W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki odkurzacz kupić? Wybór odkurzacza

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Podczas zakupu odkurzacza musisz zwrócić uwagę na szereg parametrów i cech. Nie liczy się wyłącznie moc na papierze. Aby dobrze wybrać nowy sprzęt odkurzający, wspomóż się moim poradnikiem zakupowym. Wszystkiego się z niego dowiesz!

Jaki odkurzacz kupić? Na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy

Spis treści:

  Wybór odkurzacza a jego typ

  W tym materiale opisuję przewodowe odkurzacze tradycyjne. Nie ma sensu w jednym poradniku zakupowym mieszać kilku zupełnie różnych rodzajów sprzętu.

  Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz o nich informacji na moim portalu.

  Jeżeli rozważasz także nieco nowocześniejszy typ, to spójrz tutaj:

  Siłą rzeczy wiele cech opisanych w tym poradniku odnosi się także do najlepszych odkurzaczy bezworkowych z zasilaniem sieciowym. Teraz zobacz, czym się kierować podczas zakupu odkurzacza!

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Jak kupić odkurzacz – Porady zakupowe w skrócie

  Poniżej zebrałem w skrócie najważniejsze aspekty decydujące o tym, jaki odkurzacz kupić. Zachęcam Cię jednak do zapoznania się z całym poradnikiem, w którym znajdziesz więcej szczegółowo opisanych porad.

  1. Mocwiększa moc zapewnia silniejsze zasysanie zabrudzeń. Powinna wynosić minimum 400 – 500 W, żeby odkurzacz usuwał też drobny kurz i pył. Moc powyżej 500 W to odpowiedni wybór dla alergików i posiadaczy zwierząt. Sprzyja także skutecznemu odkurzaniu większych i grubszych dywanów.
  2. Pojemność – chodzi o pojemność worka na zabrudzenia (lub pojemnika w modelu bezworkowym). Jego rozmiar wpływa na to, jak często będziesz go wymieniać. Większa pojemność, minimum 3 l, da Ci nawet kilka miesięcy spokojnego odkurzania i większą oszczędność pieniędzy.
  3. Wyposażenie – w zestawie z każdym odkurzaczem są różne końcówki. Dobierz je do swoich podłóg i potrzeb. Turboszczotka jest dobra do dywanów, a delikatna końcówka do parkietów. Przydatne są też mniejsze końcówki do czyszczenia szczelin bądź tapicerki mebli.
  4. Filtry – każdy odkurzacz ma filtr, który zatrzymuje zabrudzenia. Jeśli nie chcesz wdychać pyłu, który wydostał się z drugiej strony sprzętu, wybieraj modele z atestowanymi filtrami. Popularne są wersja HEPA, ale sprawdzą się też innych producentów. Muszą mieć jedynie znak poświadczający ich jakość. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli masz alergię.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Moc – silniejsze ssanie, większa skuteczność

  Przewodowe odkurzacze workowe charakteryzują się wysoką mocą, która przekłada się na skuteczność sprzątania. Tego typu sprzęty idealnie sprawdzają się do zastosowania domowego, ale poszczególne modele różnią się między sobą.

  Im wyższa moc ssąca odkurzacza, tym silniejsze ssanie. W efekcie sprzęt zbiera z podłogi każdy rodzaj zabrudzenia, czy to duże okruchy, czy też drobny pył.

  Do sprzątania w mieszkaniach, w których przeważają twarde podłogi drewniane, wystarczą modele o mocy 400 – 600 W. Do efektywnego sprzątania dywanów przydadzą się już jednak mocniejsze odkurzacze.

  Moc ma też znaczenie dla alergików czy właścicieli zwierząt. Duża siła ssania zapewnia wydajniejsze usuwanie sierści, włosów i drobnoustrojów oraz zapobiega wzniecaniu pyłu. Jeśli więc nie wiesz, jaki odkurzacz kupić, żeby był skuteczny, to kieruj się głównie jego mocą.

  Im mocniejsze ssanie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zabrudzenia będą osiadać wewnątrz rury, zatykając ją. To z kolei przekłada się na efektywniejszą pracę urządzenia.

  Pamiętaj jednak, że są różnice między mocą odkurzacza a mocą ssania. Pierwszy parametr określa sprawność energetyczną; to, ile prądu pobiera silnik. Dopiero moc ssąca mówi dużo więcej o skuteczności.

  Głośność odkurzacza

  Oczywiste jest, że każdy odkurzacz wydaje dźwięki podczas pracy i nie da się tego uniknąć. Nie znaczy to jednak, że sprzęt musi być irytujący i przeszkadzać wszystkim w pomieszczeniu.

  Jak wybrać odkurzacz, żeby praca z nim była komfortowa dla wszystkich? Przede wszystkim zwrócić uwagę na jego poziom emitowanego hałasu.

  Parametr ten podawany jest w decybelach. Średnio odkurzacze mają poziom hałasu sięgający 75 – 80 dB. Znajdziesz jednak odkurzacze nawet do 60 dB! Wyróżniłem je w rankingu cichych odkurzaczy, gdzie przeważają zresztą przewodowe modele workowe.

  Stawiając za priorytet cichą pracą, sprawdzaj uważnie wartość mocy. Jedni producenci zbijają głośność odkurzacza dobrym wytłumieniem silnika i obudowy, a inni po prostu niską mocą, która negatywnie odbija się na skuteczności.

  Pojemność na śmieci

  Wybierając odkurzacz, zwróć uwagę na pojemność worka, który umieszczasz w specjalnym zbiorniku. Od tego zależy, jak często będziesz go wymieniać, a to wpłynie na Twoje wydatki.

  Większa pojemność worka pozwala oszczędzić pieniądze, bo wymieniasz go nawet co kilka miesięcy. Najlepiej dopasuj rozmiar do wielkości mieszkania i częstotliwości sprzątania.

  Jeśli masz duży dom, który często odkurzasz, wybierz model z workiem o pojemności minimum 4 l. Do mniejszych powierzchni wystarczą wersje 3-litrowe.

  Zastanawiając się, jaki odkurzacz wybrać, sprawdź też rodzaj worków w danym modelu. Najpopularniejsze są płócienne, ale wciąż niektórzy producenci stosują wersje papierowe, zwykle jednorazowe.

  Istotny jest także sposób wymiany worka. Jeśli zmagasz się z alergią, drobiny kurzu, które się wtedy unoszą, wywołają nieprzyjemne objawy. Dlatego zwracaj uwagę, czy producent zadbał o higieniczną wymianę worka i jego odpowiednie zabezpieczenie.

  Jeżeli chodzi o modele bezworkowe, czyli z pojemnikiem na nieczystości, są one zazwyczaj mniej pojemne. Standardowy zakres to 1,5 – 2,5 l. W pojedynku odkurzacz workowy czy bezworkowy ten parametr działał więc na plus dla tych pierwszych.

  Długość przewodu, czyli zasięg pracy

  Odkurzacz przewodowy niestety w pewnym stopniu ogranicza Twój zasięg podczas sprzątania. Daje w zamian większą moc niż wersje bezprzewodowe. Jeśli jednak nie chcesz przepinać wtyczki kilka razy w ciągu kilkunastu minut, wybierz model z odpowiednią długością przewodu.

  Zwykle kabel ma 5 – 7 m, co wystarcza na odkurzenie jednego lub dwóch pomieszczeń.

  Jeżeli myślisz nad tym, jaki odkurzacz pozwoli Ci posprzątać kilka pokoi naraz bez przepinania wtyczki, szukaj wersji z kablem kilkunastometrowym. Dzięki tak długiemu przewodowi bez przeszkód posprzątasz kilka pomieszczeń w znacznie krótszym czasie niż innymi urządzeniami.

  Przed zakupem sprawdź też, czy dany odkurzacz ma automatyczne zwijanie kabla. Szczególnie jeśli wybierasz model z długim przewodem. Ręczne zwijanie takiego kabla to wątpliwa przyjemność.

  Rura teleskopowa

  Rura odkurzacza, czyli część łącząca korpus z głowicą, jest niezmiernie ważna, a często pomijana podczas wyboru urządzenia.

  Najważniejsze, aby była teleskopowa, a więc z regulacją wysokości. Wtedy bez problemu dopasujesz ustawienie do własnych preferencji, a więc wzrostu. Zbyt krótka rura to częstsze schylanie się podczas sprzątania.

  Druga ważna cecha tego elementu budowy odkurzacza to materiał wykonania. Najtrwalsze są metalowe rury.

  Wybierając droższy i lepszy model, raczej nie musisz na to zwracać uwagi. Sytuacja komplikuje się w przypadku tanich odkurzaczy do 200 zł. Na ich rynku jest dużo modeli np. z dwoma plastikowymi rurami. Nie są tak trwałe i nie mają szerokiego zakresu regulacji (bo montujesz albo jedną, albo obie rury, więc masz 2 ustawienia do wyboru).

  Wyposażenie, czyli które końcówki są najważniejsze

  Wyposażenie odkurzacza to przede wszystkim dołączone do niego końcówki. Każdy model ma minimum dwie, jednak im więcej, tym lepiej.

  Jak wybrać odkurzacz, żeby był skuteczny? Kierując się właśnie dołączonymi szczotkami. Inna sprawdzi się do dywanów, parkietów czy odkurzania tapicerki, a jeszcze inna do wąskich szczelin.

  Do usuwania sierści i włosów z dywanów najlepiej sprawdza się głowica turbo. Z kolei delikatne parkiety i podłogi drewniane czyść raczej miękką szczotką.

  Popularne są zintegrowane z rurą lub wężem małe szczotki, odpowiednie do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Klasyczne rozwiązanie stanowi szczelinówka, ale znajdą się też hybrydowe ssawki, np. z wysuwanym włosiem (dobre do odkurzania tapicerowanych mebli bądź półek i regałów).

  Szukając odkurzacza, zastanów się, co chcesz nim sprzątać i jakie głowice przydadzą Ci się najbardziej. Bez sensu inwestować w model ze szczotką, której nigdy nie użyjesz. W tej samej cenie możesz znaleźć bardziej dopasowany do Twoich potrzeb sprzęt. Wymaga to jedynie wcześniejszego przemyślenia swoich wymagań.

  Filtry – nie tylko dla alergików

  Filtr to jeden z najważniejszych elementów w odkurzaczu. To on odpowiada za to, żeby wessane zanieczyszczenia nie były wypychane na zewnątrz z drugiej strony urządzenia.

  Jest to więc istotna kwestia, która decyduje o tym, jaki odkurzacz kupić. Szczególnie jeśli borykasz się z alergią. W takim przypadku szukaj przede wszystkim filtrów certyfikowanych, ze znakiem jakości konkretnej instytucji.

  Często stosowane są filtry HEPA. Mają wysoki poziom filtracji, więc są wyjątkowo skuteczne. Filtry HEPA mają różne stopnie ochrony, a za najlepszy uważany jest H14.

  Fakt, że wersje HEPA są najpopularniejsze, nie oznacza, że inne filtry są nieefektywne. Jeśli tylko mają atest lub inny znak jakości, możesz im zaufać. Jeżeli chcesz bliżej poznać oznaczenia oraz cechy filtrów, odwiedź ten poradnik: Filtr EPA czy HEPA? Rodzaje filtrów w odkurzaczach!

  Wybierając odkurzacz, upewnij się, czy filtr jest zmywalny. Oszczędzi Ci to czasu poświęconego na wymianę. Oczywiście także pieniędzy wydanych na kupno nowego.

  Nowoczesne odkurzacze workowe mają też filtry, które pochłaniają nieprzyjemny zapach. W efekcie powietrze wydmuchiwane przed odkurzacz jest wolne od bakterii i świeże. Takiego rozwiązania powinni szukać zwłaszcza alergicy.

  Funkcje – jak wygodniej odkurzać?

  Producenci odkurzaczy starają się zwiększyć komfort użytkowników, dodając do sprzętów różne funkcje. W efekcie masz możliwość wyboru modelu, dzięki któremu sprzątanie stanie się przyjemnością.

  Jedną z takich funkcji jest możliwość regulacji mocy ssania. To popularna opcja, dostępna w większości odkurzaczy workowych. Zmiana parametru pozwala dopasować moc do podłoża – większa do dywanów, mniejsza do parkietów. Znacząco wpływa przy okazji na głośność pracy.

  Ba, niektóre nowoczesne sprzęty same regulują siłę ssania! Wykrywają wjeżdżanie na wykładziny i wtedy podkręcają moc.

  Często wykorzystywaną opcją jest wskaźnik zapełnienia worka. Informuje on o potrzebie jego wymiany. W efekcie nie odliczasz kolejnych tygodni do wymiany, zastanawiając się, czy worek nie zapcha się wcześniej.

  Wygodną funkcją jest też samoczyszczenie. Jest to szczególnie przydatne w szczotkach turbo, które zbierają duże ilości sierści i włosów. Wystarczy, że naciśniesz jeden przycisk, żeby higienicznie pozbyć się zabrudzeń.

  Podczas sprawdzania możliwości niektórych odkurzaczy do gustu przypadły mi diody LED na głowicy. Znakomicie rozświetlają posadzkę, dzięki czemu lepiej widzisz skupiska brudu. To rozwiązanie przydaje się nawet podczas odkurzania w słoneczny dzień, bo zawsze znajdą się w domu bardziej zaciemnione zakamarki (np. pod meblami).

  Wyświetlacz na korpusie lub panel sterowania na rączce

  Te udogodnienie wymagają osobnego punktu, gdyż bardzo mi się spodobały.

  Zacznijmy od wyświetlacza LED na korpusie odkurzacza. Po co Ci on? Aby pokazywać najważniejsze informacje, np. aktualny poziom siły ssącej, a nawet zalecenia (w formie ikonek) co na tym ustawieniu odkurzać.

  Często w parze z wyświetlaczem idzie od razu niewielki panel sterowania na rączce. Genialne rozwiązanie, gdyż nie musisz schylać się do korpusu, aby zmienić moc.

  Przydatne, gdy odkurzasz różne powierzchnie o zróżnicowanym stopniu zaśmiecenia, a więc i trudności sprzątania. W okamgnieniu wyregulujesz intensywność wciągania zabrudzeń.

  Rozmiar odkurzacza

  Waga i wymiary odkurzacza mają znaczenie przede wszystkim dlatego, że wpływają na Twój komfort. Szczególnie jeśli mieszkasz w dwupiętrowym domu czy mieszkaniu.

  Podczas odkurzania schodów odkurzacz trzymasz w ręce. Jeśli sprzęt jest ciężki, to sprzątanie staje się uciążliwe. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest lekki, poręczny odkurzacz.

  Wbrew pozorom nie każdy odkurzacz z workiem jest duży i ciężki. Wybór różnorodnych modeli jest szeroki, dlatego z pewnością dobierzesz odpowiedni dla siebie.

  Zastanawiając się, jaki odkurzacz wybrać, przemyśl, kto będzie z niego korzystał. W przypadku starszych osób waga ma niemałe znaczenie. Lżejszy i zwrotniejszy model będzie dla seniora znacznie wygodniejszy.

  Przechowywanie – pionowo czy poziomo?

  Niektóre odkurzacze mają możliwość przechowywania jedynie w pozycji poziomej. Inne zapewniają uchwyty do tak zwanego parkowania poziomego i pionowego.

  Wybierz taki odkurzacz, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Możliwość przechowywania sprzętu w różnych miejscach jest ważna. Szczególnie podczas przeprowadzek czy remontów. Odkurzacz, który może stać pionowo, przechowasz nawet w szafie.

  Podsumowanie

  Jaki odkurzacz kupić? Najlepiej: jak najmocniejszy (np. 800 W), nie za głośny (np. poniżej 70 – 75 dB), z pojemnym workiem/pojemnikiem, długim kablem, metalową rurą teleskopową, regulacją siły ssania, filtrem HEPA H13 oraz bogatym wyposażeniem.

  Spełniając te warunki, praktycznie nie da się być niezadowolonym z zakupu.

  Pamiętaj przy tym o kwestii przechowywania sprzętu, a więc wymiarach, wadze, sposobie parkowania. Rozważ także nowocześniejsze funkcje, np. automatyczną regulację mocy, wyświetlacz na korpusie bądź mały panel sterowania od razu na rączce.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments