Ile stopni powinno być w zamrażarce, kto to ustalił i właściwie dlaczego? Między innymi na te pytania dokładnie odpowiem Ci w moim artykule. Dowiesz się, jaka jest optymalna temperatura mrożenia.
Temperatura w zamrażarce ma kluczowe znaczenie dla świeżości przechowywanych produktów spożywczych. Z drugiej strony te urządzenia są tak intuicyjne w obsłudze, że zwykle wystarczy ustawić najmniejszą możliwą temperaturę i niczym się nie przejmować.
Ale zawsze dobrze jest wiedzieć, ile dokładnie powinno być stopni i z jakiego powodu. Przejdźmy do konkretów!
Klasa zamrażarki
Skoro chcesz się dowiedzieć, jaka powinna być temperatura w zamrażarce, to najpierw musisz wiedzieć, jaka jest najniższa wartość możliwa do ustawienia.
Sprowadza się to do klasy zamrażarki. Są dokładnie 4, a producenci oznaczają je gwiazdkami.
Oto schemat:
- (*) – zamrażarka mrozi do -6°C.
- (**) – zamrażarka mrozi do -12°C.
- (***) – zamrażarka mrozi do -18°C.
- *(***) – zamrażarka mrozi do -18°C, a dodatkowo pozwala przechowywać żywność dłużej niż rok.
Pod lupę wziąłem modele do domowego użytku, bo zapewne ten segment Cię interesuje.
Jak widzisz, najlepsze zamrażarki mrożą do temperatury -18°C. Czy ona jest tą optymalną? Przejdźmy do kolejnego punktu!
Najlepsza temperatura w zamrażarce
Tak, -18°C to ta temperatura, która powinna być ustawiona w zamrażarce. Właściwie jest to 0°F, które w przeliczeniu dają -17,8°C. Dla wygody (przynajmniej Europejczyków) wspomniana wartość została zaokrąglona do -18°C.
I nie jest to jakaś moja subiektywna opinia, a rekomendowana temperatura przez producentów żywności.
Co ciekawe, nie zawsze tak było. Kiedyś zamiast -18°C polecano -10°C. Zmieniło się to pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Zmian dokonały amerykańskie korporacje spożywcze.
Europa czekała kilkadziesiąt lat na pójście za tym trendem, przynajmniej oficjalnie. Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa polecił -18°C w 1964 roku, a 3 lata później Wspólnota Europejska wydała wytyczne dotyczące mrożonej żywności.
Dlaczego -18°C jest najlepszą temperaturą w zamrażarce?
Ogólnie biorąc, im temperatura niższa, tym wolniejszy przyrost mikroorganizmów, w tym różnych bakterii. Niektóre z nich są wyjątkowo niesympatyczne, np. salmonella czy e. coli. A nie chcesz ich mieć w swojej żywności, prawda?
W takiej temperaturze spada także szybkość reakcji chemicznych. Co to oznacza? Twoje mrożonki przy -18°C utracą dużo mniej wartości odżywczych. Dzięki temu dłużej mogą być przechowywane w Twojej zamrażarce, nie tracąc walorów smakowych, świeżości i korzyści zdrowotnych.
A co by się stało, gdybyś ustawił -12°C, a nie -18°C? Tragedii może by nie było, ale owoce i warzywa mrożone np. przez rok utraciłyby o 20 procent więcej witaminy C.
W wielu artykułach jest informacja o tym, że każde 3°C więcej skutkują skróceniem czasu przechowywania o połowę. To bujda. Owszem, większa temperatura skraca w pewnym stopniu maksymalny czas mrożenia, ale wspomniana teoria jest zbyt ogólna. Nie da się tego tak łatwo ustalić, ponieważ jest to zależne od rodzaju żywności.
Spójrzmy na to jeszcze z drugiej strony: dlaczego producenci zamrażarek nie dają nam do wyboru jeszcze niższych temperatur mrożenia? Przecież im chłodniej, tym lepiej dla wielu artykułów spożywczych.
Chodzi tutaj o ekonomię. Przy kolejnym progu, np. -24°C, zapotrzebowanie energetyczne byłoby dużo wyższe niż jest przy obecnych standardach, a u wielu osób taki sprzęt mrożący działa przecież przez cały rok.
Jak ustawić optymalną temperaturę w zamrażarce?
Musisz zlokalizować albo pokrętło, albo panel sterujący – w zależności od tego, jakie sterowanie ma Twoja zamrażarka. Panel może mieć zarówno przyciski, jak i działać na dotyk.
Najważniejsze, aby wszystko było jasno opisane. I zazwyczaj tak jest: przy poszczególnych poziomach regulacji widnieją przypisane do nich wartości temperatury.
Jeżeli jednak Twoja zamrażarka jest mniej przyjazna użytkownikowi i nie ma jasno opisanych poziomów mrożenia, a zamiast tego np. I, II, III itd. lub eko, normal itp., to zajrzyj do instrukcji obsługi. Dowiesz się z niej, jaka temperatura kryje się pod danym oznaczeniem lub nazwą.
Co może zaburzyć temperaturę w zamrażarce?
Wiesz już, jaka powinna być temperatura w zamrażarce, lecz Ty również masz na nią wpływ. To, że zamrażarka jest ustawiona na -18°C, wcale nie oznacza, że rzeczywiście będzie trzymać tę temperaturę. Ba, może nawet dojść do sytuacji, w której zamrażarka nie mrozi.
Są bowiem pewne czynniki, które powodują wahania temperatury, a nawet podwyższają ją na dłuższy czas:
- Przede wszystkim chodzi o dokładanie żywności do mrożenia. Produkty spożywcze nie powinny być zbyt ciepłe, gdyż zakłócą klimat wewnątrz zamrażarki. W miarę możliwości nie dokładaj za często kolejnych produktów, bo zimne powietrze za każdym razem wydostaje się na zewnątrz. Nie otwieraj też klapy/drzwi zamrażarki na dłużej, ponieważ zaburzysz cyrkulację i zwiększysz temperaturę. Szybkie i rzadkie dokładki nie za ciepłej żywności – tego się trzymaj!
- Kluczowy jest stan urządzenia. Zalegający szron (o ile się gromadzi i trzeba rozmrażać sprzęt) obniża wydajność mrożenia. Uszczelki, jak sama nazwa wskazuje, muszą natomiast gwarantować szczelność, czyli nie być uszkodzone. W równie dobrym stanie powinien być skraplacz, parownik, wyparnik oraz wszelkie wentylatory. Odpowiednie temperatury trzyma natomiast termostat, a duże znaczenie ma sam kompresor. Sporo tego, prawda?
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jaka powinna być temperatura w zamrażarce, dlaczego akurat tyle wynosi i jak ją ustawić w swoim sprzęcie.
Te -18°C dają gwarancję, że żywność jest bezpieczna. Właściwie taka wartość pozwala zazwyczaj mrozić coś w… nieskończoność! Maksymalny czas przechowywania wiąże się bardziej z ryzykiem utraty smaku bądź konsystencji po rozmrożeniu.
Jak widzisz, nie tylko o samą temperaturę mrożenia tu chodzi. Warto poznać wszystkie zasady odnośnie tego, jak przechowywać jedzenie w zamrażarce.
Liczą się również wydajność dobowa, poziom zapełnienia, sposób układania, jak i czas mrożenia żywności. O kilku rzeczach wspomniałem pokrótce w tym artykule, ale w podlinkowanym przed chwilą materiale znajdziesz dużo więcej ważnych porad!
Źródła pomocnicze:
- https://blog.liebherr.com/urzadzenia-chlodnicze/pl/dlaczego-temperatura-zamrazarki-utrzymywana-jest-na-poziomie-18-stopni-celcjusza/
- https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/are-you-storing-food-safely