W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka moc blendera kielichowego?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Moc blendera kielichowego wydaje się być jego najważniejszym parametrem. I rzeczywiście ma duże znaczenie. Musi jednak iść w parze z innymi korzystnymi cechami. Zarówno je, jak i optymalne wartości mocy blenderów z kielichem opisałem tuż poniżej.

Jaka moc blendera kielichowego?

Spis treści:

  Jaka moc blendera kielichowego jest najlepsza?

  Najlepiej, gdy moc blendera kielichowego osiąga lub przekracza 1000 W. To zwykle gwarancja dokładnego i szybkiego blendowania twardszych składników (w tym orzechów) oraz kruszenia lodu. Niektóre blendery z kielichem przekraczają 1500, a nawet 2000 W!

  Nic dziwnego. Najlepsze blendery kielichowe to sprzęty wysokoobrotowe. Potrzebują solidnej dawki mocy, aby w krótkim czasie zmiksować owoce i warzywa, napędzając wielowypust oraz element tnący. W efekcie dostarczą Ci koktajl o gładkiej konsystencji, czyli bez grudek oraz innych resztek.

  Nie jest jednak tak, że tylko moc się liczy. Musisz wziąć pod uwagę typ urządzenia, a przede wszystkim realną efektywność pracy. Czytaj dalej, a poznasz szczegóły.

  Ranking blenderów kielichowych – zwycięzca

  Philips HR3756/00

  Czy moc blendera kielichowego ma duże znaczenie?

  Tak, moc blendera z kielichem stanowi jeden z kluczowych parametrów. Ale nie jedyny! Urządzenie musi być realnie efektywne. To znaczy zamienić pobieraną energię na odpowiednio wysokie obroty. Liczy się więc wydajność energetyczna silnika.

  2 urządzenia o tej samej mocy mogą oferować odmienną prędkość obrotową. Weźmy za przykład wysoką wartość na poziomie 1500 W mocy. Znam modele, które osiągają przy niej aż 35000 obrotów na minutę. Znajdziesz jednak i takie, które pracują przy 28000 obrotów każdej minuty. Wyraźna różnica, prawda?

  Weź pod uwagę, do jakiego zastosowania szukasz sprzętu. Im większy kielich, tym większe wymagania co do mocy. Skąd ta zależność? Ponieważ w równie krótkim czasie musi zamienić sporo produktów na koktajl czy smoothie. Tym bardziej twardsze składniki powinny iść w parze z wysoką mocą.

  Kolejna kwestia, czyli element tnący. Nic Ci po wysokiej mocy, gdy ostrza nie będą precyzyjnie rozdrabniały składników smoothie. Mało tego, powinien z nimi współgrać nawet kształt kielicha.

  Omówmy zatem nieco dokładniej kilka z powyższych kwestii. Dosyć, że weźmiesz pod uwagę moc, to jeszcze zwrócisz uwagę na pozostałe ważne cechy oraz zależności. Tym samym lepiej wydasz pieniądze na blender kielichowy.

  Kupuj topowe urządzenia do soków i koktajli na promocjach!

  Moc blendera kielichowego a prędkość obrotowa

  To nie tyle moc, co prędkość obrotowa bezpośrednio odpowiada za wydajne miksowanie w kielichu blendera. Porównując urządzenia, nie patrz wyłącznie na moc znamionową. Rzuć okiem, ile obrotów na minutę wykonuje ostrze bądź też inny element tnący.

  Pójdę nawet nieco dalej: lepiej wybrać teoretycznie słabszy blender, ale z wyższą prędkością obrotową. W praktyce dobrze obrobi składniki, a pobierze przy tym mniej prądu. Fajne połączenie, prawda? Druga sprawa, że rzadkie, bo coś musi jednak napędzać nożyki.

  Rodzaj blendera z kielichem a jego moc

  Generalnie przyjmij, że wspomniane 1000 W lub więcej zawsze stanowi korzystną wartość. Niemniej urządzenia kielichowe występują w kilku odsłonach. Zawarły je nawet ogólne rodzaje blenderów.

  Wysokoobrotowe powinny być jak najmocniejsze. To pełnogabarytowe sprzęty stołowe o sporych kielichach. Nie ma dla nich trudnych zadań, ale właśnie pod warunkiem, że moc nie zawodzi. A że zwykle jej wzrost oznacza także wyższą prędkość obrotową ostrza, pewnie tak będzie.

  Patrząc na to z drugiej strony, spójrz na dobry blender sportowy. Wręcz miniaturowy typ urządzenia. Co za tym idzie, ma wyjściowo nieco prostsze zadanie. Musi stworzyć nie 1,5 – 2 l koktajlu, a poniżej 1 l.

  Dlatego też w tym wypadku moc może być nieco niższa. Znam odpowiednio wydajne blendery osobiste o mocy zaledwie 350 W. Mimo to warto celować w 700 W mocy lub więcej.

  Moc blendera a jego zastosowanie

  Czy robiąc zwykle koktajle z cytrusów potrzeba ogromnej mocy? Raczej nie. Co innego, gdy w takim sprzęcie kruszysz lód, robisz kremy, przeciery, masło orzechowe bądź lody. To, do czego służy blender kielichowy, obejmuje szeroką grupę produktów.

  Przemyśl, co zamierzasz blendować. Im twardsze będą to składniki, tym bardziej skłaniaj się ku najmocniejszym blenderom. Swoją drogą to właśnie one zawsze stanowią bardziej przyszłościowy zakup. Niosą w końcu szersze zastosowanie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Moc blendera a element tnący

  To dopiero ciekawa sprawa! Koniec końców moc przekłada się na prędkość, a ona z kolei na skuteczność ostrza. Sęk w tym, że w tym elemencie także panuje zróżnicowanie.

  Standard stanowią tego typu ostrza wielokierunkowe:

  6-skrzydłowe ostrze dobrego i wydajnego blendera kielichowego

  Ogólnie biorąc, są w porządku. Spełniają swoje zadanie. Moc oraz prędkość bardzo wpływają na ich pracę. Każdy dobry blender do smoothie z takim ostrzem powinien być odpowiednio mocny.

  Wspomniane parametry mają jednak nieco mniejsze znaczenie, gdy zauważysz taki element tnący:

  Blendtec Total ostrze - widok z bliska

  To śmigło, które nie może się stępić, bo… już jest tępe. Spotkałem się z nim podczas testu Blendtec Total. Chodzi o mocny model 1560 W, ale już na średnich obrotach (a maksymalne nie przekraczają 30000 ruchów na minutę) radził sobie ze wszystkim.

  Śmigło nie kroi, a rozbija składniki. Sporo waży, a w dodatku w tym modelu korzysta z metalowego wieluwypustu. Bardzo wiele dokłada do ogólnej wydajności, stąd moc, a nawet prędkość nie odgrywają w tym sprzęcie tak ogromnej roli.

  Zwłaszcza że producent specjalnie zaprojektował sam kielich. Patrząc na niego od góry, przypomina kwadrat, co ma sens.

  Blendtec Total kwadratowy kształt kielicha

  Dlaczego? Ponieważ niweluje martwe strefy, szybciej kieruje na śmigło wszystkie składniki. Kolejna cecha, która wzmacnia wydajność, a nie bazuje wcale na mocy. To, jak działa blender kielichowy, bywa bardziej złożone, niż może się wydawać.

  Podsumowanie

  Możesz podejść prosto do sprawy i wybrać blender kielichowy o mocy 1000 W lub większej. Pewnie będzie skuteczny. Rozsądniej jednak zrobisz, zestawiając moc z prędkością, rodzajem sprzętu, zastosowaniem oraz elementem tnącym.

  Wtedy zauważysz, że moc nie stanowi jedynego fundamentu podczas wyboru. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając blender kielichowy. Poznając wszystkie ważne aspekty, dokonasz jeszcze lepszej decyzji.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments