W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki osuszacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Jak dobrać osuszacz powietrza do swoich potrzeb i metrażu? Na jakie cechy zwrócić największą uwagę? Czytając mój poradnik zakupowy, szybko tego się dowiesz!

Jaki osuszacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik!

Spis treści:

  Duża wilgotność powietrza przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni. Wpływa też negatywnie na samopoczucie domowników, często prowadzi do uciążliwych bólów głowy, a w najgorszych przypadkach nawet do poważnych chorób.

  Dlatego też dbanie o odpowiedni poziom wilgotności w domu jest tak ważne. To zadanie nie należy do trudnych. W sklepach znajdziesz wiele wysokiej jakości urządzeń, które Ci to umożliwią.

  Jaki osuszacz powietrza wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Zebrałem dla Ciebie kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci zakupy.


  Po przeczytaniu poradnika zakupowego zobacz od razu najlepsze domowe osuszacze powietrza. Zebrałem je w mojej niezależnej klasyfikacji.


  Rodzaje osuszaczy powietrza – jaki wybrać?

  Kondensacyjny osuszacz powietrza

  Sprzęt jest wyposażony w sprężarkę, inaczej nazywaną kompresorem. Dodatkowo ma wentylator i wymienniki ciepła. Hermetyczny układ chłodniczy wiąże się z tym, że nie musisz uzupełniać czynnika. Twoim podstawowym zadaniem związanym z użytkowaniem takiego sprzętu jest tylko czyszczenie filtra.

  Kondensacyjny osuszacz powietrza wykorzystuje efekt rosy. Oznacza to, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach.

  Sprzęt tego typu cieszy się popularnością z uwagi na bardzo wysoką wydajność. Urządzenie świetnie radzi sobie z osuszaniem pomieszczeń, w których wilgotność jest na wysokim poziomie. Osuszacz kondensacyjny dobrze spisuje się przy wysokiej temperaturze.

  Adsorpcyjny osuszacz powietrza

  W sprzęcie tego typu głównym elementem jest rotor z adsorbentem. Powietrze przepływa przez rotor i się na nim osadza.

  Adsorpcyjny osuszacz powietrza ma stałą wydajność. Działa on w szerokim zakresie temperatury i wilgotności, co czyni go uniwersalnym modelem.

  Sprzęt tego typu z powodzeniem wykorzystasz nie tylko w domu, ale też w piwnicy, czyli miejscu, w którym jest wilgotno i zimno.

  Porównując oba typy osuszaczy, mogę wskazać kilka różnic między nimi. Model kondensacyjny jest zazwyczaj cięższy i głośniej pracuje. Utrzymuje bardzo wysoką wydajność, ale tylko przy dużej wilgotności. Kiedy ta spada, pracuje mniej efektywnie.

  Z kolei adsorpcyjny osuszacz powietrza ma stałą wydajność na bardzo dobrym poziomie. To lżejszy i łatwiejszy do przenoszenia sprzęt. Cicho pracuje, ale koszty jego eksploatacji są nieco wyższe.

  Jeżeli nie możesz się zdecydować na konkretny rodzaj, przeczytaj też artykuł osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny.

  Podział osuszaczy powietrza z uwagi na przeznaczenie

  Sprzęty dzieli się nie tylko z uwagi na sposób działania, ale też przeznaczenie.

  Do wyboru masz następujące typy osuszaczy powietrza:

  • Domowy – wydajność takich modeli wynosi od kilku do kilkudziesięciu litrów na dzień. Osuszacze powietrza do domu mają kompaktowe wymiary, zazwyczaj ich obudowa wykonana jest z tworzyw sztucznych.
  • Profesjonalny – znajduje zastosowanie w takich miejscach jak hale, magazyny czy pralnie. Jego wydajność wynosi od 20 l do 100 l na dzień.
  • Budowlany – ma podobne parametry do modelu profesjonalnego, ale różni się materiałem wykonania. Osuszacz powietrza tego typu ma specjalną obudowę, która jest odporna na uderzenia i co najważniejsze, chroni wewnętrzny mechanizm przed pyłem. Sprzęt budowlany ma skuteczne filtry pozwalające na pracę w miejscu o dużym zapyleniu.
  • Przemysłowy – sprzęt tego typu najczęściej ma ściśle określone zastosowanie, np. jest przeznaczony do używania na linii produkcyjnej.

  Ranking osuszaczy powietrza – zwycięzca

  Meaco Arete One 25L

  Jaką wydajność powinien mieć osuszacz powietrza?

  Wydajność sprzętu to jeden z jego najważniejszych parametrów. Określa, jak efektywnie pracuje osuszacz powietrza i w jakich warunkach najlepiej się sprawdza.

  Wydajność urządzenia przedstawiana jest zazwyczaj w litrach na dobę, czasami na godzinę. W opisach osuszaczy powietrza pojawia się najwyższa z możliwych wartość tego parametru.

  Producenci zakładają, że sprzęt pracuje w miejscu, w którym jest wysoka temperatura (w przybliżeniu 30 st. C.) i wilgotność (na poziomie ok. 80%). Wtedy jest on w stanie osiągnąć bardzo wysoką wydajność.

  W celu weryfikacji rzeczywistej wydajności kondensacyjnego osuszacza powietrza konieczne jest podzielenie podanej przez producenta wartości przez 2 lub 3. Zależy to od tego, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Jeśli jest tam ok. 25 st. C., dzielisz wydajność na 2, a jeśli ok. 20 st. C. na 3.

  Wydajność adsorpcyjnego osuszacza powietrza jest stała, natomiast kondensacyjnego zmienia się w zależności od powietrza. Spadek jego temperatury powoduje, że wydajność układu chłodniczego również spada. Tym samym ilość skroplonej wody jest mniejsza.

  Jaką wydajność powinien mieć osuszacz powietrza do domu? Jeśli potrzebujesz sprzętu do jednego pomieszczenia, wystarczy Ci taki o wydajności na poziomie 5 – 10 l na dzień.

  Efektywne osuszanie całego mieszkania o powierzchni ok. 50 m2 jest możliwe przy użytkowaniu sprzętu o wydajności co najmniej 20 l na dzień. Im większy dom czy mieszkanie, tym efektywniejszego urządzenia potrzebujesz.

  Pamiętaj o tym, bo to ten parametr ostatecznie decyduje, czy warto kupić osuszacz powietrza. Nawet dobrze oceniany model może np. nie wystarczyć na dany metraż (albo odwrotnie: niekiedy wystarczy tańszy sprzęt na mniejszy metraż).

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wielkość zbiornika na wodę

  Pojemność zbiornika na wodę jest istotna, ponieważ od niej zależy, jak często go opróżniasz. Im pojemniejszy zbiornik, tym lepiej: masz zapewniony większy komfort pracy.

  • Domowe osuszacze powietrza mają zbiorniki o różnej wielkości. Jedne z najmniejszych liczą ok. 2 l do 3,5 l. Wydajność takich sprzętów stoi na poziomie kilku do kilkunastu litrów na dobę.
  • Urządzenia, w których parametr ten wynosi co najmniej 20 l na dzień, mają zazwyczaj większe zbiorniki. Ich pojemność zaczyna się od 5 l.

  Sporo dostępnych w sklepach osuszaczy powietrza ma funkcję automatycznego wyłączania po napełnieniu się zbiornika. Daje Ci to gwarancję bezpieczeństwa. Nie martwisz się o awarię, nawet jeśli nie masz w danej chwili czasu na opróżnienie zbiornika.

  Są też osuszacze powietrza, do których podłączysz rurkę do odprowadzania wody do kanalizacji. Takie rozwiązanie spotkasz nie tylko w sprzętach profesjonalnych, budowlanych, ale też do domu.

  Głośność pracy

  Niektóre osuszacze powietrza generują spory hałas, więc sprawdzenie tego parametru przed zakupem jest istotne. Jeśli urządzenie głośno pracuje, mniej chętnie z niego korzystasz, a przecież nie o to chodzi.

  Głośność pracy domowych osuszaczy powietrza waha się w przedziale od 40 dB do ponad 50 dB. Im mniejsza wartość, tym lepiej.

  Zakres pracy

  W opisach osuszaczy powietrza często widnieje też informacja na temat zakresu pracy. Określa on, w jakich warunkach sprawdza się dany sprzęt.

  Dotyczy on dokładnie zakresu temperatur, w jakich urządzenie pracuje, i odnosi się też do wilgotności powietrza panującej w danym pomieszczeniu.

  W większości modeli zakres temperatur jest wysoki i wynosi od 5 st. C. do 35 st. C. Z takiego sprzętu korzystasz niezależnie od tego, czy jest chłodno, czy wręcz przeciwnie.

  Popularne na rynku osuszacze powietrza pracują sprawnie przy wilgotności od 50% do 100%.

  Przydatne funkcje osuszacza powietrza

  Oto lista przydatnych rozwiązań, jakie producenci stosują w tego typu urządzeniach:

  • Automatyczne włączanie – sprzęt włącza się samoczynnie po chwilowej przerwie w dostawie prądu.
  • Blokada bezpieczeństwa – uniemożliwia zmianę wybranych ustawień. Funkcja ta jest przydatna w domach, w których mieszkają dzieci.
  • Higrometr – mierzy wilgotność powietrza, które trafia do urządzenia.
  • Higrostat – umożliwia regulację wilgotności w pomieszczeniu. Ustawiasz, jaki poziom parametru jest dla Ciebie odpowiedni, a sprzęt pracuje, aby go osiągnąć i utrzymać.
  • Odprowadzanie wody – dzięki tej funkcji nie martwisz się o regularne usuwanie wody ze zbiornika. Trafia ona do kanalizacji lub większego pojemnika, w zależności od tego, gdzie podłączysz węża.
  • Odszranianie – funkcja, która aktywuje się w momencie, kiedy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej określonej wartości.
  • Timer – pozwala Ci ustawić, kiedy urządzenie ma się włączyć lub wyłączyć. Zazwyczaj dokładność timera wynosi do 1 h, a maksymalny czas jego ustawienia to 24 h.
  • Tryb automatyczny – praca sprężarki i wentylatora jest regulowana automatycznie. Ustawienia osuszacza powietrza są dostosowane do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu, bez potrzeby Twojej ingerencji.
  • Tryb nocnyurządzenie pracuje ciszej niż zwykle, więc korzystasz z niego wygodnie także wieczorem, kiedy kładziesz się spać i potrzebujesz ciszy.
  • Tryb suszenia prania – osuszacz powietrza ma specjalne ustawienia, a w zestawie znajduje się dostosowana do suszenia końcówka. Wystawione z pralki pranie schnie zdecydowanie szybciej niż zwykle.
  • Regulacja prędkości pracy – regulujesz, jak szybko pracuje wentylator, dostosowując sprzęt do aktualnych potrzeb.
  • Wyłącznik przepełnieniowy – urządzenie wyłącza się w momencie, kiedy zbiornik na wodę się zapełni. Tym samym nie występuje ryzyko zalania osuszacza powietrza i jego awarii.

  Wymiary osuszacza powietrza

  Istotną kwestią podczas wybierania osuszacza powietrza jest też komfort jego użytkowania. Wpływ na to mają m.in. jego wymiary i waga.

  Sprzęty przeznaczone do zwykłego używania w domu powinny być mobilne. Wtedy łatwo przenosisz urządzenie z jednego pokoju do drugiego, w razie potrzeby zabierasz je do piwnicy czy domku letniskowego.

  Polecam Twojej uwadze osuszacze powietrza, które mają nie tylko kompaktowe wymiary, ale są też wyposażone w wygodne uchwyty albo obrotowe kółka u podstawy.

  W przypadku lżejszych modeli korzystnie wypadają rączki umieszczone u góry obudowy. Cięższe sprzęty wygodniej przeniesiesz, jeśli uchwyt będzie znajdował się z boku (gwarancja większej stabilności).

  Podsumowanie

  Jaki osuszacz powietrza wybrać? Przede wszystkim wydajny (np. powyżej 10 l na dzień), jak najcichszy, z pojemnym zbiornikiem na wodę oraz przydatnymi funkcjami. Zależnie od miejsca na ten sprzęt powinien być stosunkowo kompaktowy.

  Pamiętając o tych wskazówkach, rozsądnie dobierzesz osuszacz powietrza!

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomasz
  8 miesięcy temu

  Excellent!