W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zrobić reset zmywarki? Resetowanie zmywarki krok po kroku

Łukasz Proszek
Komentarze:  10

Reset zmywarki, zależnie od modelu i producenta, potrafi być bardzo łatwy, jak i kłopotliwy. W poniższym poradniku dokładnie omawiam resetowania na przykładzie sprzętu wielu popularnych producentów.

Jak zrobić reset zmywarki? Resetowanie zmywarki

Spis treści:

  Kiedy należy zresetować zmywarkę?

  Twoja zmywarka wymaga zresetowania w przypadku wystąpienia awarii. Najczęściej dotyczy to zatkanego filtra, problemu z poborem wody bądź niepoprawnej pracy odpływu spowodowanej zanieczyszczeniem. Inną opcją jest chęć przerwania programu zmywania.

  Odpowiedź na pytanie, jak zrobić reset zmywarki, nie zawsze jest jednoznaczna. Wiedz, że wszystko zależy od modelu sprzętu oraz producenta, a nie od ogólnego mechanizmu działania zmywarki.

  Z tego względu tak ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją, zanim zdecydujesz o przeprowadzeniu resetu.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Jak zresetować zmywarkę do naczyń? Ogólna zasada

  Najczęściej wystarczy przytrzymać przez kilka sekund START lub dwa pierwsze przyciski programów, ale nie zawsze. Niektóre zmywarki mają specjalny przycisk RESET, który ułatwia zresetowanie sprzętu. Pewną opcję stanowi też wyłączenie urządzenia z prądu i ponowne włączenie.

  Postanowiłem więc przygotować dodatkowe wskazówki, jak wygląda sytuacja w przypadku poszczególnych marek takich sprzętów.

  Jak zresetować zmywarkę Bosch?

  Aby dokonać szybkiego i łatwego resetu zmywarki Bosch, włącz urządzenie. Następnie przytrzymaj przez chwilę RESET oraz dwa pierwsze (od lewej) przyciski na panelu. Musisz zrobić to jednocześnie, aby sprzęt dokonał resetu.

  Zdarza się, że na panelu pojawia się migająca ikonka z kodem błędem. Najczęściej masz do czynienia z e15. Wtedy resetowanie urządzenia nie przebiegnie już tak sprawnie.

  Błąd e15 informuje o zalaniu sprzętu lub nadmiarze wody w środku komory. Łatwo go rozpoznać, bo na panelu pojawi się kranik z kroplą wody, który dodatkowo jest podświetlony na czerwono.

  Przyczyną błędu jest najprawdopodobniej wyciek na styku komory urządzenia oraz misy spływowej. Tam też znajdują się czujniki oraz pompki, które zalewa zgromadzona w komorze woda.

  Ciecz oczywiście szybko jest wypompowana, jednak błąd e15 pozostaje.

  Aby dokonać resetu błędu, potrzebujesz kilku rzeczy. Sięgnij po: młotek, drut instalacyjny, śrubokręt, kombinerki, ściereczki lub ręcznik papierowy, zestaw wkrętów. Pomocna także okaże się latarka.

  Wiedz, że reset może zająć nawet kilka godzin. Nie podejmuj się tego, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu.

  Jak zresetować błąd e15?

  1. Odłącz sprzęt od zasilania i wysuń z wnęki, zdemontuj osłony.
  2. Znajdź wtyczkę z tyłu obudowy, odłącz ją i odkręć moduł sterownika.
  3. Konieczne będzie także unieruchomienie drzwiczek. Za pomocą narzędzi spróbuj zablokować sprężyny.
  4. Zabezpiecz podłoże ściereczkami lub ręcznikiem, żeby uniknąć zalania posadzki.
  5. Sięgnij po wcześniej przygotowane narzędzia i bardzo delikatnie postaraj się rozdzielić spód sprzętu od komory. Twoim celem jest naprawa uszczelki znajdującej się w misce spływowej.
  6. Tutaj może pojawić się problem, ponieważ konieczna będzie wymiana całości. Nigdy nie decyduj się na założenie samej uszczelki bez misy. Zmywarka nie będzie wtedy działać, możesz również poważnie uszkodzić sprzęt.
  7. Ostrożnie odchyl uszczelkę i delikatnie włóż drut, dzięki temu zlikwidujesz powstały wcześniej luz.
  8. Teraz pora na skręcenie wszystkich elementów i uruchomienie zmywarki na dowolnym programie.
  9. Zanim uruchomisz urządzenie, upewnij się, czy czerwony kranik zniknął z panelu.

  Jak widzisz, w tym wypadku przyda się nieco wiedzy technicznej. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby wykonać powyższy proces, znajdź fachowca naprawiającego zmywarki.

  W tego typu sytuacjach często nieocenione stają się wideo poradniki, więc i takowy dla Ciebie znalazłem, powinien sporo ułatwić:

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak zresetować zmywarkę Electrolux

  Reset zmywarki Electrolux działa na 2 proste sposoby: albo odłączasz sprzęt z prądu, czekasz minutę i znów podłączasz, albo przytrzymujesz przez kilka sekund przycisk START. Po jednym z tych zabiegów zmywarka zostanie zresetowana.

  To szczególnie przydatna czynność, gdy zmywarka Electrolux wyświetla następujące kody błędów: iF0, iFo lub iF1. Dotyczy to zarówno modeli do zabudowy, jak i wolnostojących.

  Jeżeli po resecie nadal widzisz kod iF0 lub iF1, musisz zrobić coś jeszcze. Przede wszystkim sprawdź, czy w Twoim domostwie nie ma problemu z dostarczaniem wody. Zerknij na zawór wody, puść ją np. z kranu, aby się upewnić, że leci, a także przemyśl, czy jeszcze jakiś inny sprzęt nie pobiera jej w tym samym czasie.

  Znaczenie ma również drożność węża dopływowego zmywarki Electrolux, w tym filtra, który się w nim znajduje.

  Jak zresetować zmywarkę Siemens

  Reset zmywarki Siemens okaże się wyjściem z sytuacji, gdy kontrolki podejrzanie migają, a Ty nie wiesz, jak to naprawić. Wystarczy wtedy naciskać przyciski włącznika-wyłącznika przez mniej ok. 4 sekundy.

  Alternatywę stanowi odłączenie wtyczki sieciowej od gniazdka. Następnie musisz odczekać co najmniej 2 minuty i ponownie włączyć sprzęt.

  Jeżeli chodzi o reset programu zmywarki Siemens, służy do tego przycisk RESET lub stosowna funkcja w aplikacji mobilnej Home Connect.

  Jak zresetować zmywarkę AEG?

  Reset zmywarki AEG nie jest kłopotliwy:

  1. Jeśli awaria nastąpiła w trakcie mycia naczyń, wyłącz sprzęt i odłącz kabel zasilający.
  2. Pozostaw odłączone urządzenie na ok. 20 minut.
  3. Uruchom ponownie zmywarkę i sprawdź, czy działa poprawnie.
  4. Dla bezpieczeństwa możesz powtórzyć restart kilka razy.

  Jeśli pomimo tych czynności nadal zauważasz błąd, warto sprawdzić inne rozwiązania.

  Niekiedy przyczyną może być nieprawidłowe działanie pompy spustowej lub zanieczyszczenia blokujące prawidłową pracę sprzętu.

  Jak zresetować zmywarkę innej marki?

  Zmywarkę resetuje się nie tylko po wyświetleniu błędu. Możesz zrobić to również w sytuacji, gdy wybierzesz niewłaściwy program. Może się tak zdarzyć np. podczas pierwszego uruchomienia nowej zmywarki.

  Metoda resetu zależy od marki urządzenia:

  • Reset zmywarki Amica – uchyl drzwi, aby zatrzymać uruchomiony program. Poczekaj, aż ramiona spryskiwaczy całkowicie przestaną się poruszać i otwórz do końca klapę. Przytrzymaj przez 3 sekundy przycisk programu. Wtedy zauważysz, że sprzęt przeszedł w stan czuwania. Wybierz dowolny tryb pracy i uruchom ponownie zmywarkę.
  • Reset zmywarki Beko – przez 5 sekund przytrzymaj przycisk START/PAUZA. Tak zdecydujesz o ponownym uruchomieniu i wznowieniu pracy zmywarki firmy BEKO.
  • Reset zmywarki Whirlpool – uchyl drzwi, wciśnij i przytrzymaj przez ok. 2 sekund przycisk START lub RESET. Po tym czasie świecąca się kontrolka powinna zgasnąć, kasując kod błędu. Zamknij drzwi. Usłyszysz charakterystyczny dźwięk informujący o odpompowaniu wody, zazwyczaj trwa ok. 60 sekund. Ponownie uruchom sprzęt.
  • Reset zmywarki Samsung – przytrzymaj przez 3 sekundy przycisk START, a łatwo zresetujesz zmywarkę marki Samsung. Sprzęt przejdzie wtedy do stanu początkowego, z wyłączeniem ustawienia konsumpcji soli zmiękczacza wody.
  • Reset zmywarki Hotpoint – wystarczy jedynie, że przytrzymasz przez 5 sekund przycisk P. Upływ wymaganego czasu potwierdzi sygnał dźwiękowy. Kontrolki powinny wtedy zgasnąć, a jeżeli się tak nie stało, wyłącz i włącz zmywarkę.
  • Reset zmywarki Haier – funkcja resetowania zmywarki Haier odnosi się głównie do anulowania opóźnionego startu. W tym celu przytrzymaj przez co najmniej 3 sekundy przycisk URUCHOM/ANULUJ.
  • Reset zmywarki Gorenje – podobna sytuacja do Haier. Tutaj reset także dotyczy głównie anulowania funkcji opóźnionego startu. Co ciekawe, rozwiązanie jest bardzo podobne: przytrzymaj przez co najmniej 3 sekundy przycisk Start/Stop.
  • Pozostałe modele – masz zmywarkę innej marki niż te, które opisałem powyżej? Zapoznaj się z instrukcją obsługi i wyjaśnieniami kodów błędów. Niekiedy reset z przyciskami nie będzie wystarczający, tak jak w przypadku błędu e15. Jeśli nie masz pewności co do rozwiązania problemu, nie podejmuj się jego usunięcia samodzielnie. Lepiej skonsultuj się z fachowcem, aby uniknąć awarii sprzętu.

  Czy resetować zmywarkę podczas trwającego cyklu?

  Tak, o ile to właśnie w trakcie trwania programu stało się coś niepokojącego, np. cykl się zawiesił. Jeżeli chcesz wykonać reset zmywarki z innego powodu, lepiej zaczekaj do końca programu, bo gdy go przerwiesz, zmarnujesz energię, wodę i detergent.

  Pomijając jakieś nieprawidłowości w działaniu konkretnego cyklu, osobiście polecam wykonywać reset, jak zmywarka nie zmywa naczyń.


  Myślisz o wymianie swojej zmywarki? Zobacz moje klasyfikacje:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  10 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Karol
  7 miesięcy temu

  Witajcie. Zmywarka electrolux ESL6550RO, kod i40, nie pomaga reset, czyściłem przewody, filtry, itd itp… Jest jakiś sposób żeby się go pozbyć? Może o czymś nie wiem… Krew już mnie zalewa, pomocy…
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Małgorzata
  1 rok temu

  Cześć zmywarka nie chce ruszyć simens pokazuje 001 czy to może być błąd

  Małgorzata
  1 rok temu
  Reply to  Małgorzata

  Już to zrobiłam nic to ne dało

  Mirek
  1 rok temu

  Witam cały czas suszy i nie mogę wyłączyć nie reaguje panel sterowania w zmywarce BOSZ

  Bożena
  1 rok temu

  Witam cały czas wyświetla się gwiazdka ,i wydłuża czas pracy zmywarka Amica.

  MTz
  1 rok temu

  Bauknecht BKFC 3C26

  Błąd f12 co oznacza ?