W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki robot kuchenny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybór robota kuchennego nie jest łatwy. Mowa przecież o bardzo funkcjonalnym, rozbudowanym, a jednocześnie kosztownym sprzęcie. Przed podjęciem decyzji zakupowej koniecznie przeczytaj poradnik o tym, na co zwrócić uwagę. Dzięki temu trafnie i rozsądnie wybierzesz ten sprzęt kuchenny.

Jaki robot kuchenny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

  Jaki robot kuchenny kupić – Porady zakupowe w skrócie

  Wiem, jak cenisz swój czas, dlatego sporządziłem listę wskazówek, jakie warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup robota kuchennego.

  Zachęcam Cię także do przeczytania dalszej części mojego artykułu, gdzie szczegółowo omówiłem każdą kwestię. Dowiesz się wówczas znacznie więcej, a przede wszystkim dokonasz rozsądnego zakupu.

  1. Moc urządzenianajlepsze rezultaty zapewni robot z dużą mocą, np. 1000 W lub więcej. Wykorzystasz go do ubijania, ale również miksowania i blendowania twardszych produktów. Dobierz więc urządzenie do swoich potrzeb oraz rodzaju przygotowanego posiłku. Pamiętaj też, aby przy zakupie zwrócić uwagę na rodzaj mocy. W tym przypadku kluczowy jest parametr czynny, a nie bierny, jak często podają producenci, chcący zwiększyć atrakcyjność swoich sprzętów.
  2. Rodzaj robota kuchennego – w sklepach znajdziesz dwa najpopularniejsze typy: robot wielofunkcyjny oraz planetarny. Pierwszy z nich oferuje mniejszą moc, ale rekompensuje to większymi możliwościami oraz dodatkowymi akcesoriami. Takie urządzenie wykorzystasz nie tylko do ubijania piany, ale także do mielenia mięsa i blendowania zup. Z kolei robot planetarny działa za pomocą specjalnego trybu. Jego mieszadło obraca się wokół własnej osi i misy, miksując dokładnie wszystkie składniki.
  3. Przystawki – najczęściej w zestawie znajdziesz standardowe akcesoria, jak np. trzepaczka czy hak do wyrabiania ciasta. Wiedz, że w przypadku tego rodzaju sprzętu producenci oferują też inne rozwiązania. Dołączają np. blender, maszynkę do mielenia lub wyciskarkę do cytrusów. Liczba wszystkich elementów zależy od jakości urządzenia oraz jego ceny. Weź to pod uwagę, kiedy wahasz się, jaki robot kuchenny wybrać.
  4. Misa – naczynie stanowi zawsze podstawowy element wyposażenia robotów kuchennych. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na pojemność misy oraz jej wykonanie. Najlepsze produkuje się ze stali szlachetnej, dającej gwarancję bezawaryjności oraz długiego użytkowania. Nie decyduj się na misy plastikowe. Nie są tak wytrzymałe, a oprócz tego nie poradzą sobie z ciężkimi składnikami. Nie zapomnij również o pojemności naczynia, dostosuj je do swoich potrzeb.
  5. Sposób działania i sterowanie – zadbaj, żeby wybrany przez Ciebie sprzęt oferował płynną regulację obrotów i to na wielu poziomach. Nie zauważysz zmian podczas dokonywania ustawień, robot swoją pracę wykona delikatnie. Producenci oferują również modele z regulacją skokową. W ich przypadku wszelkie zmiany wyraźnie usłyszysz i zauważysz. Zwróć uwagę na funkcję TURBO. Przyda Ci się np. do miksowania bardziej wymagających składników. Roboty często zawierają także tryb pulsacyjny. Pamiętaj o nim, kiedy masz zamiar stopniowo rozdrabniać produkty lub często do gotowania i pieczenia używasz twardych składników.
  6. Funkcje – kwestia ta zależy od producenta oraz jakości robota. Najważniejsze funkcje to miksowanie, ubijanie i wyrabianie ciasta. W zależności od dołączonych przystawek urządzenie wykorzystasz też do mielenia mięsa i ziemniaków, robienia soków, blendowania czy kruszenia lodu. Najbardziej nowoczesne modele wzbogaca się o możliwość gotowania na parze lub robienia domowego makaronu.
  7. Chcąc jak najbardziej oszczędzić czas na wyborze robota kuchennego, skorzystaj z moich zestawień. Kieruję się w nich wszystkimi powyższymi kwestiami. I tak na portalu znajdziesz ranking profesjonalnych robotów kuchennych w różnych cenach. Występują w nim modele planetarne, które omówiłem też osobno w materiale: ranking mocnych robotów planetarnych.

  Ranking robotów kuchennych – zwycięzca

  Bosch OptiMUM MUM9BX5S61

  Zakup robota kuchennego a jego rodzaj

  Kiedy zastanawiasz się, jaki robot kuchenny kupić, wiedz, że do dyspozycji masz kilka rodzajów. Najczęściej wyróżnia się:

  1. Mikser.
  2. Blender.
  3. Malakser.
  4. Wielofunkcyjny robot kuchenny.
  5. Robot kuchenny z misą:
  • Robot tradycyjny.
  • Robot planetarny.

  Mój poradnik skupia się na modelach wielofunkcyjnych oraz planetarnych, ponieważ dają najwięcej możliwości i zastępują kilka urządzeń naraz.

  Pierwszy rodzaj nadaje się do każdej kuchni. Nie tylko ułatwia pieczenie i gotowanie, ale zmniejsza wysiłek do minimum, jaki należałoby włożyć w przygotowanie posiłku lub ciasta metodą tradycyjną.

  Oprócz standardowego mieszania, ubijania i wyrabiania ciasta roboty wielofunkcyjne wykorzystasz również do mielenia mięsa i ziemniaków. Wiele z nich producenci wyposażają w dodatkowe akcesoria, jak np. wyciskarka do cytrusów lub sokowirówka. To wygodne rozwiązania pozwalające na robienie domowych i zdrowych soków warzywno-owocowych.

  Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się również do mielenia orzechów, blendowania zup czy rozdrabniania jarzyn. I tutaj wszystko zależy od możliwości robota oraz dołączonych przystawek. Niektóre modele oferują tylko tradycyjne siekanie i ścieranie. Z kolei inne umożliwiają cięcie na plastry lub szatkowanie.

  Ostatnio dużą popularnością cieszy się także robot planetarny. Swoją nazwę zawdzięcza mechanizmowi działania.

  Mieszadło obraca się wokół własnej osi i zatacza kręgi dookoła misy. To dobrze przemyślane rozwiązanie, dokładnie wymieszasz wszystkie składniki. Dzięki temu na ściankach naczynia nie ujrzysz pozostałości np. po mące lub jajkach.

  Roboty kuchenne planetarne trochę przypominają modele wielofunkcyjne, ale różni je ilość dołączonych do zestawu przystawek. Pierwszy typ urządzenia oprócz tradycyjnej trzepaczki zawiera też hak do zagniatania ciasta, a także silikonowe mieszadło. Wykorzystasz je do zbierania składników pozostałych na brzegach naczynia.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak dużą moc powinien mieć robot kuchenny?

  Na tyle dużą, żeby sprzęt spełniał Twoje wymagania i potrzeby. Producenci oferują urządzenia o mocy od 300 W do nawet 1400 W.

  Oczywiście im parametr wyższy, tym bardziej zadowalające efekty zagwarantuje Ci sprzęt i lepiej poradzi sobie z wymagającymi składnikami. Zmieli orzechy lub od początku do końca zagniecie ciasto.

  Duża moc gwarantuje dłuższe działanie robota na największych obrotach. Dlatego jeśli nie wiesz, jaki robot kuchenny przyda się niemalże do wszystkiego, wybierz taki o mocy ok. 1000 W. Taki sprzęt wykorzystasz nie tylko do ubijania, ale też mielenia i rozdrabniania twardych składników. Wartość mocy w tym przypadku przekłada się także na ilość trybów pracy oraz szybkość działania.

  Wybierając urządzenie, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na rodzaj podanego parametru. Powinien dotyczyć mocy czynnej przekładającej się na maksymalną wydajność robota.

  Niekiedy producenci umieszczają na pudełku dane dotyczące mocy biernej. Wiąże się ona bezpośrednio z obliczeniami dotyczącymi pracy urządzenia na najwyższych obrotach w czasie 10 minut.

  To raczej sprytny chwyt marketingowy niż rzetelność informacji na temat urządzenia.

  Robot kuchenny a dołączone przystawki

  Liczba przystawek zależy od jakości urządzenia oraz jego przeznaczenia. Pamiętaj, że duża liczba dołączonych do kompletu akcesoriów zagwarantuje Ci większe możliwości kulinarne.

  Producenci swoje urządzenia zawsze wyposażają w tradycyjne akcesoria, jak np. trzepaczka czy też element służący do mieszania. Im bardziej rozbudowane urządzenie, tym znacznie większa liczba dodatkowych przystawek.

  W przypadku dobrej jakości sprzętu najczęściej otrzymasz też profesjonalny hak do wyrabiania ciasta oraz silikonowe mieszadło zbierające pozostałości składników ze ścianek naczynia.

  Ale to nie wszystko, co oferują producenci!

  Oprócz tradycyjnych elementów zestaw nierzadko zawiera maszynkę do mielenia mięsa i ziemniaków oraz blender kielichowy. Przyda Ci się do robienia zupy typu krem, blendowania owoców na mus oraz przyrządzania koktajli i smoothie.

  Razem z urządzeniem nierzadko otrzymujesz rozdrabniacz ze specjalnymi tarczami nadającymi się do siekania, szatkowania i krojenia warzyw. Niemalże za podstawowe wyposażenie coraz częściej uważa się wyciskarkę do cytrusów. Producenci poszli o krok dalej i wyposażają swoje urządzenia również w sokowirówkę idealną do miękkich owoców i soków warzywnych.

  W przypadku nowoczesnych sprzętów spodziewaj się również młynka do mielenia kawy, maszynki do robienia makaronu, a nawet opcji gotowania na parze.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Misa robota kuchennego

  Zastanawiając się, jaki robot kuchenny przyda się do przyrządzania większej ilości posiłku, zwróć uwagę na misę i jej pojemność.

  W sklepach znajdziesz zarówno niewielkie naczynia, jak i te o pojemności nawet powyżej 5 l.

  Ostateczną decyzję podejmij, bazując na liczbie domowników czy też najczęściej przygotowywanych daniach. Przy tradycyjnym pieczeniu lub niewielkiej liczbie osób dobrym wyborem będą urządzenia wyposażone w naczynie ok. 3,5 – 4 l.

  Jeśli zależy Ci na bardziej wygodnym rozwiązaniu, zakup robot z misą o pojemności 5 l lub nawet większej. Z powodzeniem ubijesz pianę nawet z 8 białek lub wyrobisz kilkukilogramowe ciasto.

  Sposób działania oraz sterowanie robota kuchennego

  Podczas wyboru dobrej jakości robota kuchennego zadbaj, żeby był wyposażony w płynną regulację obrotów oraz kilkustopniowy tryb pracy.

  Zdecydowanie ułatwi i przyspieszy to działanie sprzętu. To jednocześnie przełoży się na krótszy czas Twojej pracy w kuchni i sprawniejsze przygotowanie posiłku.

  W takich urządzeniach zmieniając ustawienia, nie zauważysz charakterystycznego warczenia oraz hałasu, jakie najczęściej pojawiają się przy wyborze intensywniejszego trybu.

  Wiedz, że na rynku spotkasz też roboty kuchenne wyposażone w regulację skokową. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że podczas wykonywania ruchu pokrętłem wyraźnie zauważysz wszystkie zmiany w działaniu sprzętu.

  Bardzo ważna jest funkcja TURBO pozwalająca na szybsze miksowanie i ubijanie, ale też mielenie i blendowanie. Tryb intensywny przyspieszy każdą czynność.

  Robot kuchenny – Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  W szczególności na funkcje, jakie oferuje. Dlatego porównaj kilka dostępnych modeli i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje potrzeby i ułatwi codzienne gotowanie.

  Weź pod uwagę opcje, jakie oferują producenci.

  Należą do nich:

  1. Miksowanie, ubijanie i mieszanie – to najważniejsze możliwości, ale też najbardziej popularne. Dzięki nim bez problemu ubijesz śmietanę, pianę lub zmiksujesz składniki np. na biszkopt. Robot wymiesza również wiele produktów za pomocą specjalnego mieszadła silikonowego.
  2. Krojenie i szatkowanie – to zapewnia dołączony rozdrabniacz zawierający kilka tarcz. Akcesoria mają różnej wielkości otwory oraz kształty przystosowane do krojenia na plastry, szatkowania, ścierania oraz cięcia w słupki.
  3. Robienie soku – za tę czynność odpowiadają dwie różne przystawki. Pierwsza z nich, wyciskarka, nadaje się wyłącznie do cytrusów. Z kolei drugą, sokowirówkę, wykorzystasz do miękkich owoców i warzyw.
  4. Mielenie – przystawka w postaci maszynki umożliwia mielenie mięsa. Z jej wykorzystaniem przygotujesz tradycyjne kotlety, spaghetti i nie tylko. Element poradzi sobie również z przemieleniem ziemniaków, które wykorzystasz do pierogów lub różnego rodzaju klusków. Funkcja mielenia odbywa się także za pomocą drugiego urządzenia, jakim jest młynek. Za jego pomocą przygotujesz różne posypki i dekoracje do ciast lub zmielisz ziarna kawy.
  5. Blendowanie – przy użyciu blendera kielichowego szybko i łatwo wyczarujesz musy owocowe, koktajle, smoothie oraz sorbety. Przystawka przyda się także do kruszenia lodu, przyrządzania domowego purée lub zup typu krem.
  6. Gotowanie na parze – opcję gwarantują jedynie wysokiej jakości roboty kuchenne. Jeśli zależy Ci na przyrządzaniu lekkich i zdrowych posiłków, to rozważ tę kwestię. Funkcja gotowania na parze nie wymaga zakupu dodatkowych naczyń, jak w przypadku wersji tradycyjnych. Poleca się ją szczególnie dla osób dbających o zdrowy styl życia oraz chcących zrzucić zbędne kilogramy.
  7. Robienie makaronu – możliwości robienia domowego makaronu również nie znajdziesz we wszystkich urządzeniach. To opcja dodatkowa, dlatego jeśli bardzo Ci na niej zależy, przed zakupem upewnij się, że sprzęt ją zapewnia.

  Łatwa i wygodna obsługa

  Każdy rodzaj robota kuchennego musi odznaczać się bezproblemową obsługą. Łatwo to sprawdzisz, zwracając uwagę już na sam wygląd sprzętu.

  Podstawową kwestią jest możliwość podniesienia ramienia w celu włożenia do misy różnych składników. To powinno się odbyć za pomocą jednego przycisku.

  Sprawdź też, w jaki sposób zmienia się ustawienia podczas miksowania czy ubijania. Producenci najczęściej przeznaczają do tego specjalne pokrętła lub suwaki. Wybierz najbardziej wygodną opcję idealnie sprawdzającą się w Twoim przypadku.

  Roboty kuchenne często oferują wbudowane oświetlenie. Je także powinno uruchamiać się po dotknięciu konkretnego panelu. To wygodne, ponieważ swobodnie śledzisz etapy miksowania oraz przyglądasz się konsystencji masy lub ciasta.

  Urządzenie często wyposaża się w specjalną pokrywę dokładnie dopasowaną do średnicy naczynia. Zwróć uwagę, czy element ten zawiera specjalny otwór gwarantujący łatwe dozowanie składników w trakcie ubijania.

  Nieskomplikowana obsługa robota kuchennego nie tylko zwiększy komfort jego użytkowania, ale również znacznie przyspieszy przygotowanie posiłku.

  Podsumowanie

  Jaki robot kuchenny wybrać? Dopasowany do Twoich potrzeb. Jeżeli oczekujesz zagniatania sporej ilości ciężkiej masy, wybierz mocny (1000 W lub więcej) model z pojemną misą. Koniecznie dobierz funkcje i akcesoria, które Cię interesują. Dzięki temu robot sprawdzi się w Twojej kuchni.

  Jak widzisz, w wielu kwestiach nie ma złotych rad. Roboty kuchenne są bardzo rozbudowane i to od Ciebie zależy, co chcesz robić takim sprzętem. Niemniej czasem lepiej wybrać mocniejszy i lepiej wyposażony model, bo nigdy nie wiadomo, jaki nowy przepis wpadnie Ci do głowy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments