W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak szybko wyczyścić rurę od odkurzacza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zatkana rura odkurzacza momentalnie obniża siłę ssącą, a więc i wydłuża czas sprzątania. Jeżeli jest czymś zapchana, musisz coś z tym zrobić. W jaki sposób? O tym w moim poradniku. Dzięki niemu prędko przywrócisz optymalną moc ssącą sprzętu.

Jak szybko wyczyścić rurę od odkurzacza?

Spis treści:

  Czyszczenie rury od odkurzacza to jedna z podstawowych czynności gwarantujących precyzyjne porządki oraz poprawne działanie sprzętu. Dzięki temu nie zastanawiasz się później, dlaczego odkurzacz słabo ciągnie.

  Poznaj kilka sposobów, jak najszybciej, a co najważniejsze najskuteczniej przeprowadzić tę czynność.

  Użyj kija od szczotki

  To chyba najpopularniejsza metoda w przypadku udrażniania rury. Często zdarza się, że w jej wnętrzu zgromadziły się włosy lub kłęby kurzu.

  Te oraz wiele innych zanieczyszczeń lub nawet ciał obcych, jak np. małe zabawki, lubią zakleszczyć się wewnątrz rury, blokując prawidłowy przepływ powietrza. To z kolei automatycznie wiąże się z brakiem możliwości zasysania pozostałych zabrudzeń.

  W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest użycie kija od szczotki. Umieść go w środku rury i pchnij, tak aby odblokować wewnętrzną przestrzeń.

  Na koniec potrząśnij mocniej metalową częścią, aby mieć pewność, że udało Ci się usunąć wszystkie zanieczyszczenia.

  Właściwie każde węższe od średnicy rury i wystarczająco długie akcesorium temu podoła. Pomyśl, czy masz w domu coś takiego, a jeśli tak, to szybko wyczyść rurę odkurzacza.

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Wykorzystaj przewiązaną sznurkiem szmatkę

  Problem z poprawnym zasysaniem rury wynika nie tylko z powodu blokady, ale również sporej ilości zanieczyszczeń gromadzących się na wewnętrznych ściankach.

  Pomysłowym rozwiązaniem, pomocnym w takich przypadkach, jest użycie szmatki z mikrofibry. W tym celu zamocz ją w niewielkiej ilości wody i dokładnie wykręć.

  Następnie przewiąż ściereczkę w połowie sznurkiem. Dobrze sprawdzi się jutowy. Przewlecz rurę przez sznurek, umieszczając w środku ściereczkę. Wyciągnij ją przez jedną końcówkę metalowego elementu, po czym czynność powtórz jeszcze kilkukrotnie.

  To, czy rura jest już dostatecznie wyczyszczona, łatwo zaobserwujesz po ściereczce. Jeśli udało Ci się zebrać na nią zanieczyszczenia, masz pewność poprawnie wykonanego zadania.

  Na koniec nie zapomnij wytrzeć i wypolerować zewnętrznej części rury. Użyj do tego szmatki zamoczonej w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Całość wytrzyj dokładnie do sucha, co pozwoli uniknąć Ci smug.

  • Dodatkowa porada: W przypadku większych oraz zaschniętych zanieczyszczeń wykorzystaj ocet spirytusowy. Jego niewielką ilością namocz miękką szmatkę i wypoleruj nią dokładnie całą metalową część.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Rozłóż rurę na kilka części

  Wiele urządzeń wyposażono w składane rury, które bez problemu zdemontujesz na kilka części. Jeśli Twoje urządzenia również oferuje to rozwiązanie, swój problem rozwiążesz bardzo szybko.

  Rozepnij elementy i sprawdź, gdzie doszło do blokady. Mniejsze kawałki rury bardzo łatwo odetkasz, chociażby niedużym kijkiem lub długopisem.

  Dodatkowo upewnij się, czy ciało obce lub kłęby kurzu nie utknęły w pozostałych częściach rury. Unikniesz dzięki temu ponownego demontażu i czyszczenia.

  Wrzuć do środka niewielki przedmiot

  Nierzadko w udrożnieniu rury pomaga wrzucenie do jej wnętrza np. ciężkiego metalowego długopisu. Pomysł ten sprawdzi się, jeśli w środku utknęło niewielkie ciało obce, np. mały klocek. W przypadku zwiniętego kurzu opcja ta będzie mało, a nawet w ogóle nieskuteczna.

  Ustaw rurę w pionie i z dużą siłą rzuć do środka długopis. Blokada wewnątrz rury powinna wypaść drugą stroną.

  Jak widzisz, nie zawsze trzeba sięgać po pracochłonne i skomplikowane rozwiązania, aby sprawnie poradzić sobie z zatkaną rurą odkurzacza.

  Metalowy pręt

  Bardzo podobny sposób do wersji z kijem od szczotki. Metalowy pręt lub drut jest zdecydowanie cieńszy, co często ułatwia całe zadanie.

  Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, czy wszystko wykonujesz czystym narzędziem. Zgromadzony na nim brud mógłby pogorszyć sprawę lub zarysować metal.

  Następnie przeciągnij element przez środek rury, a zobaczysz, że wszystkie zanieczyszczenia szybko przedostaną się na zewnątrz. Na końcu całość przetrzyj wilgotną szmatką.

  Kiedy wyczyścić rurę odkurzacza?

  Regularne czyszczenie rury odkurzacza jest bardzo ważne, ponieważ unikasz w ten sposób wielu przykrych niespodzianek. Rób to, kiedy zauważysz osłabienie siły ssącej lub po prostu niewciąganie przez odkurzacz zanieczyszczeń znajdujących się na podłodze. Nawet najlepszy odkurzacz przewodowy jest na to narażony.

  Zatkana rura to w pewnym sensie niepoprawne wykonywanie pracy przez urządzenie. W efekcie zgromadzony kurz i pył zaczynają nawet przedostawać się z powrotem do otoczenia, pogarszając jakość wdychanego powietrza.

  Dlatego jeśli zauważysz, że urządzenie słabo ciągnie lub w ogóle nie zasysa zabrudzeń, sprawdź, czy w rurze nie pojawiły się ciała obce lub kłęby kurzu. Sprzęt nierzadko wówczas szybko się też przegrzewa, a to już prowadzi do awarii lub poważnych uszkodzeń. Wyczujesz to po tym, że odkurzacz śmierdzi.

  Zawsze po odkurzaniu sprawdzaj, czy przez przypadek do rury nie dostały się chociażby zabawki. Pamiętaj, że im więcej ciał obcych lub kurzu zgromadzi się wewnątrz metalowego elementu, tym ich późniejsze usunięcie będzie bardziej skomplikowane.

  Dbaj prawidłowo o swój sprzęt, a unikniesz problemów związanych z jego użytkowaniem.

  Zobacz zestawienia sprzętów do odkurzania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments