W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka odległość od telewizora 43 cale jest najlepsza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odpowiednia odległość od telewizora 43 cale zapewni Ci komfort oglądania ulubionych filmów i seriali. Dostrzeżesz wszelkie detale bez wytężania wzroku lub latania nim na wszystkie strony ekranu. Dowiedz się zatem, z jakiej odległości korzystać z 43-calowego telewizora.

Jaka odległość od telewizora 43 cale jest najlepsza?

Spis treści:

  Jaka jest najlepsza odległość od telewizora 43 cale?

  Odległość od telewizora 43 cale powinna wynosić ok. 1,8 m. Wtedy ekran wypełni co najmniej 30 stopni Twojego pola widzenia. Właśnie taką wartość zalecają inżynierowie filmowi oraz telewizyjni.

  Pamiętaj przy tym, że sprawa często jest indywidualna. Zależy od rozdzielczości, ale i Twojego wzroku czy preferencji.

  W pozostałej części artykułu prześledzę dla Ciebie te zależności.

  Odległość od telewizora 43 cale a rozdzielczość

  Jak pokazuje ranking telewizorów 43 cale, mówimy o modelach 4K. Nie opłaca się już kupować odbiorników w tej przekątnej, które oferują maksymalnie Full HD. Wpływają na to chociażby wymiary telewizorów 43-calowych, bowiem wykorzystują potencjał 4K.

  Wiedz jednak, że maksymalna rozdzielczość telewizora to jedno, ale jakość źródła to drugie.

  Możesz posiadać odbiornik 4K, ale np. naziemna telewizja nadaje w niższej rozdzielczości. Dlatego też dobrze wiedzieć, jak wygląda zależność pomiędzy odległością a rozdzielczością.

  Dlaczego to tak ważne?

  Jeżeli oglądasz coś w niższej jakości i usiądziesz za blisko, zauważysz spore rozmycie, a wręcz pikselozę. Z drugiej strony, gdy ustawisz się za daleko, utracisz szczegółowość obrazu.

  W przypadku TV 43 cale i rozdzielczości 4K powinien usatysfakcjonować Cię obraz oglądany z odległości 1,2 – 1,8 m. Gdy źródło nadaje w Full HD, zwiększ odległość. Sprawdź zakres 1,8 – 2,4 m, a przy jeszcze niższej jakości nawet 3 m.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Odległość od telewizora 43 cale a ostrość wzroku

  Tutaj sprawa jest mocno indywidualna. Zależy od Twojego wzroku. Jeżeli jest perfekcyjny, bez żadnych wad, to kieruj się powyższymi wskazówki. Gdy jest inaczej, sprawdź swój komfort oglądania przy nieco mniejszych odległościach.

  Odległość od telewizora 43 cale a indywidualne preferencje

  Jestem mocno przekonany, że okolice 1,8 m od TV 43 cale powinny Cię zadowolić. Spełniają najważniejszy warunek, a więc pokrycie 30 stopni pola widzenia.

  Sęk w tym, że znajdą się osoby lubiące bardziej kinowe wrażenia. I na to też jest sposób, nawet w przypadku 43-calowych telewizorów, a więc nie za dużych.

  Wystarczy, że zwiększysz wypełnienie pola widzenia ekranem do 40 stopni. Uczynisz to tylko w jeden sposób: zbliżając się do niego. Wtedy odpowiednia odległość wynosi 1,5 m.

  Najlepiej przetestuj obie odległości i zdecyduj, która bardziej Ci odpowiada.

  Odległość od telewizora 43 cale a pozycja przed nim

  Poprzednie porady dotyczą standardowego sposobu oglądania, a mianowicie czołowego. Polega na siedzeniu na wprost telewizora, mając go w jednej linii ze swoimi oczami.

  Co jednak, gdy jest inaczej?

  Zazwyczaj takie sytuacje dotyczą montażu telewizora na ścianie. Wtedy może znajdować się nieco wyżej niż Twoje oczy, gdy siedzisz na kanapie przed TV. Siłą rzeczy zwiększa się przez to dystans do ekranu, więc możesz zmniejszyć odległość, np. z 1,8 m na 1,6 m.

  No i na koniec pozostaje uniwersalna rada: zasady zasadami, lecz najbardziej liczy się Twój komfort. Najlepiej zrobisz, jeśli w oparciu o podane przeze mnie informacje sprawdzisz kilka różnych odległości. Wtedy z łatwością zdecydujesz, z której z nich korzysta Ci się najlepiej z telewizora.

  Ranking telewizorów 43 cale – zwycięzca

  Sony KD-43X85K
  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments