W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wypoziomować pralkę?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dobrze wypoziomowana pralka powinna długo, cicho i skutecznie pracować. To bardzo ważne, aby wiedzieć, jak konkretnie ją ustawić. Z pomocą przychodzi poniższy poradnik. W jasny sposób opisałem w nim instrukcję tego, jak wypoziomować pralkę automatyczną.

Jak prawidłowo wypoziomować pralkę?

Spis treści:

  Jak ustawić pralkę przed wypoziomowaniem?

  Zanim dowiesz się, jak wypoziomować pralkę, na początku zwróć uwagę na kilka szczegółów. Dotyczą głównie ustawienia pralki.

  To istotne kwestie, dlatego lepiej ich nie pomijaj. W innym przypadku korzystanie z urządzenia nie będzie w pełni komfortowe, a nierzadko i bezpieczne.

  1. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – umieszczenie sprzętu w piwnicy, gdzie zawsze jest bardzo zimno, nie będzie dobrym wyborem. Pralka nie może pracować w niskich temperaturach. O wiele lepiej sprawdzi się łazienka, kuchnia lub pokój przeznaczony pod domową pralnię.
  2. Wybierz równe podłoże – nie ma tutaj znaczenia, czy ustawiasz pralkę ładowaną od góry, czy od frontu. Liczy się powierzchnia, na której stanie sprzęt. Docelowe miejsce powinno być idealnie płaskie, równe i twarde. Zapewni Ci to nie tylko swobodne pranie, ale i uchroni przed niektórymi problemami. Niepoprawne ustawienie urządzenia oraz brak stabilności często sprawiają, że pralka skacze przy wirowaniu.
  3. Umieść pralkę we właściwej odległości od ujęcia wody oraz odpływu – w pierwszym przypadku zachowaj normę ok. 140 cm. Jeśli chodzi o drugą kwestię, czyli odpływ, to tutaj najbezpieczniejsze będzie odległość między 80 a 90 cm.
  4. Zadbaj o swobodny dostęp do zasilanianigdy nie podłączaj pralki do przedłużacza, to bardzo niebezpieczne. Nierzadko doprowadza do zwarcia lub awarii. Urządzenie podłącz bezpośrednio do osobnego gniazda elektrycznego.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Czego potrzebujesz do wypoziomowania pralki?

  Wiedząc już, które z kwestii są kluczowe przy ustawieniu pralki, możesz przystąpić do wypoziomowania. Nie zrobisz tego bez odpowiednich narzędzi.

  Dlatego od razu zaopatrz się w:

  • Poziomicę.
  • Śrubokręt płaski.
  • Klucz nasadowy.
  • Podkładki antywibracyjne.

  Zdarza się, że producenci dołączają od razu do zestawu ostatni z wymienionych wyżej elementów. Wtedy nie musisz dokupować ich osobno i ponosić dodatkowych kosztów.

  Oczywiście nie są to obowiązkowe elementy niezbędne do prawidłowego wypoziomowania. Niemniej moim zdaniem są pomocne, dlatego dobrze mieć je pod ręką.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak wypoziomować pralkę? Dokładna instrukcja

  Zapewne z moich wcześniejszych artykułów wiesz już, jak prawidłowo podłączyć pralkę. Pamiętaj, że to nie wystarczy, by móc swobodnie z niej korzystać. Zanim włożysz do bębna pierwsze pranie, niezbędne jest prawidłowe wypoziomowanie.

  To nic innego jak jeden z etapów montażu urządzenia. Jeśli z jakichś przyczyn go zaniedbasz, urządzenie zacznie się kołysać w trakcie prania lub nawet przemieszczać.

  Brak poprawnego ustawienia to również większe ryzyko awarii oraz nadmiernego hałasowania w czasie pracy sprzętu. I nie ma tu znaczenia marka pralki, może to być model Samsung, Bosch, Amica lub Whirlpool. Nawet najlepsza pralka automatyczna wymaga wypoziomowania.

  Poznaj krótką instrukcję i dowiedz się, jak dobrze wypoziomować pralkę.

  1. Przygotuj niezbędne narzędzia, czyli poziomicę i klucz nasadowy. Przydadzą się również dodatkowe akcesoria, jak np. podkładki lub mata antywibracyjna do pralki.
  2. Pod urządzeniem umieść jedno z wymienionych akcesoriów zapobiegających powstawaniu wibracji. To rzecz jasna opcjonalny krok. Lokując pralkę na równej i twardej powierzchni, nie jest wymagany.
  3. Użyj poziomicy, by sprawdzić kąt nachylenia sprzętu. Pamiętaj, żeby pomiary przeprowadzić równolegle do każdego z brzegów pralki, poprzez boki, a kończąc na tyle.
  4. Zadbaj, aby urządzenie stało stabilnie i się nie chwiało. Zwróć także uwagę na kąt nachylenia. Nie może przekraczać 2 stopni na żadnej płaszczyźnie. Jeśli widzisz jakieś nieścisłości, wykonaj korektę nachylenia.
  5. Każda pralka, niezależnie czy jest to model LG, Siemens, Haier czy Bosch, ma przynajmniej jedną parę nóżek, które dowolnie się reguluje. Użyj klucza nasadowego, by je wypośrodkować do identycznego poziomu.
  6. Zmieniaj wysokość tak długo, aż kąt nachylenia będzie bliski 0.
  7. Rewelacja! Udało Ci się prawidłowo wykonać zadanie.

  Podobną instrukcją znajdziesz np. na kanale YouTube marki Beko.

  Stosując się do moich wskazówek oraz tych wspomnianych przez producenta, bez trudu wypoziomujesz swoją pralkę.

  Jak wypoziomować pralkę do zabudowy?

  Poziomowanie pralki do zabudowy wygląda podobnie jak w przypadku tej zwykłej. Tu także przydadzą Ci się specjalne podkładki wibracyjne i podstawowe narzędzia.

  Oto instrukcja wypoziomowania sprzętu do zabudowy:

  1. Przygotuj potrzebne narzędzia (poziomicę i w razie potrzeby klucz nasadowy) oraz podkładki antywibracyjne, o ile z nich korzystasz.
  2. Przyłóż poziomicę do każdego z brzegów na blacie.
  3. Wyreguluj wysokość nóżek do równomiernego ustawienia sprzętu względem podłoża oraz blatu.

  Niewypoziomowanie pralki do zabudowy to nie tylko przyczyna awarii i hałasu podczas prania. To też zwiększone ryzyko uszkodzeń mebli.

  Dlatego o regulację nóżek dbaj regularnie, nie tylko podczas montażu. Takie elementy nierzadko lubią się poluzować, przez co suszarka na pralce w słupku również będzie narażona na awarie.

  Jak wypoziomować pralkę ładowaną od góry?

  Na początek mała podpowiedź. W przypadku modeli ładowanych od góry regulacji podlegają jedynie przednie nóżki.

  A teraz wypoziomuj pralkę, kierując się moimi wskazówkami.

  1. Zaopatrz się w klucz nasadowy. Regulację ręcznie bardzo rzadko da się wykonać.
  2. Pod nóżkami sprzętu umieść nakładki lub matę wibracyjną. Jeśli nie korzystasz z tego rodzaju akcesoriów, od razu przejdź do kolejnego kroku.
  3. Za pomocą poziomicy sprawdź każdy brzeg urządzenia.
  4. W zależności od potrzeb wykręć lewą lub prawą nóżkę i zwiększ bądź zmniejsz jej wysokość.
  5. Użyj poziomicy, aby sprawdzić kąt nachylenia. Jeśli będzie bliski 0, zadanie wykonane prawidłowo.

  Ranking pralek ładowanych od góry przedstawia wiele porządnych urządzeń. Każde z nich wymaga jednak wypoziomowania, aby poprawnie pracowało.

  Co daje wypoziomowanie pralki?

  Odpowiednie wypoziomowane sprawi, że urządzenie nie będzie się kołysać podczas prania. To także gwarancja cichej pracy, czyli i większego komfortu dla Ciebie.

  Zamiast ciągle się złościć i rozpraszać nieprzyjemnym hałasem, spokojnie utniesz sobie drzemkę w ciągu dnia albo obejrzysz ulubiony serial.

  Prawidłowe wypoziomowanie sprawi również że podczas wirowania sprzęt cały czas pozostanie na swoim miejscu. To szczególnie ważne, gdy masz mniejszą pralkę slim. Zapomnisz o ciągłym przesuwaniu urządzenia, a zaoszczędzoną energię spożytkujesz w inny, przyjemniejszy sposób.

  Dobre ustawienie pralki w dużym stopniu przyczynia się do mniejszego zużycia prądu. Chyba domyślasz się, co to w efekcie oznacza? Tak, masz rację. Twoje rachunki za energię elektryczną nie wzrosną niepotrzebnie. Sprzęt szybciej i dokładniej wypierze odzież.

  Jak widzisz, prawidłowe wypoziomowanie pralki Samsung, Electrolux, LG czy innej marki nie jest bez znaczenia. Na pewno też nie wystarczy ustawić pralkę na równym podłożu i odpuścić sobie kolejne etapy montażu. Z moim poradami poradzisz sobie z tym zadaniem!

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments