W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka powinna być temperatura w zamrażarce? Ile stopni?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ile stopni powinno być w zamrażarce, kto to ustalił i właściwie dlaczego? Między innymi na te pytania dokładnie odpowiem Ci w moim artykule. Dowiesz się, jaka jest optymalna temperatura mrożenia.

Jaka powinna być temperatura w zamrażarce

Spis treści:

  Temperatura w zamrażarce ma kluczowe znaczenie dla świeżości przechowywanych produktów spożywczych. Z drugiej strony te urządzenia są tak intuicyjne w obsłudze, że zwykle wystarczy ustawić najmniejszą możliwą temperaturę i niczym się nie przejmować.

  Ale zawsze dobrze jest wiedzieć, ile dokładnie powinno być stopni i z jakiego powodu. Przejdźmy do konkretów!

  Klasa zamrażarki

  Skoro chcesz się dowiedzieć, jaka powinna być temperatura w zamrażarce, to najpierw musisz wiedzieć, jaka jest najniższa wartość możliwa do ustawienia.

  Sprowadza się to do klasy zamrażarki. Są dokładnie 4, a producenci oznaczają je gwiazdkami.

  Oto schemat:

  1. (*) – zamrażarka mrozi do -6°C.
  2. (**) – zamrażarka mrozi do -12°C.
  3. (***) – zamrażarka mrozi do -18°C.
  4. *(***) – zamrażarka mrozi do -18°C, a dodatkowo pozwala przechowywać żywność dłużej niż rok.

  Pod lupę wziąłem modele do domowego użytku, bo zapewne ten segment Cię interesuje.

  Jak widzisz, najlepsze zamrażarki mrożą do temperatury -18°C. Czy ona jest tą optymalną? Przejdźmy do kolejnego punktu!

  Ranking zamrażarek skrzyniowych – zwycięzca

  Gorenje FH401CW

  Najlepsza temperatura w zamrażarce

  Tak, -18°C to ta temperatura, która powinna być ustawiona w zamrażarce. Właściwie jest to 0°F, które w przeliczeniu dają -17,8°C. Dla wygody (przynajmniej Europejczyków) wspomniana wartość została zaokrąglona do -18°C.

  I nie jest to jakaś moja subiektywna opinia, a rekomendowana temperatura przez producentów żywności.

  Co ciekawe, nie zawsze tak było. Kiedyś zamiast -18°C polecano -10°C. Zmieniło się to pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Zmian dokonały amerykańskie korporacje spożywcze.

  Europa czekała kilkadziesiąt lat na pójście za tym trendem, przynajmniej oficjalnie. Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa polecił -18°C w 1964 roku, a 3 lata później Wspólnota Europejska wydała wytyczne dotyczące mrożonej żywności.

  Planujesz zakupy? Zobacz promocje w popularnych sklepach!

  Dlaczego -18°C jest najlepszą temperaturą w zamrażarce?

  Ogólnie biorąc, im temperatura niższa, tym wolniejszy przyrost mikroorganizmów, w tym różnych bakterii. Niektóre z nich są wyjątkowo niesympatyczne, np. salmonella czy e. coli. A nie chcesz ich mieć w swojej żywności, prawda?

  W takiej temperaturze spada także szybkość reakcji chemicznych. Co to oznacza? Twoje mrożonki przy -18°C utracą dużo mniej wartości odżywczych. Dzięki temu dłużej mogą być przechowywane w Twojej zamrażarce, nie tracąc walorów smakowych, świeżości i korzyści zdrowotnych.

  A co by się stało, gdybyś ustawił -12°C, a nie -18°C? Tragedii może by nie było, ale owoce i warzywa mrożone np. przez rok utraciłyby o 20 procent więcej witaminy C.

  W wielu artykułach jest informacja o tym, że każde 3°C więcej skutkują skróceniem czasu przechowywania o połowę. To bujda. Owszem, większa temperatura skraca w pewnym stopniu maksymalny czas mrożenia, ale wspomniana teoria jest zbyt ogólna. Nie da się tego tak łatwo ustalić, ponieważ jest to zależne od rodzaju żywności.

  Spójrzmy na to jeszcze z drugiej strony: dlaczego producenci zamrażarek nie dają nam do wyboru jeszcze niższych temperatur mrożenia? Przecież im chłodniej, tym lepiej dla wielu artykułów spożywczych.

  Chodzi tutaj o ekonomię. Przy kolejnym progu, np. -24°C, zapotrzebowanie energetyczne byłoby dużo wyższe niż jest przy obecnych standardach, a u wielu osób taki sprzęt mrożący działa przecież przez cały rok.

  Jak ustawić optymalną temperaturę w zamrażarce?

  Musisz zlokalizować albo pokrętło, albo panel sterujący – w zależności od tego, jakie sterowanie ma Twoja zamrażarka. Panel może mieć zarówno przyciski, jak i działać na dotyk.

  Najważniejsze, aby wszystko było jasno opisane. I zazwyczaj tak jest: przy poszczególnych poziomach regulacji widnieją przypisane do nich wartości temperatury.

  Jeżeli jednak Twoja zamrażarka jest mniej przyjazna użytkownikowi i nie ma jasno opisanych poziomów mrożenia, a zamiast tego np. I, II, III itd. lub eko, normal itp., to zajrzyj do instrukcji obsługi. Dowiesz się z niej, jaka temperatura kryje się pod danym oznaczeniem lub nazwą.

  Co może zaburzyć temperaturę w zamrażarce?

  Wiesz już, jaka powinna być temperatura w zamrażarce, lecz Ty również masz na nią wpływ. To, że zamrażarka jest ustawiona na -18°C, wcale nie oznacza, że rzeczywiście będzie trzymać tę temperaturę. Ba, może nawet dojść do sytuacji, w której zamrażarka nie mrozi.

  Są bowiem pewne czynniki, które powodują wahania temperatury, a nawet podwyższają ją na dłuższy czas:

  • Przede wszystkim chodzi o dokładanie żywności do mrożenia. Produkty spożywcze nie powinny być zbyt ciepłe, gdyż zakłócą klimat wewnątrz zamrażarki. W miarę możliwości nie dokładaj za często kolejnych produktów, bo zimne powietrze za każdym razem wydostaje się na zewnątrz. Nie otwieraj też klapy/drzwi zamrażarki na dłużej, ponieważ zaburzysz cyrkulację i zwiększysz temperaturę. Szybkie i rzadkie dokładki nie za ciepłej żywności – tego się trzymaj!
  • Kluczowy jest stan urządzenia. Zalegający szron (o ile się gromadzi i trzeba rozmrażać sprzęt) obniża wydajność mrożenia. Uszczelki, jak sama nazwa wskazuje, muszą natomiast gwarantować szczelność, czyli nie być uszkodzone. W równie dobrym stanie powinien być skraplacz, parownik, wyparnik oraz wszelkie wentylatory. Odpowiednie temperatury trzyma natomiast termostat, a duże znaczenie ma sam kompresor. Sporo tego, prawda?

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jaka powinna być temperatura w zamrażarce, dlaczego akurat tyle wynosi i jak ją ustawić w swoim sprzęcie.

  Te -18°C dają gwarancję, że żywność jest bezpieczna. Właściwie taka wartość pozwala zazwyczaj mrozić coś w… nieskończoność! Maksymalny czas przechowywania wiąże się bardziej z ryzykiem utraty smaku bądź konsystencji po rozmrożeniu.

  Jak widzisz, nie tylko o samą temperaturę mrożenia tu chodzi. Warto poznać wszystkie zasady odnośnie tego, jak przechowywać jedzenie w zamrażarce.

  Liczą się również wydajność dobowa, poziom zapełnienia, sposób układania, jak i czas mrożenia żywności. O kilku rzeczach wspomniałem pokrótce w tym artykule, ale w podlinkowanym przed chwilą materiale znajdziesz dużo więcej ważnych porad!

  Źródła pomocnicze:

  Oceń publikację
  [Głosy: 22 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments