Pralka ładowana od góry znacząco różni się od standardowej. Czyszczenie jej także przebiega nieco inaczej. Aby poznać najważniejsze informacje o tym, przeczytaj poniższy poradnik!
Umycie pralki ładowanej od góry, nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnością. Wystarczy, że poznasz kilka podstawowych zasad, jak sprawnie i przede wszystkim prawidłowo przeprowadzić cały proces, aby cieszyć się efektywniejszą pracą swojego urządzenia.
Zachęcam Cię do przeczytania dalszej części poradnika, z której dowiesz się, jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry z uwzględnieniem poszczególnych jej części.
Filtr
Czyszczenie filtra w pralce ładowanej od góry to wbrew pozorom mało skomplikowana czynność. Na początku określ położenie tej części. W pralkach ładowanych od góry filtr mieści się zazwyczaj na samym dole, jednak może się to nieco różnić w poszczególnych modelach.
O ile np. w urządzeniu marki Amica lub Whirlpool znajdziemy go w dolnym rogu, tak w pralkach Indesit klapa zakrywająca filtr jest umieszczona na całej szerokości urządzenia.
Położenie filtra łatwo rozpoznasz po charakterystycznym miejscu oddzielonym od całości obudowy czterema liniami. Dodatkowo w modelach Electrolux klapa ma niewielkie wgłębienie umożliwiające szybkie otwarcie i dostanie się do filtra.
Bywają również i takie pralki, które w dolnej części nie mają zamontowanego filtra. Dotyczy to tych modeli, w których jest on powiązany bezpośrednio z pompą wylotową. Taki filtr odpływowy nie wymaga ręcznego czyszczenia, ponieważ następuje to automatycznie.
Oto krótka instrukcja, jak prawidłowo wyjąć i umyć filtr znajdujący się na dole pralki ładowanej od góry:
- Odłącz sprzęt od zasilania.
- Jeśli pralka znajduje się we wnęce i masz taką możliwość, wysuń ją nieco na środek, aby zagwarantować sobie swobodę.
- Pod klapą z filtrem umieść ręczniki lub płaskie naczynie. Umożliwi to bezproblemowe spuszczenie wody oraz uchroni Twoją podłogę przed zalaniem.
- Kiedy upewnisz się, że cała ciecz całkowicie wypłynęła z wnętrza urządzenia, odkręć powoli filtr i delikatnie go wyjmij.
- Z czyszczonej części usuń wszelkie zgromadzone w trakcie prania pozostałości. Nie przeraź się, jeśli znajdziesz tam monety, guziki lub kawałki chusteczek higienicznych.
- Zabrudzoną część opłucz pod bieżącą wodą i postaraj się ocenić, w jakim jest stanie.
- Jeśli stwierdzisz, że brud jest na tyle niewielki, że nie potrzeba specjalnego czyszczenia, wymyj filtr ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. W sytuacji, gdy zaobserwujesz spore ilości kamienia, potrzebne będzie wykonanie kolejnych kroków.
- Umieść filtr w misce i dodaj do niego 3 szklanki octu. Całość odstaw na około pół godziny, po czym dokładnie spłucz.
- Zamiast preparatu spirytusowego do czyszczenia możesz wykorzystać specjalne mleczko i miękką szczoteczkę do zębów. Polej wybranym środkiem filtr, wyszoruj go, a na końcu dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.
- Filtr osusz ręcznikiem papierowym.
- Zanim umieścisz wyjętą część ponownie na swoim miejscu, wyczyść komorę. Użyj do tego ręcznika papierowego lub ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie.
- Kiedy pozbędziesz się już wszystkich zanieczyszczeń, filtr umieść w pralce i zamknij klapę.
- Podłącz urządzenie do zasilania.
Ranking pralek ładowanych od góry – zwycięzca
Kołnierz (uszczelka)
W gumowej uszczelce każdej pralki najczęściej zbiera się sporo zanieczyszczeń. Jej wnętrze wypełnia nie tylko szara maź i pozostałości proszku do prania, ale również włosy, zwierzęca sierść, nitki, kłaczki, guziki oraz paragony i chusteczki.
Jak wyczyścić kołnierz pralki ładowanej od góry? Wystarczy, że przeczytasz moją instrukcję, a wszystkiego się dowiesz:
- Odłącz pralkę od zasilania.
- Za pomocą ręcznika papierowego zbierz z kołnierza duże, widoczne zabrudzenia.
- Dokładnie umyj uszczelkę za pomocą ściereczki namoczonej w płynie do naczyń. Jeśli zauważysz pleśń w pralce ładowanej od góry, wnętrze kołnierza spryskaj octem lub polej mleczkiem do czyszczenia łazienki. Po kilku minutach całość wyszoruj szczoteczką do mycia zębów lub wytrzyj mokrą szmatką.
- Podłącz sprzęt do zasilania.
- Jeśli nadal wyczuwasz zapach użytych preparatów, uruchom pralkę bez wsadu.
Pojemnik na środki piorące
Chcesz przyspieszyć i znacznie ułatwić sobie mycie urządzenia? Przejdź do pracy bezpośrednio po praniu. Wtedy wnętrze pralki jest odpowiednio wilgotne, a Ty nie musisz na siłę szorować zaschniętego brudu.
W tym podpunkcie podpowiem Ci, jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce ładowanej od góry. Spójrz poniżej:
- Odłącz urządzenie od prądu.
- Jeśli masz taką możliwość, dozownik wymontuj z klapy i rozłóż na kilka części.
- Całość umieść w wannie lub pod prysznicem. Opłucz pod bieżącą wodą. Pozwoli Ci to pozbyć się największych zabrudzeń i pozostałości po detergentach.
- Jeśli zanieczyszczenia są uporczywe, pojemnik zanurz w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub kilku szklanek octu spirytusowego. Całość pozostaw na około dwa kwadranse.
- Wszystkie przegródki wyszoruj szczoteczką do zębów lub specjalną szczotką do mycia butelek i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.
- Skoro już wiesz, jak wyczyścić dozownik w pralce ładowanej od góry, pozostaje Ci tylko jego ponowne zamontowanie i dalsze korzystanie z urządzenia.
Bęben
Jeśli pominiesz bęben, czyszczenie pralki ładowanej od góry nie będzie do końca efektywne. To z tej części często wydobywa się brzydki zapach, a może się w niej pojawić nawet pleśń. Jest to jednocześnie miejsce, do którego bezpośrednio trafia zabrudzona odzież.
Zatem jak wyczyścić bęben pralki ładowanej od góry?
- Skorzystaj ze specjalnego programu czyszczącego. Automatycznie usuwa on z urządzenia wszelkie zanieczyszczenia oraz pleśń. W tym celu wybierz odpowiednią opcję i uruchom tzw. puste pranie. Przykładowo w modelach marki Samsung program znajdziesz pod nazwą ECO czyszczenie bębna. Nie wymaga ono dodawania dodatkowych detergentów oraz środków dezynfekujących.
- W Twojej pralce nie ma specjalnego programu przeznaczonego do czyszczenia bębna? Wystarczy, że uruchomisz puste pranie (czyli bez wsadu) i ustawisz wysoką temperaturę, np. 60 stopni Celsjusza lub więcej. Do pojemnika dodaj około jedną szklankę octu. Preparat wlej w miejsce przeznaczone na proszek.
- Jeżeli do czyszczenia pralki z górnym załadunkiem wykorzystujesz ocet, możesz następnie uruchomić puste pranie bez dodawania go. Odświeżysz wnętrze sprzętu.
- Po zakończeniu czyszczenia otwórz bęben oraz klapę urządzenia. Tym sposobem zapobiegniesz powstawaniu pleśni i przyspieszysz proces osuszania wnętrza pralki.
Teraz wiesz już wszystko na ten temat. Pamiętaj, że nawet najlepsza pralka ładowana od góry musi być regularnie czyszczona. Inaczej w końcu przestanie działać prawidłowo.
Zobacz też mycie standardowych pralek: Jak wyczyścić pralkę? Szybkie i skuteczne sposoby!