Jak zrobić reset zmywarki? Resetowanie zmywarki krok po kroku

Reset zmywarki, zależnie od modelu i producenta, potrafi być bardzo łatwy, jak i kłopotliwy. W poniższym poradniku dokładnie omawiam resetowania na przykładzie sprzętu wielu popularnych producentów.

Jak zrobić reset zmywarki? Resetowanie zmywarki

Spis treści:

  Kiedy należy zresetować zmywarkę?

  Twój sprzęt wymaga zresetowania w przypadku wystąpienia awarii. Najczęściej dotyczy to zatkanego filtra, problemu z poborem wody bądź niepoprawnej pracy odpływu spowodowanej zanieczyszczeniem.

  Odpowiedź na pytanie, jak zrobić reset zmywarki, nie zawsze jest jednoznaczna. Wiedz, że wszystko zależy od modelu sprzętu oraz producenta, a nie od ogólnego mechanizmu działania zmywarki.

  Z tego względu tak ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją, zanim zdecydujesz o przeprowadzeniu resetu.

  Najczęściej wystarczy przytrzymać przez kilka sekund START lub dwa pierwsze przyciski programów, ale nie zawsze.

  Postanowiłem przygotować wskazówki, jak wygląda sytuacja w przypadku poszczególnych marek takich sprzętów.

  Jak zresetować zmywarkę Bosch?

  Aby dokonać szybkiego i łatwego resetu urządzenia Bosch, włącz urządzenie. Następnie przytrzymaj przez chwilę RESET oraz dwa pierwsze przyciski na panelu. Musisz zrobić to jednocześnie, aby sprzęt dokonał resetu.

  Zdarza się, że na panelu pojawia się migająca ikonka z kodem błędem. Najczęściej masz do czynienia z e15. Wtedy resetowanie urządzenia nie przebiegnie już tak sprawnie.

  Błąd e15 informuje o zalaniu sprzętu lub nadmiarze wody w środku komory. Łatwo go rozpoznać, bo na panelu pojawi się kranik z kroplą wody, który dodatkowo jest podświetlony na czerwono.

  Przyczyną błędu jest najprawdopodobniej wyciek na styku komory urządzenia oraz misy spływowej. Tam też znajdują się czujniki oraz pompki, które zalewa zgromadzona w komorze woda.

  Ciecz oczywiście szybko jest wypompowana, jednak błąd e15 pozostaje.

  Aby dokonać resetu błędu, potrzebujesz kilku rzeczy. Sięgnij po: młotek, drut instalacyjny, śrubokręt, kombinerki, ściereczki lub ręcznik papierowy, zestaw wkrętów. Pomocna także okaże się latarka.

  Wiedz, że reset może zająć nawet kilka godzin. Nie podejmuj się tego, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu.

  Jak zresetować błąd e15?

  1. Odłącz sprzęt od zasilania i wysuń z wnęki, zdemontuj osłony.
  2. Znajdź wtyczkę z tyłu obudowy, odłącz ją i odkręć moduł sterownika.
  3. Konieczne będzie także unieruchomienie drzwiczek. Za pomocą narzędzi spróbuj zablokować sprężyny.
  4. Zabezpiecz podłoże ściereczkami lub ręcznikiem, żeby uniknąć zalania posadzki.
  5. Sięgnij po wcześniej przygotowane narzędzia i bardzo delikatnie postaraj się rozdzielić spód sprzętu od komory. Twoim celem jest naprawa uszczelki znajdującej się w misce spływowej.
  6. Tutaj może pojawić się problem, ponieważ konieczna będzie wymiana całości. Nigdy nie decyduj się na założenie samej uszczelki bez misy. Zmywarka nie będzie wtedy działać, możesz również poważnie uszkodzić sprzęt.
  7. Ostrożnie odchyl uszczelkę i delikatnie włóż drut, dzięki temu zlikwidujesz powstały wcześniej luz.
  8. Teraz pora na skręcenie wszystkich elementów i uruchomienie zmywarki na dowolnym programie.
  9. Zanim uruchomisz urządzenie, upewnij się, czy czerwony kranik zniknął z panelu.

  Jak widzisz, w tym przypadku przyda się nieco wiedzy technicznej. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby wykonać powyższy proces, znajdź fachowca naprawiającego zmywarki.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Jak zresetować zmywarkę AEG?

  Reset zmywarki AEG nie jest kłopotliwy:

  1. Jeśli awaria nastąpiła w trakcie mycia naczyń, wyłącz sprzęt i odłącz kabel zasilający.
  2. Pozostaw odłączone urządzenie na ok. 20 minut.
  3. Uruchom ponownie zmywarkę i sprawdź, czy działa poprawnie.
  4. Dla bezpieczeństwa możesz powtórzyć restart kilka razy.

  Jeśli pomimo tych czynności nadal zauważasz błąd, warto sprawdzić inne rozwiązania.

  Niekiedy przyczyną może być nieprawidłowe działanie pompy spustowej lub zanieczyszczenia blokujące prawidłową pracę sprzętu.

  Jak zresetować zmywarkę innej marki?

  Zmywarkę resetuje się nie tylko po wyświetleniu błędu. Możesz zrobić to również w sytuacji, gdy wybierzesz niewłaściwy program. Może się tak zdarzyć np. podczas pierwszego uruchomienia nowej zmywarki.

  Metoda resetu zależy od marki urządzenia:

  • Amica – uchyl drzwi, aby zatrzymać uruchomiony program. Poczekaj, aż ramiona spryskiwaczy całkowicie przestaną się poruszać i otwórz do końca klapę. Przytrzymaj przez 3 sekundy przycisk programu. Wtedy zauważysz, że sprzęt przeszedł w stan czuwania. Wybierz dowolny tryb pracy i uruchom ponownie zmywarkę.
  • Beko – przez 5 sekund przytrzymaj przycisk START/PAUZA. Tak zdecydujesz o ponownym uruchomieniu i wznowieniu pracy zmywarki.
  • Whirlpool – uchyl drzwi, wciśnij i przytrzymaj przez ok. 2 sekund przycisk START lub RESET. Po tym czasie świecąca się kontrolka powinna zgasnąć. Zamknij drzwi. Usłyszysz charakterystyczny dźwięk informujący o odpompowaniu wody, zazwyczaj trwa ok. 60 sekund. Ponownie uruchom sprzęt.
  • Pozostałe modele – masz zmywarkę innej marki niż te, które opisałem powyżej? Zapoznaj się z instrukcją obsługi i wyjaśnieniami kodów błędów. Niekiedy reset z przyciskami nie będzie wystarczający, tak jak w przypadku błędu e15. Jeśli nie masz pewności co do rozwiązania problemu, nie podejmuj się jego usunięcia samodzielnie. Lepiej skonsultuj się z fachowcem, aby uniknąć awarii sprzętu.

  Myślisz o wymianie swojej zmywarki? Zobacz moje klasyfikacje:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments