W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jakie worki do odkurzacza? Rodzaje worków

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Twój odkurzacz daje Ci wybór odnośnie rodzaju stosowanych worków? Świetnie! Masz więc swobodę, ale żeby kupić te najlepsze, wspomóż się moim artykułem. Poznasz wszystkie typy worków i szybko zdecydujesz, który z nich najbardziej się opłaca.

Jakie worki do odkurzacza? Rodzaje worków

Spis treści:

  Jakie worki pasują do Twojego odkurzacza?

  W przypadku pojawienia się konieczności zakupu nowego worka do odkurzacza workowego wiele osób nie do końca wie, jaki produkt wybrać. Dlatego po zużyciu ostatniego egzemplarza nie wyrzucaj go od razu do kosza. Przeczytaj nazwę oraz spisz numer worka.

  Zdecydowanie ułatwi Ci to późniejszy zakup. Jednocześnie wiedz, że każdy odkurzacz ma inny kształt, budowę i mocowanie, więc nie wszystkie dostępne w sklepach worki sprawdzą się w przypadku Twojego sprzętu.

  Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie modelu urządzenia i znalezienie pasującego produktu. W przypadku wątpliwości poproś o pomoc sprzedawcę w sklepie lub zapoznaj się z ofertą producenta zamieszczoną na stronie internetowej.

  Worek zawsze musisz dopasować do swojego urządzenia, wiedząc, jak założyć worek. Wszystkie informacje przeczytasz często na odkurzaczu, jego opakowaniu lub po prostu w instrukcji obsługi. Nierzadko wystarczy odwrócić odkurzacz do góry kołami i przeczytać jego tabliczkę znamionową.

  Ma postać ciągu cyfr odpowiadającym danemu urządzeniu. Łatwo zauważysz, które z nich dotyczą np. numeru seryjnego lub oznaczenia konkretnego modelu.

  Jak już wspomniałem, wiele worków doskonale nadaje się do różnych rodzajów odkurzaczy, to tak zwane produkty uniwersalne. Niemniej zdarza się, że poszczególna marka zaleca korzystanie wyłącznie z jednego typu wkładu (np. własnej produkcji).

  Zapamiętaj, że najwłaściwszą metodą jest zmierzenie miejsca przeznaczonego na worek oraz samej nakładki i zapoznanie się z jej kształtem. Dzięki temu dobierzesz prawidłowy produkt kompatybilny ze swoim sprzętem. Dotyczy to nawet modeli, które zawiera ranking odkurzaczy.

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Worek jednorazowy czy wielokrotnego użytku?

  Worki jednorazowe dla wielu są najlepszymi oraz najbardziej higienicznymi rozwiązaniami. W odkurzaczu znajdują się jedynie do momentu całkowitego zapełnienia. Kiedy zanieczyszczenia zajmą całe wnętrze, taką torebkę wyrzucasz wraz z jej całą zawartością.

  Producenci oferują również wkłady wielorazowe. Musisz je opróżniać po każdym zapełnieniu, a następnie zamontować z powrotem na swoje miejsce.

  Worki jednorazowe nie nadają się do ponownego użytku.

  W przypadku worków wielorazowych ważne jest ich wykonanie. Materiał musi być solidny i trwały. Pojawiają się opinie, że produkty wielokrotnego użytku nie są do końca higieniczne, bo całkowite pozbycie się zebranego brudu jest trudne, a wręcz niemożliwe.

  Dość ważny jest tu sposób filtracji. Kwestię tę zawsze musisz wziąć pod uwagę, decydując się na zakup nowego worka do odkurzacza. Wiele produktów wyposażono w klapkę ochronną, która zabezpiecza przed wysypaniem się na podłogę wszystkich zebranych zanieczyszczeń.

  Oczywiście sporo zależy od samego urządzenia, ale też Twoich potrzeb. Jednocześnie miej świadomość, że każdy dostępny w sklepach produkt różni się od siebie kształtem, budową, wielkością, a nawet mocowaniem i wytrzymałością.

  Worki do odkurzacza – Papierowe czy syntetyczne?

  Które z nich są lepsze? Trudno jednogłośnie ocenić, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Worek papierowy jest tańszy, ale też mniej trwały. Papier nie jest odporny na urazy mechaniczne tak jak produkty materiałowe. Nierzadko się rozrywa, powodując bałagan w całym pomieszczeniu.

  Worki syntetyczne wykonuje się ze specjalnej włókniny. Materiał ten jest odporny na wszelkie uszkodzenia, dlatego nadaje się do wielokrotnego użytku. To droższa wersja tego typu produktów, ale za to dobrze zatrzymuje pył i pozostałe zanieczyszczenia oraz radzi sobie z kurzem, zmniejszając w dużym stopniu jego emisję.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Rodzaje worków do odkurzacza

  Worki papierowe

  Jak już wiesz, worki papierowe są najtańszą na rynku opcją. Ich koszt za jedną sztukę często wynosi niecałe 3 zł, co zdecydowanie stanowi pozytywną stronę tego rozwiązania.

  Torebki do odkurzacza zbierające zanieczyszczenia wytwarzane są z szarego papieru. Ich kolejnym znakiem rozpoznawczym są kartonowe usztywnienia otaczające okrągły wlot.

  Prawdopodobnie szybko zauważysz, że filtracja pyłów w tym przypadku nie jest zadowalająca. Flizelina znajdująca się w środku worka jest niewielka, przez co produkt nie zmniejsza emisji zanieczyszczeń.

  Jak już wyżej wspomniałem, worki papierowe nie wykazują dużej odporności na uszkodzenia. Wszystko przez cienki i mało wytrzymały papier użyty do ich produkcji. Dodatkowo takie wkłady są klejone. Jeśli do wnętrza odkurzacza przedostanie się np. rozlana woda, to może wówczas uszkodzić cały worek.

  Akcesoria papierowe, pomimo że mieszczą w środku wszelkie zanieczyszczenia, to nie zatrzymują ich w 100 procentach. Cały kurz i pył z powrotem przedostają się do otoczenia. Nie jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o alergików i astmatyków. Worki nie zatrzymują bowiem alergenów, takich jak roztocza czy pleśń.

  Worki materiałowe

  Worki materiałowe, nazywane inaczej syntetycznymi, w przeciwieństwie do swoich poprzedników są bardziej wytrzymałe na urazy mechaniczne i nadają się do długiego użytkowania. Są one zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ zatrzymują wewnątrz wszelkie roztocza, pył i kurz.

  Takie produkty z racji trwałego i solidnego materiału nie ulegają rozerwaniu pod wpływem wysokiego ciśnienia czy też dużej ilości zanieczyszczeń. Są również bardzo elastyczne. Worki syntetyczne dopasowują się do przeznaczonego dla nich miejsca, nie marnując go jednocześnie. Z tego względu do ich wnętrza trafia większa ilość zabrudzeń.

  Wielorazowe worki materiałowe w przypadku całkowitego zapełnienia opróżniasz i ponownie montujesz w odkurzaczu. Filtracja stoi tu na wyższym poziomie, gdyż flizelina najczęściej stanowi trzy warstwy wewnętrzne worka.

  Co ciekawe, również sporo tanich odkurzaczy do 200 zł daje opcję montażu worków materiałowych, a nie jedynie papierowych.

  Worki jednorazowe z włókniny

  Ten rodzaj worków szczególnie polecany jest dla alergików i astmatyków. Materiał, z jakiego wykonuje się wkłady, charakteryzuje się właściwościami hipoalergicznymi, dlatego powstrzymuje rozwój wilgoci i pleśni.

  Jednorazowe worki syntetyczne najczęściej produkuje się z włókniny. Z tego względu odznaczają się dużą skutecznością podczas walki z emisją kurzu. Wszelkie zanieczyszczenia zostają w ich wnętrzu i nie przedostają się ponownie do otoczenia.

  Jak sama nazwa wskazuje, to produkty jednorazowe, dlatego po zapełnieniu nie nadają się do ponownego użycia. Bezpośrednio po wyjęciu z odkurzacza wraz z zawartością muszą trafić do kosza.

  Worki wielokrotnego użytku

  Ten rodzaj worków wytwarzany jest z mocnych i trwałych materiałów, które doskonale przepuszczają powietrze. Zgromadzone wewnątrz zanieczyszczenia po całkowitym zapełnieniu miejsca musisz wysypać do kosza, a sam wkład ponownie montujesz w odkurzaczu.

  Główną wadą takich produktów jest brak higieny podczas ich stosowania. Worki nadają się do ciągłego i wielokrotnego użytku, dlatego w ich włóknach gromadzą się zanieczyszczenia, które nie do końca da się usunąć. Dlatego w trakcie długiej eksploatacji na spodzie często dochodzi do procesów gnilnych wynikających z pozostałości po zabrudzeniach.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments