W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki ciśnieniomierz kupić? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ciśnieniomierz musi zagwarantować Ci przede wszystkim precyzyjne pomiary i wygodne użytkowanie. Aby wybrać solidny sprzęt, przeczytaj najdokładniejszy poradnik zakupowy!

Jaki ciśnieniomierz kupić? Poradnik zakupowy

Spis treści:


  Po poznaniu wszystkich porad zakupowych odnośnie tego, jaki ciśnieniomierz kupić, zobacz od razu ranking ciśnieniomierzy. Dzięki temu jeszcze szybciej podejmiesz dobrą decyzję.


  Jak wybrać ciśnieniomierz – Porady zakupowe w skrócie

  Jeżeli zależy Ci na czasie, mam dla Ciebie coś specjalnego. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki o tym, jaki ciśnieniomierz wybrać. W wolnej chwili zajrzyj też do dalszej części artykułu, aby uzupełnić swoją wiedzę na temat takich urządzeń.

  1. Sposób działanianajwygodniejszy w użyciu jest ciśnieniomierz automatyczny, który działa bez Twojego udziału. Zakładasz mankiet, wciskasz odpowiedni przycisk i już, resztę robi urządzenie. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w używaniu ciśnieniomierza. Wiedz, że w sklepach dostępne są też modele półautomatyczne. Pompujesz mankiet, ale pomiar odbywa się samoczynnie.
  2. Wyświetlaczmusi być dostatecznie duży i czytelny. Chyba nie chcesz, żeby odczytywanie wyniku było kłopotliwe, prawda? Zwróć uwagę, czy czcionka jest wyraźna, a sam wyświetlacz podświetlany. To ułatwi Ci obsługę sprzętu o każdej porze, także przy słabym świetle.
  3. Mankiet – jeden z głównych elementów ciśnieniomierza, który zakładasz na nadgarstek bądź ramię. Pamiętaj, że mankiet może być uniwersalny lub w konkretnym rozmiarze, np. S/M czy L/XL. Musisz uwzględnić tu budowę ciała, zarówno swoją, jak i domowników (jeżeli także mają używać ciśnieniomierza). Czasami producent dołącza do zestawu dwa wymienne mankiety, a czasami dodatkowy musisz dokupić osobno.
  4. Zasilanie – ciśnieniomierze przystosowane do użytku w domu są zasilane bateriami. Zwykle to ogniwa AA bądź AAA. Niektóre sprzęty oferują też możliwość podłączenia do gniazdka, ale kabel najczęściej trzeba kupić osobno.
  5. Funkcje – tu dużo zależy od marki i tego, ile kosztuje ciśnieniomierz. Podstawowe funkcje to np. wykrywanie arytmii, pamięć pomiarów czy specjalny wskaźnik ułatwiający interpretację wyniku. Często ciśnieniomierze są wyposażone też w opcję automatycznego wyłączania, uśrednianie wyników i alarm nieprawidłowego użycia.

  Ranking ciśnieniomierzy naramiennych – zwycięzca

  Braun ExactFit 5 BUA6350

  Wybór ciśnieniomierza a jego rodzaj

  Gdy zastanawiasz się, jaki ciśnieniomierz kupić, musisz pamiętać, że do wyboru masz kilka jego rodzajów.

  Ogólny podział wyróżnia sprzęty:

  • Elektroniczne.
  • Zegarowe.
  • Rtęciowe.
  • Klasy Hi-End.

  Ten poradnik skupia się na ciśnieniomierzach elektronicznych, bo są najpopularniejsze i przystosowane do używania w domu. Pozostałe sprzęty znajdują zastosowanie głównie w gabinetach lekarskich.

  Elektroniczne modele dzielą się na półautomatyczne i automatyczne. Te pierwsze wymagają samodzielnego napompowania mankietu, pomiaru ciśnienia krwi dokonują już same. Z kolei ciśnieniomierze automatyczne wszystko robią bez udziału użytkownika, wystarczy tylko założyć mankiet i wcisnąć przycisk Start.

  Zwróć uwagę, że wśród elektronicznych modeli do wyboru masz naramienne i nadgarstkowe. Główna różnica między nimi polega na zakładaniu mankietu w innym miejscu, odpowiednio na ramieniu i na nadgarstku.

  Według specjalistów ciśnieniomierze naramienne gwarantują odpowiednio precyzyjny pomiar, ale to zależy też od sytuacji. W przypadku osób z ograniczoną sprawnością ruchową i otyłych zwykle lepiej sprawdzają się sprzęty na nadgarstek, które prezentuje ranking ciśnieniomierzy nadgarstkowych.

  Jeżeli masz problemy np. z miażdżycą, wybierz ciśnieniomierz z mankietem na ramię, bo wtedy wynik będzie dokładniejszy. Szczegóły tego pojedynku znajdziesz w artykule: Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny? Opisałem w nim przewagi obu typów.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak duży powinien być wyświetlacz ciśnieniomierza?

  Na tyle duży, aby odczytanie wyniku nie było dla Ciebie problemem. Rozmiar wyświetlacza ma bardzo duży wpływ na komfort użytkowania sprzętu.

  Zadbaj o to, żeby czcionka była wyraźna i nie za mała. Bardzo przydatne okaże się podświetlenie wyświetlacza, zwłaszcza gdy mierzysz ciśnienie wcześnie rano lub późno wieczorem.

  Dzięki podświetleniu bez trudu odczytasz wynik pomiaru przy słabym świetle. Wyświetlacz może być dotykowy, ale nie musi. To wciąż rzadko spotykana opcja, zwykle do obsługi służą przyciski.

  Ciśnieniomierz a dobór mankietu

  W przypadku mankietu ważne jest nie tylko to, gdzie się go zakłada. Istotną rolę odgrywa również jego rozmiar.

  Wiedz, że zbyt mały mankiet wiąże się ze sporym błędem pomiarowym, do 15 mm Hg. Gdy jest za duży, ciśnieniomierz często pokazuje wynik zawyżony nawet o ok. 30 mm Hg.

  Trochę to bez sensu, prawda? W końcu kupujesz sprzęt po to, żeby lepiej kontrolować swój stan zdrowia.

  Standardowo dołączony do ciśnieniomierza mankiet pozwala na regulację w szerokim zakresie, średnio od 20 do 32 cm. Mimo to czasami trudno go dopasować, choćby dobrze umięśnionym osobom. Wówczas trzeba sięgnąć po mankiet z szerszym obwodem.

  Nie wiesz, jaki ciśnieniomierz wybrać, aby wszyscy domownicy swobodnie z niego korzystali?

  Ciekawym wyborem będzie taki z dwoma mankietami w komplecie. Swobodnie je wymieniasz w zależności od tego, kto chce zmierzyć ciśnienie.

  Zazwyczaj w razie potrzeby dodatkowy mankiet bez trudu dokupisz osobno, choć oczywiście jest to dodatkowy wydatek.

  Najlepiej przed zakupem ciśnieniomierza zmierzyć obwód nadgarstka czy ramienia, aby pozbyć się wątpliwości, jaki mankiet będzie pasować.

  Zasilanie ciśnieniomierza

  Elektroniczne ciśnieniomierze są zasilane bateriami, zazwyczaj AA lub AAA. Musisz je regularnie wymieniać, żeby sprzęt działał bez zarzutu.

  Nie martw się, że będzie to uciążliwe, nawet jeśli musisz mierzyć ciśnienie codziennie. Baterie w ciśnieniomierzu zwykle nie rozładowują się za szybko, zwłaszcza jeśli oferuje on funkcję automatycznego wyłączania.

  W razie potrzeby zwykłe ogniwa zastąpisz akumulatorkami przystosowanymi do wielokrotnego ładowania. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na Twój budżet, ale i środowisko.

  Poza tym wiele ciśnieniomierzy umożliwia korzystanie z zasilania sieciowego. Wystarczy, że kupisz odpowiedni kabel.

  Jakie funkcje powinien oferować ciśnieniomierz?

  W sytuacji, gdy masz wątpliwości, jaki ciśnieniomierz kupić, porównaj kilka urządzeń pod względem liczby dostępnych funkcji. Przekonasz się wtedy, który sprzęt jest najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

  Zwróć uwagę przede wszystkim na podstawowe, ale bardzo przydatne opcje:

  • Wykrywanie arytmii – obecnie taką funkcję oferuje niemal każdy ciśnieniomierz, bez względu na cenę. Sprzęt wykrywa zaburzenia rytmu serca, więc masz szansę szybko zareagować. Pamiętaj, że alarm arytmii pokazujący się sporadycznie prawdopodobnie nie jest powodem do niepokoju. Jeśli ciśnieniomierz regularnie go uaktywnia, zgłoś to swojemu lekarzowi.
  • Pamięć pomiarów – dobra alternatywa dla papierowego dzienniczka. Zapisujesz w pamięci sprzętu każdy wynik (opisany datą i godziną), aby wygodnie kontrolować ciśnienie. Zwróć uwagę, ile pozycji pomieści pamięć ciśnieniomierza, najczęściej to 60 – 200 wartości. Zwykle urządzenie pozwala na stworzenie dwóch osobnych profili użytkowników, więc wygodnie korzystasz z niego z drugą połówką lub inną osobą.
  • Alarm nieprawidłowego użycia – bardzo przydatna opcja zmniejszająca ryzyko uzyskania niedokładnego wyniku. Ciśnieniomierz poinformuje Cię o źle założonym mankiecie czy poruszeniu się w trakcie pomiaru.
  • Pomiar wielokrotny – niektóre sprzęty wykonują kilka pomiarów naraz w odpowiednich odstępach, a później uśredniają wynik. Dzięki temu jest dokładny. Zdarza się też, że ciśnieniomierz mierzy ciśnienie już podczas pompowania mankietu, aby wynik pojawił się nieco szybciej.
  • Interpretacja wyników – docenisz tę funkcję, jeśli chcesz mieć pewność, że wyniki pomiaru są prawidłowe. Ciśnieniomierz wykorzystuje wskaźnik poziomu ciśnienia bazujący na wytycznych WHO. Łatwo ocenisz, czy zmierzona wartość mieści się w normie.
  • Wskaźnik poziomu naładowania baterii – dzięki niemu nie zastanawiasz się, kiedy trzeba wymienić bądź naładować baterie. Pamiętaj, że bliskie rozładowania ogniwa mogą wpływać na precyzję pomiaru.

  Dodatkowe udogodnienia

  Coraz częściej ciśnieniomierze oferują dodatkowe opcje, które pozytywnie wpływają na komfort użytkowania.

  Jedno z takich udogodnień to wbudowany moduł Bluetooth. Dzięki niemu szybko połączysz ciśnieniomierz ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją wskazaną przez producenta.

  Zastanawiasz się, po co Ci to? Przesyłasz wyniki prosto do aplikacji i jeszcze lepiej kontrolujesz swój stan zdrowia. Otrzymujesz dostęp do różnych wykresów i wskazówek. Niektóre ciśnieniomierze pozwalają na przesyłanie danych na dysk twardy komputera, a nawet przekazywanie ich do lekarza.

  Dodatkowe udogodnienia ciśnieniomierza to również:

  • Alarm przypominający – za pomocą sygnału dźwiękowego sprzęt przypomina o konieczności pomiaru ciśnienia. Opcja ważna dla osób, które muszą sięgać po ciśnieniomierz codziennie o tej samej porze.
  • Pomiar w dowolnej pozycji – standardowo ciśnienie mierzysz w pozycji siedzącej. Czasami to mało komfortowe rozwiązanie, np. dla osób obłożnie chorych. W takiej sytuacji pomocny okazuje się sprzęt przystosowany do użytku także w pozycji leżącej (nie ma to wpływu na dokładność wyniku). Gdy podejmujesz decyzję, jaki ciśnieniomierz kupić, koniecznie weź pod uwagę, kto będzie go używać.
  • Komunikaty głosowe – przydadzą się w szczególności osobom niedowidzącym i starszym. Ciśnieniomierz wydaje komendy głosowe i informuje o wyniku pomiaru.

  Łatwa i wygodna obsługa ciśnieniomierza – jak to sprawdzić?

  Ciśnieniomierz powinien gwarantować łatwą i wygodną obsługę. Brzmi logicznie, ale jak to sprawdzić?

  Dużo powie Ci już sam wygląd sprzętu. Jeśli wyposażono go w duży wyświetlacz i dobrze opisane przyciski, pomiar ciśnienia nie okaże się bardzo kłopotliwy.

  Istotne jest też to, czy bez trudu założysz mankiet i dopasujesz jego obwód do ramienia czy nadgarstka. Upewnij się, że nie musisz prosić o pomoc innego domownika, bo w przypadku codziennych pomiarów będzie to kłopotliwe.

  Nie zapomnij, że wpływ na to, jaki ciśnieniomierz wybrać, ma też to, kto będzie go używać. Jeśli szukasz sprzętu dla seniora, nowoczesne funkcje jak łączność Bluetooth raczej będą zbędne. Skup się na dużym wyświetlaczu, bo to głównie on zapewni starszej osobie łatwą obsługę.

  Akcesoria w zestawie

  Dołączone do ciśnieniomierza akcesoria to nie tylko wymienny mankiet czy kabel do podłączenia do gniazdka. Wybierz urządzenie wyposażone również w etui. Jest ono ważniejsze, niż Ci się wydaje.

  Dzięki etui wygodnie przechowujesz ciśnieniomierz. Nie kurzy się i jest mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Bez problemu weźmiesz sprzęt ze sobą, jeśli wybierasz się w dłuższą podróż.

  Za sprawą etui masz pewność, że bezpiecznie przewozisz ciśnieniomierz. Nie martwisz się też, że coś zgubisz, np. mankiet, bo wszystko jest w jednym miejscu.

  Podsumowanie

  Jaki ciśnieniomierz kupić? Najlepiej automatyczny, który nie wymaga trudniejszej obsługi. Powinien zapewnić Ci przy tym duży, podświetlany wyświetlacz, uniwersalny, łatwo zakładany mankiet (lub 2 różnej długości mankiety) oraz niezbędne funkcje, np. wykrywanie arytmii czy przydatne alarmy.

  Dzięki temu dobrze zainwestujesz swoje pieniądze w dokładny i komfortowy w obsłudze sprzęt do mierzenia ciśnienia w domu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments