W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jakie naczynia można wkładać do piekarnika?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

W jakich naczyniach można bezpiecznie piec w piekarniku, a jakie grożą awarią sprzętu lub nawet pożarem? To ważny aspekt, który musisz poznać, aby nie narazić się na nieprzyjemności. Poznaj dokładną listę naczyń, które włożysz (lub też nie) do piekarnika!

Jakie naczynia można wkładać do piekarnika?

Spis treści:

  Co można włożyć do piekarnika?

  Jak zapewne wiesz, nie każde naczynie możesz wykorzystać do przygotowania potrawy w piekarniku. Jest to oczywiste z pewnego ważnego względu. Otóż materiał, z jakiego wyprodukowano daną brytfannę czy też formę, może nie być przystosowany do bardzo wysokich temperatur.

  Zanim wspomnę o tym, czego nie wolno umieszczać w piekarniku, sprawdź, jakie naczynia można do niego wkładać.

  Naczynia stalowe

  Naczynia ze stali nierdzewnej odznaczają się niereaktywną powierzchnią. Co to oznacza? Są odporne na działanie wysokich temperatur i bardzo dobrze nadają się do pieczenia, szczególnie ciast.

  Foremek stalowych nie używaj do przyrządzania potraw o dużej zawartości soli oraz sporej kwasowości, jak np. sosów pomidorowych. Substancje te wejdą ze sobą w reakcję i zniszczą powłokę naczynia.

  W przeciwieństwie między innymi do szkła, stal często rdzewieje. Z tego względu wyprodukowane z niej formy rzadko kiedy bardzo długo Ci posłużą.

  Podstawową zasadą, o jakiej musisz pamiętać przy korzystaniu naczyń ze stali szlachetnej, jest konieczność ich dokładnego wysuszenia po umyciu. W innym przypadku całą powłokę szybko zaatakuje rdza.

  W stalowych formach bez problemu przygotujesz ciasta, również drożdżowe, chleb na zakwasie oraz mięso, jak np. drób lub wieprzowina. Będą one odpowiednie również do wszelkiego rodzaju zapiekanek.

  Naczynia metalowe nieprzywierające

  Naczynie nieprzywierające wytwarza się z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Dodatkowo na ich wierzch nakłada się powłokę antyadhezyjną. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że po upieczeniu ciasta bez problemu wyjmiesz je z formy. Powłoka w dużym stopniu ułatwia również czyszczenie naczynia.

  Formy nieprzywierające doskonale nadają się do pieczenia deserów, które nie przyklejają się do dna. Przykładem są muffiny lub ciasta pieczone warstwowo.

  Powłoka antyadhezyjna sprawia, że kolor naczynia jest znacznie ciemniejszy, dzięki czemu ciepło w piekarniku jest szybciej przyswajane niż w jasnych formach. Z tego względu podczas pieczenia pamiętaj, aby często kontrolować ciasto, ponieważ szybko może się zarumienić lub zeschnąć.

  W metalowych naczyniach nieprzywierających możesz upiec ciasta biszkoptowe, babeczki, zapiekanki, tarty, a także dania mięsne zawierające spore ilości sosu.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Naczynia żaroodporne

  Szklane formy żaroodporne należą do najpopularniejszych naczyń stosowanych do pieczenia w piekarniku. Produkowane są z hartowanego materiału, który bardzo dobrze przewodzi ciepło.

  Dania są odpowiednio wypieczone, a ich wierzch zarumieniony. Dodatkowo nie ma przeciwwskazań do przyrządzania potraw na bazie kwaśnych składników. Naczynia żaroodporne są również łatwe w czyszczeniu i nadają się do zmywarki.

  Pamiętaj, aby po wyjęciu z pieca pozostawić je do całkowitego wystudzenia. W innym przypadku możesz mocno się poparzyć.

  Dodatkowo naczyń żaroodpornych nie wkładaj od razu do zimnej wody ani lodówki. W przeciwieństwie do innych form utrzymują one znacznie dłużej ciepło, a bezpośrednie umieszczenie ich w chłodziarce może wywołać awarię sprzętu.

  Nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie dań, jakie możesz przygotować w naczyniach wykonanych ze szkła hartowanego. Mogą to być wszelkiego rodzaju mięsa, zapiekanki, desery czy też warzywa.

  Naczynia żeliwne

  Żeliwne formy to chyba najlepszy wybór, jakiego możesz dokonać podczas zakupu naczyń. Nie tylko bardzo dobrze przewodzą ciepło, ale jednocześnie są połączeniem wszystkich zalet, jakie mają pozostałe naczynia przeznaczone do pieczenia w piekarniku.

  Żeliwo wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni długie użytkowanie. Zaleca się, aby przed pierwszym użyciem naczynia przepalić je. Proces ten odbywa się bez dodatku żywności.

  Naczynia żeliwne bardzo dobrze nadają się do pieczenia chleba, zapiekanek, dużej porcji mięsa, jak np. całej kaczki. Będą również odpowiednie do przygotowania warzyw oraz domowych bułek.

  Naczynia aluminiowe

  Aluminiowe formy sprawdzą się do pieczenia w piekarniku, ponieważ materiał odpowiednio przewodzi ciepło oraz sprawia, że potrawa równomiernie się wypieka. Korzystając z takich naczyń, musisz się liczyć z tym, że warstwa wierzchnia potrawy może niedostatecznie się przyrumienić.

  Formy wykonane z aluminium zapewniają długie użytkowanie oraz ochronę przed rdzą. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z grubego, a nie cienkiego tworzywa.

  Często słyszy się, że w trakcie pieczenia aluminium przedostaje się do żywności, przez co jest szkodliwe dla zdrowia. To prawda, ale tylko wtedy, kiedy do naczynia wkładasz dania o kwaśnym odczynie. Przykładem są potrawy z cytrusami oraz sosy na bazie pomidorów.

  Aby w pełni korzystać z takich produktów, poleca się zakup tzw. aluminium anodowanego. Materiał ten ma specjalną powłokę, która umożliwia łatwe czyszczenie i nie powoduje przywierania potrawy. Dodatkowo chroni żywność przed przedostaniem się do niej szkodliwych cząsteczek.

  Naczynia aluminiowe nadają się do upieczenia pasztetu, ciast, pieczywa, pizzy oraz pierników, które nie wymagają długiego przebywania w wysokiej temperaturze.

  Naczynia silikonowe

  W przeciwieństwie do innych wyrobów naczynia silikonowe nie pochłaniają ciepła, ale zapewniają jego równomierne rozprowadzenie wewnątrz potrawy. Z tego względu nie zaleca się umieszczania w nich dań, które z wierzchu powinny się zarumienić.

  Po wyjęciu z piekarnika od razu następuje zakończenie procesu pieczenia. Chroni to jednocześnie potrawę przed nadmiernym przypieczeniem jej brzegów oraz dolnej warstwy.

  Naczynia silikonowe stosuje się do dań, które potrzebują specjalnych kształtów. Dodatkowo po upieczeniu formy nadają się do umieszczenia w chłodziarce.

  Naczynia ceramiczne

  Naczynia ceramiczne produkuje się z gliny, która poddana jest wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu uzyskuje się gładką powierzchnię niewymagającą dodatkowej powłoki.

  Formy ceramiczne bardzo dobrze pochłaniają ciepło i przewodzą je do potrawy. Nie ma jednocześnie ryzyka przypalenia, ponieważ ciepło jest zawsze równomiernie rozprowadzane po wnętrzu komory.

  Naczynia ceramiczne wymagają dłuższego nagrzewania, dlatego musisz wziąć to pod uwagę. Formy nadają się bardzo dobrze do pieczenia sufletów, chleba, zapiekanek, tarty oraz mięsa.


  Zobacz zestawienia sprzętów do pieczenia:


  Jakich naczyń nie wolno wkładać do piekarnika?

  Wiesz już, jakie naczynia bez problemu umieścisz w piekarniku. Teraz nadszedł czas, abym wspomniał Ci nieco o zakazach. 

  Oto lista naczyń, których nie wolno umieszczać w piekarniku.

  Tradycyjne szkło

  Do piekarnika pod żadnym pozorem nie możesz wkładać kubków, talerzy oraz szklanek wykonanych z niehartowanego szkła. Materiał nieprzystosowany do bardzo wysokich temperatur zwyczajnie zmieni się w drobny mak.

  Z mało odpornego szkła wykonane są również przykrywki od garnków. Ich też nie możesz umieszczać w piekarniku. Nie tylko potłuką się na drobne części, ale dodatkowo ich plastikowe uchwyty zaczną się topić.

  Plastikowe pojemniki

  O ile bez problemu przechowasz w nich żywność w zamrażarce, o tyle do piekarnika zwyczajnie się nie nadają. Wszystko przez słabe tworzywo, które w trakcie pieczenia nie tylko się uszkodzi, ale może przede wszystkim doprowadzić do pożaru.

  Coraz bardziej modne staje się korzystanie z tzw. diety pudełkowej. Opakowania, w jakich dostarczana jest żywność, również nie mogą być umieszczane w piekarniku.

  Patelnie

  Patelnie, z jakich korzystasz na co dzień, wyposażone są w uchwyty. Elementy te najczęściej wykonane są z plastiku lub drewna. Nie są to materiały, jakie możesz umieścić w piekarniku. Ulegną one nie tylko zniszczeniu, ale dodatkowo sprawią, że do żywności zaczną przedostawać się szkodliwe substancje.

  Wyjątkiem są żeliwne patelnie wykonane w całości z metalu.


  Szukasz porządnej patelni na lata? Sprawdź ich zestawienia:


  Porcelana

  Naczynia wykonane z porcelany nie mogą znajdować się w bardzo wysokiej temperaturze. Ta maksymalna, w jakiej możesz je umieścić, wynosi ok. 100 stopni Celsjusza. Pamiętaj również, że gwałtowna zmiana temperatur może nieodwracalnie uszkodzić naczynie.

  Zastawy wykonanej z porcelany nie umieszczaj w piekarniku również z racji zdobień. Jak wiesz, materiał ten nie należy do najtańszych, dlatego nie eksperymentuj z nim i nie poddawaj go działaniu wysokich temperatur.

  Podsumowanie

  Jakie naczynia można wkładać do piekarnika? Stalowe, metalowe i nieprzywierające, żaroodporne, żeliwne (również patelnie, jeśli są wykonane w całości z metalu), aluminiowe, silikonowe, ceramiczne.

  A jakich nie wolno? Plastikowych (dotyczy to każdego elementu naczynia), porcelanowych i z niehartowanego szkła. Patelnie zwykle też odpadają przez uchwyty wykonywane z tworzyw sztucznych.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments