W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka odległość od telewizora 75 cali jest najlepsza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Prawidłowa odległość od telewizora 75 cali to kluczowa sprawa. Siadając zbyt blisko, możesz dostrzec pikselozę, a przy zbyt dalekiej odległości obraz straci szczegółowość. Poniżej dokładnie opisałem ten aspekt. Wziąłem także pod uwagę rozdzielczość oraz inne ważne zalecenia.

Jaka odległość od telewizora 75 cali jest najlepsza?

Spis treści:

  Jaka jest najlepsza odległość od telewizora 75 cali?

  Odległość od telewizora 75 cali ściśle zależy od rozdzielczości oglądanych treści. Ogólny zakres to 1,5 – 4,5 m. Często najlepsza okazuje się odległość wynosząca 3 – 3,2 m. Wtedy ekran wypełni 30 stopni Twojego pola widzenia, co zalecają inżynierowie filmowi.

  W efekcie nie zobaczysz ani zbyt dużego rozmazania obrazu, ani zbyt niskiej szczegółowości. To niezmiernie ważne, gdy wymiary telewizorów 75 cali są spore.

  Warto jednak bliżej prześledzić pewne zależności, co zrobiłem poniżej, więc czytaj dalej.

  Odległość od telewizora 75 cali a rozdzielczość

  Jak pokazuje ranking telewizorów 75 cali, oferują one zazwyczaj maksymalnie 4K lub nawet 8K. To bardzo wysokie rozdzielczości, ale… liczy się także sygnał źródła. Zwykła telewizja naziemna nie nadaje przecież w tak wysokiej jakości.

  Natywnych materiałów w 8K jest z kolei póki co bardzo mało, ale już o Full HD oraz 4K stosunkowo łatwo.

  Poznaj zatem zależność między odległością od telewizora 75-calowego a rozdzielczością:

  • 8K – prosta zasada: im bliżej, tym lepiej. Tak szalona rozdzielczość zapewnia czterokrotnie więcej pikseli niż 4K (tak, czterokrotnie, a nie dwukrotnie). Oznacza ogromną ilość detali, więc możesz przy niej mocno zbliżyć się do ekranu, nawet na ok. 1,2 m. Ogólnie biorąc, usiądź tak, aby nie musieć latać wzrokiem po dużym ekranie, ale też nie oddalać się za bardzo od niego.
  • 4K – przy tej rozdzielczości rozpocznij testowanie swojego komfortu od ok. 3 m. Jeżeli nie wydaje Ci się, aby ekran był zbyt blisko Twojego stanowiska, sprawdź też np. odległość 2 – 2,5 m.
  • Full HD – czyli wciąż bardzo często spotykana rozdzielczość. Raczej nie ma przy niej sensu schodzić poniżej 2,5 m. Przetestuj odległość 3 – 4 m.
  • Niższe rozdzielczości – nie sądzę, aby ktoś kupował tak duży i drogi telewizor, aby oglądać na nim jedynie zwykłą telewizję naziemną. Zresztą nawet niektóre standardowe programy czy proste, darmowe usługi VOD nadają w Full HD. Niemniej przy jeszcze niższej rozdzielczości znacząco oddal się od ekranu, np. na 4 – 5 m.

  Jak widzisz, szeroki zakres najlepszej odległości od TV 75 cali ma sens. Tak samo jak sugestia, że 3 – 3,2 m mogą być dla Ciebie najlepsze. Wpisują się bowiem w 2 najbardziej pożądane czy też powszechne rozdzielczości, czyli Full HD, a przede wszystkim 4K.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Odległość od telewizora 75 cali a indywidualne preferencje

  Pamiętaj o jednym, cyferki cyferkami, ale na końcu liczy się tylko jedno: Twój komfort korzystania z telewizora. Właśnie dlatego tak dokładnie opisuję ten temat. Chcę Cię zachęcić do przetestowania kilku odległości.

  Niemniej podstawy sugerowanych odległości opieram na zaleceniach inżynierów filmowych i telewizyjnych. Jak już wspominałem, dobrze gdy przekątna ekranu pokrywa 30 stopni pola widzenia.

  Wiele osób, zwłaszcza posiadacze większych telewizorów, preferuje jednak bardziej kinowe wrażenia. Aby je osiągnąć, należy poszerzyć pokrycie pola widzenia do 40 stopni. W jaki sposób? Zbliżając się do ekranu telewizora.

  Jeżeli pragniesz poczuć się jak w kinie i korzystasz głównie z wyższej rozdzielczości, sprawdź, jak korzysta Ci się z TV 75 cali z odległości 2 m.

  Przy tym wszystkim znaczenie ma również Twój wzrok. Zakładam, że jest pozbawiony wad. Gdy jest inaczej, tym bardziej sprawdź nieco bliższe ustawienie się względem ekranu.

  Poznaj przy okazji zalecenia co do tego, na jakiej wysokości powiesić telewizor 75 cali. To równie ważna kwestia. W dużym stopniu wpływa i na Twój komfort, i na wrażenia płynące z korzystania z urządzenia.

  Odległość od telewizora 75 cali a pozycja przed nim

  Najkorzystniej czołowo oglądać obraz generowany przez telewizor. Co to znaczy? Siedzenie na wprost odbiornika, mając go na linii oczu lub ciut wyżej.

  Jeżeli jednak montujesz TV na ścianie dość wysoko, pamiętaj, że siłą rzeczy zwiększa to do niego dystans. Wtedy ponownie skorzystaj z zalecenia, aby ustawić się nieco bliżej ekranu.

  Ranking telewizorów 75 cali – zwycięzca

  Sony XR-75X95L
  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments