W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Szlam to jedna z ostatnich rzeczy, które chcesz mieć w swojej pralce. Ale jeśli już się pojawił, to musisz wiedzieć, jak się go pozbyć… i najlepiej zapobiegać temu w przyszłości. Pomoże Ci w tym mój dokładny poradnik.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Spis treści:

  Czyszczenie pralki ze szlamu – kiedy je wykonać?

  Kiedy Twoje ubrania brzydko pachną, a po otwarciu drzwi pralki odwracasz głowę w drugą stronę, to znak, że urządzenie wymaga natychmiastowego umycia. Przyczyną problemu jest szara maź gromadząca się we wnętrzu uszczelki.

  Jak wyczyścić pralkę ze szlamu i co okaże się najlepszym, a jednocześnie najszybszym sposobem? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Wybielacz

  Być może czujesz zaskoczenie, ale to prawda. W walce ze szlamem pomocny jest wybielacz. Stosując go, zachowaj szczególną ostrożność.

  Oto porady krok po kroku:

  1. Odłącz sprzęt od zasilania.
  2. Załóż grube, gumowe rękawiczki. Ochronią Twoje dłonie przed poparzeniem silnym detergentem.
  3. Zwilż w wybielaczu miękką szmatkę i wytrzyj nią dokładnie wnętrze uszczelki.
  4. Powtarzaj czynność, aż całkowicie pozbędziesz się zanieczyszczenia.
  5. Następnie przetrzyj gumę drugą, czystą ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  6. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wybielacza i uchronić ubrania przed zniszczeniem, nastaw tzw. puste pranie. Podłącz urządzenie do prądu, do szufladki na detergenty dodaj odrobinę płynu lub dobrego proszku do prania i wybierz program z wysoką temperaturą. Możesz również włączyć specjalną opcję czyszczenia bębna.
  7. Po zakończeniu pracy urządzenia koniecznie otwórz drzwi pralki oraz uchyl jej szufladkę na detergenty. Pozwolisz w ten sposób na osuszenie sprzętu i zapobiegniesz jednocześnie ponownemu osadzaniu się bakterii i pleśni.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Soda

  W walce z szarą mazią pomocna okazuje się również soda oczyszczona.

  Zobacz, jak usunąć nią szlam z pralki:

  1. Na początku odłącz pralkę od prądu.
  2. W zakamarki gumowej uszczelki otaczającej bęben rozsyp sodę oczyszczoną. Jej ilość zawsze będzie uzależniona od stopnia zabrudzenia.
  3. Całość spryskaj ciepłą wodą i pozostaw na kilka minut.
  4. Po chwili zgromadzony brud powinien odkleić się od uszczelki. Wszelkie pozostałości zbierz za pomocą ręcznika papierowego. Z kolei trudno dostępne miejsca wyczyść, używając do tego niepotrzebnej szczoteczki do zębów.
  5. Umyj uszczelkę ściereczką i podłącz sprzęt do zasilania.

  W celu dokładniejszego wyczyszczenia pralki rozsyp dodatkowo sodę we wnętrzu bębna. Nastaw specjalny program do czyszczenia lub włącz taki wykorzystujący wysoką temperaturę. Po zakończeniu pustego prania nie zapomnij, aby otworzyć drzwi pralki oraz szufladę na detergenty.

  Mleczko do czyszczenia powierzchni

  Nie masz sody ani wybielacza i zastanawiasz się, czym wyczyścić pralkę ze szlamu? Zastosuj mleczko do czyszczenia powierzchni. Sposób mało znany, ale bardzo skuteczny.

  Poznaj instrukcję krok po kroku:

  1. Delikatnie zmocz uszczelkę wodą.
  2. Na gumę wylej niewielką ilość mleczka i rozetrzyj za pomocą szczoteczki do zębów. Całość pozostaw na ok. 5 minut. Pamiętaj, aby pilnować zalecanego czasu, inaczej preparat zaschnie i będzie trudniejszy do usunięcia.
  3. Umyj uszczelkę szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
  4. W celu pozbycia się specyficznego zapachu mleczka uruchom puste pranie.
  5. Po zakończonej pracy otwórz drzwi pralki oraz szufladkę na środki piorące.

  Płyn do mycia naczyń

  Przy niewielkim zabrudzeniu uszczelki szarą mazią sprawdzi się również tradycyjny płyn do mycia naczyń. Sposób ten jest bardzo banalny, a co najważniejsze nie wymaga stosowania bardzo chemicznych środków.

  Usuwanie szlamu z pralki za pomocą płynu do naczyń przebiega następująco:

  1. Odłącz pralkę od zasilania.
  2. Do miski z ciepłą wodą wlej kilka kropel płynu do mycia naczyń.
  3. Namoczoną w mieszance gąbką zwilż uszczelkę, a następnie zbierz z niej wszystkie zabrudzenia.
  4. Czynność powtarzaj tyle razy, aż szlam całkowicie zniknie.
  5. Wytrzyj uszczelkę do sucha ręcznikiem papierowym.

  Czyszcząc pralkę ze szlamu przy użyciu płynu do mycia naczyń, nie musisz uruchamiać prania z wysoką temperaturą.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Co powoduje powstawanie szlamu w pralce?

  Wiesz już, że szlam to szara maź gromadząca się we wnętrzu uszczelki otaczającej bęben. Powstaje w wyniku prania, a jego ilości uzależnione są od stopnia zabrudzenia odzieży.

  Za najczęstszą, a jednocześnie najbardziej podstawową przyczynę powstawania szlamu uważa się pranie w niskich temperaturach oraz wybieranie krótkich programów.

  Niestety, ale doskonałą okazją do gromadzenia się mułu jest też używanie płynów zmiękczających. Mało kto o tym wie, bo takie preparaty stosuje się przede wszystkim dla ładnego zapachu odzieży.

  W środku gumowej obręczy bębna gromadzą się również włosy oraz zwierzęca sierść, co w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju bakterii.

  Częste pranie ubrań sprawia, że w pralce powstaje wilgoć, co z kolei jest doskonałą pożywką dla rozwoju pleśni i szarej mazi. Dodatkowo zabrudzenia potęguje niedokładne wypłukiwanie przez pralkę proszku do prania lub podobnego detergentu.

  Nadmiar gromadzi się np. w uszczelce, co z czasem przeradza się w brzydko wyglądający szlam.

  Warto zatem wiedzieć, ile wlać płynu do praniu lub ile proszku wsypać do pralki. Gdy użyjesz zbyt dużej ilości, w sprzęcie pojawi się w końcu szlam.

  Szarą maź znajdziesz nie tylko we wnętrzu gumowej obręczy, ale również w miejscu, w którym znajduje się szuflada na detergenty. Nie zapominaj o jego dokładnym wyczyszczeniu. Pomogą Ci w tym wymienione wyżej sposoby.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Czym grozi zbierający się w pralce szlam?

  Szlam zgromadzony w pralce to nie tylko brzydko wyglądająca szara maź. Jego nadmiar niesie za sobą przykre konsekwencje.

  Jedną z nich jest to, że pralka brudzi ubrania. Zauważysz to szczególnie na ciemnych rzeczach; jasne lub szare zabrudzenia będą widoczne gołym okiem.

  Niewyczyszczona pralka to również brzydki zapach pozostający na tkaninach. Odczujesz go nawet podczas stosowania najlepszych płynów do płukania (pranie nie pachnie wtedy płynem). Winowajcą oczywiście będzie duża ilość szlamu, uniemożliwiająca optymalne wypranie odzieży.

  Nieprzyjemny zapach z czasem będzie wyczuwalny nie tylko na ubraniach, ale również w całym wnętrzu pralki. W przypadku sporej ilości szarej mazi pomieszczenie, w którym znajduje się pralka, także przesiąknie nieprzyjemną wonią.

  Jak ustrzec się przed powstawaniem szlamu w pralce?

  Kiedy uporasz się już z brzydko wyglądającą i śmierdzącą szarą mazią, nie uznawaj tego od razu za szczęśliwe zakończenie przygody z zabrudzeniem.

  Powstawanie szlamu jest raczej nieuniknione i z czasem może powrócić, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad dbania o pralkę.

  Pamiętaj, aby zawsze po zakończeniu prania od razu wyjmować z pralki mokrą odzież. Unikniesz tym samym powstawania w środku wilgoci, która z czasem przeradza się w pleśń i grzyba w pralce.

  Ważne jest również pozostawienie otwartego urządzenia oraz uchylenie szufladki na środki piorące. Raz na jakiś czas uruchom program z wysoką temperaturą. Możesz wówczas umieścić w bębnie pościel lub ręczniki.

  Gromadzenie się szlamu znacznie zatrzyma lub nawet częściowo uniemożliwi dokładne wycieranie do sucha uszczelki po każdym praniu. Regularne mycie całego urządzenia to także gwarancja jego czystości oraz wypranych ubrań.

  Aby zapewnić sobie ten komfort, raz na miesiąc lub przynajmniej na dwa miesiące dokładnie umyj pralkę. Używaj w tym celu specjalnych programów przeznaczonych do czyszczenia lub tych wykorzystujących wysokie temperatury.

  Szukasz prostych, skutecznych sposobów konserwacji swojej pralki? Zobacz moje pozostałe poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments