W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka woda do generatora pary?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Jaką wodę wlać do stacji parowej, aby w jej wnętrzu zbyt szybko nie osadził się kamień? Czy zwykła woda z kranu wystarczy? Czy jej jakość ma w ogóle większe znaczenie? Między innymi na te pytania dokładnie Ci odpowiem w poniższym poradniku. Zapraszam!

Woda wlana do generatora pary - jaka powinna być?

Spis treści:

    Jakość wlewanej wody a systemy odwapniania w generatorach

    Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jaka woda do generatora pary jest dla niego najkorzystniejsza, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

    Większość urządzeń z tej kategorii oferuje bardzo łatwe w obsłudze systemy odwapniania. Nie musisz tworzyć własnych preparatów czy męczyć się z usuwaniem kamienia. W opiniach o generatorach pary wiele razy wyszczególniałem tę korzyść.

    Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie należy się przejmować jakością używanej wody. Zawsze lepiej, gdy stacja ma mniej osadu do wypłukania/usunięcia. A jednym z kluczowych czynników jest właśnie jakość wlewanej wody.

    Za chwilę dokładnie omówię, jakie są opcje i która z nich wypada najkorzystniej dla stacji parowej. Tworząc ten poradnik, wspomogłem się informacjami od czołowych producentów generatorów pary: Philipsa, Tefala, Brauna oraz kilku innych.

    Ranking generatorów pary – zwycięzca

    Philips PerfectCare PSG9040/80

    Woda, która nadaje się do generatora pary

    Ogólnie biorąc, są aż 4 opcje, więc na początku Ci je przedstawię:

    1. Woda destylowana.
    2. Woda demineralizowana.
    3. Woda wodociągowa, czyli po prostu z kranu.
    4. Prosty roztwór składający się z kranówki i wody demineralizowanej lub destylowanej (w stosunku 1:1).

    To, jaką wodę wlać do stacji parowej, powinna określać instrukcja obsługi Twojego urządzenia.

    Wiem, że to banalne wyjaśnienie, lecz zawsze w pierwszej kolejności kieruj się tym, co zaleca producent.

    Oczywiście to nie koniec ważnych informacji.

    Nie spotkałem się jeszcze z generatorem pary, którego producent odradzałby wodę z kranu. Praktycznie każdy model jest do niej wyjściowo przystosowany.

    Ale…

    Weź pod uwagę 2 czynniki, które mogą nieco utrudnić sytuację:

    • Twardość wody – wiele stacji parowych powiadamia o usunięciu kamienia nie wtedy, gdy rzeczywiście jest go za dużo, a np. po określonej liczbie użyć (bądź ogólnego czasu prasowania). Dlatego też twarda woda może obniżyć wydajność sprzętu im bliżej do zaświecenia kontrolki o konieczności usunięcia osadu. Tefal jasno wskazuje, kiedy lepiej wymieszać kranówkę z wodą destylowaną: gdy jest bardzo twarda, tj. powyżej 30°f, 17°dH lub 21°e.
    • Zawartość soli w wodzie – jeszcze gorsza opcja. Jeżeli stężenie soli w wodzie płynącej z kranu jest zbyt duże, to w ogóle odpada jej użycie! To jedyna tak zdecydowana okoliczność, gdy kranówka się nie nadaje i trzeba ją zastąpić wodą destylowaną lub demineralizowaną. Taka sytuacja grozi głównie osobom mieszkającym w nadmorskich regionach. A dlaczego właściwie tak jest? Zbyt duże stężenie soli wywoła biały lub brązowy osad w zbiorniku, który może zaburzyć pracę stacji parowej (i będzie trudny do usunięcia).

    Co ciekawe, Tefal zaleca w przypadku zbyt twardej wody wymieszanie jej z tą destylowaną. Jednocześnie zabrania używania sklepowej wody destylowanej i demineralizowanej! Zupełnie nie wiem dlaczego.

    Dla porównania Philips twierdzi, że wlanie do generatora pary wody demineralizowanej jest najkorzystniejsze; że właśnie wtedy najlepiej zapobiegniesz gromadzeniu się kamienia. Jednocześnie nie zabrania rzecz jasna wlewania zwykłej wody z kranu.

    Przyznam Ci się, że osobiście zawsze wlewam kranówkę. Mimo to uważam, że zakup lepszej jakościowo wody do generatora pary nie jest złym pomysłem. Zobacz, ile kosztuje woda destylowana lub demineralizowa:

    Ale jak już wiesz, kranówka w większości przypadków wystarczy. Szczególnie że odkamienianie stacji parowej jest zazwyczaj szybkie i proste.

    Co można jeszcze wlać do stacji parowej, a czego z pewnością nie?

    Tefal twierdzi, że większość środków zmiękczających, które są dostępne w sklepach, nadaje się do generatora pary.

    Ale jednocześnie pisze na swojej stronie, że nie nadają się te zawierające substancje chemiczne. Wskazuje także na sól w składzie, która może wywołać osad.

    Jeżeli sam miałbym w moim domostwie ekstremalnie twardą wodę, to wolałbym rozwiązać ten problem np. systemem uzdatniania/filtrowania wody (nawet dobry dzbanek filtrujący z rankingu może się tu sprawdzić). Używanie zmiękczaczy do wszystkich urządzeń wykorzystujących wodę byłoby przecież kłopotliwe, prawda? A problem ciągle by nawracał.

    A czego z pewnością nie można wlać do stacji parowej?

    Całej gamy detergentów, ostrzejszej chemii, krochmalu, octu, wody deszczowej, wody mineralnej, wody pochodzącej z innych urządzeń domowych (np. tej kondensacyjnej z suszarki), wody odwapnionej chemicznie czy wody zawierającej dodatki (np. skrobię lub perfumy).

    Substancje chemiczne, często mocno pieniące, są tu najniebezpieczniejsze. Wręcz bankowo spowodują poważną awarię urządzenia, wyciek wody, plamy na odzieży, a w dodatku mogą wytworzyć szkodliwe opary.

    Nie ma zresztą żadnego sensu, aby wlewać do generatora jakiekolwiek detergenty czy płyny zapachowe. Gorąca para wodna sama w sobie ma świetne właściwości dezynfekujące.

    Usuwa z ubrań nieprzyjemne zapachy (np. spalin, jedzenia czy papierosów), a także drobnoustroje, w tym różne bakterie oraz alergeny. Nie musisz jej dodatkowo pomagać, wlewając jakieś specyfiki do zbiornika stacji, gdyż narobisz sobie tym tylko problemów.

    Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

    Podsumowanie

    Woda z kranu nadaje się do generatorów pary, o ile nie ma zbyt dużego natężenia soli i nie jest ekstremalnie twarda. Inaczej musisz ją albo zastąpić wodą destylowaną lub demineralizową (problem z solą), albo wymieszać ze wspomnianymi rodzajami czystej wody w stosunku 1:1 (problem z twardością wody).

    Jeśli pragniesz jak najbardziej zadbać o swoją stację parową i maksymalnie wydłużyć okres eksploatacji (szczególnie gdy często prasujesz górę ciuchów), to wlewaj lepszą jakościowo wodę. I zawsze w pierwszej kolejności kieruj się poradami z instrukcji obsługi.

    Masz też to szczęście, że generatory pary są nowoczesnym sprzętem. Za to w końcu płacisz. Markowe stacje parowe oferują systemy łatwego usuwania zanieczyszczeń z całego systemu parowego. Jest to banalne i nie wymaga od Ciebie tworzenia preparatów.

    Ale jeśli Twój sprzęt działa na wkłady antywapienne, które trzeba wymieniać, a więc i kupować, to lepsza jakościowo ciecz przedłuży ich żywotność.

    Jak już wspominałem w tym poradniku, często nie jest tak, że kontrolka odkamieniania świeci się, gdy osadu rzeczywiście jest za dużo. Dzieje się to bardziej po określonym czasie pracy. Dlatego też twarda woda w czasie między usuwaniem osadu może negatywnie wpłynąć na efektywność wygładzania ubrań.

    Kluczowa jest więc wiedza o twardości wody w Twoim gospodarstwie domowym. Warto to sobie sprawdzić, ponieważ ta informacja także dobrze określi to, co najlepiej wlać do generatora pary.

    Zobacz też zestawienia innych sprzętów do prasowania:

    Oceń publikację
    [Głosy: 10 Średnia: 4.3]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    3 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Barbara
    3 lat temu

    Witam, a ja mam taki problem, iż od jakiegoś czasu wodę destylowaną zamieniłam na filtrowną i niestety w zbiorniku na wodę pojawił się zielony nalot, teraz pytanie jak go usunąć? roztwór z octu kwasku i sody nie pomógł ….

    Eweo
    8 miesięcy temu
    Reply to  Barbara

    Długo brakuje odpowiedzi. Myślę, że zostawiałaś wodę w zbiorniku i mas. Glony:( . mechanicznie ciężko usunąć, świetny byłby ocet ale nie można.
    Off-topic dlaczego nie można używać wody z suszarki skoro jest destylowana?

    Marta
    4 lat temu

    O! I to są rzetelne informacje