W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka woda do żelazka? Co do niego wlać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Woda wlewana do żelazka na dłuższą metę znacząco wpływa na stan urządzenia, a więc i samo prasowanie. Dowiedz się zatem, jaka woda nadaje się do żelazka!

Jaką wodę wlać do żelazka?

Spis treści:

  Dlaczego jakość wody do żelazka ma znaczenie?

  Bez wody w żelazku nie powstanie para wodna, dzięki której łatwiej pozbędziesz się zagnieceń z ubrań. To jasne.

  Musisz pamiętać, że nie każda woda jest dostatecznie dobrej jakości. Ma to duże znaczenie w kwestii prawidłowego działania żelazka.

  Nie zalecam wlewania do zbiornika żelazka zwykłej wody prosto z kranu. Są w niej mikroorganizmy i związki chemiczne, które mogą skrócić trwałość sprzętu.

  Narażasz żelazko na wytrącanie się i odkładanie kamienia, który blokuje ujścia pary wodnej. Z otworów przestanie wydostawać się gorący strumień. Dużo trudniejsze stanie się tym samym odkamienianie żelazka.

  Podczas prasowania zauważysz też coś jeszcze, czyli plamy na ubraniach. Wszystko przez wypadające drobinki, które podczas utleniania zmieniają kolor, nawet na brązowy.

  Tobie sole mineralne znajdujące się w wodzie z kranu nie zaszkodzą. Żelazko to inna sprawa. Wapń, magnez i reszta związków to dla niego spore zagrożenie.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prasowania:


  Jaka woda do żelazka jest bezpieczna?

  Kiedy padnie pytanie: jaką wodę wlewać do żelazka, od razu usłyszysz o tej destylowanej. Poprzez metodę destylacji pozbawia się ją soli mineralnych i innych substancji zanieczyszczających sprzęt.

  W wodzie destylowanej nie znajdziesz bakterii, chloru czy metali ciężkich. Jest za to bogata m.in. w tlen i dwutlenek węgla.

  Do żelazka bez żadnego ryzyka wlejesz też wodę demineralizowaną, inaczej dejonizowaną. Cechuje ją niemal 100-procentowy brak zanieczyszczeń.

  Wodę demineralizowaną oczyszcza się poprzez proces odwróconej osmozy.

  Zobacz, ile kosztuje woda destylowana lub demineralizowa:

  Nie chcesz ciągle wydawać kasy na te specyfiki? Istnieje odpowiednio skuteczny, a bardziej ekonomiczny sposób. Wystarczy, że nabędziesz jeden z najlepszych dzbanków filtrujących wodę. To sprytne akcesorium usuwa z cieczy metale ciężkie i różne toksyny.

  Jaka woda do żelazka jest złym wyborem?

  Wiedz, że nie tylko zwykła woda z kranu nie nadaje się do żelazka.

  Nie sprawdzi się też:

  • Woda zapachowa.
  • Woda toaletowa i perfumowana.
  • Krochmal.
  • Woda z suszarki bębnowej.
  • Woda chemicznie odwapniona.

  Wykorzystując te płyny do prasowania, narażasz żelazko na awarię. Wpływa na to zawartość olejków eterycznych, alkoholu i podobnych substancji.

  Woda perfumowana czy zapachowa niszczy prasowane tkaniny. Chyba nie chcesz pożegnać się ze swoimi ulubionymi ubraniami w taki sposób?

  Co do krochmalu, wlewając go do żelazka, ryzykujesz zatkaniem otworów w stopie wypuszczających parę wodną. Uporczywe stanie się przy okazji czyszczenie żelazka.

  Ponadto płyny z listy często prowadzą do sytuacji, w której woda cieknie z żelazka, i zostawiają plamy na tkaninach. Nie zawsze usuniesz je z łatwością.

  Co w takim razie zrobić, żeby ubrania ładnie pachniały?

  Jeżeli zależy Ci na ładnym zapachu ubrań po prasowaniu, aplikuj aromatyczne środki bezpośrednio na materiał.

  W końcu nie bez powodu tego typu płyny znajdziesz w opakowaniach ze spryskiwaczem. Upewnij się przedtem, że nie zrobisz przez to plam.

  Być może przyszedł Ci do głowy pomysł, żeby do wody demineralizowanej czy destylowanej dodać kilka kropel olejku eterycznego. Nie popełniaj tego błędu.

  Jeśli chcesz użyć olejku, dodaj go do prania. Kiedy wyprasujesz ubrania, spryskaj je dodatkowo wodą perfumowaną i schowaj do szafy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jaka woda do żelazka parowego?

  Przeglądając ofertę żelazek, szybko zauważysz, że największą popularnością cieszą się żelazka parowe.

  To nowoczesne urządzenia wyposażone w systemy antywapienne. Pozwala Ci to na używanie do prasowania nawet zwykłej wody z kranu.

  Gdy jej poziom twardości jest wysoki, lepiej przygotuj mieszankę z wodą destylowaną lub demineralizowaną. Zapobiegniesz szybkiemu powstawaniu osadu kamiennego.

  Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby do prasowania używać wyłącznie wody destylowanej bądź demineralizowanej, bez dodatku kranówki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments