W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zdrowo budzić się każdego dnia? 7 skutecznych metod

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Regularność rytmu dnia i nocy jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu i samopoczucia, choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Poniżej zawarłem dla Ciebie kilka porad, dzięki stosowaniu których zaczniesz każdy dzień w najzdrowszy dla siebie sposób!

jak przyjemnie i zdrowo budzić się każdego dnia

Spis treści:

  Każdy człowiek potrzebuje snu i to zdrowego snu. Przez jego niedobór zużyjesz więcej energii, zgubisz koncentrację, będziesz gorzej wyglądał. Jeżeli jest to przewlekłe, to wpędzi Cię w końcu w poważniejsze choroby, o otyłości nie wspominając.

  Jak więc poprawić swój rytm okołodobowy? Jak budzić się w zdrowy sposób i lepiej zacząć dzień? Postanowiłem nieco to przeanalizować i przekazać Ci trochę wiedzy.

  Motywacja do wstania

  Jedną z podstaw jest motywacja do pobudki, która skutecznie wyrwie Twój umysł z błogiego snu. W tym momencie pewnie pomyślałeś o swojej pracy lub szkole/uczelni. Poranna pobudka zależy głównie od nich, ale w tym punkcie nie chodzi mi o to, że musisz wstać ze względu na swoje obowiązki.

  Warto budzić się ciut wcześniej, ale nie po to, żeby siedzieć i gapić się w ścianę, lecz żeby zrobić coś pożytecznego. Chodzi mi o wprowadzenie jednej czynności więcej, która odbywać się będzie właśnie na początku dnia.

  Nie masz weny na wymyślenie jej? Proszę bardzo, pomogę. Proponuję przede wszystkim krótkie i proste ćwiczenia, poranny jogging, spacer ze swoim zwierzakiem, przygotowanie bardziej złożonego i zdrowszego śniadania, posłuchanie ulubionej muzyki (ale w miarę spokojnej), poczytanie książki czy dłuższy prysznic.

  Najlepszą opcją jest coś związanego z aktywnością fizyczną, która momentalnie pobudzi Cię do życia i da kopa energii na cały dzień. Świetnie wpłynie to na Twój stan fizyczny i psychiczny. Podołasz wtedy nawet najcięższemu dniu.

  Jeżeli nie przewidujesz wprowadzenia aktywności fizycznych, to wybierz czynność, która sprawia Ci przyjemność. Pomysłów może być sporo. Odradzam jedynie przyklejanie się do ekranu monitora czy smartfona. Na cyfrowe treści będzie jeszcze czas w ciągu dnia, ale rano warto o nich zapomnieć.

  Przyjemny powód do wcześniejszego wstawania działa znakomicie. Odkąd sam wprowadziłem ten punkt, mój dzień stał się pełen energii, a wszystkie czynności wykonuję wydajniej. Również stres jest mniejszy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  I stała się jasność

  Niektórzy twierdzą, że gdy od razu po przebudzeniu spojrzymy w okno, to automatycznie zapominamy swoje sny z ostatniej nocy. Coś w tym może być, bo ekspozycja na jasne światło pomaga rytmowi okołodobowemu.

  Badania amerykańskich naukowców (tak, wiem jak to brzmi) dowiodły, że jasne światło reguluje poziom niektórych hormonów, w tym melatoniny, która koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego. Ci sami naukowcy, zresztą nie tylko oni, zdecydowanie uznali jasne światło za jeden z najlepszych sposobów na zdrowe wejście w dzień.

  Beztrosko śpiąca młoda kobieta

  Wiadomo, jak to jednak bywa w Polsce. W okresie zimowym czasem ciężko o naturalne światło, gdyż wczesnym rankiem może być jeszcze ciemno. Ranking radiobudzików wskaże Ci jednak jeden z czołowych modeli, który oferuje budzenie świetlne. Rozwiąże to problem.

  Szybkie leczenie zaburzeń snu

  Nie jesteś w stanie zdrowo wstać i dobrze funkcjonować za dnia, jeżeli Twój cykl snu i czuwania jest zaburzony przez jakąś chorobę. Chodzi mi głównie o bezsenność.

  Jeżeli masz problem z zasypianiem, budzisz się z towarzyszącym zmęczeniem, często przebudzasz się w nocy czy odczuwasz jakikolwiek inny dyskomfort związany ze spaniem, to jak najszybciej idź do lekarza.

  Jak już wcześniej wspominałem, zaburzenia związane z prawidłowym snem mogą powodować otyłość czy jeszcze poważniejsze choroby, więc nie lekceważ tego.

  Jeżeli natomiast po przebudzeniu dokucza Ci ból (np. karku), to problem tkwi zapewne w źle przygotowanym łóżku. Przed zaśnięciem warto więc wszystko ładnie ułożyć, żeby prześcieradło nie było splątane. Poduszki powinny być z kolei czyste, świeże i utrzymywać głowę w neutralnej pozycji.

  To tak naprawdę temat rzeka, a sporo możesz zdziałać też sam. Jeżeli miewasz problemy z zasypianiem, to odwiedź ten poradnik: Jak szybko zasnąć – Testuję sposoby na zasypianie.

  Budzenie bez budzika? I tak, i nie

  W tym tekście podsunąłem Ci już odnośnik do zestawienia radiobudzików. Prawda jest jednak taka, że najzdrowszym sposobem budzenia się jest budzenie naturalne, bez pomocy dodatkowych urządzeń.

  Budzik może Cię zestresować, jeżeli sygnał dźwiękowy, muzyka czy jakaś inna melodia gra za głośno. Wybudzanie będzie oczywiście bardzo skutecznie, ale niestety niezbyt zdrowe. Jeżeli człowiek zaczyna dzień od strachu lub stresu, to jaki to może być dzień? Wstawanie lewą nogą właśnie tak wygląda w praktyce. Jak mnie coś wkur… podirytuje z samego rana, to cały dzień chodzę jak struty.

  Jak budzić się naturalnie? Najlepiej jest zasypiać i wstawać ciągle o tych samych godzinach, choć czasem jest to trudne. Jeżeli Twój organizm uzna, że wystarczająco długo odpoczywał, to wzywa Cię do życia. Zasada jest tu więc prosta. Możesz zawsze poprosić swoją drugą połówkę, żeby delikatnie Cię budziła.

  Czy konieczna jest więc rezygnacja z radiobudzików? Nie. Podczas selekcjonowania produktów godnych uwagi ciągle spotykałem się z przydatnymi funkcjami. Nowoczesne modele potrafią stopniować głośność budzącej melodii, a nawet oferować zamiast radia czy muzyki dźwięki natury. W aplikacjach mobilnych na smartfony też są takie bajery.

  Radiobudzik sencor src 136 rd

  Odwróć budzik lub zegar

  Im wcześniej muszę czasem wstać, im ważniejszy czeka mnie dzień, tym jakość mojego snu bywa gorsza. Kiedyś nad tym rozmyślałem i doszedłem do pewnego wniosku.

  Wszystko kręci się wokół tego, ile jeszcze czasu na spanie mi pozostało. To właśnie przez to budziłem się kilka razy w ciągu nocy i nerwowo zerkałem na budzik czy smartfona. Postanowiłem usunąć ten nawyk. Telefon położyłem z dala ode mnie, a radiobudzik odwróciłem. Z zegarem na ścianie akurat problemu nie mam, bo w nocy nie jest widoczny.

  Noc jest od spania, ranek od wstawania – tego się trzymaj. Ciągłe dosypianie i odwlekanie wstawania nie wpływa dobrze na organizm i komfort psychiczny.

  Zobacz też: Jak wybrać radiobudzik?

  Jeszcze 5 minut dłużej… Nie, bo 30 minut!

  Większość ludzi każdego poranka pospałaby jeszcze dłużej, prawda? Bardzo niezdrowym nawykiem jest natychmiastowe zrywanie się z łóżka. Towarzyszy zwykle temu stres.

  Jeżeli szukasz zdrowych metod na wstawanie, to ten punkt może Ci się wyjątkowo spodobać. Okazuje się bowiem, że powinieneś przez około 30 minut po przebudzeniu nie ruszać się z łóżka i sobie w nim beztrosko leżeć.

  Wyjątek stanowi jedynie odsłonięcie rolet czy zasłon, żeby wpuścić do sypialni trochę światła. Zrób to szybko, wróć do łóżka poleżeć jeszcze chwilę i najlepiej myśl o czymś przyjemnym. Uważaj jedynie na to, żeby nie wrócić do krainy snów. Polecam więc patrzenie się w okno czy na źródło naturalnego światła. Daje to znak Twojemu mózgowi, że jest już dzień i czas coś zacząć działać.

  Woda też jest ważna

  Precyzując – picie. Najlepiej wody niegazowanej czy pełnowartościowego soku. Chodzi konkretnie o to, abyś najszybciej po przebudzeniu napił się czegoś. W łatwy sposób nawodnisz swoje ciało i zadbasz o odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego.

  Ja z rana lubię pić akurat kefir, choć i bez kawy obejść się nie może. Kawa, energetyki – tego lekarze raczej nie polecą Ci do picia o wczesnych godzinach. Może więc czas na zamienienie porannych napojów na te zdrowsze?

  Podsumowanie

  Czy wszystkie powyższe porady były Ci do tej pory znane? Obstawiam, że część tak. Pytanie kluczowe – czy znane Ci metody zdrowego wchodzenia w dzień zawsze są przez Ciebie przestrzegane? Mam nadzieję, że tak, a jeśli nie, to jest to odpowiedni moment na zmienienie swoich nawyków czy wprowadzenie czegoś nowego i zdrowszego. Z jakiegoś powodu czytasz przecież ten materiał, prawda?

  Opierałem się głównie na rzeczach, które są potwierdzone naukowo i z całą pewnością wpłyną pozytywnie na Twój organizm. Oprócz nich są też inne sposoby na lepszy poranek, ale związane już bardziej z samym komfortem psychicznym.

  Dużo lepiej zasnąć i obudzić się po dobrym dniu, w którym coś nam się udało. Niektórym największą radość sprawia widok ukochanej osoby o poranku, która śpi w objęciach. To wszystko sprawia, że organizm może lepiej wejść w dzień.

  Właśnie takiego startu każdego dnia Ci życzę – jak najmilszego i jak najzdrowszego.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments