W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania szczoteczki sonicznej?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do używania szczoteczki sonicznej? Czy ten sprzęt niesie za sobą skutki uboczne lub jest jakkolwiek szkodliwy? Kto musi zrezygnować ze szczoteczki sonicznej, o ile w ogóle są takie przypadki? Szybko się tego dowiesz, czytając mój poradnik!

Czy stosowanie szczoteczki sonicznej ma przeciwwskazania?

Spis treści:

  Szczoteczka soniczna – Przeciwwskazania

  Szczoteczki soniczne same w sobie stanowią bezpieczny sposób mycia zębów i nie wywołują efektów ubocznych. Skutecznie rozjaśniają szkliwo i zapobiegają chorobom przyzębia, dziąseł i stanom zapalnym. Jeżeli prawidłowo używasz szczoteczki tego typu, to nie będzie szkodliwa dla szkliwa.

  Zasada działania szczoteczki sonicznej polega bowiem na ruchach wymiatająco-pulsacyjnych i generowaniu fal dźwiękowych. Dynamiczny przepływ cieczy wypłukuje z kolei zarazki i resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Nie musisz (a wręcz nie możesz!) mocno szorować uzębienia, aby je oczyścić.

  Dzięki temu nie ma wielu przeciwwskazań w stosowaniu którejś z polecanych szczoteczek sonicznych z rankingu. Ryzyko ścierania szkliwa czy zadzierania dziąseł jest minimalnie i leży bardziej po Twojej stronie (o czym też wspomnę w tym artykule).

  Z drugiej strony, praktycznie wszystkie rodzaje szczoteczek do zębów mają pewne ograniczenia. W tym przypadku chodzi jednak o skrajne przypadki.

  Poznajmy je:

  • Poważne stany zapalne dziąseł – gdy dziąsła nadmiernie krwawią i występuje na nich obrzęk, to Twój lekarz musi Ci doradzić optymalną metodę pielęgnacji jamy ustnej. Szczoteczki soniczne mają tryb masażu dziąseł, lecz w skrajnych przypadkach każde urządzenie z głowicą, która ma włosie (nawet bardzo miękkie), może nie być odpowiednie.
  • Wyjątkowo bolesna nadwrażliwość zębów lub dziąseł – czyli taka, która uniemożliwia Ci stosowanie szczoteczki sonicznej. Siłą rzeczy szczotkowanie będzie za sobą niosło ból i dyskomfort. To dość skrajny przypadek, ale niektórym się zdarza.
  • Gwałtownie postępująca paradontoza (zapalenie przyzębia) – a przede wszystkim taka, która jest w zaawansowanym stadium. Chodzi tu jednak o znacznie odsłonięte szyjki zębowe oraz chwiejące się zęby. Jeszcze gorzej gdy towarzyszy temu obrzęk dziąseł i nadwrażliwość. Tak, w ekstremalnych okolicznościach wszystkie 3 pierwsze punkty mogą się ze sobą zbiec.
  • Wiek poniżej 6 lat (zastrzeżenie: zależnie od modelu elektrycznego) – ciekawy aspekt, bo wcale nie wynika z jakichś konsekwencji zdrowotnych wobec maluchów. Dzieci poniżej 6 roku życia powinny stosować zwykłą szczoteczkę. Powód? Lepiej wyrabia i uczy dobrych nawyków odnośnie mycia zębów, chociaż… też nie do końca. Najlepsze szczoteczki soniczne dla dzieci czasem oferują czujnik nacisku. Wtedy dziecko wie, kiedy przykłada głowicę zbyt mocno, a to również uczy. Kwestia wyboru dobrego modelu.

  Nie ma natomiast problemu z aparatami stałymi czy wypełnieniami. Ale o kilku rzeczach wypada wtedy wiedzieć. Omówiłem to w artykułach: czy szczoteczka soniczna niszczy plomby i czy można używać szczoteczki sonicznej, nosząc aparat ortodontyczny.

  Wniosek? Duża część poważniejszych chorób przyzębia i dziąseł może uniemożliwić stosowanie szczoteczki sonicznej. Kluczowe jest tu jednak stadium danej choroby.

  Większość schorzeń nie ma gwałtownego przebiegu, więc reagując wystarczająco szybko, unikniesz dalszych problemów. A szczoteczka soniczna bardzo Ci się wtedy przyda dzięki swojej skuteczności.

  Ranking szczoteczek sonicznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Co zrobić, gdy stosowanie szczoteczki sonicznej nie jest możliwe?

  Przede wszystkim musisz udać się do swojego stomatologa. Każdy przypadek jest inny, więc jedynie Twój lekarz najlepiej będzie wiedział, co Ci doradzić.

  W przypadku poważniejszych schorzeń zębów i dziąseł często zalecane są szczoteczki ultradźwiękowe. Generują fale o dużo wyższej częstotliwości niż modele soniczne.

  Ich fenomen tkwi w tym, że ruchy wymiatające, a więc te bardziej odczuwalne, są ograniczone. Mimo tego dużo intensywniejsze drgania cały czas radzą sobie z efektywnym oczyszczaniem szkliwa. Jednocześnie nie powodują podrażnień, a więc nie pogłębiają krwawienia czy obrzęku dziąseł.

  Ba, jest wręcz przeciwnie! Ultradźwięki zapewniają mikromasaż tkanek, który wzmacnia ściany komórkowe, poprawiając ich ukrwienie. Szczoteczki ultradźwiękowe pełnią więc rolę leczniczą i terapeutyczną, zapobiegając ponownemu krwawieniu.

  Oczywiście czasem i szczoteczka ultradźwiękowa nie jest wskazana, ale mówimy już o bardzo ekstremalnych przypadkach. Na przykład o zaawansowanym stopniu paradontozy, gdy zęby są znacznie odsłonięty i się chwieją. W tak poważnych schorzeniach nieodzowne mogą być metody i zabiegi chirurgiczne.

  Leczenie wielu schorzeń wspomagają także specjalne płukanki. Rzadko wiążą się jednak z odstawieniem szczoteczki sonicznej. Co najwyżej, czasem mogą zastępować jedno z codziennym szczotkowań.

  Planujesz zakupy? Zobacz promocje w popularnych sklepach!

  Jak nie doprowadzić do niemożności korzystania ze szczoteczki sonicznej?

  Jeżeli nie masz poważniejszych chorób przyzębia czy dziąseł, to nie musisz się raczej niczego obawiać. Twoja nowa szczoteczka soniczna nie będzie niosła za sobą ryzyka nadwrażliwości, zadzierania dziąseł czy innych problemów… o ile zapamiętasz kilka porad.

  Nie jest bowiem tak, że ten sprzęt wszystko zrobi za Ciebie. Owszem, wyjściowo świetnie sobie radzi z usuwaniem przebarwień, nalotu, płytki nazębnej i bakterii, jednocześnie ochraniając szkliwa i dziąsła. Mimo tego zła technika szczotkowania oraz kilka innych czynników mogą narobić Ci kłopotów.

  Jak temu zapobiec?

  Oto krótki przewodnik:

  • Przyłóż się do prawidłowego szczotkowania – nie chodzi tu o mocne szorowanie, a wręcz przeciwnie! Delikatnie muskaj szkliwo końcówką włosia. Zadbaj o odpowiedni kąt przykładania głowicy do linii zębów. Czyść swoje uzębienie równomiernie. Jeżeli nie wiesz jeszcze, jak zastosować to w praktyce, to zajrzyj do poradnika o myciu zębów szczoteczką soniczną. Wszystko w nim dokładnie wyjaśniłem. Dzięki temu nie nabawisz się nadwrażliwości i nie podrażnisz swoich dziąseł. Ucieszysz się za to zdrowym i pięknym uśmiechem.
  • Dostosuj tryb i program szczotkowanianajlepsze szczoteczki elektryczne są już bardzo nowoczesne. Te soniczne najczęściej oferują szeroki zakres regulacji prędkości pracy, jak również specjalne programy (czasem z dodatkowymi końcówkami). Jeżeli cierpisz na wrażliwość zębów lub Twoje dziąsła w jakimś stopniu krwawią, to stosuj delikatniejszy tryb pracy, aby nie pogłębić problemu.
  • Pamiętaj o rutynowej pielęgnacji jamy ustnej – oprócz odpowiedniej techniki i intensywności musisz wiedzieć, jak długo szczotkować uzębienie i ile razy dziennie myć zęby. W podrzuconych artykułach znajdziesz precyzyjne odpowiedzi. Dzięki temu nie dasz płytce nazębnej szans na przerodzenie się w kamień. Zapobiegniesz też próchnicy i poważniejszym stanom zapalnym, które mogłyby wykluczyć stosowanie szczoteczki sonicznej.
  • Wspomóż szczotkowanie nitkowaniem lub irygacją – bakterie siedzące w jamie ustnej lubią wszelkie zakamarki. Chodzi szczególnie o przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczki soniczne nieźle je wypłukują, ale stosowanie nici dentystycznej lub sprzętu, który pokazuje ranking irygatorów do zębow, jest w tym lepsze. Zyskasz większą pewność co do zapobiegania stanom zapalnym i chorobom dziąseł oraz przyzębia. Rozważ więc wzbogacenie pielęgnacji jamy ustnej o tego typu pomocników. Pamiętaj też o czyszczeniu języka, gdyż lubią go szkodliwe drobnoustroje (do tego jego stan wpływa na świeżość oddechu).
  • Uważaj na to, co spożywasz – słodycze, papierosy czy słodkie napoje gazowane szkodzą zębom i przyczyniają się do próchnicy. Ale nie tylko to jest szkodliwe. Jeżeli spożywasz posiłki z substancjami kwasowymi, to nie myj od razu zębów (odczekaj nawet 30 – 60 minut). Chodzi o cytrusy (jak i sok z nich), kiszonki, wino, słodkie napoje gazowane, surowe warzywa czy mięso. To samo dotyczy palenia lub żucia tytoniu. Szkliwo po kontakcie z kwasowymi substancjami jest osłabione, rozmiękcza się. pH w ustach staje się niekorzystne. Może to po pewnym czasie doprowadzić do erozji szkliwa, ubytków klinowych, a nawet odsłonięcia szyjek zębowych. A jak już wiesz, takie skrajne przypadki czasem uniemożliwiają stosowanie szczoteczki sonicznej.
  • Sprawdzaj włosie głowicy i dobierz pastę do zębów – głowica szczotkująca powinna być w dobrym stanie. Dowiedz się zatem, jak monitorować jej formę i co ile wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej. Co do pasty, skonsultuj jej wybór ze swoim stomatologiem. Te o wysokim współczynniku ścieralności będą regularnie osłabiać zębinę, wywołując nadwrażliwość.

  Jak widzisz, w powyższych punktach chodzi o to, aby nie narobić sobie biedy. Zresztą dotyczy to każdej szczoteczki. Niektóre z porad są przecież uniwersalne.

  Jeżeli weźmiesz sobie do serca wszystkie wskazówki, to z czasem nie pojawią się przeciwwskazania do stosowania szczoteczki sonicznej. Cały czas będzie w użytku, codziennie usuwając osad i bakterie próchnicotwórcze.

  Podobne aspekty poruszyłem zresztą w poradniku o tym, czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo. W wielu przypadkach najwięcej zależy właśnie od Ciebie.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, kiedy nie można używać szczoteczki sonicznej do zębów. Jak się okazało, nie ma wielu przeciwwskazań. Chodzi głównie o poważniejsze schorzenia zębów lub dziąseł, które są w zaawansowanym stadium. Wtedy potrzebna jest wizyta u stomatologa i zaplanowana terapia lecznicza.

  Jeżeli dana choroba przyzębia jest w początkowym stadium, to sytuacja często się odwraca – przejście na szczoteczkę soniczną stanowi najkorzystniejsze wyjście.

  Jeśli nadal nie masz 100-procentowego przekonania do tego typu sprzętu, to zajrzyj do poniższych poradników. Przedstawiają atuty (ale i pewne mankamenty), które towarzyszą sonicznym szczoteczkom do zębów. Z nimi decyzja stanie się prosta.

  1. Szczoteczka soniczna – Czy warto?
  2. Szczoteczka soniczna czy rotacyjna?
  3. Szczoteczka elektryczna czy zwykła?
  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments