W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wypoziomować lodówkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dobre wypoziomowanie lodówki wpływa na prawidłową pracę sprzętu. Koniecznie musisz je wykonać. Jak to zrobić? O czym pamiętać? Wszystko znajdziesz w poniższym poradniku! Dzięki niemu zagwarantujesz swojej lodówce bezpieczeństwo i stabilną pracę.

Jak prawidłowo wypoziomować lodówkę?

Spis treści:

  Jak prawidłowo ustawić lodówkę?

  Zanim przystąpisz do odpowiedniego ustawienia swojego sprzętu, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Przestrzeganie poniższych wskazówek nie tylko zapewni Ci komfortowe użytkowanie sprzętu, ale również uchroni Cię przed jego awariami.

  Poznaj podstawowe zalecenia dotyczące wypoziomowania lodówki:

  1. Wybierz równe podłoże – nie ma znaczenia to, jaką ustawiasz lodówkę. Może być to model marki Samsung, LG, Beko lub Amica. Kluczowa jest powierzchnia, na której stanie sprzęt. Zapamiętaj, że podłoga musi być płaska i twarda. Zagwarantuje Ci to komfortowe użytkowanie sprzętu i poprawne zamykanie drzwi. Równa powierzchnia to także zmniejszone ryzyko awarii sprzętu. Brak stabilności często prowadzi do tego, że z lodówki cieknie woda. 
  2. Zachowaj bezpieczną odległość od ścian – trzymaj się zaleceń producenta odnośnie minimalnej odległości od ścian i sąsiadujących obiektów. Inaczej ma się sprawa z modelami wolnostojącymi, a inaczej z lodówkami do zabudowy. Ich to właściwie nie dotyczy, podobnie jak lodówek wolnostojących do obudowania po bokach. W standardowych modelach producenci zalecają zwykle 5-centymetrowy odstęp od ścian po bokach.
  3. Nie ustawiaj lodówki obok źródeł ciepłażadna lodówka nie może sąsiadować z urządzeniami emitującymi ciepło, dlatego miejsce obok piekarnika, zmywarki czy grzejnika nie jest odpowiednie (chyba że zastosujesz jakąś izolację termiczną, lecz i tak warto oddalać od siebie takie sprzęty). Bliska odległość od źródeł ciepła zmusza lodówkę do intensywniejszej pracy celem utrzymania odpowiedniej temperatury w jej wnętrzu.
  4. Nie podłączaj lodówki do przedłużacza – podepnij sprzęt do osobnego gniazda. Korzystanie z przedłużaczy niekiedy powoduje zwarcie, a w konsekwencji awarię lodówki.

  Jak widzisz, wypoziomowanie lodówki zaczyna się już od rozsądnego zaplanowania miejsca na sprzęt. Nawet nowoczesna lodówka może się zepsuć, gdy zaniedbasz któryś z punktów.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Jak wypoziomować lodówkę? Instrukcja krok po kroku

  1. Przygotuj odpowiednie narzędzia: poziomicę, płaski śrubokręt oraz w razie konieczności demontażu dolnej pokrywy – także śrubokręt krzyżowy.
  2. Jeśli lodówka była już użytkowana i w komorze znajdują się produkty spożywcze, wyjmij je ze środka.
  3. Znajdź miejsce mocowania przednich nóżek. W przypadku lodówki side by side otwórz wszystkie drzwi.
  4. Jeśli przednie nóżki ukryto pod osłoną, czasami musisz je zdemontować. Zrób to za pomocą śrubokręta krzyżowego – delikatnie unieś do góry pokrywę i odłóż ją w bezpieczne miejsce. Czynność ta nie jest zawsze wymagana i zależy od konkretnego modelu.
  5. Użyj płaskiego śrubokręta i umieść go w szczelinie obok jednej z nóżek poziomujących. Obróć ją w prawo i delikatnie unieś. W efekcie jeden z boków lodówki również nieco podniesie się do góry.
  6. Czynność powtórz z drugiej strony.
  7. Za pomocą poziomicy upewnij się, czy lodówka jest dobrze wypoziomowana. Najpierw sprawdź oś lewa – prawa, a później przód – tył. Zapamiętaj jednak, że urządzenie powinno być nieco pochylone do tyłu. Tylne nóżki muszą wtedy mieć taką wysokość, żeby kółka, które znajdują się w przedniej części, były uniesione do góry i w ogóle nie dotykały podłoża.
  8. Jeśli któraś ze stron lodówki jest wyraźnie za wysoka, obróć w prawo konkretną nóżkę poziomującą. Ponownie użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy wszystko przebiegło prawidłowo.
  9. O ile to konieczne, zamontuj przednią osłonę i korzystaj ze swojego urządzenia.

  Powyższą instrukcję dobrze zobrazował też na swojej stronie Samsung. Kierując się moimi poradami, jak i tymi od wspomnianej marki, z pewnością prawidłowo wypoziomujesz swoją lodówkę.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Dlaczego prawidłowe wypoziomowanie lodówki jest ważne?

  Przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących ustawienia i wypoziomowania urządzenia wcale nie jest bez znaczenia.

  Dlaczego? Czy nie wystarczy, żeby lodówka stała wyłącznie na równej powierzchni?

  Otóż nie. Tylko postępowanie zgodnie ze wszystkimi wskazówkami chroni sprzęt przed wieloma awariami i uszkodzeniami.

  Dobre wypoziomowanie lodówki w znacznym stopniu przyczynia się również do mniejszego zużycia energii. Dzięki temu Twoje rachunki za prąd staną się niższe.

  To ogólnie obowiązkowy punkt przy montażu lodówki do zabudowy lub zwykłej.


  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:


  Skutki złego wypoziomowania lodówki

  Skoro wiesz już, jak wypoziomować lodówkę, to teraz przeczytaj kilka słów o konsekwencjach, z jakimi musisz się liczyć, jeśli nie wykonasz tego zadania poprawnie.

  Ustawienie urządzenia wpływa w dużym stopniu na efektywność oraz wydajność jego pracy. Czasami skutki złego wypoziomowania lodówki są tak duże, że musisz ponieść wysokie koszty jej naprawy lub niekiedy nawet kupić nowe urządzenie.

  Nieprawidłowe wypoziomowanie lodówki oznacza:

  1. Większe zużycie energii elektrycznej i wysokie opłaty za prąd. Kiedy urządzenie nie stoi prawidłowo, pracuje intensywnie w sposób ciągły (lodówka nie wyłącza się), aby zapewnić optymalne warunki chłodzenia dla znajdującej się w środku żywności.
  2. Brak szczelności, a w efekcie narażenie jedzenia na szybsze zepsucie się i znów większy pobór energii przez sprzęt. Może nawet dojść do sytuacji, w której lodówka mrozi zamiast chłodzić.
  3. Wydawanie dziwnych i drażniących dźwięków. Lodówka głośno chodzi, co irytuje i wzbudza obawy o sprzęt. W momencie złego wypoziomowania niektóre części lub rurki ocierają się o siebie i wydają nieprzyjemne dźwięki, np. buczenie lodówki. Poziom hałasu dodatkowo narasta, kiedy lodówka wydajniej pracuje. Często użytkownicy za przyczynę problemu uznają awarię całego sprzętu i nie mają świadomości, że winowajcą jest niepoprawne wypoziomowanie.
  4. Cieknąca woda z urządzenia. Nieodpowiednie ustawienie prowadzi do skraplania się wody na tylnej ścianie chłodziarki. Wydostająca się na zewnątrz ciecz często zalewa niektóre części wewnętrzne lub powoduje całkowite uszkodzenie sprzętu.
  5. Problem z zachowaniem szczelności drzwi. Nie przylegają one prawidłowo do komory, przez co do środka dostaje się ciepłe powietrze. Pomimo że sprężarka pracuje cały czas, wydajność lodówki jest na niskim poziomie. Jest to przykład przysłowiowej syzyfowej pracy, która często prowadzi do uszkodzenia agregatu.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments