W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zaktualizować Androida na tablecie?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Gdy Twój tablet wymaga aktualizacji Androida, to wiedz, że warto ją wykonać. Dzięki temu uzyskasz dostęp do nowych funkcji tego popularnego systemu. Jak więc najszybciej i prawidłowo zaktualizować Androida na tablecie? O tym w poniższym artykule!

Jak zaktualizować Androida na tablecie?

Spis treści:

  Aktualizacja Androida na tablecie – instrukcja krok po kroku

  Wgranie nowej wersji systemu do tabletu nie sprawi Ci trudności. Pamiętaj, aby nie zwlekać z tym za długo. Aktualizacja poprawi błędy, poprawi bezpieczeństwo, a przy tym da Ci dostęp do kolejnych ciekawych funkcji oraz udogodnień (zależnie od tego, jakie nowości za sobą niesie).

  Sprawdź, jak przeprowadzić aktualizację Androida krok po kroku:

  1. Wejdź w Ustawienia.
  2. Znajdź zakładkę Informacje o tablecie.
  3. Wybierz opcję Aktualizacja oprogramowania.

  Twój tablet połączy się wtedy z Internetem i pobierze najnowszą dostępną wersję systemu. Następnie automatycznie ją zainstaluje, co potrwa od kilku do kilkunastu minut.

  To najprostszy sposób na to, jak zaktualizować Androida na tablecie, tzw. funkcja OTA (Over the Air). Do dyspozycji masz też inne sposoby, które opisuję poniżej.

  Pamiętaj przy okazji, że większość urządzeń automatycznie powiadamia o pojawieniu się aktualizacji. Nie zastanawiasz się więc, kiedy zaktualizować Androida na tablecie.

  Ranking tabletów – zwycięzca

  Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 14,6″ 12/512 GB 5G

  Jak wgrać Androida na tablet za pomocą komputera?

  Zdarza się, że aktualizacja oprogramowania bezpośrednio z ustawień nie jest możliwa. Taki problem pojawia się np. w sytuacji, gdy tablet nie chce się połączyć z Internetem. Skorzystaj wówczas z komputera, to też nie jest skomplikowane.

  1. Włącz komputer i przeglądarkę, przejdź na stronę internetową producenta tabletu.
  2. Znajdź i pobierz program pozwalający na aktualizację systemu urządzeń podłączonych do komputera.
  3. Za pomocą kabla podłącz tablet.
  4. Włącz pobrany program i postępuj zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami.

  Do dyspozycji masz też trochę inną metodę:

  1. Wejdź na stronę www producenta tabletu.
  2. Wyszukaj kartę Support lub Wsparcie i przejdź do zakładki Aktualizacja oprogramowania (ewentualnie Software Update).
  3. Znajdź swój tablet na liście i pobierz plik z aktualizacją.
  4. Podłącz swój sprzęt do komputera przy użyciu kabla USB.
  5. Po wykryciu połączenia zmień opcję z Ładowania przez USB na Przesyłanie plików (ta pierwsza zwykle ustawia się domyślnie).
  6. Przenieś pobrany plik do pamięci tabletu.
  7. Odłącz tablet i zainstaluj nową wersję systemu.

  To, jak dokładnie przebiegnie aktualizacja, zależy od urządzenia. Czasami wystarczy, że przejdziesz do Ustawień, a następnie karty Informacje o tablecie i Aktualizacja oprogramowania. Niemniej przeważnie musisz znaleźć pobrany plik aktualizacyjny i uruchomić go. W przypadku wątpliwości sprawdź instrukcję producenta, którą na pewno znajdziesz na stronie www.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak uaktualnić Androida na tablecie przez Custom ROM?

  Zanim się na to zdecydujesz, pamiętaj, że to nieoficjalny sposób. Korzystasz z niego na własną odpowiedzialność, gdyż grozi utratą gwarancji. Mimo wszystko niekiedy się sprawdza, zwłaszcza w przypadku starych tabletów, dla których nie wychodzą już aktualizacje oprogramowania.

  Musisz wiedzieć, że ta metoda usuwa wszystkie dane z Twojego urządzenia, więc dla bezpieczeństwa najpierw zrób kopię zapasową, a później wykonaj następujące kroki.

  1. Wejdź na stronę z forami Android i za pomocą dostępnej tam wyszukiwarki znajdź dział dotyczący Twojego tabletu.
  2. Wyszukaj interesujący Cię ROM.
  3. Pobierz oprogramowanie i instrukcję, jak postępować (to ważne, bo w każdym urządzeniu cały proces przebiega nieco inaczej).
  4. Przeważnie przed wgraniem nowego systemu musisz dokonać instalacji recovery, roota lub odblokowania bootloadera, dowiesz się tego z pobranej instrukcji.
  5. Postępuj zgodnie z zaleceniami.

  Nie jestem w stanie przedstawić bardziej szczegółowych wskazówek, ponieważ Custom ROM to bardzo szerokie zagadnienie. To też ostateczność, ponieważ nie masz gwarancji, że nowy system będzie działać stabilnie (choć zwykle tak jest).

  Przeczytaj też: Jak zresetować tablet? [Lenovo, Samsung, Huawei]

  Aktualizacja Androida na tablecie Samsung

  Wiele osób pyta o aktualizację właśnie na urządzenia tego producenta. Na początek wypróbuj ogólny sposób, a więc instalację nowej wersji systemu z poziomu Ustawień. Jeżeli ta opcja nie jest dostępna, skorzystaj ze specjalnego oprogramowania Kies.

  1. Włącz komputer i przejdź na stronę producenta Samsung.
  2. Wyszukaj program Kies i pobierz go.
  3. Podłącz do komputera tablet i włącz oprogramowanie.
  4. Na ekranie zobaczysz komunikat, że dostępna jest nowa wersja systemu.
  5. Potwierdź, że chcesz zaktualizować oprogramowanie układowe, klikając Aktualizuj.
  6. Najpierw nowa wersja pobierze się na komputer, a potem zainstaluje się na tablecie.
  7. Na koniec kliknij Potwierdź.
  8. Tablet automatycznie się zresetuje, aby uruchomić nowy system.

  Jak zaktualizować Androida na tablecie Lenovo?

  Pytanie o urządzenia tej marki również często się pojawia. Zrobisz to na dwa sposoby, a więc za pomocą funkcji OTA lub oprogramowania Lenovo Smart Assistant.

  Pierwszą opcję już dobrze znasz, więc przejdę do drugiej.

  1. Włącz komputer, wejdź na stronę producenta i pobierz program Lenovo Smart Assistant.
  2. Uruchom go.
  3. Podłącz do komputera swój tablet.
  4. Program wykryje Twój sprzęt i wyświetli informacje na jego temat. Kliknij Aktualizacja ROM.
  5. Nowa wersja Androida najpierw pobierze się na komputer, a potem zainstaluje na tablecie.

  Jak wygląda aktualizacja systemu Android na tabletach innych marek?

  Tak samo jak w przypadku urządzeń Samsung czy Lenovo. Aktualizacja OTA nie różni się niczym. Jeżeli zdecydujesz się na zrobienie tego za pomocą komputera, musisz tylko pobrać właściwy program. Znajdziesz go na stronie producenta tabletu. Pamiętaj jedynie, że nie zawsze do wyboru jest polska wersja językowa.

  Wgrywanie nowego systemu do tabletu – o tym musisz wiedzieć

  Każdy producent tabletów wykorzystuje własną wersję systemu Android, autorską. Tym samym aktualizacje dla poszczególnych modeli pojawiają się w różnym czasie. Czasami musisz uzbroić się w cierpliwość, aby otrzymać poprawioną wersję Androida. Dla bardzo starych urządzeń niekiedy takie udogodnienia nie pojawiają się w ogóle.

  Jeżeli postanowisz zaktualizować system poprzez OTA, nie musisz obawiać się utraty danych. Wszystkie pliki i ustawienia pozostaną bez zmian. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed instalacją nowej wersji zrobić kopię zapasową, ale nie jest to obowiązkowe.

  Po co aktualizować Androida?

  Po to, aby zyskać dostęp do nowych funkcji i usprawnień przyspieszających pracę tabletu. Nowa wersja Androida to też kolejne zabezpieczenia sprawiające, że używasz swojego tabletu bez żadnych obaw.

  To daje Ci pewność, że Twoje dane są chronione przed złośliwym oprogramowaniem i różnego rodzaju wirusami (szczególnie ważne, gdy mówimy o tablecie dla dziecka). Nawet najlepszy tablet potrafi stać się jeszcze lepszy właśnie za sprawą aktualizacji.

  Każda aktualizacja systemu Android to tzw. łatki poprawiające działanie poszczególnych aplikacji. Naprawiają błędy, ale też usuwają luki, które wykorzystują hakerzy. Zwykle dostajesz też rozszerzenia do interfejsów API (interfejsów programowania aplikacji) pozwalające programom innych firm na bezproblemową interakcję z tabletem.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments