W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pralka ładowana od góry znacząco różni się od standardowej. Czyszczenie jej także przebiega nieco inaczej. Aby poznać najważniejsze informacje o tym, przeczytaj poniższy poradnik!

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry?

Spis treści:

  Umycie pralki ładowanej od góry, nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnością. Wystarczy, że poznasz kilka podstawowych zasad, jak sprawnie i przede wszystkim prawidłowo przeprowadzić cały proces, aby cieszyć się efektywniejszą pracą swojego urządzenia.

  Zachęcam Cię do przeczytania dalszej części poradnika, z której dowiesz się, jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry z uwzględnieniem poszczególnych jej części.

  Filtr

  Czyszczenie filtra w pralce ładowanej od góry to wbrew pozorom mało skomplikowana czynność. Na początku określ położenie tej części. W pralkach ładowanych od góry filtr mieści się zazwyczaj na samym dole, jednak może się to nieco różnić w poszczególnych modelach.

  O ile np. w urządzeniu marki Amica lub Whirlpool znajdziemy go w dolnym rogu, tak w pralkach Indesit klapa zakrywająca filtr jest umieszczona na całej szerokości urządzenia.

  Położenie filtra łatwo rozpoznasz po charakterystycznym miejscu oddzielonym od całości obudowy czterema liniami. Dodatkowo w modelach Electrolux klapa ma niewielkie wgłębienie umożliwiające szybkie otwarcie i dostanie się do filtra.

  Bywają również i takie pralki, które w dolnej części nie mają zamontowanego filtra. Dotyczy to tych modeli, w których jest on powiązany bezpośrednio z pompą wylotową. Taki filtr odpływowy nie wymaga ręcznego czyszczenia, ponieważ następuje to automatycznie.

  Oto krótka instrukcja, jak prawidłowo wyjąć i umyć filtr znajdujący się na dole pralki ładowanej od góry:

  1. Odłącz sprzęt od zasilania.
  2. Jeśli pralka znajduje się we wnęce i masz taką możliwość, wysuń ją nieco na środek, aby zagwarantować sobie swobodę.
  3. Pod klapą z filtrem umieść ręczniki lub płaskie naczynie. Umożliwi to bezproblemowe spuszczenie wody oraz uchroni Twoją podłogę przed zalaniem.
  4. Kiedy upewnisz się, że cała ciecz całkowicie wypłynęła z wnętrza urządzenia, odkręć powoli filtr i delikatnie go wyjmij.
  5. Z czyszczonej części usuń wszelkie zgromadzone w trakcie prania pozostałości. Nie przeraź się, jeśli znajdziesz tam monety, guziki lub kawałki chusteczek higienicznych.
  6. Zabrudzoną część opłucz pod bieżącą wodą i postaraj się ocenić, w jakim jest stanie.
  7. Jeśli stwierdzisz, że brud jest na tyle niewielki, że nie potrzeba specjalnego czyszczenia, wymyj filtr ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. W sytuacji, gdy zaobserwujesz spore ilości kamienia, potrzebne będzie wykonanie kolejnych kroków.
  8. Umieść filtr w misce i dodaj do niego 3 szklanki octu. Całość odstaw na około pół godziny, po czym dokładnie spłucz.
  9. Zamiast preparatu spirytusowego do czyszczenia możesz wykorzystać specjalne mleczko i miękką szczoteczkę do zębów. Polej wybranym środkiem filtr, wyszoruj go, a na końcu dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. 
  10. Filtr osusz ręcznikiem papierowym.
  11. Zanim umieścisz wyjętą część ponownie na swoim miejscu, wyczyść komorę. Użyj do tego ręcznika papierowego lub ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie.
  12. Kiedy pozbędziesz się już wszystkich zanieczyszczeń, filtr umieść w pralce i zamknij klapę.
  13. Podłącz urządzenie do zasilania.

  Ranking pralek ładowanych od góry – zwycięzca

  Electrolux EW8TN3372P

  Kołnierz (uszczelka)

  W gumowej uszczelce każdej pralki najczęściej zbiera się sporo zanieczyszczeń. Jej wnętrze wypełnia nie tylko szara maź i pozostałości proszku do prania, ale również włosy, zwierzęca sierść, nitki, kłaczki, guziki oraz paragony i chusteczki.

  Jak wyczyścić kołnierz pralki ładowanej od góry? Wystarczy, że przeczytasz moją instrukcję, a wszystkiego się dowiesz:

  1. Odłącz pralkę od zasilania.
  2. Za pomocą ręcznika papierowego zbierz z kołnierza duże, widoczne zabrudzenia.
  3. Dokładnie umyj uszczelkę za pomocą ściereczki namoczonej w płynie do naczyń. Jeśli zauważysz pleśń w pralce ładowanej od góry, wnętrze kołnierza spryskaj octem lub polej mleczkiem do czyszczenia łazienki. Po kilku minutach całość wyszoruj szczoteczką do mycia zębów lub wytrzyj mokrą szmatką.
  4. Podłącz sprzęt do zasilania.
  5. Jeśli nadal wyczuwasz zapach użytych preparatów, uruchom pralkę bez wsadu.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Pojemnik na środki piorące

  Chcesz przyspieszyć i znacznie ułatwić sobie mycie urządzenia? Przejdź do pracy bezpośrednio po praniu. Wtedy wnętrze pralki jest odpowiednio wilgotne, a Ty nie musisz na siłę szorować zaschniętego brudu.

  W tym podpunkcie podpowiem Ci, jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce ładowanej od góry. Spójrz poniżej:

  1. Odłącz urządzenie od prądu.
  2. Jeśli masz taką możliwość, dozownik wymontuj z klapy i rozłóż na kilka części.
  3. Całość umieść w wannie lub pod prysznicem. Opłucz pod bieżącą wodą. Pozwoli Ci to pozbyć się największych zabrudzeń i pozostałości po detergentach.
  4. Jeśli zanieczyszczenia są uporczywe, pojemnik zanurz w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub kilku szklanek octu spirytusowego. Całość pozostaw na około dwa kwadranse.
  5. Wszystkie przegródki wyszoruj szczoteczką do zębów lub specjalną szczotką do mycia butelek i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.
  6. Skoro już wiesz, jak wyczyścić dozownik w pralce ładowanej od góry, pozostaje Ci tylko jego ponowne zamontowanie i dalsze korzystanie z urządzenia.

  Bęben

  Jeśli pominiesz bęben, czyszczenie pralki ładowanej od góry nie będzie do końca efektywne. To z tej części często wydobywa się brzydki zapach, a może się w niej pojawić nawet pleśń. Jest to jednocześnie miejsce, do którego bezpośrednio trafia zabrudzona odzież.

  Zatem jak wyczyścić bęben pralki ładowanej od góry?

  1. Skorzystaj ze specjalnego programu czyszczącego. Automatycznie usuwa on z urządzenia wszelkie zanieczyszczenia oraz pleśń. W tym celu wybierz odpowiednią opcję i uruchom tzw. puste pranie. Przykładowo w modelach marki Samsung program znajdziesz pod nazwą ECO czyszczenie bębna. Nie wymaga ono dodawania dodatkowych detergentów oraz środków dezynfekujących.
  2. W Twojej pralce nie ma specjalnego programu przeznaczonego do czyszczenia bębna? Wystarczy, że uruchomisz puste pranie (czyli bez wsadu) i ustawisz wysoką temperaturę, np. 60 stopni Celsjusza lub więcej. Do pojemnika dodaj około jedną szklankę octu. Preparat wlej w miejsce przeznaczone na proszek.
  3. Jeżeli do czyszczenia pralki z górnym załadunkiem wykorzystujesz ocet, możesz następnie uruchomić puste pranie bez dodawania go. Odświeżysz wnętrze sprzętu.
  4. Po zakończeniu czyszczenia otwórz bęben oraz klapę urządzenia. Tym sposobem zapobiegniesz powstawaniu pleśni i przyspieszysz proces osuszania wnętrza pralki.

  Teraz wiesz już wszystko na ten temat. Pamiętaj, że nawet najlepsza pralka ładowana od góry musi być regularnie czyszczona. Inaczej w końcu przestanie działać prawidłowo.

  Zobacz też mycie standardowych pralek: Jak wyczyścić pralkę? Szybkie i skuteczne sposoby!

   

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments