W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Na co zwrócić uwagę, wybierając okap kuchenny do zabudowy? Istnieje kilka bardzo ważnych cech, które koniecznie musisz poznać przed zakupem. Mój poradnik prędko Ci je wskaże. Dzięki temu dokonasz rozsądnej decyzji, inwestując raz, a dobrze!

Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

  Wybór okapu a dostęp do wentylacji

  Kiedy zastanawiasz się, jaki okap kuchenny wybrać, pamiętaj, że zwykle sprzęty oferują dwa sposoby działania. Decydujesz, czy będziesz używać pochłaniacza, czy wyciągu.

  Co je różni? Przede wszystkim sposób montażu.

  • Wyciąg zawsze pracuje w trybie otwartym. Zbiera oraz odprowadza wszystkie zanieczyszczenia na zewnątrz. I tak też cały nieprzyjemny zapach powstały podczas gotowania, tłuszcz czy para wodna przedostają się poza budynek.

  Taki sposób działania okapu sprawia, że temperatura w kuchni zawsze utrzymuje się na jednakowym poziomie. Nadmiar ciepła przenosi się na zewnątrz. To dlatego często słyszysz, że wyciągi są najlepszym rozwiązaniem, aby poradzić sobie ze wszystkimi oparami powstającymi w trakcie smażenia, pieczenia i gotowania.

  Decydując się na ten tryb pracy okapu, pamiętaj, że wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Opcja ta dostępna jest głównie w domach jednorodzinnych lub zabudowie szeregowej. Wyciąg często nie nadaje się do zamontowania w bloku, zwłaszcza z tzw. wentylacją grawitacyjną.

  • Drugi rodzaj to pochłaniacz pracujący w trybie zamkniętym. Działa na zasadzie wciągania powietrza, które następnie oczyszcza za pomocą specjalnych filtrów. Dopiero po tym ponownie odprowadza je do otoczenia.

  Nie obawiaj się, że pochłaniacz nie poradzi sobie dobrze z zanieczyszczeniami. To bardzo wydajny i skuteczny sprzęt, a to wszystko dzięki odpowiednio dobranym filtrom. Największą wadą pochłaniaczy jest nieradzenie sobie z utrzymaniem stałego poziomu temperatury w kuchni. Przez to podczas gotowania odczujesz intensywne ciepło w pomieszczeniu.

  Pochłaniacze poleca się szczególnie do mieszkań, gdzie nie ma możliwości podłączenia okapu do ciągu kominowego.

  Ranking okapów teleskopowych – zwycięzca

  Electrolux LFP616X

  Wybór okapu a jego typ

  Aby wiedzieć, jaki okap kuchenny kupić, musisz znać oferowane przez producentów rodzaje takich urządzeń. To tak samo ważna kwestia, jak wybór pomiędzy pochłaniaczem a wyciągiem.

  Wyróżnia się następujące typy urządzeń:

  1. Okap teleskopowy – inaczej szufladowy. Cechuje się niewielkimi wymiarami, dlatego sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Działa za pomocą wysuwanej listwy stanowiącej powierzchnię do oczyszczania powietrza.
  2. Okap podszafkowy – cechuje go cicha praca oraz duża wydajność. Nie zajmuje dużo miejsca, dlatego umieszcza się go bezpośrednio pod szafką kuchenną. Producenci oferują różne szerokości tego rodzaju urządzeń, dlatego łatwo dopasujesz je do pozostałych mebli.
  3. Okap kominowy – montujesz go bezpośrednio przy ścianie nad kuchenką. Zawiera komin pionowy idealnie zakrywający rurę, która odprowadza wszystkie zanieczyszczenia.
  4. Okap blatowy – taki sprzęt zamontujesz na kilka sposobów blisko kuchenki. Okap blatowy należy do najnowocześniejszych rozwiązań. Sterujesz nim za pomocą nowoczesnego panelu dotykowego lub przeznaczonego do tego celu pilota.
  5. Okap wyspowy – obecnie najdroższy na rynku sprzęt przeznaczony do likwidowania zanieczyszczeń powstałych przy gotowaniu. Taki okap montujesz nad wyspą kuchenną do sufitu. Bardzo często cechuje go nowoczesny design, dlatego też okap wyspowy pełni dodatkowo funkcję dekoracyjną.

  Pamiętaj, że powyższy podział i tak jest dość ogólny. Ze względu na poszczególne cechy konstrukcyjne czy stylistykę wyróżnia się jeszcze więcej typów urządzeń. Wszystkie z nich omówiłem w artykule o rodzajach okapów kuchennych.

  Dodatkowo wyłoniłem zwycięzcę w pojedynku mniejszych urządzeń, czyli tego, czy lepszy jest okap podszafkowy, czy teleskopowy.

  Wielkość kuchni a wydajność okapu

  Nie wiesz, jaki wybrać okap kuchenny i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wydajność, o której powinna decydować wielkość pomieszczenia.

  Parametr ten zawsze podawany jest w m3/h. Dotyczy bezpośrednio ilości przefiltrowanego powietrza w określonym czasie. Sprawdź dokładnie, jak dużą masz kuchnię, i pod daną przestrzeń dobierz swój okap.

  Pamiętaj, że im większa wydajność, tym szybciej i efektywniej sprzęt poradzi sobie ze wszystkimi zapachami. Niemniej każdy model musi dokładnie przefiltrować powietrze i to sześć razy w ciągu jednej godziny. Tylko wtedy masz szansę na całkowite wyeliminowanie aromatów powstających w trakcie smażenia lub gotowania.

  Wiedząc dokładnie, na czym polega ta kwestia, łatwo obliczysz, że przy powierzchni 20 metrów sześciennych wydajność powinna równać się 120 metrów sześciennych na godzinę. Po prostu mnożysz powierzchnię kuchni przez wysokość ścian, a później otrzymany wynik przez 6. W ten sposób dobierasz wydajność okapu.

  To oczywiście pewne minimum, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać nieco mocniejsze urządzenie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wybór okapu a rodzaj filtrów 

  W zależności od sposobu pracy okapu do jego prawidłowego działania potrzebujesz specjalnych filtrów. Producenci oferują kilka rodzajów takich elementów.

  Poznaj je:

  1. Filtry metalowe – ich budowę stanowi kilkuwarstwowa siatka wykonana z metalu. To jej powierzchnia gromadzi wszystkie tłuszcze powstałe podczas smażenia. Dzięki temu nie tylko zyskujesz ochronę przed unoszeniem się specyficznych zapachów w całym domu. Masz też pewność, że do środka okapu nie przedostaną się brudne cząsteczki, które mogłyby zakłócić jego poprawne działanie. W zależności od urządzenia znajdziesz w nim jeden lub kilka filtrów metalowych. Dużą zaletą takich wkładów jest ich długie użytkowanie oraz możliwość czyszczenia pod bieżącą wodą, a nawet w zmywarce. To inaczej filtry przeciwtłuszczowe.
  2. Filtry flizelinowe – produkuje się je ze specjalnej włókniny zatrzymującej tłuszcz oraz wszelkie zanieczyszczenia unoszące się w trakcie przygotowania posiłku. Filtry flizelinowe musisz wymieniać co kilka miesięcy. Stosuje się je głównie do okapu typu podszafkowego.
  3. Filtry węglowe – ten rodzaj filtrów przeznaczony jest do pochłaniaczy, których nie da się podłączyć do wyciągu kominowego. Element odpowiada przede wszystkim za pochłanianie zapachów oraz oczyszczenie powietrza, które później z powrotem przedostaje się do otoczenia. Filtry węglowe też musisz co jakiś czas wymieniać, najczęściej co kilka miesięcy lub raz do roku.

  Czy rozmiar okapu ma znaczenie?

  Tak, dlatego pamiętaj, że musisz go dopasować do swojej kuchenki. Tylko to zapewni Ci efektywne działanie sprzętu. W większości modele, jakie znajdziesz w sklepach, należą do standardowych, więc łatwo je połączysz zarówno z płytą indukcyjną, jak i tradycyjną wersją gazową.

  Pamiętaj, że rozmiar okapu ma szczególne znaczenie w przypadku niestandardowych wymiarów kuchenek. Jeśli posiadasz urządzenie na więcej niż 4 palniki, to okap powinien być zakupiony pod specjalne zamówienie. Tylko wtedy uzyskasz gwarancję dobrego oczyszczania powietrza i pochłaniania wszystkich zapachów.

  Generowany hałas

  Nie da się ukryć, że każdy okap w trakcie pracy wydaje mniej lub bardziej intensywne dźwięki. Pamiętaj, że o głośności tego rodzaju sprzętu decyduje jego rozmiar oraz wbudowany silnik (oraz ustawiony poziom wydajności).

  W tym przypadku akurat wyższa cena nie gwarantuje cichej pracy. Im sprzęt droższy i bardziej rozbudowany, tym prawdopodobnie bardziej odczuwalny będzie dla Ciebie generowany hałas.

  Najmniej decybeli, bo jedynie ok. 50 – 60, w dodatku przy największych obrotach, wytwarzają najmniejsze i jednocześnie najtańsze modele. Wynika to m.in. z ich niższej wydajności. Z kolei wysokiej jakości, a tym samym mocniejsze okapy produkują dźwięki do nawet 70 dB.

  Pamiętaj mimo wszystko, że tak duży hałas usłyszysz jedynie w momencie, kiedy wybierzesz najwyższy z oferowanych przez urządzenie trybów.

  Jakie znaczenie ma średnica wylotu powietrza?

  Duże, jeśli zależy Ci na poprawnie podłączonym okapie. Przed zakupem sprawdź, jaką wielkość wylotu powinien mieć Twój model, żeby mógł jak najlepiej wykonać swoją pracę.

  Dzięki temu dokładnie dopasujesz otwór niezbędny do podłączenia rury wentylacyjnej. W przypadku za dużego lub zbyt małego wycięcia unikniesz wówczas konieczności przeróbek, a wszelkie mankamenty zlikwidujesz za pomocą specjalnej przejściówki.

  Obsługa okapu

  To ważna rzecz ułatwiająca użytkowanie urządzenia. Pamiętaj, że sposób sterowania zależy od rodzaju oraz ceny sprzętu.

  Do dyspozycji masz:

  • Sterowanie mechaniczne – tradycyjna metoda wykorzystująca specjalne przyciski lub suwaki. Dzięki nim zmienisz tryb pracy okapu lub zakończysz jego działanie. Taki sposób obsługi oferują przede wszystkim starsze i tanie urządzenia na rynku.
  • Sterowanie elektroniczne – najnowocześniejsza opcja pozwalająca na wygodną obsługę okapu za pomocą specjalnego panelu dotykowego. W komfortowy sposób dopasujesz tryb okapu do ilości gotowanych posiłków, a także włączysz lub wyłączysz oświetlenie. Niektóre urządzenia w komplecie zawierają również profesjonalne piloty do zdalnego sterowania.

  Ilość trybów pracy

  To dzięki tej kwestii dowiesz się, na ilu poziomach działa wybrane przez Ciebie urządzenie. Wszelkie zastosowane zmiany w tym zakresie odbywają się w sposób skokowy lub płynny. To także wiąże się bezpośrednio z rodzajem okapu. Niemniej sprzęty zawsze oferują kilka trybów pracy, najczęściej od dwóch do czterech.

  Wybór stopnia intensywności pracy nie sprawi Ci problemu. Dopasuj go do ilości używanych palników lub pól grzewczych.

  Jakie dodatkowe funkcje i ustawienia mają okapy?

  Coraz częściej producenci oferują pewne udogodnienia, przekładające się na komfort użytkowania sprzętu oraz sposób jego działania.

  Do najczęściej spotykanych opcji dodatkowych należą:

  • Oświetlenie – podstawowa rzecz, którą zawsze znajdziesz w okapie, niezależnie od wybranego modelu. Producenci oferują najczęściej dwupunktowe oświetlenie z tradycyjnymi żarówkami lub diodami energooszczędnymi bądź długie listwy LED. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w zaciemnionych kuchniach, ale sprawdzi się też podczas wieczornego gotowania. Oświetlenie wykorzystasz również do kontrolowania wyglądu i konsystencji potrawy.
  • Tryb TURBO – opcja dostępna najczęściej w droższych modelach. Intensywny tryb pracy wykorzystasz podczas gotowania lub smażenia z użyciem bardziej wymagających składników, które wydzielają mocne i specyficzne zapachy. Tryb TURBO zawsze działa ok. 10 minut, a po tym czasie okap automatycznie zmienia swój bieg pracy na standardowy.
  • Wyłącznik czasowy – oferują go modele pochodzące z górnej półki cenowej. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo ustawisz preferowany czas pracy okapu, a po zakończeniu gotowania sprzęt wyłączy się automatycznie bez Twojej pomocy.
  • Dodatkowe czujniki – do najczęściej spotykanych zalicza się czujnik zapachów oraz czujnik czyszczenia filtrów. W przypadku pierwszego sprzęt załączy się automatycznie, kiedy w kuchni pojawi się nadmierna wilgoć lub specyficzny zapach. Z kolei za sprawą drugiej opcji nie musisz stale kontrolować stopnia zabrudzenia filtra. Okap automatycznie powiadomi Cię o konieczności wymiany lub czyszczenia, kiedy nadejdzie taka potrzeba.
  • Współpraca z płytą grzewczą – chodzi o automatyczną zmianę wydajności w stosunku do mocy indukcji. Oba urządzenia muszą być kompatybilne z tego typu funkcją. Stosuje je chociażby Electrolux.

  Podsumowanie

  Jaki okap kuchenny wybrać? Przede wszystkim dopasowany do Twojej kuchni: odpowiedniego rodzaju oraz o na tyle dużej wydajności, aby sprostać metrażowi kuchni. Oprócz tego wystarczająco szeroki w stosunku do kuchenki, z wygodnym sterowaniem i nie za głośny.

  To duży skrót porad zakupowych, więc najlepiej kieruj się tym, co dokładniej omówiłem w artykule. Dzięki temu zainwestujesz w sprzęt, który z powodzeniem wybawi Cię od zadymionej kuchni.

  A jeśli jeszcze do końca nie wiesz, czy w ogóle dokonać takiego zakupu, dowiedz się, czy okap kuchenny jest potrzebny. W podlinkowanym materiale dokładnie omówiłem wszelkie korzyści, ale i mankamenty tych urządzeń.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments