W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki czytnik e-booków wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybierając czytnik e-booków, musisz zwrócić uwagę na wiele jego cech i parametrów. Tylko wtedy uzyskasz satysfakcję z zakupu. Przeczytaj mój poradnik zakupowy, aby szybko dowiedzieć się, co jest najważniejsze w czytnikach e-booków!

Jaki czytnik e-booków wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

  Wielkość ekranu

  Bardzo ważna kwestia, bo od niej zależy, czy czytanie e-booków będzie w pełni komfortowe. Producenci wyposażają takie urządzenia w ekrany w rozmiarze od 5 do ok. 10 cali.

  Największą popularnością, co potwierdza ranking czytników e-booków, cieszą się wielkości 6 – 8 cali, są doceniane za poręczność. Jednocześnie masz zapewnioną wygodę czytania. To taki kompromis między czytelnością a wielkością czytnika e-booków.

  Oczywiście jeśli zechcesz, nic ani nikt nie zabrania Ci zakupu większego sprzętu. Wiele marek oferuje modele nawet na ponad 10 cali, np. 10,3 cala.

  Czy to dobre rozwiązanie?

  Tak, jeśli zamierzasz używać czytnika głównie w domu lub masz odpowiednio dużą torbę bądź plecak do przenoszenia. Na nim komfortowo czytasz zwykłe e-booki, ale też komiksy czy swoje ulubione magazyny.

  Ranking czytników e-booków – zwycięzca

  PocketBook Inkpad X Pro

  Rozdzielczość

  800 x 600 pikseli to najmniejsza rozdzielczość. Spotkasz ją w sprzętach z najniższej półki cenowej. Im droższy czytnik e-booków, tym prawdopodobnie lepiej wypadnie pod tym kątem.

  Obecnie za standard przyjmuje się 1404 x 1872 pikseli. Gwarantuje Ci to podkreślenie wszystkich szczegółów oraz bardziej wyraziste litery. Przyznasz, że ma to znaczenie w kwestii czytania.

  Rodzaj ekranu

  Zwróć na to uwagę, zwłaszcza gdy masz wątpliwości, jaki czytnik e-booków spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

  Większość tego typu sprzętów wykorzystuje ekran E-Ink, który wygląda podobnie, jak klasyczna, papierowa książka.

  Jak to możliwe?

  Wyświetlacz jest zbudowany z polimerowych powłok. Między nimi znajdują się niewielkie kapsułki, które grubością przypominają ludzki włos. Są wypełnione czarnym i białym pigmentem.

  Pole z kapsułkami otacza warstwa elektrod. W momencie przepuszczania przez nie prądu wytwarzają pole elektromagnetyczne przyciągające lub odpychające pigmenty. Dzięki temu widzisz na ekranie tekst, obrazki i inne elementy.

  Czytnik e-booków z technologią E-Ink nie męczy Twojego wzroku, nawet po kilku godzinach czytania. W dodatku masz pewność, że nie rozładuje się za szybko. Taki ekran nie przyczynia się do dużego zużycia energii.

  To znacznie lepszy wybór niż np. urządzenie ze zwykłym wyświetlaczem LCD. Pomyśl, czy długotrwałe czytanie na smartfonie lub laptopie sprawia Ci przyjemność? No właśnie, taki czytnik e-booków działa podobnie.

  Podświetlenie

  Przyda Ci się, zwłaszcza gdy często czytasz wieczorami. Bez podświetlenia ekranu musisz posiłkować się nocną lampką, co nie zawsze jest wygodne. Ryzykujesz też, że będziesz przeszkadzać innym domownikom.

  Teraz większość czytników e-booków oferuje podświetlenie. Wcześniej to nie był standard, nawet w sprzętach z ekranem E-Ink.

  Pamiętaj, że diody LED powinny emitować przyjemne dla oczu światło. Jeśli będzie zbyt intensywne, szybko to odczujesz.

  Najlepszym sposobem na uniknięcie podobnych problemów jest znalezienie czytnika e-booków z regulowanym podświetleniem. Swobodnie zmieniasz temperaturę światła, żeby Ci pasowała.

  Sposób obsługi

  Najwygodniejsza opcja to czytnik e-booków z dotykowym ekranem. Obsługujesz go szybko i sprawnie, bez żadnych problemów.

  Precyzyjnie powiększasz tekst, przechodzisz między aplikacjami i wyszukujesz nowe książki.

  Co do kwestii przewracania stron, tu dużo zależy od Twoich preferencji.

  Jeśli masz co do tego wahania, poszukaj czytnika wyposażonego w fizyczne przyciski do przewracania stron. Wtedy wygodnie trzymasz sprzęt w dłoni i nie podnosisz nawet palca, aby kontynuować czytanie.

  Łączność

  Gdy nie wiesz, jaki czytnik e-booków kupić, porównaj sprzęty pod względem łączności. Tu bardzo ważną rolę odgrywa Bluetooth.

  Bez tego modułu trudno Ci będzie przesyłać pliki między czytnikiem a smartfonem czy innymi urządzeniem. Nie podłączysz też bezprzewodowo dodatkowych akcesoriów, takich jak słuchawki.

  Wi-Fi to kolejna sprawa. Pozwoli Ci na połączenie się z Internetem i pobieranie kolejnych lektur bezpośrednio na czytnik.

  Taka łączność przyda się też podczas aktualizacji oprogramowania.

  Wiedz, że niektóre urządzenia wykorzystują ponadto inne technologie, np. 3G. Dzięki temu wygodnie pobierasz pliki nawet poza domem.

  Wydajność

  Tu wszystko zależy głównie od procesora i pamięci RAM. Jak widzisz, pod tym kątem czytnik e-booków nie różni się znacząco od smartfonów, tabletów czy laptopów.

  Producenci wykorzystują różne procesory, z dwoma, czterema, a nawet ośmioma rdzeniami. Musisz przy tym pamiętać, że ten podzespół idzie w parze z pojemną pamięcią RAM. Tylko wtedy czytnik e-booków działa płynnie i nie zacina się.

  Standard to 1 GB RAM-u. W niektórych urządzeniach znajdziesz go nieco więcej (nawet 3 GB), a w innych nieco mniej, 512 MB.

  Pamięć wewnętrzna

  Pamięć RAM to jedna sprawa, ale ta wbudowana (czyli ROM) też odgrywa istotną rolę. Od niej zależy, ile plików pobierzesz i zapiszesz w urządzeniu.

  Przeważnie do dyspozycji masz 8 – 16 GB. To bardzo dobry wynik, bo przekłada się na dużo e-booków (nawet ponad 1000). Na rynku natrafisz też na sprzęty oferujące 32 GB wbudowanej pamięci.

  To właściwa opcja dla bardziej wymagających użytkowników. Jednocześnie nie musisz się martwić, że czytnik e-booków z mniejszą pamięcią będzie mniej praktyczny.

  Jeśli kupisz sprzęt wyposażony w czytnik kart pamięci, nic Cię nie ograniczy. Jeśli zabraknie Ci miejsca w czytniku, istotne pliki zapiszesz na zewnętrznym nośniku.

  Formaty plików

  Zanim kupisz czytnik e-booków, koniecznie upewnij się, że obsługuje wszystkie popularne formaty plików. Inaczej ryzykujesz, że nie otworzysz niektórych pobranych książek. Jasne, masz możliwość przekonwertowania e-booka na pasujący format, ale po co tracić cenny czas?

  Zdarza się, że to skutecznie zniechęca do korzystania z czytnika. Daje też poczucie nietrafionej, wręcz zbędnej inwestycji.

  MOBI i EPUB to najbardziej podstawowe formaty plików. Niemniej lista tych obsługiwanych zwykle jest znacznie dłuższa.

  Znajdziesz na niej także m.in.:

  • PDF.
  • DOC i DOCX.
  • TXT.
  • RTF.

  Nie zapominaj, że czytniki e-booków w większości są przystosowane do odczytywania plików graficznych (JPG, PNG) i muzycznych, np. MP3.

  System operacyjny

  Użyte oprogramowanie wpływa na łatwość obsługi urządzenia. Czytniki e-booków często wykorzystują dobrze znane systemy operacyjne, czyli Linux lub Android.

  Producenci modyfikują je w taki sposób, aby zapewnić sprzętom płynne działanie, a użytkownikom intuicyjną obsługę.

  Zastanawiasz się, jaki czytnik e-booków wybrać, aby nie sprawiał Ci żadnych problemów? Porównaj sprzęty z różnymi systemami. Prawdę mówiąc, żaden nie powinien przysporzyć dużych kłopotów, ale wszystko się może zdarzyć.

  Zostając w temacie systemów, nie zapomnij o sprawdzeniu jeszcze jednej rzeczy. Poszukaj informacji, z jakim oprogramowaniem będzie kompatybilny czytnik. Część współpracuje zarówno z Linuxem, Windowsem, Androidem, jak i Mac OS, ale nie wszystkie.

  Ma to znaczenie, jeśli planujesz zsynchronizować swój czytnik e-booków z pozostałymi urządzeniami.

  Język menu

  Istotna sprawa dla wielu osób. Wybierając czytnik e-booków, zwróć uwagę, czy jego menu jest dostępne w naszym rodzimym języku. Ułatwi to obsługę, chyba że dobrze znasz język angielski, wtedy nie zrobi Ci to większej różnicy.

  Akumulator

  Domyślam się, że wolisz uniknąć potrzeby podłączania sprzętu do ładowarki co kilka dni, prawda? Czytniki e-booków często tego nie wymagają. To urządzenia, które na jednym ładowaniu wytrzymują nawet miesiąc, choć to zależy od różnych czynników:

  • Czasu korzystania z Wi-Fi i Bluetooth.
  • Wielkości ekranu i ustawionej jasności.
  • Czasu korzystania z podświetlenia.
  • Używania funkcji dodatkowych.

  Jeżeli dużo czytasz, poszukaj czytnika z bardzo wytrzymałą baterią. Staraj się, aby jej pojemność wyniosła ok. 2000 mAh.

  Pamiętaj też o kilku sztuczkach przedłużających jej żywotność. Przede wszystkim staraj się wyłączać Wi-Fi, jeśli nie korzystasz z sieci. Ponadto nie przesadzaj z poziomem jasności ekranu.

  Funkcje

  Jak sama nazwa wskazuje, czytnik e-booków służy do czytania książek w elektronicznej wersji. Niemniej nowoczesne sprzęty umożliwiają Ci też słuchanie audiobooków. Robisz to po podłączeniu słuchawek, chyba że masz model z wbudowanym głośnikiem.

  Jeśli uwielbiasz komiksy lub czasopisma, znajdź urządzenie z kolorowym wyświetlaczem. Wtedy ich przeglądanie będzie przyjemniejsze.

  Inna ciekawa funkcja to dostęp do słowników. Szybko tłumaczysz nieznane słowa i przy okazji czegoś się uczysz. Standardowo czytniki e-booków oferują słownik angielski, niemiecki, francuski i rosyjski, czasami do wyboru masz jeszcze więcej opcji.

  Pamiętaj, że e-booki pobiera się na różne sposoby. Jedne czytniki są bardziej rozbudowane pod względem dostępnych usług, inne mniej. Jeśli zależy Ci np. na abonamencie Legimi, najpierw sprawdź, czy sprzęt pozwala na korzystanie z takich rozwiązań.

  Na szczęście coraz więcej czytników e-booków obsługuje wspomnianą usługę, podobnie jak Empik Go i podobne aplikacje. Zazwyczaj swoje ulubione swobodnie pobierasz i instalujesz w pamięci sprzętu bez żadnego problemu. Robisz to za pośrednictwem np. Sklepu Play, jak na smartfonie.

  To oczywiście nie wszystkie funkcje.

  Czytniki e-booków oferują ich znacznie więcej, np.:

  • Konwersja odręcznego pisma na tekst cyfrowy.
  • Przeglądarka internetowa.
  • Różne gry, w tym szachy czy pasjans.
  • Kalkulator.
  • Akcelerometr.
  • Konwersja tekstu do mowy.
  • Regulacja wielkości czcionki.

  Obudowa

  Zapewne chcesz, żeby czytnik e-booków posłużył Ci jak najdłużej. Dlatego zadbaj, aby był to sprzęt wykonany z solidnych materiałów.

  Przeważnie producenci wybierają aluminium lub dobre gatunkowo tworzywo sztuczne. Najważniejsze, żeby urządzenie wykazywało odporność na uszkodzenia mechaniczne. To ważne zwłaszcza w przypadku, gdy zamierzasz podróżować ze swoim czytnikiem e-booków.

  Sprawdź również, czy sprzęt wykazuje odporność na działanie wilgoci. Klasa IPX7 lub wyższa daje Ci pewność, że urządzenie nie zepsuje się nawet przy zanurzeniu w wodzie. Imponujące, prawda?

  Oczywiście nikt nie każe Ci robić takich eksperymentów, ale przynajmniej wiesz, że czytnik e-książek nie ulegnie niespodziewanej awarii.

  Akcesoria

  Najbardziej podstawowy dodatek do czytnika e-booków to etui. Chroni urządzenie przed zniszczeniem w transporcie. Dodatkowo masz zapewniony lepszy chwyt.

  W komplecie otrzymujesz też zwykle kabel USB z dopasowaną końcówką. Za jego pomocą ładujesz czytnik i przewodowo łączysz go z komputerem, np. w celu przesłania plików.

  Czasem otrzymujesz dodatkowo rysik do wygodnego notowania. Mimo wszystko to wciąż rzadkość, niewielu producentów dołącza go do zestawu. Czy to źle? Niekoniecznie, wiele osób nie zwraca na to uwagi, dużo tu zależy od indywidualnych potrzeb.

  Podsumowanie

  Jaki czytnik e-booków wybrać? Jak najwydajniejszy (mocny procesor i sporo pamięci RAM), z ekranem typu E-Ink o jak najwyższej rozdzielczości, obsługujący najważniejsze formaty oraz źródła e-booków (np. Legimi, Empik Go itp.).

  To jedne z podstaw, ale warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania, łączność bezprzewodową (Wi-Fi, Bluetooth), pojemność akumulatora, przestrzeń na zapisywane e-książki czy podświetlenie ekranu.

  Kwestia indywidualna to z kolei wielkość wyświetlacza i, co za tym idzie, całego urządzenia. Sporo osób preferuje 7-calowe czytniki, choć są na rynku takie na ponad 10 cali.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments