W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zabudować pralkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Rozsądna zabudowa pralki to oszczędność miejsca i komfort użytkowania. Musisz więc poznać kilka ważnych porad oraz zasad, aby wiedzieć, jak zabudować swoją pralkę (również tę wolnostojącą). Poniżej znajdziesz cenne wskazówki!

Jak zabudować pralkę?

Spis treści:

  Zanim zabudujesz pralkę, czyli od czego zacząć?

  Pierwsza ważna rzecz dotycząca pralki to oczywiście miejsce, w jakim ją ulokujesz. Największą popularnością cieszy się łazienka. Nie oznacza to, że musisz ściśle trzymać się tej zasady. Sprzęt możesz równie dobrze ustawić w kuchni, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu lub nawet w przedpokoju (nawet jako pralka w garderobie).

  Twój wybór z pewnością zależy nie tylko od dostępnej przestrzeni, ale również rozmieszczenia pomieszczeń. Z tego względu, zanim zdecydujesz się na zabudowanie pralki, zdecyduj najpierw, gdzie najlepiej będzie ją ulokować.

  Jeżeli się wahasz, to przeczytaj ten poradnik: Pralka w kuchni czy w łazience? Gdzie lepiej ją postawić? Omówiłem w nim obie najpopularniejsze opcje.

  Kolejna rzecz dotyczy samego urządzenia, dlatego pomyśl, czy wolisz zabudować pralkę wolnostojącą, konkretny model do zabudowy czy w grę wchodzi jedynie częściowe ukrycie sprzętu.

  Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę, aby wiedzieć, jak zabudować pralkę? Czytaj dalej!

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Odstęp między pralką a jej otoczeniem

  Zanim kupisz pralkę i zdecydujesz się na jej zabudowę, najpierw sprawdź wszystkie wymiary. Na pewno potrzebne będą Ci te dotyczące wymiarów pralki, ale również miejsca, w którym zechcesz ulokować sprzęt. Pozwoli Ci to sprawdzić między innymi, jakiej grubości materiału możesz użyć do zabudowy.

  Pamiętaj, aby przestrzeń przeznaczoną na pralkę zmierzyć z tzw. zapasem. Pewnie uznasz, że to marnowanie miejsca, ale urządzenie musi mieć zapewniony wokół siebie wolny obszar. Najgorsze, na co możesz się zdecydować, to całkowite dosuniecie urządzenia do ściany.

  Pozostaw 10 cm, aby bez problemu podłączyć wszystkie węże. Dokładne informacje dotyczące wolnej przestrzeni wokół urządzenia zawsze podaje producent, dlatego sprawdź instrukcję obsługi.

  Przyjmuje się, że zarówno z prawej, jak i lewej strony należy pozostawić ok. 2 cm odstępu. Uchroni to sprzęt przed obijaniem się w trakcie prania, a szczególnie wirowania.

  Kiedy zabudowa ma dotyczyć dodatkowo góry urządzenia, przestrzeń w tym miejscu również powinna zostać wolna. Nigdy nie ustawiaj sprzętu za blisko blatu lub bezpośrednio pod nim, ponieważ szybko ulegnie on zniszczeniu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zabudowa pralki a jej rodzaj

  Ogromne znaczenie w przypadku zabudowy ma to, czy wybierzesz pralkę ładowaną od góry, czy od frontu. Kiedy chcesz, aby zabudowa znajdowała się także na górze (a więc pralka była pod blatem), nie pozostaje Ci nic innego jak otwieranie urządzenia od przodu, a więc nabycie standardowego sprzętu.

  Głębokość szafki nie jest zbyt imponująca? Nic straconego, przynajmniej gdy nie oczekujesz wielkiej ładowności. Z pomocą przychodzą płytkie pralki slim. Niektóre mają nawet mniej niż 40 cm głębokości!

  Być może marzy Ci się inny sposób zabudowy, jak na przykład wnękowy lub taki z szafką czy nawet dużą szafą. Wybierz wówczas urządzenie o znacznie większych rozmiarach.

  W niektórych przypadkach przestrzeń pozwala nawet na zakup wysokiej pralki ładowanej od góry. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, dokładnie zmierz, na jaką wysokość otwiera się klapa urządzenia.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Kilka sposobów na zabudowanie pralki

  1. Pomysł z blatem łazienkowym – zastanawiasz się, jak ukryć pralkę w małej łazience? Rozwiązanie z blatem może być dla Ciebie korzystne. Jest nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim bardzo proste i szybkie w wykonaniu. Miejsce znajdujące się na dole wykorzystaj jako dodatkową półkę na kosz z brudną bielizną lub po prostu na szafkę podumywalkową, w której schowasz wszystkie środki czystości.
  2. Wysoka szafa – pomysł ten sprawdzi się, jeśli nie wiesz, jak zabudować pralkę w łazience o nieco większej przestrzeni. Zdecyduj się na wysoki mebel, gdzie na dole postawisz urządzenie, a u góry schowasz ręczniki lub przybory toaletowe. Dobierz do tego gustowne fronty, a Twoje wnętrze nabierze charakteru. Szafę możesz wykonać samodzielnie lub zlecić stolarzowi.
  3. Pralka schowana za drzwiami szafki podblatowej – pomysł bardzo podobny do pierwszego, ale z pewną różnicą. Sprawdzi się on, szczególnie jeśli cenisz sobie proste wystroje wnętrz. Umieść pralkę pod blatem za frontem szafki. Zamknięcie zmyli odwiedzających Cię gości i da im do zrozumienia, że wewnątrz znajdują się tradycyjne półki. Aby wszystko ładnie się prezentowało, kolor blatów dopasuj do łazienkowych płytek. Zdecyduj, czy wolisz tradycyjne drzwiczki, czy nowoczesne przesuwne otwieranie. Do oryginalnych wnętrz bardzo dobrze sprawdzi się również tafla szkła, która w gustowny sposób zakryje front pralki.
  4. Wnęka – często spotykane rozwiązanie szczególnie w blokach, gdzie przestrzeń bywa ograniczona. Weź pod uwagę, że pralki nie musisz zawsze umieszczać w łazience. Jeśli dysponujesz wnęką w kuchni lub nawet przedpokoju, postaw w niej swoje urządzenie. Ciekawe zaprojektowanie miejsca i wykończenie go w gustownym stylu potrafi zdziałać cuda. Jako frontu użyj płyty meblowej, drewnianych drzwi lub nawet szkła. Jeśli wolisz, zdecyduj się na mleczną szybę lub tradycyjne lustro. Powiększy ono jednocześnie niewielką przestrzeń dookoła.

  Jak zabudować pralkę w kuchni?

  Na umieszczenie pralki w kuchni zdecyduj się, kiedy Twoja łazienka jest rzeczywiście za mała i jej przestrzeń nie pozwala na ulokowanie dodatkowego sprzętu.

  Sposób z kuchnią okaże się zadowalający i funkcjonalny, jeśli dokładnie przemyślisz swój plan. Zanim jednak podpowiem Ci kilka pomysłów dotyczących zabudowy pralki w kuchni, spójrz poniżej, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę.

  Jaką pralkę wolnostojącą można zabudować w kuchni?

  Jeśli planujesz umieścić pralkę w kuchni, początkowo upewnij się, czy wybrany przez Ciebie model nadaje się do tego.

  Sprzęt powinien:

  • Być otwierany od frontu – umiejscowienie urządzenia pod blatem kuchennym wymaga tradycyjnego otwierania od przodu. Pralka ładowana od góry nie sprawdzi się, ponieważ zwyczajnie jej nie otworzysz.
  • Dawać możliwość demontażu górnej obudowy – tylko zdejmowana pokrywa umożliwi Ci bezproblemowe umieszczenie sprzętu pod blatem kuchennym.
  • Być wyposażony w szybko regulowane nóżki – nie tylko ułatwi Ci to transport pralki do kuchni, ale jednocześnie pozwoli na dopasowanie wysokości do blatu oraz pozostałych mebli.

  Zabudowa pralki wolnostojącej w kuchni

  Kiedy masz już miejsce dla swojej pralki w kuchni, teraz sprawdź, czy będzie ono na pewno odpowiednie. Nie wspominam oczywiście o dostępie do instalacji wodno-kanalizacyjnej, bo to jest akurat podstawa.

  Sprawdź wszystkie wymiary przestrzeni, w jakiej ulokujesz sprzęt. Pamiętaj również, że modele wolnostojące muszą mieć zachowany optymalny odstęp, tak aby nie dotykały ścian i mebli. Jednocześnie upewnij się, czy drzwi pralki będą na pewno otwierały się do końca bez żadnego problemu.

  Ważną rolę odgrywa także gniazdo sieciowe. Aby uniknąć mało estetycznych przedłużaczy, powinno się ono znajdować blisko pralki. Pamiętaj, że sprzęt należy regularnie czyścić. Aby to zrobić, zwykle niezbędne jest jego odłączenie od zasilania.

  Jeśli co chwilę konieczne będzie wyciąganie pralki z wnęki, uznasz, że jej zabudowa nie do końca daje Ci pozytywne rezultaty.

  Jeżeli masz taką możliwość, ukryj sprzęt za frontami szafkowymi. Zyskasz tym samym estetyczne wnętrze, którego nie zaburzy wystająca obudowa pralki. Podobnie jak w łazience, pralkę możesz także schować w szafce. Nikt wówczas nie zorientuje się, że w jej wnętrzu skrywa się sprzęt służący do prania ubrań.

  Do dużych kuchni proponuję Ci wstawienie szafy i umieszczenie w niej swojego sprzętu. Oczywiście pralkę postaw na dole. Z kolei na niej dobrze sprawdzi się suszarka do ubrań, o ile jej używasz.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  net-max
  2 lat temu

  Ja mam ukrytą pralkę we wnęce zabudowaną. Jest ukryta i to było dla mnie najważniejsze.