W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Kawiarka stalowa czy aluminiowa? Która lepsza?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jednym z podziałów kawiarek jest ten na rodzaj wykonania. Według niego wyróżniamy chociażby kawiarki stalowe czy aluminiowe. Wydaje się, że te pierwsze powinny być lepsze, ale czy na pewno? Może modele aluminiowe mają jednak jakieś przewagi? Sprawdź to, czytając poniższy poradnik!

Kawiarka stalowa czy aluminiowa? Która lepsza?

Spis treści:

    Przewagi kawiarek stalowych

    1. Gwarantują intensywne użytkowanie bez obaw o awarie – stal szlachetna to odporny materiał. Urządzenie wykonane z jego dodatkiem nie jest podatne na uszkodzenia.
    2. Bezpieczne przy parzeniu kawy – nie ma ryzyka, że do napoju przedostaną się szkodliwe substancje, które wpłyną negatywnie na Twoje zdrowe. Pijesz, ile chcesz, a i tak masz zapewnioną należytą ochronę.
    3. Odporność na korozję – co jak co, ale stal ma tę właściwość. Wykonana z niej kawiarka nie rdzewieje nawet przy dłuższej eksploatacji. Parząc często kawę, masz gwarancję, że estetyczny design zachowa się na bardzo długo.
    4. Łatwe w czyszczeniu – wystarczy, że po zaparzeniu kawy rozkręcisz kawiarkę na kilka części i umyjesz całość. W razie potrzeby zrobisz to z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń.
    5. Nowoczesny i elegancki design – stalowe sprzęty wyróżniają się smukłym kształtem i gładkimi krawędziami. Sprawia to, że kawiarki bardzo ładnie prezentują się w stylowych i oryginalnych wnętrzach.
    6. Nadają się do stosowania na indukcji – większość modeli z wykorzystaniem stali szlachetnej przyda Ci się do zaparzania kawy na kuchence indukcyjnej. Najlepsze kawiarki na indukcję zastosujesz również bezpiecznie na tradycyjnej gazówce.
    7. Oryginalne modele – kawiarki stalowe wyróżniają się nie tylko ładnym wyglądem, ale i kształtem. W sprzedaży znajdziesz takie z porcelanowymi imbrykami lub kolorowym czajniczkiem. Do nowocześniejszych należą moki pozbawione górnego zbiornika. Zamiast niego oferują dwie rurki, które służą do bezpośredniego nalewania kawy do filiżanek.

    Ranking kawiarek na indukcję – zwycięzca

    Bialetti Musa 10 TZ

    Przewagi kawiarek aluminiowych

    1. Klasyczny kształt nawiązujący do stylu vintage – takie kawiarki sprawdzą się dobrze w przypadku wnętrz retro. Wyglądają bardzo ładnie. Niekiedy odnosisz wrażenie, że wykonano je pod indywidualne zamówienie.
    2. Szybko się nagrzewają – to zasługa aluminium, które dodatkowo bardzo dobrze przewodzi ciepło. Nie czekasz w nieskończoność, żeby skosztować aromatycznego napoju. Sprzęt przygotuje go dla Ciebie niemalże błyskawicznie, zwłaszcza gdy wlejesz gorącą już wodę. Działanie kawiarki staje się jeszcze skuteczniejsze.
    3. Oferują niebywały smak i zapach kawy – skoro ekstrakcja naparu nie trwa za długo, to otrzymujesz gwarancję przepysznego espresso. Będzie przypominać to serwowane przez prawdziwego baristę.
    4. Lekkość – docenisz ją zwłaszcza w podróży. Aluminium nie waży dużo, to samo dotyczy wykonanego z niego urządzenia.
    5. Nie kosztują za dużo – to najtańsze kawiarki, jakie znajdziesz na rynku. Decydując się na nie, nie nadwyrężysz domowego budżetu. Mimo wszystko dostaniesz bardzo ciekawy gadżet.
    6. Baza do kilku rodzajów kaw – kawiarka sprawdzi się przede wszystkim do espresso, ale w sklepach znajdziesz również modele odpowiednie do kawy zbożowej lub cappuccino. Co więcej, wielu producentów oferuje kawiarki wyposażone w spieniacz do mleka.
    7. Zróżnicowane pod względem designu – aluminiowe kafetierki nierzadko zaskakują designem. Owszem, na rynku znajdziesz sporo klasycznych modeli. Niemniej są też kawiarki dostępne w ciekawych kolorach, a nawet z oryginalnymi wzorami. Przykład to moka z krowimi łatkami.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Kawiarka stalowa czy aluminiowa? Ostateczny werdykt

    Jeśli cenisz klasyczne rozwiązania, które dodatkowo zapewnią Ci wyśmienity smak kawy, wybierz kawiarkę aluminiową. Z kolei ta wykonana ze stali szlachetnej to lepszy wybór dla osób, którym zależy na parzeniu napoju przy użyciu indukcji. Modele aluminiowe bardzo rzadko oferują taką możliwość.

    Być może wydaje Ci się, że oba rodzaje kawiarek zapewniają niemalże to samo. Nie do końca to prawda. Różnice zaobserwujesz między innymi podczas procesu parzenia. I w dużej mierze dla wielu osób właśnie to ma decydujący wpływ na ostateczny zakup.

    Zarówno kawiarka aluminiowa, jak i stalowa dobrze spełnia swoje zadanie, przyrządza smaczną kawę. Ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, pod uwagę weź swoje potrzeby.

    Kawiarka aluminiowa spodoba Ci się, jeśli:

    • Szukasz tradycyjnego urządzenia do parzenia kawy, które dodatkowo kupisz za niewielkie pieniądze.
    • Cenisz sobie błyskawiczne tempo przyrządzania kawy, szczególnie o poranku, kiedy brakuje Ci na wszystko czasu.
    • Wolisz nie eksperymentować i postawić na klasyczną kawiarkę, nie przeszkadza Ci kanciasty kształt czy brak możliwości mycia przy użyciu detergentów.
    • Chcesz poczuć klimat dawnych lat, uwielbiasz retro i szukasz akcesoriów nawiązujących do tego stylu.

    Kawiarka stalowa jest lepszym rozwiązaniem, jeśli: 

    • Zależy Ci na nowoczesnym urządzeniu dostosowanym również do indukcji.
    • Nie masz nic przeciwko, żeby na sprzęt wydać trochę więcej pieniędzy, ale za to otrzymujesz elegancką kawiarkę pasującą do wielu wnętrz.
    • Nie przeszkadza Ci trochę dłuższe przyrządzanie kawy.
    • Szukasz oryginalnej kawiarki wyróżniającej się nie tylko eleganckim designem, ale także oryginalnym kształtem, bez kanciastości.

    Zauważ przy okazji, że chociażby najlepsze kawiarki elektryczne często są aluminiowo-stalowe, łącząc zalety obu rodzajów.

    Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:

    Oceń publikację
    [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments