W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak założyć worek do odkurzacza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wkładanie worka na nieczystości do odkurzacza to pozornie prosta czynność. Niektóre urządzenia sprawiają jednak pewne problemy. Poznając wszystkie z nich, jak i najważniejsze wskazówki, szybko i prawidłowo założysz worek do odkurzacza.

Jak założyć worek do odkurzacza? [Szybko i prawidłowo]

Spis treści:

  Jak założyć worek do odkurzacza? Instrukcja krok po kroku!

  Wiele dostępnych odkurzaczy działa jedynie po założeniu worka. Czynność ta nie jest skomplikowana, a co najważniejsze, nie zajmuje dużo czasu.

  Dzięki niej Twój sprzęt nada się do ponownego użytku, pochłaniając z pomieszczeń ogromne ilości zanieczyszczeń.

  Sprawdź, jak włożyć worek do odkurzacza i zyskać sprawnie działający sprzęt:

  1. Podstawową kwestią jest zakończenie sprzątania oraz odłączenie urządzenia od zasilania (jeśli postanowisz najpierw poodkurzać ze starym workiem).
  2. Wyjmij końcówkę węża znajdującą się w środku odkurzacza.
  3. Użyj specjalnego przycisku, aby zwolnić zaczep pokrywy, którą następnie musisz zdjąć z korpusu sprzętu. 
  4. Z wnętrza wyjmij zużyty worek i w zależności od modelu wyrzuć go wraz z zawartością lub pozbądź się z niego jedynie wszystkich zanieczyszczeń.
  5. Użyj nowego lub dotychczasowego (wielokrotnego użytku) worka i umieść go w przeznaczonym do tego miejscu. W tym celu uchwyt wkładu włóż w prowadnicę korpusu. Pamiętaj, aby stosować się do wskazówek producenta i umieścić worek zgodnie ze strzałką narysowaną na produkcie.
  6. Zegnij krawędź otoczki wlotu stroną do środka zbiornika, tak aby element ten nie dotykał uszczelki pokrywy.
  7. Uchwyt oraz worek umieść w obie prowadnice znajdujące się w przedniej części komory urządzenia. Pamiętaj, żeby nie przytrzasnąć worka pokrywą odkurzacza.
  8. Końcowym etapem jest charakterystyczny klik pokrywy. Dopiero kiedy go usłyszysz, przystąp do uruchomienia odkurzacza i sprzątania.

  Powyższa instrukcja dotyczy montażu worka w tradycyjnych urządzeniach przeznaczonych do domowych porządków. Niemniej przyda Ci się też, kiedy zastanawiasz się, jak założyć worek do odkurzacza przemysłowego. Przebieg czynności jest bardzo podobny.

  Oczywiście niektóre kroki mogą być trochę inne. Mam tu głównie na myśli lokalizację przycisków czy też sam sposób wkładania worka. Mimo wszystko pamiętaj, że pewne etapy są zawsze takie same i nie ma tutaj znaczenia, czy masz odkurzacz marki Zelmer, Electrolux, Karcher, Bosch czy też Amica. W wielu najlepszych odkurzaczach workowych wygląda to niemal identycznie.

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Gdzie wyrzucić worek z odkurzacza?

  Skoro zakładanie worka do odkurzacza przebiegło pomyślnie, to teraz czas zastanowić się nad tym, gdzie bezpiecznie wyrzucisz wszystkie zanieczyszczenia. Zużyty worek zawsze wkładaj do kosza z odpadami zmieszanymi. Nigdy nie rozsypuj zabrudzeń po ogrodzie lub łące.

  Pamiętaj też, że sytuacja często wygląda nieco inaczej, kiedy masz do czynienia z odpadami pochodzącymi z urządzeń przemysłowych. Resztki farb oraz gipsu i gruzu zdecydowanie bezpieczniej będzie oddać do materiałów budowlanych.

  Jednocześnie wiedz, że Twoje prawidłowe zachowanie nie tylko wpłynie pozytywnie na planetę, ale również zaoszczędzi niepotrzebnej pracy innym osobom.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Kiedy wymienić worek w odkurzaczu?

  W przypadku odkurzaczy ze specjalnym wskaźnikiem zapełnienia nie ma problemu z podaniem momentu, kiedy musisz pozbyć się worka ze środka. Nawet niektóre tanie odkurzacze do 200 zł oferują ten mechanizm.

  Sytuacja się nieco komplikuje, kiedy korzystasz z tradycyjnego sprzętu bez takich udogodnień. W jego przypadku najwłaściwszą opcją będzie obserwowanie wnętrza odkurzacza i sprawdzanie, kiedy dojdzie do całkowitego zapełnienia worka.

  Żaden worek nie nadaje się do ciągłego użytkowania. Element ten trzeba co jakiś czas wymieniać, żeby zagwarantować prawidłowe działanie urządzenia oraz zapewnić sobie efektywne porządki.

  Najlepiej sprawdzaj poziom zapełnienia bezpośrednio po każdym odkurzaniu. Unikniesz w ten sposób rozerwania worka, jeśli jest papierowy, a jednocześnie zyskasz czas na zakup nowego. Przy okazji dobrze wiedzieć, gdzie najlepiej kupować worki do odkurzacza.

  Jeśli nie zadbasz o regularną wymianę elementu zbierającego cały brud z podłóg, to odkurzacz w pewnym momencie przestanie prawidłowo działać. Oprócz tego wszystkie zanieczyszczenia zaczną z powrotem wracać do otoczenia, powodując jeszcze większy bałagan.

  Obserwuj również, jak zachowuje się Twoje urządzenie. Jeśli zauważysz, że odkurzacz słabo ciągnie i ma problemy z wciągnięciem nawet najmniejszych zabrudzeń, to znak, że worek jest już przepełniony.

  Pamiętaj, że konieczność wymiany tego elementu zależy głównie od ilości zasysanych śmieci oraz częstości sprzątania.

  Przeczytaj też: Jakie worki do odkurzacza? Rodzaje worków

  Jak prać worek od odkurzacza?

  Pranie worków w pralce automatycznej jest zabronione przez producentów. Wszystko za sprawą budowy poszczególnych elementów.

  Worki przeznaczone do zbierania zanieczyszczeń najczęściej są impregnowane. Umieszczenie ich w bębnie i nastawienie pralki na wysokie obroty przyczyniłoby się do utraty ich wszystkich właściwości. Worek nie spełni wówczas swoich dotychczasowych funkcji. Nie wciągnie już do środka dużej ilości zanieczyszczeń oraz nie przyczyni się do zatrzymywania kurzu i pyłu.

  Wciągane śmieci oraz inne zanieczyszczenia zamiast do worka trafią do wnętrza odkurzacza, a nawet do jego silnika i po pewnym czasie wywołają groźne awarie.

  Specjaliści zalecają, żeby akcesoria wielokrotnego użytku po prostu wytrzepać lub po wyjęciu z ich środka zanieczyszczeń opłukać pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że worków nie wolno mocno wyżymać i wirować.

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments