedzenia. Dodatkowo bardziej przypala się podczas kolejnego użycia piekarnika, co utrudnia jego późniejsze usunięcie.
Zabrudzone i przypalone wnętrze urządzenia może nie tylko pogorszyć smak i jakość przygotowanych potraw, ale przede wszystkim wywołać pożar. Tak, jest to możliwe, jeśli w piekarniku zgromadzą się naprawdę duże ilości tłuszczu.
Brudny piekarnik to także większe ryzyko przykrego zapachu.
Przeczytaj też: Pyroliza, kataliza czy para? Jakie samoczyszczenie piekarnika?
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.